This version of the page http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=642 (195.234.215.136) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2019-01-09. The original page over time could change.
Таємні коди устинянських книг (Кобзарсько-лірницька традиція в Україні)
X

Вітаємо на нашому сайті!



У Вас встановлене розширення AdBlock або подібне. Будь ласка, додайте наш сайт до білого списку, - тим самим Ви сприятимете його розвитку, - адже сайт не утримується олігархами.
НОВИНИ   СТАТТІ   ТРАДИЦІЯ   ФОРУМ   РУС   ENG   DE   ESP   POL   PDA   RSS

9 січня 2019, середа

   

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
 
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, поширилися звістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російською армією в І Світовій війні...



Курс валюти:



Погода в Україні:
 

Наш банер


Статті, публікації, лекції

Таємні коди устинянських книг (Кобзарсько-лірницька традиція в Україні)

Культура 61030 переглядів

Опубліковано - 19.02.2007 | Всі публікації | Версія для друку

Уляна Глібчук, «Дзеркало тижня»
Володимир Кушпет
Не кожен музикант на Україні мав право називатись кобзарем. Справжні кобзарі були сліпими. Їх ще називали старцями. Вони не тільки заробляли на хліб співом, але й вірили у власну місію. У те, що Господь Бог тільки апостолам та ще їм, незрячим, дав право нести у світ істину…

Свого часу Володимир Кушпет створив популярний ансамбль «Кобза». Згодом Кушпет пішов, а «Кобза» залишилась. «Нещодавно, — розповідає він, — бачив по першому національному їх концерт. Встид і позор. До такої попси докотилися…» Але наша розмова була не про це. Володимир є знавцем старосвітських інструментів та древнього кобзарства. У видавництві «Темпора» має вийти з друку його дослідження «Старцівство: мандрівні співці-музиканти в Україні (ХІХ-ХХ століття)».

Раніше доводилось чути про різні цікаві штуки, пов’язані з кобзарями. Про те, що мали таємні знання, що були характерниками, що радянська влада підступно заманила їх на пісенний з’їзд під Харковом і знищила… Міфи це чи реальність?
Кобзар, директор Стрітівської республіканської школи кобзарського мистецтва , заслужений артист України Василь Литвин та відомий археолог, історик і письменник Юрій Шилов
Кушпет недарма обмежив своє дослідження рамками ХІХ — початку ХХ століть. Революційний подих, весна народів, злам епох… Інтелігенція зацікавилась всім українським. Історією, археологією, етнографією, фольклором. Згадали і про кобзарів…

У старців була чітка ієрархія. Пан-майстер опікувався «цеховщиною», тобто навчанням. Духовним наставником був пан-отець. Його вибирали всім миром. Учнів школили, як правильно настроювати кобзу, як серед степу відбиватись дрючком від голодних собак, та й не тільки від собак. Поки учень проходив «цеховщину», його не посвячували у секрети братства. Духовні напрацювання старці тримали в таємниці. Більш-менш відомо про десять устиянських книг. «Від слова „уста“, — каже Кушпет, — У головах зберігали, устами розповідали».

У кобзарів було переконання, що записана річ з часом починає «блудити» — викривляти свою первинну суть… Проте «устини» запам’ятовувались легко, бо промовлялись у віршованій формі, речитативом. В «устинах» були відповіді і на «прокляті» питання: чи прийде правда на землю, чи можна вбити людину і за віщо… Цей найстрашніший гріх старці за певних обставин припускали. До обставин тих ще повернемося…
Лауреат Шевченківської премії 2006 року кобзар Василь Нечепа
Кушпету довелось перевернути гори архівів. Листи, записи етнографічних експедицій… «Гадаєте, легко розплутати, де правда, а де легенда? Ох і полюбляли ж наші дослідники чогось домислити, дофантазувати, а потім повірити, що так усе й було». Виявляється, кобзарі ніколи не називали свій спів «думами». Виконували козацькі псальми, невільницькі плачі… Легендарний кобзар Остап Вересай так і казав: «То пани називають їх думами…»

У другій половині ХІХ століття українська інтелігенція зацікавилась національним і наше панство почало запрошувати до своїх маєтків старців. Розшукували, платили гарні гроші… Хороші заробітки були тоді в кобзарів. Щоправда, інтелігенція хотіла слухати тільки те, що їй подобалося, а саме історичні пісні, мужні і запальні. Адже була на той час страшенно активна: прагнула дії, звершень, впливу, просвіти… Климент Квітка звинувачував співвічизників у тому, що через них кобзарство втратило свою первинність, занедбало традицію. І це була правда: Гнат Хоткевич писав, що хоче вивести бандуру із закапелку кустарництва. І Олена Пчілка про те ж таки: «Кобза заслуговує на більш тямущі руки, аніж руки вбогого діда-сліпця…» Наших подвижників можна зрозуміти. Знаменитий оркестр Андрєєва виходив на біс при повному параді, у фраках, і знімав бурю овацій від гри на примітивних балалайках. А тут такий прекрасний інструмент! Не хотіла інтелігенція заглиблюватися в суть, у філософію старцівства. Не розуміла, що концертний кобзар і старець — це різні, а то й полярні речі.
Сліпий старець-кобзар (з поштової листівки)
Старців дратувала поява нових виконавців з бандурами та кобзами, бо ті відбирали у них хліб. Однак серед тих, хто не пройшов старцівського вишколу, почали з’являтися по-справжньому талановиті виконавці. Адамцевич, Мовчан, Кушнер… Брак репертуару почали поповнювати власними творами. Наприклад, усім відомий «Запорозький марш» написав Адамцевич.

Повертаючись до устиянських книг, Володимир Кушпет розповідає: були ще одинадцята і дванадцята «устини». Про них відомо вкрай мало, бо старці заприсяглися зберігати їх у таємниці. Могли через них зважитися навіть на вбивство. В архівах Порфирія Мартиновича надибав Кушпет цікаві записи: «Одного разу ми ледь гріх на душу не взяли. Дійшла до нас така чутка, що наш покійний пан-майстер Кліковський передав кобзарю Древченку наші „устини“. І ми так перелякалися, що найняли зарізяку Петра і заплатили йому 25 рублів, щоб убить його». Але перед тим, як взяти гріх на душу, старці вирішили піти до Древченка та пересвідчитися, чи правдиві їхні підозри. «Дізналися ми, що маєте від нашого пан-майстра „устини“. Той почав шукати, а що сам був незрячий, то всі папірці поперевертав і падали вони і шелестіли, як листя осіннє. Знайшов — і нам як від серця відлягло. Бо то не були устиянські книги…» Ось така детективна історія. Потім старцям довелось відмовляти ще й «кілера» Петра: той конче хотів відробити гроші…
Лірник Тиміш з-під Полтави (з поштової листівки)
Через таку таємничість про старців складали різного роду легенди. Подейкували, що то своєрідний орден жебраків, пов’язаний з кримінальним світом. «Але це дурість несусвітня! — обурюється Володимир. — Мали старці і хати, і родини. Часто жили заможніше, ніж односельці. Вони дбали про власний імідж… Коли заходили до шинку, щоб випити по чарці, то своїх поводирів залишали на чатах. Не хотіли втрачати лице перед людьми».

Можливо, людей дратувало, що у старців було своє арго, як і в тодішніх злодіїв. Незрозуміла для інших мова була необхідна сліпим кобзарям. Рятувала від прикрих несподіванок. Вони завжди опинялись у гущаві подій. Якийсь бунт народний чи заворушення — і старці вже там. Після відміни кріпацтва на них посилилися гоніння. Власті побоювалися, аби кобзар бува не подразнив у народі козацький ген… Тоді ж з’явились Валуєвський та Емський укази про заборону української мови…

Та непорівняних знущань зазнали старці від радянської влади. Абсолютно асоціальні, замкнуті у своєму середовищі, вони не вступали до жодних колгоспів чи комнезамів. Для старців, які вірили у свою місію, таке ігнорування «диктатури пролетаріату» було природнім. Влада ж миритися з цим не могла.
Спочатку були різні накази і розпорядження. Антирелігійна постанова, заходи з боротьби із жебрацтвом, примусова реєстрація музичних інструментів… А далі — гірше. Старців почали просто знищувати. Їх цькували й виловлювали, мов небезпечних злочинців. Винаходили різні цинічні методи. Відправляли, наприклад, студентів збирати фольклор по глухих селах. Молодь натхненно вишукувала цікавинки: хтось кобзаря запише, хтось лірника… Записи з назвою місцевості опинялись в каральних органах, і «воронок» мчав у якесь глухе поліське село…

Розповідають, що у тридцяті роки в Харкові більшовики організували з’їзд кобзарів. І начебто з’їхалися на ту величезну сходину старці з усієї України… Одні кажуть, що старців постріляли, інші — що вивезли десь у сильний мороз за місто і ті повмирали від холоду. Харківську історію досліджував Кость Черемський. Багато працював у архівах КДБ, але інформації про трагічний з’їзд не знайшов.

Володимир Кушпет вважає, що той з’їзд — усе-таки міф. «Те, що радянська влада знищувала старців, вибачте, як собак, то абсолютна правда… Кость Черемський таки знайшов протоколи допитів кобзарів… Та справжнє старцівство на сумнівний з’їзд, організований більшовицькою владою, ніколи б не поїхало».

Якщо ви помітили в тексті орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

 Facebook  Коментарі

 

До теми:
  • Київський кобзарський цех
 
 
Коментувати публікацію () надіслати другу версія для друку обговорити на форумі
Loading...
Публiкацiї за темою «Культура»:
  • Чому в Японії не святкують 8 березня
    Костянтин Стогній
    У кожного з нас удома обов’язково відшукається яка-небудь річ, прилад, апарат виробництва японської фірми SONY. А чи відомо вам, що засновник цієї фірми Масару Ібукі написав популярну у всьому світі книгу «Після трьох уже пізно», про те, як виховувати маленьких дітей?
  • Індіанці піраха - найбільш безтурботний народ на Землі
    «МАКСИМ»
    Найкращий спосіб створити щось унікальне в соціальному плані - це відмежуватися від решти людства і робити вигляд, що ви тут одні такі. Зі справжніми цінностями і знанням правильного шляху. А все, що за морем, за стіною, за залізною завісою, - це морок, марево і провокація.
  • Чому в Україні заборонили «Белую гвардию»?
    Денис Самигін «Дзеркало тижня. Україна»
    Хай читача не лякає, можливо, надто експресивна назва цих нотаток… Насправді в Україні ніхто не заборонив і навряд чи колись зробить таке стосовно творчості Михайла Афанасійовича Булгакова.
  • Що таке етикет і «з чим його їсти»?
    Іванна Усаченко, “Дім і Сім`я”
    Діяльність кожного індивіда в соціумі значною мірою залежить від внутрішніх та зовнішніх якостей його особистості та чинників навколишнього середовища. Одним із найважливіших показників статусу та позиції людини в суспільстві є володіння правилами етикету.
  • Народний календар як джерело національно-історичної пам`яті українського народу
    О.А.Удод
    Проблема дослідження народного календаря є актуальною з огляду на необхідність активізації національно-історичної пам`яті українського народу. Народ існує завдяки наступності поколінь. Самоідентифікація покоління відбувається через вироблення концептуально сформованого ставлення до історичного минулого.
  • Folk-одяг: модно чи немодно?
    Єва ЯР, “Універсум”
    Вишивка – це super-унікальна знахідка для сучасних модниць і модників. Нещодавно сама для себе відкрила Америку: вишиті речі пасують абсолютно всім. І «джинсовій» молоді, і тим, кому за 50 чи мало не за... 100; і їй, і йому.
  • Весільні традиції
    Катрін Келле. Велика Епоха
    Невеликий огляд весільних традицій показує, що договірні шлюби завжди були поширеним явищем.
  • Душа погуляла. Як на Київщині весну зустрічали
    Маша ТОМАК, «День»
    У наше сьогодення гаївки виринули ще з язичницьких часів. Тоді вони символізували прихід тепла і наближення весняних польових робіт. За допомогою танців і голосних співів наші предки передавали свою енергію природі, щоб усе живе навколо прокинулося і знову ожило. Лідер гурту «ВВ» Олег Скрипка запропонував усім бажаючим цю традицію продовжити у Музеї народної архітектури та побуту в Пироговому.
  • Таємні коди устинянських книг (Кобзарсько-лірницька традиція в Україні)
    Уляна Глібчук, «Дзеркало тижня»
    Не кожен музикант на Україні мав право називатись кобзарем. Справжні кобзарі були сліпими. Їх ще називали старцями. Вони не тільки заробляли на хліб співом, але й вірили у власну місію. У те, що Господь Бог тільки апостолам та ще їм, незрячим, дав право нести у світ істину…
  • Культура в Україні: стан, проблеми, перспективи
    «Радіо Свобода»
    Про стан і місце в суспільстві нинішньої української культури йшла мова у випуску «Вимірів життя» на хвилях «Радіо Свобода».
 
  
Публікації:
  • 09-01-2019 13:24
    Реформа на папері: навіщо українці платитимуть за електрику двом компаніям
  • 09-01-2019 10:58
    Американський десант у Чорному морі: чи допоможуть США відстояти морські кордони України?
  • 07-01-2019 12:02
    Автокефалія, бандерівці та сварки з журналістами: як Епіфанію дали томос
  • 29-12-2018 12:52
    “Москітний флот” чи фрегати: який флот будує Україна
  • 28-12-2018 11:09
    Війна на сході України: хто зриває обмін полоненими
  • 27-12-2018 09:24
    Росія виграє від рішення США вивести війська з Сирії, а от Україна може програти
  • 19-12-2018 17:37
    “Готуємо новий прохід через Керченську протоку”. Турчинов про конфлікт з Росією
  • 17-12-2018 11:19
    “Нас оточили, з мосту обзивали”: розповідь моряків, що пройшли через Керченську протоку
  • 17-12-2018 10:31
    Проти України вже діє невидимий фронт – Ініціативна група «Першого грудня»
  • 17-12-2018 09:34
    Немосковські. Підсумки об’єднавчого Собору, оцінки експертів
  • 13-12-2018 09:28
    Інформаційний тероризм Кремля і відповідь України
  • 11-12-2018 11:26
    Боротьба з відмиванням коштів, що йдуть до української політики з-за кордону – питання суверенітету для України
  • 06-12-2018 23:35
    Волкер пов’язав ескалацію на Азові з виборами і розповів, які важелі стримування Росії є в арсеналі Заходу.
  • 04-12-2018 14:33
    Інформаційна війна. Москва прагне посіяти зневіру серед українців
  • 26-11-2018 01:18
    РНБО пропонує ввести воєнний стан на 60 днів

Останні новини:
  • 09-01-2019 18:58
    Ситуація на фронті: припинення вогню немає, але вогнева активність помітно зменшилася
  • 09-01-2019 14:26
    Кремль посилив ЧФ за рахунок Північного флоту
  • 09-01-2019 11:23
    Манафорта підозрюють в обговоренні “мирного плану” щодо України з можливим агентом Росії
  • 08-01-2019 21:21
    Політв’язні Кремля. Уповноваженний з питань ЄСПЛ розповів про зміст заяви Києва проти Росії через захоплення моряків
  • 08-01-2019 19:58
    МВФ очікує зменшення дефіциту Пенсійного фонду та збільшення пенсій
  • 08-01-2019 19:27
    Україна залишається головним об’єктом інформаційної війни РФ
  • 08-01-2019 19:09
    Кібервійна. Підозрюваний у крадіжці даних німецьких політиків каже, що діяв сам
  • 08-01-2019 10:17
    Нестабільність в Україні – в десятці найбільших ризиків світу 2019
  • 04-01-2019 19:51
    Ще один найманець окупантів опинився за ґратами
  • 04-01-2019 19:14
    Росія хоче звинуватити Україну в терактах на своїй і окупованій території
  • 04-01-2019 18:49
    Кібервійна. Хакери викрали і злили в мережу компромат на німецьких політиків
  • 03-01-2019 23:09
    Ситуація на фронті: стріляють менше, але припинення вогню не відбулося
  • 03-01-2019 13:58
    Більше двох мільйонів громадян України скористалися правом на безвізову поїздку за кордон
  • 03-01-2019 11:33
    Відкриття залізничного сполучення Керченським мостом відклали
  • 03-01-2019 11:03
    Політв’язні Кремля. Макрон закликав Путіна звільнити полонених українських моряків

Популярні статті:
  • Пророцтво греко-католицького священника о.Германа Будзінського про Майдан, Ющенка, Януковича та Тимошенко
    [402291 перегляд]
  • Нумерологія дати народження
    [282670 переглядів]
  • Хто такі козаки-характерники
    [229581 перегляд]
  • Цікаві факти про жінок
    [185919 переглядів]
  • Словник галицького діалекту
    [183019 переглядів]
  • Суржик - проблема сучасної української мови
    [171799 переглядів]
  • Міфи і легенди стародавньої України. Божич
    [166592 перегляди]
  • Візуальний образ Тараса Шевченка: нотатки антрополога
    [162265 переглядів]
  • Вітряки та сонячні батареї: дозволи, податки та технічні аспекти
    [159491 перегляд]
  • Історик Михайло Кірсенко: “Питання в тому, щоб Росія, завалившись, не задушила всіх навколо”
    [150529 переглядів]

 
 

Такого безладу ніде немає. Треба, щоб сюди прийшли піночети й навели порядок. Бо в Україні жити соромно. Країна, де не діють закони. Це не демократія, а суцільна вакханалія. У нас безнадійно втрачений етично-моральний стрижень”
Іван Марчук

 
 
Опитування:

Україна сьогодні -
Окупована країна
Незалежна і самостійна
“Бананова республіка”
Час покаже
  • Результат голосування







 

На головну | Новини | Святині | Публікації | Книги | Соціоніка | UA-RSS | Знаки | Фотоальбоми | Вільна галерея | Форум
 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2019.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.