11 серпня 2014, Київ 01:25
Аудіо меню
Internet TV
Розклад
Наші хвилі
Як слухати

Online TV Радіо Свобода
 Щоб допомогти армії у Дніпропетровську провели доброчинний фестиваль
ВАША СВОБОДА

Суспільство

Черги на «Кодекс Межигір’я» не радують – Ройтбурд

Навіщо йти на «Кодекс Межигір'я»?i
▶ || 0:00:00
... ⇱  
  • 270p / 5,0MB
  • 360p / 7,0MB
  • 720p / 20,0MB
 
🔇
X
Євгенія Олійник
01.05.2014
Радіо Свобода запитало відвідувачів, чого вони чекають від виставки «скарбів Межигір'я» у НХМУ. І з'ясувало: одні прагнуть подивитися, як жив президент, інших цікавлять витвори мистецтва, знайдені у маєтку, а дехто намагається зрозуміти, що призвело до крадіжок таких масштабів.

Навіщо йти на «Кодекс Межигір'я»?

Також на цю тему

  •  В Національному художньому музеї відкрилась виставка «Кодекс Межигір’я»
  •  Скарби «Межигір’я» – півтисячі експонатів на десятки мільйонів доларів
  • Генпідрядник «Межигір’я» роздавав по 50 мільйонів «на моніторинг ЗМІ»
  •  Ніч у «Хонці» Януковича
  •  Масові екскурсії до «Межигір’я» тривають, по дорозі – величезні затори

Мультимедіа

Аудіо
  • Черги на «Кодекс Межигір’я» не радують – Ройтбурд

Євгенія Олійник
Київ – Виставка «Кодекс Межигір’я» у Національному художньому музеї в Києві стала чи не найбільшою культурною подією тижня. Подивитися на раритети у поєднанні з позолоченим непотребом прийшли навіть ті, хто вже бував у Межигір’ї. Радіо Свобода поговорило з куратором виставки Олександром Ройтбурдом про цінність експонатів та те, як за смаками колишньої влади можна поставити діагноз суспільству.

 
Це виставка про несмак як діагноз диктатури. Про дитячі травми Януковича, що призвели до хворобливого потягу до видимості розкоші
– З усього звалища як раритету, так і непотребу, знайденого в Межигір’ї і врятованого бійцями самооборони та музейниками, ми з Алісою Ложкіною зробили експозицію, яка дозволяє винести деякі уроки естетичного та етичного характеру. Це виставка про несмак як діагноз диктатури. Про дитячі травми Януковича, що призвели до хворобливого потягу до видимості розкоші, і до того рівня корупції, що є в Україні. Це симптом того діагнозу, що ми ставимо суспільству. І це також привід для розмови про культурну модернізацію країни.
 
– Експозиція ділиться на Книги: часу, світла, духовності тощо. Як виникла ідея структурувати її таким чином?

– Структурувати весь той безсистемний набір, що потрапив нам до рук, було неможливо. Як пов’язати ікони 14 століття і французький сервіз Hermes та китайського орла Пшонки? Або сертифікат на зірку, названу на честь Януковича, його опудалом, яке, вочевидь, мало б бути восковою фігурою а-ля мадам Тюссо, і колекцією зброї та шкіру крокодила? Або картини Полєнова чи Кончаловського чи Яна Брейгеля Оксамитового? Тому ми пішли за суто формальним принципом і запропонували глядачеві щось на кшталт квесту, зробивши з цих речей пазл, з яких мало би скластися обличчя естетики диктатури.
 
– Яке співвідношення справді вартісних речей та непотребу у «скарбах Межигір’я»?
 
Є суцільний кітч, який не шкода викинути, є речі, яким місце в музеї, а є підробки
– На це питання неможливо відповісти. Основна маса – це дорогі речі, культурна цінність котрих обмежена. Є суцільний кітч, який не шкода викинути, є речі, яким місце в музеї, а є підробки.
 
– На виставці ціла зала – Книга духовності – присвячена іконам. У маєтку Пшонки їх також було багато. Чим зумовлена така релігійність цих людей?
 
– Радянська система була побудована на ідеології комунізму. Саме вона зайняла місце релігії у властивій Російській імперії уваровській тріаді «самодержавство, православ’я, народність». З падінням комунізму утворився ідеологічний вакуум, який за взаємною згодою Церкви та спецслужб, був заповнений православ’ям. На щастя для України, вона має штук п’ять різних церков, тому можливості введення єдиної офіційної релігії тут обмежені. Але вбудовування релігії в структуру держави – це взагалі феномен Російської імперії. Ще Володимир Соловйов писав про цезарепапізм – адже ще з часів Петра самодержавець керував церквою.
 
У Януковича була кримінальна юність, а цьому середовищу властива своєрідна набожність. Це радше обрядовірство, а не релігійність

У демократичній країні правляча особа почувається тим, хто отримав від народу мандат на владу. А в самодержавній державі самодержець почувається помазаником божим. Він отримує санкцію на владу від бога. Тому у нього складається ілюзія особливих відносин з вищою силою. Окрім цього, у Януковича була кримінальна юність, а цьому середовищу властива своєрідна набожність. Це радше обрядовірство, а не релігійність.
 
– У перші дні на виставку стояли черги. Як ви гадаєте, чому?

– Мене не дуже радують ці черги, тому що народ переважно йде подивитися, як жив цар. Я думаю, що далеко не усі сприймуть критично посил, який ми намагалися у це вкласти. Я сподіваюсь, що багато хто розчарується. Тому що нічого такого, що мене, наприклад, вразило б, там немає.
 
До речі, керівництво музею побоюється, що виставка направду комусь сподобається.

 
– Я теж цього побоююсь. Я б хотів, щоб люди зрозуміли: усе це безсистемне накопичення начебто розкішних предметів видає реальний смак їхнього власника. В Німеччині посадовець  у своєму офісі не може відчути себе царем. А коли навколо багато золота, може – царем, богом чи вершителем доль.

Євгенія Олійник

Кореспондент і карикатурист, працюю на Радіо Свобода з серпня 2011 року. Водночас здобуваю освіту в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.
Zhenya Oliynyk | Створіть Свою Візитку


Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ

Важливе на Свободі

 У лавах бойовиків – паніка, «Стрєлок» готується відступити – сили АТО

Українські військові ведуть бої за Красний Луч – РНБО

МВС ідентифікувало й починає затримання осіб, які співпрацювали з «ДНР» і «ЛНР»

Росія готувалася ввести «миротворців», провокацію зірвано – Чалий

Уряд пропонує дозволити заочний суд над чиновниками, які перебувають у розшуку

Українські санкції проти Росії і «Сім’ї»: на кону банки, ліцензії

У разі вторгнення в Україну Росію чекає глибока ізоляція – генсекретар НАТО

 Спецслужби Росії знищують ватажків терористів – РНБО

Анексія Криму вже вдарила по авіакомпаніях Росії

Замість «Боїнга» бойовики планували збити літак «Аерофлоту» – Наливайченко


Форум закрито
Відсортувати коментарі:
Коментарі
     
від: Esperanza Місто: Київ
03.05.2014 13:42
Масштабы жлобства и жополизства поражают. Иконы рядом с крокодиловой кожей, канделябрами в человеческий рост и грамотами " лучшему охотнику 2008", "лучшему охотнику на лосей 2008" и " лучшему охотнику на кабанов 2008" .Не хватает грамоты " лучшему охотнику на людей 2014"

від: Аль
02.05.2014 10:53
"
Це виставка про несмак як діагноз диктатури. Про дитячі травми Януковича, що призвели до хворобливого потягу до видимості розкоші
– З усього звалища як раритету, так і непотребу, знайденого в Межигір’ї і врятованого бійцями самооборони та музейниками, ми з Алісою Ложкіною зробили експозицію"

Конечно же совсем не радостно, когда воры-революционеры проникают в чужое жилище и тащат из него все, что им нравится (врятовують :)), а часть ворованного - сдают в ГОСУДАРСТВЕННЫЙ (!) музей для всеобщего обозрения. Еще менее радует, что среди тысяч посетителей не находится честных граждан для написания заявления в милицию о наблюдаемом преступлении! Народ демонстрирует уровень правосознания, достойный папуасов-людоедов, так что не удивительно, что им правят только жулики и придурки, типа Юли, Кролика, Тягныбока, Яроша и т.д., а в лучшем случае - Янукович. В таком раскладе не удивительно, что ранее 10% народа эмигрировали из "незалежной", а теперь из оставшихся половина страны приготовилась к коллективной эмиграции вместе с землями и заводами.
ДОЛУЧАЙСЯ!

 

«Доведеться менше їсти» – москвичка про санкції 

 

Українська армія укріплює свої позиції під Донецьком

 

Крим Реалії: Чому в анексованому Криму неможливо купити чи продати квартиру або будинок?

Спецслужби Росії знищують ватажків терористів – РНБО

 У лавах бойовиків – паніка, «Стрєлок» готується відступити – сили АТО

Гіркін поставив ультиматум Росії, погрожуючи втечею з України – Матюхін

Ситуація в зоні АТО 10 серпня

Замість «Боїнга» бойовики планували збити літак «Аерофлоту» – Наливайченко

Провідні постачальники продовольства до Росії (2013)

 

 

Перелік необхідних речей для мобілізованих

ФОТОГАЛЕРЕЇ

Майдан після очищення від барикад

Сатирою по сепаратистах. Художники підпілля Донбасу

ОСТАННІ НОВИНИ 

00:57

Перемир’я у Смузі Гази – розпочалося

00:32
Туреччина: переможець президентських виборів Ердоган заявляє про «нову еру»
10 серпня 2014
23:53
На Луганщині заарештували дівчину, яка знімала кіно – російський режисер
23:16
З Росії продовжується постачання зброї бойовикам – прес-центр АТО
22:52
Туреччина: остаточні результати президентських виборів оголосять у понеділок
ВСІ НОВИНИ

Український прикордонник після нічного нападу проходить повз уламки снаряду, містечко Мілове, Луганська область

ФОТОЩОДЕННИК РАДІО СВОБОДА
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

В інших ЗМІ
В інших ЗМІ