This version of the page http://volga.lutsk.ua/view/17696/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2017-09-15. The original page over time could change.
Як малюють кордони... | Волинська газета
Волинська газета
Новини

Як малюють кордони...


Тихо та непомітно пройшло 30 липня, день, який у далекому Лондоні став доленосним для повоєнної історії України... І хоча за столом переговорів сиділи очільники Польського еміграційного уряду та представники Кремля, їхній результат напряму стосувався ні багато, ні мало – нинішніх кордонів нашої держави!

Завжди так було (і зараз – також), що доленосні для України рішення ухвалюються зовсім не в Києві. Дуже часто – взагалі без будь-якої участі нашої влади та народу. Бо територія в нас велика, а потенціал – мізерний. Тому й не рахуються, часом – навіть за стіл переговорів не запрошують...
30 липня 1941 р. щось схоже відбувалося у Великій Британії. З нападом Адольфа Гітлера на СССР «Договір про дружбу та кордони» від 28 вересня 1939 р. між Берліном і Москвою, звісно, втратив чинність. Але й із еміграційним урядом Польщі на чолі з генералом Сікорські стосунки після «Пакту Молотова-Ріббентропа» також були втрачені... Тому Надзвичайний і Повноважений Посол СССР у Великій Британії Іван Майський отримав чітку вказівку від Іосіфіа Сталіна: помиритися з поляками, незважаючи ні на 17 вересня 1939 р., ні на масові розстріли офіцерів та урядовців у Катині в 1940-ому...
Що ж сказав Владіславу Сікорські та міністру закордонних справ Аугусту Залєсскі представник Москви? Іван Майський заявив: 
«Пропонуємо укласти пакт військової взаємодопомоги проти гітлерівської Німеччини. СССР у подальшому зобов’язується сприяти відновленню польської держави в її національних кордонах».
Співрозмовники попросили уточнити, що означають поняття «польська держава» та «національні кордони»?
«Я пояснив обом, що, на думку СССР, майбутня польська держава повинна складатися з поляків та охоплювати ті території, які заселені поляками… Після довгих суперечок та гострої полеміки врешті-решт було вирішено в пакті взагалі не торкатися теми майбутніх кордонів майбутньої польської держави, обмежившись лише заявою Радянського уряду, що всі радянсько-німецькі договори 1939 р. щодо територіальних змін у Польщі втратили силу».
А для українців цей факт важливий тим, що ще в 1941 р. Москва чітко заявила, що західний кордон України буде таким, як зараз.
Точніше, підтвердила те, про що домовлялися союзники ще після закінчення Першої світової війни! Бо 8 грудня 1919 р. була опублікована «Декларація Верховної ради союзних та об’єднаних держав із приводу тимчасового східного кордону Польщі», згідно з якою він проходив від Гродно на Ялівку, Немирів, Брест-Литовськ, Дорогуск, Устилуг, далі на схід від Грубєшува на Крилув, далі на захід від Рави-Руської, на схід від Перемишля до Карпат. Декларація забороняла створювати полякам адміністрації далі на схід від цієї лінії… Але вони таки включили Волинь і Східну Галичину до складу Другої Речі Посполитої, домовившись про це з більшовиками…

Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте

ТОП Новини

Східноєвропейський університет: нова Наглядова рада та інавгурація першокурсників Особисте зобов’язання вартістю… 7 тисяч «баксів» Горохівщина погрузла у корупції Президентський корпоратив у «Заліссі» – без волинян Золотий Т-34 знову у Володимирі-Волинському Телефон заряджає... Сонце! Земельний дерибан: правда про гніздо корупції від Віталія Купрія Контрабандист влип, як муха! Прокуратура вимагає довічного Рік навчання у США для волинських школярів

Інтерв'ю

Ексклюзив прокурора області
Петро САГАНЮК: Європа має починатися в Княжому...
Багаж життєвий і досвід посадовий

Колонка редактора

Нові гроші: Biтcoin та Litecoin
Жовтоблакитники без маски
Мораль аморальності
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (58) - 16.2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (156) - 43.6%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (99) - 27.7%

Фото

Гості зі Сходу
14
Галерея мистецтв
8
Остання шана міському голові
39
Водохреще у цуманській Путилівці
38
Новий рік
8
Луцькій школі №7 – 70 років!
30
Яким був День незалежності у Ковелі
23
Приклад для наслідування
35
"Драгонбот: міжнародний турнір у Ковелі"
39
Сесія облради. 19 травня
17

Архів публікацій

PDF газета

№23 (1122) 8 червня 2017 рік
Усі PDF газети