This version of the page http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=3636 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2017-10-23. The original page over time could change.
Повії, євреї і Клара Цеткін: всі версії походження 8 березня
НОВИНИ   СТАТТІ   ТРАДИЦІЯ   ФОРУМ   РУС   ENG   DE   ESP   POL   PDA   RSS

23 жовтня 2017, понеділок

   

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
 
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО



Курс валюти:



Погода в Україні:
 

Наш банер


Статті, публікації, лекції

Повії, євреї і Клара Цеткін: всі версії походження 8 березня

Варто знати 14691 перегляд

Опубліковано - 5.03.2016 | Всі публікації | Версія для друку

«Аратта. Вікно в Україну»
Хто ж вийшов на вулиці Нью-Йорка - текстильниці чи повії? Фото: thenewslens.com
Історія виникнення свята 8 березня. Хто ж вийшов на вулиці Нью-Йорка - текстильниці або повії?

Здавалося, що легенди про створення свята 8 березня старі як світ і всім відомі. Про всяк випадок уточнили у своїх колег, і зрозуміли, що багато хто знає лише офіційну версію. Напередодні жіночого свята ми вирішили зібрати все історії, які, так чи інакше, стосуються створення Міжнародного жіночого дня. Деякі з них можуть шокувати і навіть відбити бажання взагалі відзначати цей день. Кожна із цих версій має під собою обґрунтування, і кожен вибирає для себе у що вірити.
Версія перша, офіційна: «День солідарності трудящих жінок»

Офіційна версія СРСР свідчить, що традиція відзначати 8 березня пов’язана з «маршем порожніх каструль», який провели цього дня в 1857 році текстильниці Нью-Йорка. Вони протестували проти неприйнятних умов праці та низьких зарплат. Цікаво, що в тогочасній пресі не було жодної замітки про такий страйк. А історики з’ясували, що 8 березня 1857 року - було неділею. Дуже дивно влаштовувати страйки в вихідний.

У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені німецька комуністка Клара Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, і тим самим звертати увагу громадськості на свої проблеми.

На пропозицію Клари Цеткін, учасниці II Міжнародної конференції жінок-соціалісток (понад 100 учасниць із 17 країн), вирішили щороку у березні відзначати Міжнародний жіночий день — день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні і соціальні права.

У резолюції, запропонованій Кларою Цеткін, зокрема, зазначалось:
«У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який в першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений»

Але цю історію всі ми і так знаємо. Спочатку свято називалося «Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за свої права». Дата 8 березня була підведена під той самий страйк текстильниць, якого насправді ніколи не було. Точніше був, але страйкували тоді зовсім не текстильниці. Але про це згодом.

В СРСР це свято притягла подруга Цеткін, полум’яна революціонерка Олександра Колонтай. Та сама, яка підкорила Радянський Союз "великої фразою": "Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води". 8 березня стало офіційним святом в СРСР в 1921 році.

Версія друга, єврейська: вихваляння іудейської цариці

Історики так і не зійшлися в думці, чи була Клара Цеткін єврейкою. Одні джерела стверджують, що вона народилася в сім’ї єврея-шевця, а інші - німця-вчителя, лютеранина. Спробуй розбери їх. Однак, прагнення Цеткін пов’язати 8 березня, з єврейським святом Пурим, неоднозначно натякає на те, що таки була.

Отже, друга версія свідчить, що Цеткін хотіла пов’язати історію жіночого дня з історією єврейського народу. Згідно з легендою, кохана перського царя Ксеркса, Естер, врятувала іудейський народ від винищення, скориставшись своїми чарами. Ксеркс хотів винищити всіх євреїв, але Естер переконала його на те, що потрібно не вбивати євреїв, а навпаки - знищити всіх єврейських ворогів, включаючи самих персів. Сталося це в день 13 Арда за єврейським календарем (цей місяць припадає на кінець лютого - початок березня). Вихваляючи Естер, євреї стали святкувати Пурим. Дата святкування була перехідною, але в 1910 році вона випала саме на 8 березня.

До речі, 23 лютого - це те саме 8 березня, але за старим стилем. Той же Пурим. За вісім років цей день звикли вважати всенародним святом трудящих, тому вже 1918-го його відзначали як «чоловічий» день - «День Червоної Армії» як пам’ять про перший бій і першу перемогу. Але у 18-му не було ще ні Червоної армії, не було її великих перемог, а тим більше їхніх річниць.

Правда, 23 лютого 1917 року сталася «Лютнева революція»: більшовики не зіграли тоді провідної ролі в скиненні самодержавства, але згодом благополучно записали цю перемогу собі в архів. А рік по тому, 23 лютого 1918 року ЦВК Раднаркому прийняв рішення про прийняття умов Брестського миру - капітуляції Росії в Першій світовій війні, названій більшовиками імперіалістичною.
Клара Цеткін зі своєю подругою Розою Люксембург в серпні 1910 року
Версія третя, про жінок найдавнішої професії

Третя версія походження свята, мабуть, найскандальніша і неприємна для всіх представниць прекрасної статі, що з трепетом очікують Міжнародного жіночого дня. У 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але були це не текстильниці, а повії. Жінки найдавнішої професії вимагали виплатити зарплату матросам, які скористалися їхніми послугами, але не мали грошей заплатити.

У 1894 році, 8 березня, в Парижі повії знову провели демонстрацію. На цей раз вони вимагали визнати їх права нарівні з тими, які шиють одяг або печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки. Це повторилося і в 1895 році в Чикаго, і в 1896 в Нью-Йорку - незадовго до пам’ятного з’їзду суфражисток в 1910 році, де і було вирішено оголосити цей день жіночим і міжнародним, як це запропонувала Цеткін.

До речі, і сама Клара проводила подібні акції. Все в тому ж 1910 році, разом зі своєю подругою Розою Люксембург, вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії повій замінили на "трудящих жінок".
Навіщо впровадили 8 марта?

Судячи з усього, 8 березня - звичайна політична кампанія соціал-демократів. На початку XX століття по всій Європі протестували жінки. І щоб привернути до себе увагу, їм навіть груди не потрібно було показувати. Достатньо було просто пройти по вулицях з плакатами, на яких написані соціалістичні гасла, - і увагу громадськості забезпечено. А вождям соціал-демократичної партії галочка, мовляв, - прогресивні жінки з нами солідарні.

Сталін теж вирішив додати собі популярності і розпорядився визнати 8 березня Міжнародним жіночим днем. Але оскільки прив’язати його до історичних подій було складно, довелося трохи підкоригувати історію. А розбиратися особливо ніхто не став. Раз вождь сказав, - отже, так і було.

В ТЕМУ

Українські депутати хочуть скасувати "8 березня" і "9 травня"

У слід за святом "Дня захисника Вітчизни", яке до недавнього часу відзначали 23 лютого, в небуття можуть відійти і Міжнародний жіночий день - 8 березня, і День перемоги - 9 травня.
ОФІЦІЙНО

Міжнародний жіночий день (англ. International Women’s Day) — щорічне свято, що відзначається 8 березня. Започатковане як пролетарське феміністське свято Міжнародний день жіно́к-робітниць. Починалось як соціалістичне політичне свято. Свято є змішаним у культурі багатьох країн, насамперед у Європі, особливо в країнах «радянського блоку».

Вперше святкувався 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки. Упродовж XX століття відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято.

1977 року, за радянської ініціативи, отримав статус міжнародного дня — рішенням Організації Об’єднаних Націй день називається (повна назва): «Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир».

День став символом фемінізму й антисексизму. У деяких країнах, у яких відзначається день, жінки отримують подарунки та квіти. Цей жест багато феміністок, однак, знаходять недоречним, оскільки вони вважають, що день повинен привернути увагу до статевої рівності.

В деяких країнах відзначається подібно до західноєвропейських свят — Дня матері й Дня Валентина. Окремі діячі православної церкви і деяких інших релігійних спільнот світу не визнають свято 8 березня з огляду на його політичне походження.


До речі, свята на честь жіноцтва існували в Україні ще з діда-прадіда. Це свято на честь доньки Лади і Сварога - Богині Лелі - Лельник, що святкується 22 квітня, а 15 липня на Русі вшановували Берегиню - велике слов’янське божество, шановане як матір усіх духів і всього багатства землі. Ну, й ще раз згадаємо міжнародне свято День Матері, яке святкується у другу неділю травня, і яке вже щороку відзначається в Україні.

За матеріалами «Комсомольська правда - Україна»

Якщо ви помітили в тексті орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

 Facebook  Коментарі

 

До теми:
  • 22 квітня - Велика Лада, Лельник - свято пробудження жіночої любові
  • Святкувати чи ігнорувати: 8 Березня очима церкви
  • День захисника Вітчизни. Але не нашої
 
 
Коментувати публікацію () надіслати другу версія для друку обговорити на форумі
Loading...
Публiкацiї за темою «Варто знати»:
  • Культ людської дурості: 5 кроків до отупіння населення
    Flytothesky.ru
    Здавалося б, від рівня інтелекту співгромадян залежить багато чого – економічний розвиток країни, науково-технічний, промисловий і культурний прогрес. Ціле майбутнє планети крутять шестерні інтелектуально-розвинених людей. Але все не так просто, і зараз ми розберемо, чому.
  • Повії, євреї і Клара Цеткін: всі версії походження 8 березня
    «Аратта. Вікно в Україну»
    Історія виникнення свята 8 березня. Хто ж вийшов на вулиці Нью-Йорка - текстильниці або повії?
  • Про що не знали кримчани при приєднання Криму до Росії, і що варто знати жителям Донбасу - 41 пункт
    «Аратта-Україна»
    Aналітики постаралися дізнатися у кримчан, які стали громадянами РФ, що їх здивувало в перший місяць життя в іншій державі. З’ясувалося, що можна перерахувати 41 пункт, що саме не знали кримчани, радіючи приєднанню Криму до РФ.
  • Шкідливі френди в «Фейсбуці»: терпіти, приховати або розфрендити?
    Inopressa.ru
    «Фейсбук» часто змінює індивідуальність людини - принаймні, враження, яке вона справляє у віртуальному світі.
  • Нічого особистого - лише бізнес!
    ТСН.ua
    Церква заробляє на кожному українцеві-вірянину за його життя близько 70 тис. гривень.
  • ТОП-10 стратегій психологічного маніпулювання ЗМІ
    Noam Chomsky
    Вельми актуальні проблеми і для сучасного українського суспільства. Увімкніть будь-який телеканал УТБ, або почитайте одну з газет або сайтів, що належать до «сильних світу цього», зайдіть до церкви - і ви знайдете підтвердження маніпуляцій вашою свідомістю.
  • Чому ми ображаємо батьків?
    Ася Новікова, «Школа життя»
    Чому ми ображаємо батьків? Тому що колись вони нас карали і все забороняли? Тому що нам здається, що вони якісь не такі, - недостатньо розумні, не настільки красиві та молоді, не так багато вміють заробляти, не з тими дружать, не те кажуть, неправильно думають і занадто багато читають мораль?..
  • Справжнє християнство або Про що пише Біблія
    Олег Вовк
    Ця праця присвячена проблемі ідейно-тематичного змісту Біблії. Сутність Біблії приховано за багатослівними, але малозмістовними масивами тексту. Науковий аналіз змісту Біблії дозволяє виразно показати головні ідеї, які лежать в її основі.
  • Хімія кохання
    “Аратта-Україна”
    З наукової точки зору, кохання — це, насамперед, біохімічний процес, в якому задіяно безліч гормонів.
  • Як зекономити бензин?
    Валерій Яковлєв, «Школа життя»
    Точки зору фізика, автоспортсмена, автоінструктора і досвідченого шофера. А також - фахівців відомого автоконцерну.
 
  
Публікації:
  • 20-10-2017 16:06
    Далекі від народу? Соціолог про політиків та протести у Києві
  • 19-10-2017 01:42
    Поспіх
  • 17-10-2017 13:16
    Чи переслідують активістів в Україні?
  • 16-10-2017 01:14
    Інтуїція - це завжди перша думка!
  • 13-10-2017 14:25
    Крим це ще не кінець чорноморських амбіцій Росії
  • 12-10-2017 12:30
    Україна і режим Путіна, який став найбільшою загрозою для світового порядку
  • 11-10-2017 02:51
    Як мислить чоловік, коли зустрічає «свою єдину»
  • 05-10-2017 02:26
    Чим геніальний Юнг. 5 основних відкриттів психіатра
  • 04-10-2017 13:02
    Культ людської дурості: 5 кроків до отупіння населення
  • 04-10-2017 12:08
    Російські військові у Білорусі ненадовго?
  • 03-10-2017 16:08
    Російський спрут для радикалів Центрально-Східної Європи
  • 29-09-2017 11:57
    Наскільки спеціальними є спецслужби України у час війни із Росією?
  • 26-09-2017 21:22
    Військовослужбовці після анексії Криму: як Україна карає за державну зраду
  • 19-09-2017 19:28
    Росія може вдатися до «війни-фантома» проти якоїсь із держав НАТО
  • 15-09-2017 14:27
    Дорожні фантазії уряду України: що обіцяє Гройсман і як буде насправді?

Останні новини:
  • 20-10-2017 18:20
    У РФ не відповіли на жоден лист України щодо викраденого чекістами Гриба
  • 20-10-2017 17:04
    “Настамнет”. Путін озвучив новий міф агітпропу
  • 20-10-2017 14:33
    Ситуація на фронті: окупаційні війська трохи притихли
  • 19-10-2017 23:01
    Частина учасників протесту під парламентом вирішила діяти інакше
  • 19-10-2017 16:27
    МЗС висловив протест з приводу чергового судилища над викраденим чекістами українцем
  • 19-10-2017 14:05
    Після багатоденного кнопкодавства у порожній залі, нардепи ухвалили медичну реформу
  • 19-10-2017 13:27
    Ситуація на фронті: від чергового перемир’я не лишилося й сліду
  • 18-10-2017 22:58
    Україна направила РФ ноту через затримання українця
  • 18-10-2017 21:42
    У Київраді пропонують позбавити депутатів безоплатного проїзду
  • 18-10-2017 13:52
    За минулі дві доби кількість обстрілів позицій ЗСУ зросла вдвічі
  • 18-10-2017 12:24
    Ситуація на фронті: вогнева активність окупантів зростає
  • 18-10-2017 10:32
    «Візитівки Яроша». Чекісти «викрили» чергового ворога «русского мира»
  • 17-10-2017 21:37
    Сьогодні під парламентом буяли пристрасті
  • 17-10-2017 13:42
    «Настамнебыло». У Росії вже відкривають пам’ятники загарбникам української землі
  • 17-10-2017 11:57
    Ситуація на фронті: активність окупантів зростає

Популярні статті:
  • Пророцтво греко-католицького священника о.Германа Будзінського про Майдан, Ющенка, Януковича та Тимошенко
    [365417 переглядів]
  • Нумерологія дати народження
    [242248 переглядів]
  • Хто такі козаки-характерники
    [194209 переглядів]
  • Цікаві факти про жінок
    [168651 перегляд]
  • Суржик - проблема сучасної української мови
    [143751 перегляд]
  • Історик Михайло Кірсенко: “Питання в тому, щоб Росія, завалившись, не задушила всіх навколо”
    [142682 перегляди]
  • Вітряки та сонячні батареї: дозволи, податки та технічні аспекти
    [134881 перегляд]
  • Словник галицького діалекту
    [132392 перегляди]
  • Міфи і легенди стародавньої України. Божич
    [130284 перегляди]
  • Візуальний образ Тараса Шевченка: нотатки антрополога
    [127160 переглядів]

 
 

Шануй, Україно, святині свої! Бо вони ж – всесвітньої, загальнолюдської ваги; земна цивілізація виросла з них.”
Юрій Шилов

 
 
Опитування:

Україна сьогодні -
Окупована країна
Незалежна і самостійна
“Бананова республіка”
Час покаже
  • Результат голосування







 

На головну | Новини | Святині | Публікації | Книги | Соціоніка | UA-RSS | Знаки | Фотоальбоми | Вільна галерея | Форум
 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2017.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.