This version of the page http://zib.com.ua/ua/jurisprudence/ (89.184.70.2) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2022-04-13. The original page over time could change.
Судова практика

Судова практика

№49 (1555)

Півцарства за мовчання

Разом із суддями Верховного Суду господарської та цивільної юрисдикції досліджуємо нові підходи до вирішення спорів про поділ корпоративних прав при розлученні. Як свіжі постанови та відступ від попер…

№49 (1555)

Наслідки несумісності

Марина КМІТЮК, помічник адвоката АО «Вишневий і Партнери»

Уважається, що процедура розірвання шлюбу розпочинається з моменту подання заяви до суду або РАЦС. Утім, по-справжньому складний процес розлучення починається з поділу спільного майна. Адже зазвичай ц…

№49 (1555)

Про складання адмінпротоколу за маску

Якщо особа заявила про намір скористатися правовою допомогою, посадова особа не може продовжити розгляд справи про адмінправопорушення без забезпечення права на захист.

№48 (1554)

Домовилися про винуватість

Марина ФУРТАТ, помічник керівника Харківської філії АО «Баррістерс»

З появою в процесуальному законодавстві угод про визнання винуватості сторона обвинувачення вподобала їх та, звісно, має для цього підстави. Покликаний прискорити та спростити плин кримінального прова…

№48 (1554)

Про повторний допит свідків

Суд апеляційної інстанції зобов’язаний повторно дослідити обставини, встановлені під час кримінального провадження, за умови, що вони досліджені судом першої інстанції не повністю або з порушеннями.

№48 (1554)

Піти не можна залишитися

Ігор ГЛУШКО, партнер GOLAW, керівник практики кримінального права, адвокат; Анжеліка МОІСЄЄВА, партнер GOLAW, адвокат

Нещодавно Вища рада правосуддя притягнула суддю до дисциплінарної відповідальності за використання стосовно підозрюваного «побутової стилістики», а також ненормативної лексики під час засідання. Як у …

№48 (1554)

Про експертизу доказів

Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може послатися суд при ухваленні рішення.

№47 (1553)

Один на двох не ділиться

Дитина — не банківський актив, а тому поділити порівну її увагу не виходить. Визначення графіка побачень ускладнюється ще й конфліктами між членами колишнього подружжя. Знайомимося з аналізом свіжої п…

№47 (1553)

Позбавлений «України»

Богдан ПОШВА, суддя Верховного Суду України, член робочої групи Комітету ВР з питань правової політики з питань фінансування судів та відновлення діяльності ВСУ

Як відомо, у 2016 році Верховна Рада «змінила найменування» Верховного Суду України на «Верховний Суд» нібито для позбавлення тексту Основного Закону наслідків назви «Верховний Суд Української Радянсь…

№47 (1553)

Про засаду безпосередності

Суд не вправі обґрунтовувати свої рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них. Адже недотримання засади безпосередності призводить до порушення інших засад кримінального п…

№47 (1553)

Про сторони провадження

Законодавчо не визначено право потерпілого, його законного представника чи представника оскаржити постановлене слідчим суддею рішення про скасування повідомлення про підозру.

№47 (1553)

Про цивільний позов

Покладання обов’язку з відшкодування шкоди у межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності.

№46 (1552)

Вагомий аргумент

У Верховному Суді розповіли про особливості віднесення окремих категорій справ до малозначних, а також про нюанси, які дозволяють робити винятки, попри, на перший погляд, просту класифікацію.

№46 (1552)

Закоханість у процес

Як зараховуються зустрічні вимоги? Чи має значення лінгвістика у формулюванні позовних вимог? Чому на Кіпрі краще не помирати? Шукаємо відповіді в постановах Верховного Суду, який демонструє не лише с…

№46 (1552)

Про митну вартість

Відсутність аналізу підстав, за яких проведене коригування митної вартості, унеможливлює прийняття обґрунтованого рішення. Адже вказані обставини є ключовими під час дослідження правомірності прийнято…

№46 (1552)

Про поновлення строку

Сама по собі тривалість пропущеного строку не може бути визнана обґрунтованою підставою для відмови в його поновленні. Зокрема, якщо особа вживала розумних заходів для реалізації свого права на оскарж…

№46 (1552)

Про судовий збір

Позивачі, які звільнені від сплати судового збору при поданні окремих позовів, та певні категорії осіб звільняються не лише від його сплати за подання позову, а й за подання апеляційних та касаційних …

№45 (1551)

Тлумачення змісту

Анастасія КЛЯН, адвокат, юрист GOLAW

Мабуть, кожен, хто мав справу із зовнішньоекономічними контрактами, звертав увагу на те, що право, застосовуване в ньому, не обов’язково є українським. Зазвичай такий пункт договору має невелике значе…

№45 (1551)

Захист не в радість

Ніка РОМАНОВА

Часто адвокати настільки переймаються проблемами своїх довірителів, що починають відстоювати їхні інтереси, як власні. Та буває й навпаки, коли між захисником і підзахисним суцільне непорозуміння. Чи …

№45 (1551)

Про плату за оренду землі

Сплата орендної плати в натуральній формі не звільняє орендаря від обов’язку сплачувати її в грошовій формі (і навпаки). Особливо якщо договір складено таким чином, що не передбачає альтернативності о…

№45 (1551)

Про повторну неявку

Метою проведення підготовчого засідання є виконання дій, необхідних для забезпечення правильного та своєчасного розгляду справи, а не її розгляд по суті.

№45 (1551)

Про обчислення відсотків

У випадку отримання позики в іноземній валюті без обумовленої сторонами у ньому розміру і порядку сплати процентів від суми позики, положення ч.1 ст.1048 Цивільного кодексу не можуть застосовуватися.

№44 (1550)

У пошуках честі й гідності

Дифамаційні спори, особливо в часи гіперактивності користувачів у соціальних мережах, стали альтернативою колись популярним дуелям. Лише з тією різницею, що той, хто дозволяє собі лаятись, може спійма…

№44 (1550)

У ролі кібер-шахрая

Юлія МАТВЄЄВА

Установити достовірність доказів під час експертизи стає дедалі складніше. Юрист продемонстрував суддям, як легко модифікувати будь-яку інформацію на телефоні: відео, аудіо, маніпуляції з месенджером …

№44 (1550)

Про поновлення строку

Сама по собі вказівка про те, що є поважні причини для поновлення строку на апеляційне оскарження, не є належним мотивуванням ухвали про таке поновлення.

№44 (1550)

Про копію е-доказу

Суд може не взяти до уваги паперову копію електронного доказу, у випадку якщо його оригінал не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії оригіналу.

№44 (1550)

Про статус обвинуваченого

Направлення обвинувального акта у строки досудового розслідування є передумовою набуття підозрюваним процесуального статусу обвинуваченого стосовно якого має здійснюватися судовий розгляд.

№42-43 (1548-1549)

Працюючи над собою

Ніка РОМАНОВА

Чи потрібно і як потрібно оформлювати трудові відносини з релігійними організаціями? В яких випадках за прогул доведеться поплатитися не червоним обличчям, а робочим місцем? І чи можуть кошти із зароб…

№42-43 (1548-1549)

«Статки є? А якщо знайду?!»

Юрій СУХОВ, к.ю.н., адвокат, партнер АО Arzinger; Анна РЕЗНІКОВА, к.ю.н., адвокат, юрист АО Arzinger

Перші особи держави та наші закордонні партнери перманентно наголошують, що боротьба з корупцією є центральним завданням України. Й одним із кроків у цьому напрямку названі виявлення та конфіскація ак…

№42-43 (1548-1549)

Про участь у засіданні

Право обвинуваченого на безпосередню участь у судовому розгляді є імперативним та не може бути обмежене.

№42-43 (1548-1549)

Про суб’єктивну сторону

Ситуативне і спонтанне спричинення легких тілесних ушкоджень правоохоронцю, що виникло через завдання останнім першого удару, ще не підстава для ухвалення виправдувального вироку.

№42-43 (1548-1549)

Про обов’язкову участь адвоката

Кримінальний процесуальний кодекс не висуває вимоги щодо безумовної обов’язкової участі захисника під час проведення обшуку житла чи володіння особи. Утім, можуть бути й винятки.

№41 (1547)

Підозрюваний — у розшуку

Олексій КАЛІННІКОВ, старший партнер АО «Могильницький і партнери»

У правників виникало чимало питань щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності підозрюваного. Здебільшого це зводилося до спорів щодо моменту, каналів і документальног…

№41 (1547)

Про службову особу

Кримінальна відповідальність за отримання хабара настає в тому разі, коли один усвідомлює, що дає його саме службовій особі, а остання розуміє значущість займаної нею посади, її статусність і можливос…

№41 (1547)

Про арешт коштів

Арешт коштів на рахунку платника здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

№41 (1547)

Про направлення документів

Притягнення до відповідальності за повторну неявку на стадії підготовчого провадження за умови неналежного повідомлення судом позивача про час та місце розгляду справи є незаконним.

№40 (1546)

Мораторій з винятками

Правники проілюстрували на прикладах, які апеляційні суди вважають постанову Кабінету Міністрів про обмеження дії мораторію на податкові перевірки законною, а які ні. Також розповіли, кому слід непоко…

№40 (1546)

Про преюдицію рішення

Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта.

№40 (1546)

Про передачу частки

Моментом переходу корпоративних прав з частки у статутному капіталі, яка була передана іншій особі, є юридичний факт реєстрації в державному реєстрі зміни складу учасників за актом приймання-передачі.

№39 (1545)

Воля та сваволя,

Станіслав СВИРИДЕНКО, адвокат, к.ю.н.

На початку вересня міністр внутрішніх справ Дмитро Монастирський репрезентував ключові проекти, які реалізовуватимуть за його керівництва. Одним із пріоритетних напрямів визначено прискорення впровадж…

№38 (1544)

Обмеження заради бізнесу

Катерина ЦВЄТКОВА, адвокат, радник GOLAW; Наталія МАТВІЙЧУК, адвокат, юрист GOLAW

Сучасні реалії змушують роботодавців відкривати своїм працівникам чимало секретів ведення власного бізнесу. Щоб захистити себе від можливих негативних наслідків, роботодавці укладають з працівниками у…

№38 (1544)

Готовність іти на контакт

У Національній асоціації адвокатів України провели круглий стіл на тему «Забезпечувальні заходи у справах про контакт з дитиною. Тотожність VS ефективний захист прав позивача». Адвокати обговорили як …

№38 (1544)

Про примусове виконання

Не можна зобов’язати суб’єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення іншого акту. Адже примусове виконання рішення суду відбуваєтсья в порядку, передбаченому законом.

№38 (1544)

Про преюдиціальність рішень

Закон не містить положень, на підставі яких рішення судів інших юрисдикцій могли би бути визнані преюдиціальними в кримінальному процесі, тобто такими, які звільняють суд від необхідності встановлення…

№38 (1544)

Про припинення юрособи

Запис про припинення юридичної особи не є беззастережним доказом того, що вона більше не існує. Але якщо процедуру ліквідації не було проведено належним чином, внесення до реєстру такого запису не тяг…

№37 (1543)

Тяжіння до єдності

На прикладі свіжої судової практики Касаційного кримінального суду на семінарі розповіли про застосування норм матеріального та процесуального права. Окрему увагу приділили питанню перегляду криміналь…

№37 (1543)

Неадаптоване регулювання

Роман АНТОНІВ, юрист GOLAW

Судова практика поширює дію закону «Про захист прав споживачів» і на банківські послуги, які надають фізичним особам. Однак очевидною є неадаптованість норм цього акта до банківських відносин. Тому ос…

№37 (1543)

Про суспільні потреби

Питання вилучення земельних ділянок комунальної або державної власності, які перебувають у користуванні фізичних чи юридичних осіб, має вирішувати окружний адміністративний суд.

№37 (1543)

Про повернення майна з оренди

Неустойка є самостійною формою майнової відповідальності, яка застосовується у разі (після) припинення договору — якщо наймач не виконує обов’язку щодо негайного повернення речі.

№35 (1541)

Тягар когнітивності,

Іван ЖИГАЛКІН, суддя-спікер Господарського суду Харківської області, д.ю.н., доцент; Віталій УСАТИЙ, голова Господарського суду Харківської області, к.ю.н

Були сподівання, що Велика палата Верховного Суду врешті-решт зможе дати остаточну та зрозумілу для всіх відповідь: де та в якому провадженні, спільно чи окремо слід розглядати майнові та немайнові сп…

№35 (1541)

Про незаконне затримання

Відсутність передбачених законом підстав для затримання особи, відповідної ухвали слідчого судді, а також порушення порядку його проведення є ознаками вчинення незаконного затримання.

№34 (1540)

Про усну заяву про злочин

Надходження інформації про кримінальне правопорушення фактично є передумовою для початку досудового розслідування. Ця інформація подається як в усній формі, так і письмово.

Створено в Студії Дмитра Бабича