This version of the page http://rukotvory.com.ua/?p=7011 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2017-07-16. The original page over time could change.
Павук на щастя - РукотвориРукотвори
Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX
  • Укр
  • Eng

Павук на щастя

8 березня 2012 15:00
соломоплетіння

На маленькому дерев’яному столику – моток ниток, циганська голка, ножиці й кусачки. На підлозі лежать декілька коробочок з соломою. Дарія Андрусяк з села Шепарівці Коломийського району Івано-Франківської області ретельно підбирає соломинки однакового розміру. Де треба підрівняти, підрізує ножицями. Через кілька хвилин у руці майстрині вже акуратний пучечок з 12 соломин. Згодом жінка сплете з них так звані ліхтарики, а вже через два тижні з’явиться готовий солом’яний павук.

Плетіння павуків – цікава, але рідкісна справа. Колись у Шепарівцях такі витвори вміли робити чи не в кожній родині. Однак тепер на павукоплетінні знається лише пані Дарія. І хоча багато мешканців запевняють, що також уміють плести павуків, ніхто доводити це ділом не квапиться.

Дарія Андрусяк каже, що павуків робила і її мама і батько. Щоправда, тато ще й шкатулки прикрашав соломою і рамки для картин з неї робив. Тепер жінка шкодує, що мало цікавилася процесом. Довелося вчитись і згадувати всю технологію самій. «Мама виплітали справжні шедеври», – згадує жінка.

Для виготовлення традиційних павуків потрібна житня, пшенична або вівсяна солома. Вона найбільше підходить для плетіння. Пані Дарія жито сіє сама, однієї грядки вистачає на 15-20 павуків. А цього на весь рік цілком достатньо.

Жінка над одним павуком працює від трьох днів до півмісяця. Все залежить від розміру. На кожну деталь потрібні соломинки різного розміру. Одна нитка проходить через усі соломинки. Нерідко під час процесу солома ламається, тоді доводиться все переробляти. У середину витвору можна ставити різні ялинкові прикраси, це вже залежить від уяви майстра.

– Я роблю так, як колись робили батьки, самого різдвяного павука, без прикрас, – каже майстриня. – Колись стеля була дерев’яною і павуків вішали на сволоки. А тепер – під люстри чи на плафони.

Згідно з народними повір’ями, павук виганяє злих духів. Але старожили оповідають, що дівчата плели павуків на Гнатія –аби парубки любили, аби доброго чоловіка мати. Тут переконані: павук притягує родинне щастя.

Взагалі-то павук має висіти до Водохреща, потім його спалюють. Однак у Шепарівцях немає такого звичаю, павуки висіли роками.

Павуків у майстрині часто замовляють на подарунки. Проте добрих грошей і слави на цьому не зробиш. Тому повідомлення про друге місце на конкурсі в Івано-Франківську було для Дарії Андрусяк трохи несподіваним. Перед тим вона на прохання райвідділу культури і туризму просто віддала павука на виставку. Проте нагороді рада, буде що показати внукам.

Чоловіка до плетіння павука не підпускає. Каже, що декілька разів він пробував допомогти, однак самій працюється краще. Запитую, чи вірить вона в те, що павук приносить щастя.

Якщо в сім’ї немає злагоди, поваги, розуміння, то ніякий павук вам не допоможе, – переконана пані Дарія. – Вважаю павукоплетіння гарним звичаєм наших предків і хочу зберегти його для нащадків.

Соломинка за соломинкою — і вже готовий «ліхтар», основна частина павука. Жінка жартує, що він чимось нагадує зовнішнім виглядом шестикінечну єврейську зірку. За словами Дарії Андрусяк, таке захоплення насамперед заспокоює душу й тіло. Ніколи не приступає до роботи з поганим настроєм. Тому в кожному сплетеному нею павукові є щось таємниче.

Оксана Романенчук, Євген Гапич (фото)

blogs.korrespondent.net

Tweet
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

2 відгуків

  1. Victoria says:

    Пані Дарії велике спасибі за збереження українських традицій. Я теж дуже хочу спробувати сплести такого павучка.

    Відповіcти
  2. Андрій says:

    Вперше побачив павука в музеі Трипільськоі культури в Легедзине. Вражає. Дякую, що є такі люди, які мають і втілюють національну пам'ять в житті.

    Відповіcти

Додати відгук × Скасувати відповідь

ОголошенняЯк замовити
125x125

Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1136 людей вже підписалися
Що нового?Всі новини
  • 9 червня 2017 15:24
    Вісті «Діти бавляться» — нова виставка у Музеї писанкового розпису 0
  • 8 червня 2017 11:14
    Вісті Майстрів запрошують на Міжнародний мистецький ярмарок в Опішному 0
  • 25 травня 2017 18:06
    Вісті Гуцульські окуляри підкорюють США: американські зірки вже носять 0
  • 16 травня 2017 19:49
    Вісті У червні запрошують на Дні гончарства та ковальства в Пирогові 0
  • 16 травня 2017 19:19
    Вісті Наприкінці травня відбудеться ярмарок народного мистецтва в музеї Івана Гончара 0
  • 9 травня 2017 19:52
    Вісті Майстрів запрошують на етно-фестиваль «Кодима-фест» на Одещину 0
  • 27 квітня 2017 11:21
    Огляди Мистецькі атрибути Великодніх свят 0
Рукотвори
Наші новини на Google+
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Новини проектуДивитися всі
  • 31 березня 2017 14:30
    Вісті, Новини проекту Опитування майстрів щодо захисту авторських прав 0
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2017.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити