This version of the page http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=3946 (195.234.215.136) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2019-01-10. The original page over time could change.
Гра Берліна на газових трубах
X

Вітаємо на нашому сайті!



У Вас встановлене розширення AdBlock або подібне. Будь ласка, додайте наш сайт до білого списку, - тим самим Ви сприятимете його розвитку, - адже сайт не утримується олігархами.
НОВИНИ   СТАТТІ   ТРАДИЦІЯ   ФОРУМ   РУС   ENG   DE   ESP   POL   PDA   RSS

10 січня 2019, четвер

   

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
 
Чи знаєте Ви, що:
- першою Українською конституцією вважається документ «Пакти і Конституція прав і вольностей запорозького війська», складений гетьманом Пилипом Орликом у 1710 році. Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ Конституцією у сучасному розумінні цього слова або прогресивним твором, який випередив свій час, адже перші Конституції в Європі і США з’явилися лише за сімдесят років потому. Реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася вона на чужині та її укладачі не мали змоги повернутися в країну. Але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обгрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.



Курс валюти:



Погода в Україні:
 

Наш банер


Статті, публікації, лекції

Гра Берліна на газових трубах

Політика 6480 переглядів

Опубліковано - 18.05.2018 | Всі публікації | Версія для друку

Данило Білик, Микита Жолквер, DW
Зустріч Анґели Меркель та Владіміра Путіна може надати Україні обіцянки транзиту газу з Росії до ЄС її територією попри “Північний потік-2”. Питання - як вони будуть закріплені і чи дотримуватиметься їх Москва.

Після довгої паузи німецька канцлерка Анґела Меркель (Angela Merkel) у п’ятницю, 18 травня, знову зустрічається з президентом Росії Владіміром Путіним. Більше того - вона сама їде до Росії. У Німеччині Путін був востаннє 2016 року, причому навіть не зі звичайним візитом, а для зустрічі в рамках "нормандської четвірки" з лідерами ФРН, Франції та України.

Поїздка Меркель до Сочі припадає на непростий час у геополітичному плані - вихід США із атомної угоди з Іраном, яку підписували, в тому числі, Німеччина та Росія, а також початок будівництва суперечливого газопроводу "Північний потік-2". Попри гучну критику проекту не лише з боку України та США, але й Єврокомісії й окремих держав ЄС, зокрема Польщі та країн Балтії, німецький уряд продовжує захищати плани з будівництва газогону. Буквально в вівторок, 15 травня, речник уряду в Берліні наголосив на цьому, втім, з приміткою: "Це в наших німецьких, у європейських інтересах, аби Україна й надалі відігравала роль як транзитна держава для газопостачання (в Євросоюз. - Ред.)".

Домовленість про транзитне майбутнє України

Якраз тема "Північного потоку-2", судячи з усього, стане головною під час переговорів Путіна та Меркель поряд із ситуацією в німецько-російських відносинах з огляду на нові санкції Вашингтона проти Москви. Це стало чітко зрозуміло, коли зі спонтанним візитом до Києва та Москви наприкінці минулого - початку цього тижня поїхав міністр економіки ФРН Петер Альтмаєр (Peter Altmaier). У своїх коментарях між зустрічами з державним керівництвом Росії та України він не приховував, що Німеччина взялася відігравати роль посередника між Києвом та Москвою у газовій суперечці. Адже після негативних для Росії рішень Стокгольмського арбітражу "Газпром" заявив про намір повністю відмовитися від української газотранспортної системи для постачань "блакитного палива" до Європи після запуску нового газопроводу.

Тепер же німецький міністр економіки заявляє, що "суттєвий" транзит газу через Україну можливий і в майбутньому і що він з "великим оптимізмом" дивиться на майбутню співпрацю з двома країнами, в тій мірі, в якій її не було в останні роки. Водночас він пообіцяв Києву підтримку Берліна в пошуку нового рішення. Тож чи варто очікувати, що Меркель і Путін в п’ятницю оголосять про досягнення довгоочікуваного компромісу?

Справа в обсягах газу

"Якщо Альтмаєр так каже, то ми дійсно можемо виходити з того, що якоїсь згоди було досягнуто", - припускає у розмові з DW аналітик Німецького товариства закордонної політики (DGAP) Штефан Майстер (Stefan Meister). Він нагадує, що натяки на наявні переговори між сторонами останнім часом лунали як з боку глави МЗС Німеччини Гайко Мааса (Heiko Maas), так і з боку самої Меркель. Крім того, готовність обговорювати тему постачань газу сигналізували і в Москві. За словами Майстера, очевидно, йдеться про узгодження з Москвою гарантій поставок певного обсягу газу територією України. І те, що відбувається на даному етапі, - це домовленість про те, якими саме будуть ці обсяги.

Речник уряду Зайберт відмовився назвати кореспонденту DW конкретний діапазон цифр. Утім, він закликав українську сторону створити "належні інфраструктурні рамкові умови", здатні забезпечити газовий транзит в довгостроковій перспективі. Мається на увазі модернізація і правовий статус української ГТС.

Штефан Майстер нагадує, що Альмаєр, окрім швидко спланованих і здійснених візитів до Москви і Києва, де він говорив, зокрема, з українським та російським прем’єрами Володимиром Гройсманом та Дмітрієм Медвєдєвим, на зворотному шляху поза всякими планами знову полетів до Києва, де зустрівся вже з президентом Петром Порошенком. Цей факт свідчить про те, що домовленість все ж була досягнута й німецький міністр хотів обговорити її з українським лідером.

Юридичні гарантії Москви

Тепер найцікавішим питанням залишається те, яким саме чином будуть закріплені гарантії "Газпрому" для України. "Уже у випадку попередніх угод між Україною та Росією ми бачили, як обидві сторони час від часу їх не виконували, але передусім не виконувала їх російська сторона", - нагадує Майстер. А тому, вважає експерт, якщо йдеться про серйозні домовленості, то вони мають бути закріплені в договорі, який, у разі необхідності, визнавався би, зокрема, й міжнародними судами. Але чи піде на це "Газпром" - велике питання. "Адже мета російського керівництва - зрештою, у середньо- чи довгостроковій перспективі зробити Україну непотрібною для транзиту (газу. - Ред.)", - переконаний Майстер. Про те, що виконання Москвою підписаних домовленостей у майбутньому може опинитися "під питанням", каже і знана німецька експертка з енергетичних питань, професорка Німецького інституту економічних досліджень (DIW) в Берліні Клаудіа Кемферт (Claudia Kemfert). "Зрештою, Росія може сама вирішувати, які транзитні маршрути (постачань газу в ЄС. - Ред.) обирати", - каже вона в коментарі DW.

Утім, проблему недовіри українців до "Газпрому", як пояснили кореспонденту DW представники обізнаних кіл у Берліні, можна було б обійти, якщо гарантами транзиту через Україну виступить консорціум європейських фірм під патронажем Єврокомісії. Для цього, однак, ці фірми повинні мати можливість брати участь в модернізації і експлуатації української ГТС на правах її співвласників в тій чи іншій формі. Україна в такому випадку зберегла б значну частину виручки за газовий транзит, а "Газпром" - можливість нормалізувати свої поки натягнуті відносини з Єврокомісією.

Наполегливе просування "Північного потоку-2" Берліном

Те, що німецька сторона, хоч і демонструє свою підтримку Києву та готовність сприяти досягненню компромісу з Москвою, тим не менш, і надалі продовжує наполягати на будівництві "Північного потоку-2", Штефан Майстер пов’язує виключно з внутрішньополітичними та суто економічними розрахунками Берліна. Новий газопровід, за його словами, зробить Німеччину "європейським хабом газорозподілу" та суттєво посилить її позиції як транзитної країни для "блакитного палива" в Євросоюзі. "Крім того, тут існує економічне і політичне рішення, що федеральний уряд підтримує "Північний потік-2", що він не йде на конфлікт із гравцями та тими представниками міністерств, які активно підтримують цей проект, або бізнесу", - каже експерт. При цьому в Берліні, за його словами, очевидно, беруть у розрахунок усі ризики, які пов’язані з реалізацією проекту, зокрема, й того, що стосується конфлікту з Єврокомісією.

Іще одним фактором, який схиляє Берлін до підтримки нового газогону, може бути бажання не погіршувати ще більше й без того проблемні економічні стосунки з Росією. Утім, на думку Штефана Майстера, цей фактор має дуже обмежену вагу, адже тренд розвитку російсько-німецьких відносин у всіх інших сферах негативний. А тому такі "переміни через зближення" досягнуті будуть навряд чи, навіть за умови згоди щодо "Північного потоку-2". "Через таку велику кількість протилежних позицій у стількох питаннях" з Росією покращення відносин між Москвою та Берліном, на думку експерта, видається ілюзією.

Натомість Клаудіа Кемферт нагадує, що і в німецькому уряді є "багато критичних голосів" щодо будівництва нового газопроводу. "Але те, що Німеччина попри це активно наполягає на будівництві, видається незрозумілим, - каже вона. - Газопровід із точки зору енергетичної економіки зайвий, наявних можливостей для транспортування газу достатньо, крім того, дедалі привабливішим стає скраплений газ, тож на десятиліття домовлятися про постійні ціни та поставки газу - проблематично". Більше того, "Північний потік-2", на думку Кемферт, суперечить цілям енергетичного союзу, який був створений в Європі для диверсифікації поставок енергоносіїв, а також поставлених лідерами світу кліматичних цілей, головним елементом виконання яких є поступова відмова держав від органічне палива, яким є, зокрема, і природний газ.

Якщо ви помітили в тексті орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

 Facebook  Коментарі

 

 
 
Коментувати публікацію () надіслати другу версія для друку обговорити на форумі
Loading...
Публiкацiї за темою «Політика»:
  • Росія виграє від рішення США вивести війська з Сирії, а от Україна може програти
    Голос Америки
    В середині грудня президент США Дональд Трамп оголосив про виведення військ США з Сирії.
  • Волкер пов’язав ескалацію на Азові з виборами і розповів, які важелі стримування Росії є в арсеналі Заходу.
    Тетяна Ворожко, Голос Америки
    Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер у найближчі два тижні планує візит в Україну, під час якого, окрім Києва, також відвідає один з українських портів на Чорному морі.
  • Як відреагували у Києві на російські санкції
    Олександр Савицький, DW
    Постанова уряду Росії про санкції проти 68 українських компаній і 322 фізичних осіб , яку опублікували у четвер, 1 листопада, не стала несподіванкою в Україні. Загрозу блокування українських активів на території Росії та заборону на вивезення капіталу багато українських політиків сприйняли із показовою іронією.
  • Повзуча анексія Азовського моря: як у Європарламенті Росію критикували
    Юрій Шейко, DW
    У Європарламенті відбулися дебати щодо ситуації в Азовському морі. Під час них критикували Росію за порушення міжнародного права, заохочували Україну шукати справедливості в судах і застерігали від мілітаризації.
  • Істерія. Московська церква не спілкуватиметься з Константинополем
    Святослав Хоменко, Анастасія Голубєва, ВВС
    Російська православна церква розриває євхаристійне спілкування з Вселенським патріархатом через його рішення щодо автокефалії для української православної церкви.
  • Як закінчувалася «дружба народів»: п’ять фактів порушення Росією договору
    Віталій Ялагузян, Голос Америки
    Президент Петро Порошенко запустив в дію механізм не продовження чинності «великого договору» з Росією, оскільки Кремль, починаючи із 2014 року де-факто припинив його виконання, розпочавши воєнну агресію проти України, загарбавши частину суверенної території нашої держави.
  • Гібридну війну Росії на Донбасі, анексію Криму, отруєння Скрипалів, втручання у вибори США готували ті ж самі представники ГРУ
    Марія Прус, Голос Америки
    Одні й ті самі люди з російської розвідки можуть бути відповідальні за анексію Криму, агресію на Донбасі, отруєння Скрипалів у Великій Британії та втручання у вибори президента США 2016 року.
  • Україна і непростий саміт НАТО: як пишеться слово «дипломатія»?
    Тарас Жовтенко, Радіо Свобода
    Саміт НАТО, який відбувся 11–12 липня в Брюсселі, став одним із найскладніших самітів за кілька останніх років – не рахуючи 2014-го.
  • Як Кремль може втрутитися в українські вибори – 5 сценаріїв
    Голос Америки
    Вж настав час, щоб почати турбуватися про те, як Кремль може втручатися у вибори в Україні.
  • Ветерани розвідки визначили вірогідні цілі Путіна
    Голос Америки
    У США триває очолюване спецпрокурором Робертом Мюллером розслідування ймовірного втручання Росії у президентські вибори в США 2016 року. Однак, як твердять ветерани розвідки, американські вибори не є ціллю Владіміра Путіна, його ціллю - є Україна та альянси США.
 
  
Публікації:
  • 09-01-2019 13:24
    Реформа на папері: навіщо українці платитимуть за електрику двом компаніям
  • 09-01-2019 10:58
    Американський десант у Чорному морі: чи допоможуть США відстояти морські кордони України?
  • 07-01-2019 12:02
    Автокефалія, бандерівці та сварки з журналістами: як Епіфанію дали томос
  • 29-12-2018 12:52
    “Москітний флот” чи фрегати: який флот будує Україна
  • 28-12-2018 11:09
    Війна на сході України: хто зриває обмін полоненими
  • 27-12-2018 09:24
    Росія виграє від рішення США вивести війська з Сирії, а от Україна може програти
  • 19-12-2018 17:37
    “Готуємо новий прохід через Керченську протоку”. Турчинов про конфлікт з Росією
  • 17-12-2018 11:19
    “Нас оточили, з мосту обзивали”: розповідь моряків, що пройшли через Керченську протоку
  • 17-12-2018 10:31
    Проти України вже діє невидимий фронт – Ініціативна група «Першого грудня»
  • 17-12-2018 09:34
    Немосковські. Підсумки об’єднавчого Собору, оцінки експертів
  • 13-12-2018 09:28
    Інформаційний тероризм Кремля і відповідь України
  • 11-12-2018 11:26
    Боротьба з відмиванням коштів, що йдуть до української політики з-за кордону – питання суверенітету для України
  • 06-12-2018 23:35
    Волкер пов’язав ескалацію на Азові з виборами і розповів, які важелі стримування Росії є в арсеналі Заходу.
  • 04-12-2018 14:33
    Інформаційна війна. Москва прагне посіяти зневіру серед українців
  • 26-11-2018 01:18
    РНБО пропонує ввести воєнний стан на 60 днів

Останні новини:
  • 09-01-2019 18:58
    Ситуація на фронті: припинення вогню немає, але вогнева активність помітно зменшилася
  • 09-01-2019 14:26
    Кремль посилив ЧФ за рахунок Північного флоту
  • 09-01-2019 11:23
    Манафорта підозрюють в обговоренні “мирного плану” щодо України з можливим агентом Росії
  • 08-01-2019 21:21
    Політв’язні Кремля. Уповноваженний з питань ЄСПЛ розповів про зміст заяви Києва проти Росії через захоплення моряків
  • 08-01-2019 19:58
    МВФ очікує зменшення дефіциту Пенсійного фонду та збільшення пенсій
  • 08-01-2019 19:27
    Україна залишається головним об’єктом інформаційної війни РФ
  • 08-01-2019 19:09
    Кібервійна. Підозрюваний у крадіжці даних німецьких політиків каже, що діяв сам
  • 08-01-2019 10:17
    Нестабільність в Україні – в десятці найбільших ризиків світу 2019
  • 04-01-2019 19:51
    Ще один найманець окупантів опинився за ґратами
  • 04-01-2019 19:14
    Росія хоче звинуватити Україну в терактах на своїй і окупованій території
  • 04-01-2019 18:49
    Кібервійна. Хакери викрали і злили в мережу компромат на німецьких політиків
  • 03-01-2019 23:09
    Ситуація на фронті: стріляють менше, але припинення вогню не відбулося
  • 03-01-2019 13:58
    Більше двох мільйонів громадян України скористалися правом на безвізову поїздку за кордон
  • 03-01-2019 11:33
    Відкриття залізничного сполучення Керченським мостом відклали
  • 03-01-2019 11:03
    Політв’язні Кремля. Макрон закликав Путіна звільнити полонених українських моряків

Популярні статті:
  • Пророцтво греко-католицького священника о.Германа Будзінського про Майдан, Ющенка, Януковича та Тимошенко
    [402312 переглядів]
  • Нумерологія дати народження
    [282717 переглядів]
  • Хто такі козаки-характерники
    [229595 переглядів]
  • Цікаві факти про жінок
    [185932 перегляди]
  • Словник галицького діалекту
    [183048 переглядів]
  • Суржик - проблема сучасної української мови
    [171815 переглядів]
  • Міфи і легенди стародавньої України. Божич
    [166611 переглядів]
  • Візуальний образ Тараса Шевченка: нотатки антрополога
    [162284 перегляди]
  • Вітряки та сонячні батареї: дозволи, податки та технічні аспекти
    [159501 перегляд]
  • Історик Михайло Кірсенко: “Питання в тому, щоб Росія, завалившись, не задушила всіх навколо”
    [150537 переглядів]

 
 

Природничі науки й релігію протиставляють одна одній лише люди, погано освічені як у першому, так і в другому”
П. Сабатьє, французький хімік, Нобелівська премія 1912 р.

 
 
Опитування:

Україна сьогодні -
Окупована країна
Незалежна і самостійна
“Бананова республіка”
Час покаже
  • Результат голосування







 

На головну | Новини | Святині | Публікації | Книги | Соціоніка | UA-RSS | Знаки | Фотоальбоми | Вільна галерея | Форум
 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2019.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.