• ua
  • en

Сьогодення

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка – флагман вищої освіти України, ініціатор та провідник освітніх реформ, форпост українства на крайньому сході держави!

Нині на території незалежної суверенної України триває кривава широкомасштабна війна росії проти українського народу, яка не оминула й наш заклад вищої освіти. Університет знов першим постраждав вже від другої російської навали, оскільки 24 лютого о 5 ранку почались бомбардування Старобільська.

Будівлі адміністративного центру Луганського національного університету імені Тараса Шевченка в Старобільську тимчасово окуповані російсько-терористичними угрупуваннями, де залишилася вся матеріально-технічна база. Над будівлями університету окупанти підняли прапори терористичної організації «ЛНР» та незаконної освітньої структури «Луганский государственный педагогический университет». Війна забрала життя визначних вчених та студентів закладу вищої освіти. Викладачі й більшість студентів залишилися без житла, розпалися сім’ї.

Загалом з 2014 року університет зазнав величезних втрат, оскільки будівлі в містах Луганську, Ровеньках, Кадіївці (Стаханові), Щасті, Алушті окуповані; у Рубіжному, Кремінній, Лисичанську повністю зруйновані.

Задля продовження повноцінної роботи керівництво Луганського національного університету імені Тараса Шевченка змушено було залишити зону бойових дій. Центр управління університетом тимчасово перенесено в центральну частину України на навчальні бази структурних підрозділів, які розміщені там з 2014 року. Отже, вже вдруге колектив університету відмовився працювати під прапором окупантів!

Нині ректорат, значна частина професорсько-викладацького складу та співробітників перебувають в Полтаві на базі Полтавського університету економіки і торгівлі, окремі структурні підрозділи у Миргороді та Лубнах. Заклад освіти вкотре опинився без житла для викладачів і студентів; належної матеріально-технічної, інформаційної, навчально-методичної бази; контингентом студентів, які географічно віддалені від навчального закладу. Але в університеті залишились прогресивні і віддані йому та Україні викладачі і студенти; шевченківський дух та віра в майбутнє закладу освіти, єдину й незалежну Україну та сильну українську націю.

Маючи досвід відновлення в умовах зовнішньої агресії та переміщення 2014 року, університет швидко зреагував на нові виклики і, минаючи стадії виживання й відновлення, мобілізувався та продовжує свою діяльність у дистанційному режимі.

Станом на сьогодні виокремлено 5 напрямів діяльності університету, завдяки яким в умовах воєнного стану він чітко виявив суб’єктність у вітчизняному та міжнародному освітньо-науковому просторі: оборонно-захисну, організаційно-управлінську, освітню (навчальну), міжнародну, інформаційно-безпекову.

З перших днів війни ректорат та відділ міжнародних зв’язків розгорнув активну діяльність щодо припинення відносин та співпраці університету з російськими та білоруськими освітніми й науковими установами та організаціями внаслідок військової агресії РФ проти України 2014 року та війни 2022 року, наслідком чого стало повне розірвання будь-яких відносин із цими установами.

Шевченківці впевнено продовжують працювати для розвитку освіти та науки на теренах вільної України. Вони переконані, що зовсім скоро над усією Україною замайорить український Прапор, а величний і незламний Університет розгорне свою діяльність на всіх навчальних базах Луганської області та Автономної Республіки Крим!

Організація освітнього процесу

На виконання Указу Президента України від 24.02.2022 р.  №64/2022  «Про введення воєнного стану в Україні», наказів по університету від 03.03.2022 р. № 51-ОД «Про переміщення центру управління університетом в умовах воєнного стану», від 10.03.2022 р. № 54 «Про організацію освітнього процесу в умовах воєнного стану» Луганський національний університет імені Тараса Шевченка з 11.03.2022 р. відновив і продовжує освітній процес з використанням різних засобів дистанційного (змішаного) навчання (освітнього порталу університету, платформ (Microsoft Teams, ZOOM, Classroom та ін.), груп та каналів у Viber, WhatsApp, Telegram тощо).

Прийом та зарахування до університету здійснюється базовим навчальним закладом, його відокремленими структурними підрозділами та відокремленим підрозділом. Нині освітній процес забезпечується всіма структурними підрозділами університету в Полтаві й містах Полтавської області.

У Полтаві знаходяться:

  • навчально-науковий інститут культури та мистецтв;
  • навчально-науковий інститут історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук;
  • навчально-науковий інститут публічного управління, адміністрування та післядипломної освіти;
  • факультет іноземних мов;
  • факультет української філології та журналістики;

У Миргороді розташовані:

  • навчально-науковий інститут економіки та бізнесу;
  • навчально-науковий інститут фізики, математики та інформаційних технологій;
  • факультет природничих наук;
  • ВСП «Рубіжанський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».
  • ВСП «Брянківський фаховий коледж ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка»);
  • Регіональний центр професійної освіти (Старобільське, Рубіжанське, Кремінське, Щастинське відділення).

У Лубнах знаходяться:

  • навчально-науковий інститут педагогіки і психології;
  • навчально-науковий інститут торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму;
  • навчально-науковий інститут фізичного виховання і спорту;
  • ВСП «Лисичанський педагогічний фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»;
  • ВСП «Кадіївський педагогічний фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»;
  • ВСП «Старобільський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»;
  • ВСП «Фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

Базовий навчальний заклад здійснює підготовку кваліфікованих фахівців за всіма освітніми (освітньо-науковими) рівнями та науковими ступенями – бакалавр, магістр, доктор філософії, доктор наук, підвищення кваліфікації. 6 фахових коледжів випускають фахових молодших бакалаврів, а ВП «Регіональний центр професійної освіти ЛНУ імені Тараса Шевченка» (Старобільське, Рубіжанське, Кремінське відділення) готує кваліфікованих робітників.

Освітня пропозиція Луганського національного університету імені Тараса Шевченка охоплює близько 250 спеціальностей, освітніх програм та професій.

Для організації та технічного забезпечення навчання університет використовує зручну й надійну систему – відкриту освітню платформу Moodle. В університеті розроблено власну платформу „Електронний університет” в українському сегменті кіберпростору ЛНУ.УКР, яка забезпечує підтримку освітнього процесу в університеті на основі інформаційних технологій навчання – реєстрацію студентів, створення комп’ютерних тестів, проведення тестування та ін. Платформа забезпечує доступ до створення та проведення комп’ютерних тестів незалежно від розташування викладачів, студентів та університету (клієнт-серверна технологія).

На основі платформи „Електронний університет” розроблено власну підсистему для проведення онлайн-лекцій у реальному часі, яка базується на електронних лекційних аудиторіях та розподіленому розташуванні в кіберпросторі всіх учасників освітнього процесу університету. Підсистему впроваджено в освітній процес університету.

Виховна робота

Виховна та позааудиторна діяльність в ЛНУ імені Тараса Шевченка реалізується у межах соціально-гуманітарної роботи, яка є цілеспрямованим процесом, що відбувається з урахуванням особливостей та специфіки університету, зокрема професіоналізму професорсько-викладацького складу, який значною мірою є носієм духовно-моральних, етичних, ділових якостей, рівня його взаємодії зі студентами й впливу на їхню свідомість з метою формування у них виваженої життєвої позиції, уміння сприймати, використовувати, поширювати і здобувати необхідний досвід.

Ураховуючи суспільно-політичну ситуацію, що склалася в Україні, усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції тощо. У цих умовах для університету пріоритетним напрямком роботи є національно-патріотичне виховання особистості, спрямоване на формування національно-патріотичної свідомості, особистісної ідентифікації зі своєю нацією, віри в духовні сили та майбутнє країни, волі до праці на користь народу; усвідомлення моральних та культурних цінностей.

Важливу роль в системі виховної роботи відіграє Центр культури та дозвілля, який значною мірою вирішує проблему культурного відпочинку студентської молоді. До його складу входить: хореографічний колектив сучасного танцю Інспрейшен, вокальний колектив та театральна студія. Саме тут студенти мають можливість демонструвати та удосконалювати свої творчі здібності. А кмітливі та спритні проявляють себе у Лізі Сміху.

Студенти-спортсмени відвідують спортивний клуб, на базі якого діють секції з футболу, волейболу, баскетболу.

Завдяки ефективності системи виховання, координації роботи усіх структурних підрозділів в університеті стали традиційними свята, конкурси, дні пам’яті, які проводяться щорічно і є надзвичайно популярними не тільки серед студентства, але і серед містян. До таких заходів, зокрема, належать: День вишиванки, Свято Покрови, День учителя, День Державного Прапору, Міжнародний День студента, День народження ЛНУ, День Пам’яті та Примирення, День Незалежності, День Знань, День здоров’я, День працівника освіти, День захисників України, День Святого Миколая, День смайла тощо.

Важливою складовою навчально-виховного процесу в університеті є система студентського самоврядування, завданням якого є зростання соціальної активності, ініціативи студентської молоді, посилення її відповідальності, забезпечення і захист прав та інтересів студентів, сприяння навчальній, науковій та творчій діяльності молоді, засвоєння студентами навичок організатора, керівника, залучення студентської молоді до адміністративної, наукової, господарської, культурно-просвітницької, міжнародної та інших видів діяльності, які здійснюються в університеті.

Флешмоби, участь у тренінгах, волонтерських акціях – далеко не повний перелік того, чим займається молодь. У цьому їх підтримують Первинна профспілкова організація, студентська соціальна служба, молодіжний HUB ,,Inventorsˮ, Коворкінг центр ,,Creative Universityˮ та волонтерський центр ,,СОВАˮ, де студенти та викладачі мають змогу проводити неформальні зустрічі; це місце збору волонтерських організацій та студентського самоврядування, саме тут відбувається реалізація студентсько-викладацьких проєктів та занять.

Досягнення й нагороди

Показником успішної освітньо-дослідної й навчально-виховної діяльності Луганського національного університету імені Тараса Шевченка є високі місця в вітчизняних та міжнародних рейтингах, почесні нагороди від світової наукової спільноти.

Високі показники ЛНУ постійно демонструє на Міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти”. У рейтинговому виставковому конкурсі на IX міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти – 2018” ЛНУ удостоєний дипломом Гран-прі „Лідер міжнародної діяльності”. За результатами конкурсного відбору та експертизи ЛНУ також отримав золоту медаль у тематичній номінації та сертифікат „Якість наукових публікацій”  за показниками рейтингу міжнародної наукометричної бази даних Scopus.

У 2019 році на Х Міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти-2019” наш університет отримав диплом Гран-Прі „Лідер вищої освіти України”, золоту медаль у тематичній номінації „Соціалізація особистості в умовах сучасних викликів” та сертифікат „Якість наукових публікацій” за показниками незалежного рейтингу міжнародної наукометричної бази даних SciVerse Scopus.

На XI міжнародній виставці ,,Сучасні заклади освіти-2020” ЛНУ імені Тараса Шевченка було присвоєно звання ,,Лідер наукової та науково-технічної діяльності”. За результатами конкурсного відбору та експертизи робіт ЛНУ у тематичних номінаціях отримав дві золоті медалі та сертифікат ,,Якість наукових публікацій” за показниками незалежного рейтингу міжнародної наукометричної бази даних SciVerse Scopus.

Університет має доступ до найбільших міжнародних реферативних та наукометричних баз наукової літератури: SCOPUS, Webometrics, Statista, Пакету EBSCO EP та ін. Цифровий репозиторій ЛНУ посідає провідні місця серед репозиторіїв українських закладів вищої освіти.

За інтернет-рейтингами Ranking Web of Universities (Webometrics) та World Universities Web Ranking (uniRank), які визначають рівень присутності навчальних закладів у інтернет-середовищі університет демонструє високі показники та посідає провідні позиції в регіоні. 

До чергового вебометричного рейтингу університетів світу Webometrics Ranking Web of Universities станом на січень 2020 року увійшло 11993 університетів світу. Згідно з ним, у світовому рейтингу наш заклад вищої освіти зайняв 4569 сходинку. А серед 318 українських вишів, що присутні в рейтингу, наш університет посів 26 місце.

У січневому всесвітньому рейтингу UniRank University Ranking 2020 року, до якого увійшло понад 13600 світових закладів вищої освіти, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка розташувався на 5557 позиції. Серед 171 українських ЗВО, які включені до рейтингу, наш університет посів 46 сходинку, а серед ЗВО Луганської області займає 1 місце. 

Станом на липень 2020 року опубліковано вебометричні рейтинги університетів світу uniRank та Webometrics, у яких наш університет посів почесні місця.

До чергового рейтингу університетів світу uniRank увійшло 13 723 університети світу, серед яких наш університет посідає 5656 сходинку. Серед 186 українських закладів вищої освіти наш університет посів 66 місце, а серед ЗВО Луганської області – 1 місце.

У світовому вебометричному рейтингу Webometrics Луганський національний університет імені Тараса Шевченка зайняв 4666 сходинку. Крім того, у континентальному рейтингу нам дісталася 3234 позиція, у європейському рейтингу – 1351, а серед закладів вищої освіти країн Центральної та Східної Європи – 388. Серед 317 українських ЗВО, що присутні в рейтингу, наш університет посів 28 місце.

У рейтингу закладів вищої освіти України ,,Топ-200 Україна” ЛНУ імені Тараса Шевченка посів 52 місце, а серед ЗВО Луганської області – 1-ше.

Станом на грудень 2020 року наш університет був включений ще до двох світових рейтингів. Так, у світовому рейтингу ,,Прозорий рейтинг: топ університетів за кількістю цитувань в Google scholar profiles” наш університет посів 3356 сходинку. Серед 63 українських ЗВО, що присутні в рейтингу, наш університет зайняв почесне 56 місце. Серед закладів вищої освіти Луганської області ми єдині, які увійшли в цей рейтинг.

Найголовнішим критерієм ранжування стала кількість цитувань того чи іншого навчального закладу. Нашу Альма-матер цитували 2253 рази.

У прозорий рейтинг цитованості провідних учених у профілях Google Scholar з України було обрано 70 закладів вищої освіти. Наш університет єдиний, який потрапив до цього рейтингу зі Сходу України. Доказом професіоналізму наших учених є показник в 3474 рази цитування. Цитованість у Google Scholar – це індикатор веб-присутності науковців університету та є показником відкритості ЗВО.

Станом на січень 2021 року наш університет включений до 2 світових рейтингів. Так, за даними рейтингу Webometrics ЛНУ імені Тараса Шевченка посів 36 місце серед вітчизняних вишів, серед закладів вищої освіти країн Центральної та Східної Європи – 405, а у європейському рейтингу нам дісталося 1369 сходинка. Крім того, у континентальному рейтингу наш університет зайняв 3265 позицію, а у світовому – 4624.

До рейтингу ,,Transparent ranking: top universities by citations in top Google scholar profiles” увійшло майже 3800 університетів із всього світу з сумарним числом цитувань більше 1000. Згідно з ним, ЛНУ імені Тараса Шевченка зайняв 3356 сходинку. Серед 65 українських ЗВО, що присутні в рейтингу, наш університет посів 55 місце. Серед закладів вищої освіти Луганської області ми єдині, які увійшли в цей рейтинг.

Станом на вересень 2021 року Луганський національний університет імені Тараса Шевченка включений до 3 рейтингів. Так, до чергового вебометричного рейтингу університетів світу uniRank увійшло 13 800 університетів світу. Серед 186 українських закладів вищої освіти наш університет посів 74 місце, а серед ЗВО Луганської області – 1 місце.

У рейтингу закладів вищої освіти України ,,Топ-200 Україна 2021” наш університет посів 69 місце. Він – єдиний заклад освіти Луганської області, який внесений до цього рейтингу. Для визначення рейтингу було взято до уваги десять показників оцінювання діяльності університетів. З-поміж них найбільші вагові коефіцієнти мають академічна, науково-видавнича та міжнародна діяльність, оцінка науково-дослідницьких досягнень через порівняння сайтів університетів, цитованість наукових праць вчених університету у високорейтингових наукових виданнях, якість представлення та популярність закладу в інтернет-просторі.

 

У вебометричному рейтингу університетів світу Webometrics наш університет зберіг 36 позицію серед 315 українських закладів вищої освіти. У світовому рейтингу наш університет посів 4365 позицію, а в європейському –1321  сходинку.

У жовтні 2021 року Державною службою якості освіти України оприлюднено перелік ЗВО за ступенем ризику від впровадження господарської діяльності у сфері вищої освіти. Віднесення суб’єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику здійснювалося з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 № 982 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері вищої освіти та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти».

За результатами оцінювання наш університет посів 254 місце набравши 25,0 балів, що є середнім показником у переліку та максимально наближеним до ЗВО з незначним показником ризику.

Загалом, Держслужбою оцінені 307 закладів вищої освіти України, з яких 74 (24%) віднесено до високого ступеня ризику, 213 (69%) – середнього, 20 (7%) – незначного ступеня ризику.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка – перший навчальний заклад у регіоні, який був індивідуальним повним членом Європейської асоціацій університетів з 2004 по 2014 р. На жаль, у зв’язку з військовим конфліктом на сході України у 2014 році університет був змушений евакуюватися і наша співпраця з асоціацією була тимчасово призупинена. 

21 червня 2022 року на засіданні Ради Європейської асоціації університетів у Брюсселі було прийнято рішення щодо надання Державному закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» індивідуального повного членства асоціації.

Перевагами членства ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» в Європейській асоціації університетів є участь у європейських конференціях, а також тематичних заходах за участю відомих європейських і міжнародних доповідачів; участь у проєктах та дослідженнях у сфері розвитку вищої школи; участь у роботі наукових шкіл та семінарів, а також унікальних програмах підвищення кваліфікації для керівництва ЗВО; можливості обміну досвідом з провідними експертами, а також ознайомлення з останніми тенденціями розвитку вищої освіти і науки та передовим досвідом європейських ЗВО; одержання публікацій, звітів та аналітичних матеріалів з ключових питань вищої освіти і науки. 

Включення нашого університету до складу ЄАУ сприятиме його динамічному розвитку за кращими європейськими стандартами.

Спортивні досягнення

Університет пишається здобутками студентів та випускників навчально-наукового інституту фізичного виховання і спорту. Починаючи з 1964 року, навчально-науковий інститут фізичного виховання і спорту завоював 35 олімпійських медалей, зокрема 12 золотих, 9 срібних та 14 бронзових!

2018-2019 навчальний рік став для наших спортсменів плідним на спортивній арені. Так, на міжнародному рівні чемпіоном Європи з пауерліфтінгу став магістрант спеціальності «Фізична культура і спорт» – Мусієнко Костянтин. Ковальов Данило, випускник магістрантури спеціальності «Фізична культура і спорт» на чемпіонаті Світу встановив новий світовий рекорд. Русаненко Дар’я, студентка першого курсу спеціальності «Фізична культура і спорт» на чемпіонаті України з пауерліфтінгу встановила новий рекорд України. 

Викладач НН ІФВіС, майстер спорту України з пауерліфтінгу, член національної збірної України з богатирського багатоборства Олександр Дубовий став чемпіонатом Європи у командному заліку і встановив світовий рекорд з силового екстриму, який проходив у місті Запоріжжі.

Більше ніж 30 спортсменів стали чемпіонами України з різних видів спорту: Бурячек Богдан, Сергєєв Віталій, Шкурський Олексій – важка атлетика; Єрмаков Едуард, Робу Олексій – гімнастика спортивна; Політаєв Артур, Кузнєцов Олександр, Мальцев Станіслав – боротьба греко-римська; Русаненко Дар’я – пауерліфтінг та інші. 

Студенти нашого університету Софія Лискун (стрибки у воду) та Евген Юденков (гімнастика спортивна), завоювали право участі у складі збірної команди України на Чемпіонаті Світу у м. Штутгарт (Німеччина).

Сьогодні в навчально-науковому інституті фізичного виховання і спорту навчається понад 20 студентів-майстрів спорту України, 3 майстри спорту міжнародного класу, працюють 2 заслужених тренерів України, очолює інститут залужений працівник фізичної культури і спорту України. Своїми здобутками вони традиційно підвищують авторитет нашої Батьківщини у Світі.


Луганський національний університет імені Тараса Шевченка – один з найстаріших і найпотужніших закладів вищої освіти України, який вкотре опинився у вимушеній евакуації. Однак це не зламало дух викладацько-студентського колективу, а навпаки, загартувало та зробило його міцнішим. Щоразу, коли над Університетом нависала загроза – у часи сталінських репресій, другої світової війни, збройної агресії 2014 року та широкомасштабної війни росії проти України – він, не втрачаючи честі й репутації, завжди перемагав, відновлювався і знов займав лідерські позиції в освітньо-науковому просторі України. Тож, віримо в Університет і Збройні сили України. Разом до перемоги!

29.06.2022

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2023