HTTP/1.1 200 OK Connection: close Date: Wed, 29 Mar 2017 07:49:53 GMT Server: nginx Vary: Accept-Encoding Vary: Accept-Encoding Content-Type: text/html; charset=UTF-8 Client-Date: Wed, 29 Mar 2017 07:49:53 GMT Client-Peer: 89.184.89.235:80 Client-Response-Num: 1 Client-Transfer-Encoding: chunked Link: ; rel="https://api.w.org/" Link: ; rel=shortlink Title: Причиною смогу в Києві є автомобілі та аномальна спека | Національний екологічний центр України X-Meta-Charset: UTF-8 X-Meta-Description: Смог у Києві спричинений надмірною кількістю автівок у поєднанні з аномальною спекою внаслідок глобальних змін клімату. Екологи Національного екологічного X-Meta-Viewport: width=device-width, initial-scale=1 X-Pingback: http://necu.org.ua/xmlrpc.php
This version of the page http://necu.org.ua/chomu-kyyiv-potopaye-u-smozi/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2017-03-29. The original page over time could change.
Причиною смогу в Києві є автомобілі та аномальна спека | Національний екологічний центр України
Конкурс малих грантів з адаптації до зміни клімату для місцевих громад
Коментарі НЕЦУ до проекту Концепції Державної цільової програми розвитку аграрного сектору економіки на період до 2020 року

Національний екологічний центр
України

  • УКР
  • ENG

Причиною смогу в Києві є автомобілі та аномальна спека

Фото: www.dsnews.ua

Смог у Києві спричинений надмірною кількістю автівок у поєднанні з аномальною спекою внаслідок глобальних змін клімату. Екологи Національного екологічного центру України попереджають, що без вирішення транспортних проблем столиці киянам влітку на свіже повітря можна й не розраховувати.

Допустимі показники забруднюючих речовин в місті перевищені в 3,4, а за деякими показниками – навіть в 5 разів.

“Поливання вулиць зусиллями міської влади – хороший захід, але те саме, що підфарбовувати стіни будівлі, яка от-от впаде. Проблема значно глибша, – коментує координатор транспортної кампанії Національного екологічного центру України Марія Сторчило. – Приватними авто в Києві користуються не більше 21% мешканців, втім викиди від автівок в розрахунку на людину в три рази більші, аніж від автобусу. Ці викиди роблять повітря столиці абсолютно нездоровим”.

В Києві досі відсутній план заходів зі зменшення забруднення у місті. Потрібний він, найперше, щоб зробити громадський транспорт комфортним (запустити більше автобусів, тролейбусів, трамваїв, при тому якісних) та обмежити використання приватного транспорту в місті.

“Жителі міста повинні мати право дихати чистим повітрям та право обирати, яким чином дістатися з точки А в точку Б – залишити автомобіль на перехоплюючому паркінгу та доїхати в місту на зручному громадському траснпорті, чи стояти в заторі, – додає Марія Сторчило. – А для цього мають правильно бути розставлені пріоритети: пішохід – велосипедист – громадський транспорт – приватний автомобіль”.

Додаткова інформація:
+38 096 916 07 19
press@necu.org.ua

© Національний екологічний центр України, 2007–2016