This version of the page http://gazeta.dt.ua/socium/lileya-na-plechi-_.html (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2015-01-27. The original page over time could change.
Лілея на плечі - Соціум - gazeta.dt.ua

Лілея на плечі
5

Ганна Черненко 12 грудня 2014, 21:52

Читайте також

  • Лілея на плечі «Дзеркало тижня. Україна» №47, 12 грудня 2014
  • Ідоли розуму «Дзеркало тижня. Україна» №47, 12 грудня 2014
  • Чума. Спогади про літо і вибори «Дзеркало тижня. Україна» №47, 12 грудня 2014
  • Перепрограмувати Україну. Важка артилерія міфів «Дзеркало тижня. Україна» №47, 12 грудня 2014

 

 

Україна поки що не є пострадянським простором. Пострадянське постане тут, коли завершаться змагання між радянським і антирадянським, а переможці втомляться боротися самі із собою. 

Сам ти зомбі

Можна направо й наліво скидати пам'ятники Леніну. Важче стерти пам'ять, закарбовану в тілі мови. Життя втрачає сенс без енергодайних риторичних фігур: "П'ятирічку — за три роки!", "АТО — за два місяці!". Горлянка натреновано викрикує звинувачення на адресу "ворогів народу", "ватників" і "совків". Міниться, але лишається сталою у серцевині своїй міфологема щасливого майбутнього: від християнського раю, сподівань на настання комунізму і до сучасного — "членство в ЄС" і "процвітаюча сильна Україна". В усіх випадках сьогодення мусить перетворитися на чистилище — індустріалізацією і продрозверсткою, шоковою терапією і затягуванням пасків. 

Як і раніше, суспільно-корисним хобі лишається формування ідентичності. Тільки раніше формували радянську ідентичність, а тепер формують — "політичну українську". Якщо хтось не хоче "формуватися", це — через заляканість і непоінформованість. Але ж ідеться про дорослих людей, які вже відбулися. Багато з них не просто мають вищу освіту, а належать до інтелектуальної еліти. І телеканали в них одні й ті самі. Просто вони надають перевагу іншим. От і граємося, як у пінг-понг: "Зомбі!" — "Сам зомбі!". Чи можлива насправді така "ідентичнісна" трансформація? Звісно. Але розмови про "переконувати" і "пропагувати" надто скидаються на спробу цілеспрямовано коригувати особистісну структуру цілої групи людей. Такі процеси мають відбуватися стихійно, мимохіть. Або не відбуватися зовсім. Інакше виходить намагання ввімкнути ту саму мелодію про "единый і неделимый", трішки змінивши в ній слова. Вже чути відверте: "Цій землі потрібна колонізація" (Олена Стяжкіна). Чи сподобається тим, кому призначено цю пісеньку, відчувати себе об'єктом перетворень? Або усвідомлювати, що велика частина співвітчизників чекає не дочекається, коли "зміниться демографічна ситуація"? 

Як для російського інтелігента українське питання, так для українського демократа іспитом стає питання про ставлення до "совка". Совок — войовничий. Совок — лінивий. Совок — не розуміє. Совок — безвідповідальний. Совок — це раб. Інтернет і ЗМІ повняться цими й іншими інвективами. Ганять совок подеколи за прямо протилежні речі: за надмірний ентузіазм — і байдужість, за жадібність — і готовність віддати останнє, за безхребетність — і агресивність. Врешті, совку приписують усі негативні риси, за які можна цькувати. Більше того, його цькують навіть за те, за що інших хвалять: працелюбство, альтруїзм, поступливість, скромність у побуті. "Совок" перетворюється на всеїдного аксіологічного монстра. Зміст цього поняття розростається так, що починає викликати сумніви сама можливість існування відповідного референта. Або ж слід визнати за цим поняттям статус "деїчного", здатного поглинати протилежності — як "усе і ніщо", описане Діонісієм Ареопагітом під іменем Бога. 

Ми посилаємо "совку" всі наші ремствування і прокльони, як посилають їх долі. Бо він і є наша доля — лілея на плечі, якої, "і побивайся, і кричи", не відшкребеш. Час було засвоїти класика. 

Смерть совкам

А що ж сам "совок"? Присоромлений, в охайному костюмі часів Щербицького, він, щоби відвести душу, кличе друзів і, розливши під оселедця "холодненьку", починає тихенько наспівувати "Красная армия, черный барон…". Розгніваний борець із радянською спадщиною, у серці якого п'ятьма мовами викарбувано ім'я Дерріди, вривається в це вороже кодло і намагається розтлумачити значення символічного простору. Його слова тонуть у громоподібному: "Так пусть же Красная вздымает властно!..". Знесилений, він іде в соцмережу відкривати другий фронт — і вогонь на ураження: "Совки повинні здохнути!", "Коли ці совки вимруть!", "Смерть совкам!". Навоювавшись, знесилений "демократ" лягає відпочити, а в його прогресивній антирадянській голові крутиться й крутиться нав'язливий мотив: "Красная армия всех сильней!". 

Убивчі ці коментарі — не фантазія автора. Ними справді запруджений Інтернет. У цих коментарях — усі види дискримінаційних комунікативних стратегій: 1) пряма агресія: "Совкова гниль!", "Совок! Ідіот!"; 2) звинувачення у проблемах, що існують у суспільстві: "Це не росіяни винні, це совки винні"; 3) зневага: "Кому ти, старий смердючий совок, потрібен?"; 4) заклики до вигнання: "Вали, совок, у Росію, порадій на старість!"; 5) заклики до позбавлення громадянських прав: "...що ж до бабусь, то деякі верстви населення просто треба позбавляти права голосу, нехай вирішують інтелегенція і молодь, а бидло й совки — ідуть лісом, і заживем"; 6) економічна дискримінація: "Зажрались. Счастья своего не понимают, совки чёртовы. Урезать нах пенсии!"; "Навіщо годувати совків?"; 7) трудова дискримінація: "То, може, вже настав час усіх совків відправити на пенсію?!"; 8) побажання смерті: "Совков невозможно перевоспитать или переучить. Совки должны сдохнуть!"; "Когда уже эти старые совки сдохнут?". 

Нічого не нагадує? Тоді підставте сюди слово "єврей". 

Ритуальні жертви

Поняття "радянський" під напнутою йому на голову торбою з написом "совок" перетворилося на стигму. Драматизму антирадянській кампанії зразка ХХІ ст. додає той факт, що головний удар поціляє літніх людей. Вони вже не відхрестяться від дати в паспорті, що таврує їх, наче лілеєю, — народжений в СРСР. Образи радянської і літньої людини нерозривно сплелися в антирадянській картині світу, яка заселена "пенсіонерами", що "голосують за пайку і совок". На користь такого злиття працюють і дані соціологічних опитувань, що раз у раз підтверджують схильність старшого покоління голосувати за партії, які асоціюються з радянською ідеологією.

За антирадянською риторикою поволі проступають риси звичайної геронтофобії — одного з різновидів ейджизму — дискримінації за віком. Термін не настільки відомий, як "расизм" чи "сексизм", дарма що саме цей тип дискримінації є найпоширенішим. Жертвами його в дитинстві або старості стає чи не кожен із нас. Він несе найбільше загроз життю. Але хто рахує літніх людей, які померли дочасно через неувагу до їхніх скарг ("Усі старі завжди на щось скаржаться") або від гіпертонічного кризу після почутого в транспорті: "Куди лізеш, старий хрич!"? У первісних суспільствах геронтоцид був відвертим. Сьогодні він набув форм "прискорення смерті". Майк Брогден, професор Ланкастерського університету (Великобританія), у книжці "Геронтоцид: убивство старих" описує різні способи вкоротити віку літній людині, не караючись муками сумління. У списку: неналежний догляд, недостатнє харчування, ігнорування. 

Не кожна освічена людина зізнається собі, що вона є звичайним ейджистом, якого дратують літні людини. Можливо тому, що їхні обличчя — втілене memento morі, і це лякає. Чи все набагато простіше — "ті виноват уж тем, что хочется мне кушать": безробіття, старіння суспільства, а ветерани вперто не бажають звільняти робочі місця. Яке полегшення, коли вони виявляються "винними" у хибних політичних уподобаннях. Антирадянська риторика використовується як алібі для ейджистської: "Вибачте, але ці старі совки не мають права забирати майбутнє у молоді Криму!"; "Хочеш сидіти на шиї України й отримувати пенсію — відмовляйся від виборчого права, а хочеш голосувати, перестаєш отримувати пенсію. Може, не надто демократично, але із совковими рабами по-іншому не можна. Вибачте". Чемне вибачення стає своєрідним ритуалом — на кшталт тих, які передували первісним актам геронтоциду, ярлик "совок" — ритуальною маскою жертви. Під прицілом опиняється ціла соціально-демографічна група — літні люди, народжені в СРСР.

Насправді ж, за даними соцопитування "Соціологічне обличчя Майдану", проведеного 7–8 грудня 2013 р. фондом "Демократичні ініціативи", пенсіонери були третьою за чисельністю групою на Євромайдані (9,4%), поступившись місцем лише фахівцям із вищою освітою (39,5%) і студентам (13,2%). І поки частина молодих, освічених, із п'ятьма іноземними мовами, українців марнує час, лаючись у мережі на адресу "совків-пенсіонерів", що продаються за гречку, частина цих "совків" мовчки, бо не всі мають Інтернет, плете рукавиці для армії чи йде до військкомату записуватися добровольцем в АТО. 

А тим часом власне цінності радянської системи вислизнули з поля дискусії й аналізу. Живий приклад — репліка можновладця: "Нас такий підхід не влаштовує, бо він... радянський". Крапка. Там, де з'являється радянський, не потрібна подальша аргументація. Замість деконструкції отримуємо дискримінацію. Ревізію ідеологічного спадку підміняє пубертатна війна зі старшим поколінням, чия провина часто полягає в самій даті їхнього народження, тій лілеї на плечі, якої не стерти. В результаті — ймовірність відтворення вже в наступних поколіннях тих радянських настанов, яких і справді варто було би позбутися. У тому числі — агресивного несприйняття позиції Іншого. 

Наразі ж, знову згадуючи поета, — "під владою зірок вже наростає твій процент, що зменшує твій строк" (Сергій Жадан). Зневага до пенсіонерів-совків сьогодні обернеться само-ненавистю, само-неприйняттям — боротьбою із самим собою тоді, коли настане час приміряти на себе ритуальну маску літньої людини, народженої в СРСР. 

Теги: Ганна Черненко
Помітили помилку?
Будь-ласка, виділіть її ммишкою та натисніть Ctrl+Enter
5 коментарів
  • Barbara 16 грудня, 12:58
    Вообще-то совок никуда не делся, оттого и агрессивное отношение к нему! Совок жив, боюсь, что нас переживет! Тем более - критика СССР одними властями перемежается с рыдающей ностальгией других. Кто ругал совок при Януковиче с его ряженными победными парадами? Кто скажет кривое слово о "нашем утерянном светлом будущем" в путинской России?! Кстати, аппеляции к "дедам", которых нельзя обидеть это тоже из российского репертуара! Довольно таки условным и надуманным кажется это противопостовление: совок - пожилые люди, антисовок-молодежь! Помнящая голодомор бабушка из деревни может до сих пор проклинать коммунистов (помню одну такую, которая всегда добавляла вслед за традиционным "абы не было войны" - " и клятой советской власти"), да и среди шестидесятников был уже довольно большой процент людей скептически относившихся к "Славе КПСС". С другой стороны, как видно на примере Крыма-Донбасса на российских песнях о главном, да еще на фоне окружающей безнадеги выросло целое поколение юных дарований в майках "Рожден в СССР", говых умереть за страну, которой не то. что уже нет, а не не было никогда! А ведь совок - это даже не СССР, со всей его противоречивой историей! Этот термин появился в 70-80е, когда все пламенные идеи, невиданные жертвы, спартанская идеология по факту давно слились в унитаз и существовали только на плакатах.Осталось унылое деградирующее болото, выживавшее за счет нефтяной ренты. С пустыми магазинами, киллометровыми очередями, богатеющими уже не сильно скрываясь, завмагами-спекулянтами, с карьеристами-паркнязьями, которые после пламенной речи о равенстве на митинге, ехали в уютный особнячок к любовнице. С блатами, откатами, бартером, стремительно ростущей коррупцией и повальным алкоголизмом. Ведь сухой закон Горбачев не на ровном месте кинулся вводить! И при этом страна все еще пыталась грозить капиталистическому миру и основную часть нефтедолларов кидала в топку военно-промышленного комплекса! Совок - это крах, когда самые светлые идеи извращены до неузнаваемости, когда молодежь уже не верит ничему. когда коррупция и нарушение закона становится нормой! Когда люди пассионарные и инициативные забиваются на корню, а "умеющие жить" (украсть, нарушить закон, пойти по трупам) - становятся неофициальными иконами успеха. Совок, это когда пролетарий-комсомолец спит на обязательных политенформациях, а по ночам варит ширку из мака и подрабатывает гоп-стопом в подворотне. Когда мальчику-мажору достаточно позвонить папе, чтобы поступить в любой престижный вуз, или отмазатся в милиции за аварию, при участии папиной же "Чайки"...Когда на торговле из-под прилавка можно сделать состояние...Когда нормальные люди идут в продавцы и бармены, а лохи - в инженеры. Когда ради того, чтобы купить (не дешево!) щкаф -холодильник надо выстоять несколько суток на морозе с номерком на спине, и не факт, что всем хватит! Когда квартиры от государства (без блата и взятки) можно ждать десятилетиями и три поколения сидят друг у друга на головах в гостинке! Когда подпольные бандосы крышуют подпольные цехи пошива "американских" джинсов, милиция подпольно доит бандосов, а чиновники не бесплатно закрывают глаза на полуподпольный сбыт. Когда за песню Галича можно загреметь в тюрьму, а Вилли Токарев с Мишей Шуфутинским орут на всех крымских пляжах - в крутых шалманах, где гуляют умеющие жить! Где ради того, чтобы пожить за границей приходится стучать на коллег, а за банку шпрот продавать душу! Вы скажите - и что изменилось?! В том то и дело! Спокойно можно относится к истории, но совок наше настоящее! Он оказался живучей всех строев и вождей, пережил и пережевал не одну идеологию, похоронил либеральные чаянья демократов, мечты левых реформистов, фантазии юных анархистов, фэнтезийные реконструкции патриотов, как русских, так и украинских, и даже, отчасти, советскую ностальгию новой номенклатуры! И на этом пепелище гордо реет вечный СОВОК - беспринципный, лживый циничный, замешанный на культе начальственной силы, коррупции и тотальном разочаровании! Как бороться с этим вечно живучим инферно? Мы пытаемся... Но похоже и есть и будет тяжело
    Відповісти Цитувати Пожаловаться
  • voitsekhovsky 15 грудня, 05:41
    Еще Довлатов писал о том, что нет принципиальной разницы между советским и антисоветским. Спасибо автору - это очень своевременное напоминание старой истины в новых условиях. Но насчет клейма годом рождения - мне кажется, перебор. Совковость - это не возраст, а состояние личности. В сегодняшних "молодых депутатах" узнаю через одного черты комсомольских секретарей 1970-х годов. Это такой тип людей... так же и в старшем поколении не все поют про Красную Армию. так что не надо здесь передергивать.
    Barbara 16 грудня, 13:31
     
    disagree
     
    agree
    Эт точно, про секретарей! Не успели хлопцы в "ЧП районного масштаба", но теперь еще лучше кормят! Эх, сказал бы кто Ю.Полякову, что он будет почти советским граджанином начальником, доверенным лицом вождя - точно морду бы набил! А И.Охлобыстину времен "ДМБ" - что будет славить армию и миллитаризм державный! А С.Лукьяненко - что пойдет он на темную сторону к папаше Завулону... Страшная штука совок, она как некоторые опасные бактерии - дремлет в каждом из нас
    Відповісти Цитувати Поскаржитись
    Відповісти Цитувати Пожаловаться
  • anna_sumy 13 грудня, 21:48
    Хорошая статья. Важная тема: можно одобрять или не одобрять свое прошлое, историю но это надо обсуждать с уважением. Иначе человек и нация не научатся уважать себя. Пока часть народа кроет "совок", а другая часть - "бандеровцев", все вместе взятые остаются шариковыми. А демонизировать прошлое, т.е. обвинять во всех смертных грехах - значит, в действительности, переоценивать его значимость и слишком боятся.
    Відповісти Цитувати Пожаловаться
  • mitscherlich 13 грудня, 14:17
    Кажеться, автор несколько путает социальную необходимость устранения т.н. совковых (описанных Безансоном как чрезвычайно регрессивных) идей и людей от влияния на общество с человеческой жестокостью. По-этому впадает в пафос обличительства. А ведь сопротивление со стороны совковости огромно и утянуло на дно великую (местами) русскую цивилизацию. Стоит, наверное, действительно, оплакать инфантильные, но милые прелести СССР, погоревать и двигаться дальше. Впрочем, автор, верно указывает на трудность такого расставания и избыточное негодование по поводу, не то что - несовершенства, но упрямой властности старшего поколения. Под поколением следует понимать, конечно, не конкретных людей, а мировосприятие уходящей эпохи. Сочувствовать, конечно, можно, но поддаваться нельзя.
    Відповісти Цитувати Пожаловаться
Реклама
Останні новини
  • Депутати Європарламенту знову закликають ЄС посилити санкції проти РФ 27 января 00:48 В ООН закликали скликати женевський формат по Україні якомога швидше 27 января 00:34 Брассер переобрана президентом ПАРЄ 27 января 00:03 Збиток від обстрілу Маріуполя оцінений у 100 млн грн 26 января 23:42 США пред'явили трьом громадянам Росії звинувачення у шпигунстві 26 января 23:25 Постпред Литви в ООН назвала події в Україні найкривавішим конфліктом з часів Балканської війни 26 января 23:05
  • У Попасній під обстрілом загинули троє мирних жителів 26 января 22:56 "Іллічівець" не буде повертатися в Маріуполь до середини лютого 26 января 22:45 Рубль обвалився після рішення S&P знизити рейтинг РФ до "сміттєвого" рівня 26 января 22:11 Рада коаліції схвалила введення режиму підвищеної готовності 26 января 22:05 S&P знизило рейтинг Росії до "сміттєвого" рівня 26 января 21:21 Фоменко не буде йти зі збірної України після відставки Конькова 26 января 21:00
Читати @zn_ua
Мета-Новости
Мета-Новости
Мета-Новости
Мета-Новости