УКР ENG   Карта сайту На головну сторiнку  
  

Пошук по сайту

"ТА" "АБО"







 Наші партнери

 Публiчний звiт Міністерства оборони України

ПУБЛІЧНИЙ ЗВІТ
МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ ПЕРЕД НАРОДОМ УКРАЇНИ У ПЕРІОД ФОРМУВАННЯ НОВОГО СКЛАДУ ВИЩОГО ОРГАНУ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

Діяльність Міністерства оборони у 2006 році була спрямована на виконання завдань, визначених програмою Президента України “Десять кроків назустріч людям”.

Основними результатами діяльності у цей період є:

  • уточнення переліку реальних і потенційних загроз національній безпеці Україні у воєнній та інших сферах, для запобігання, стримування й ліквідації яких можуть залучатися Збройні Сили;

  • визначення раціональної перспективної структури Збройних Сил з обрахуванням вартості їх утримання за показниками діяльності;

  • прийняття Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки;

  • прийняття Державної програми розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил на період до 2009 року;

  • завершення формування тривидової структури Збройних Сил;

  • здійснення низки заходів з оптимізації структури і чисельності Міністерства оборони та Генерального штабу, уточнення їх повноважень та завдань;

  • закладення підвалин щодо подальшого наближення завдань органів військового управління Збройних Сил України до стандартів НАТО.

У цілому, рішення та заходи Міністерства оборони створили підґрунтя для наступних більш глибоких і масштабних перетворень у Збройних Силах.

1.  Заходи з демократичного та цивільного контролю над Збройними Силами

Оборонна політика України є максимально відкритою. Ключовим досягненням цього періоду є видання “Білої книги” про діяльність Збройних Сил України у 2005 році.

Це звіт перед народом України та міжнародною спільною про стан і перспективи розвитку Збройних Сил України на 2005-2006 роки.

Під час підготовки “Білої книги” був використаний досвід країн-членів НАТО та провідних наукових установ України. У майбутньому передбачається видавати “Білу книгу” англійською та українською мовами щорічно та презентувати її 23 лютого.

При Міністерстві оборони України працює Громадська рада, до складу якої входять представники незалежних громадських організацій. Вони залучаються до процесу прийняття рішень з підготовки нормативно-правових актів у сфері військового будівництва та здійснення контролю щодо дотриманням прав та свобод військовослужбовців.

У складі Міністерства оборони утворено урядовий орган державного управління – Державний департамент надлишкового майна та земель (Постанова КМУ від 26.04.06 № 560).

2.  Щодо оптимізації структури Міністерства оборони

Оптимізовано структуру Міністерства оборони та Генерального штабу, співвідношення між цивільним та військовим персоналом складає 76% до 24% відповідно. Завершено перехід до комплектування основних керівних посад Міноборони переважно цивільним персоналом.

Продовжено оптимізацію структури та чисельності органів військового управління Збройних Сил. Розпочато перехід Генерального штабу Збройних Сил України та органів військового управління на J-структури, сумісними з аналогічними структурами країн-членів НАТО.

Розпочато формування нового органу оперативного рівня (термін сформування до кінця 2008 року) – Об’єднаного оперативного командування, із завданням управління міжвидовими угрупуваннями і миротворчими контингентами ЗС України. До кінця 2006 року буде сформовано його перший підрозділ - Центр поточних операцій.

3.  Щодо національної системи стратегічного планування

Державною програмою розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки, затвердженої Указом Президента України, конкретно сформульовано стратегічні цілі та завдання, що будуть визначати майбутнє Збройних Сил.

З урахуванням реальних і потенційних загроз розроблено Стратегічний замисел застосування Збройних Сил України до 2011 року, який 07.03.06 затверджено Президентом України.

Удосконалено існуючу систему бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил з урахування розподілу військ (сил) на функціональні структури. Виходячи із завдань Збройних Сил, їх перспективної структури, переглянуто військово-адміністративний поділ території України.

Значно зменшено мобілізаційне замовлення: озброєння і військової техніки – втричі, матеріальних засобів – у 3-4 рази, людських ресурсів – у чотири рази. Вдалося скоротити обсяги військовозобов’язаних у 2,5-3 рази, вилучити з оборонного замовлення понад 1 500 номенклатур матеріальних засобів.

Визначено вихідні дані для проведення середньострокового оборонного планування, здійснено перехід від практики однорічного оборонного планування до програмно-цільового методу стратегічного планування.

З цього року впроваджено оновлений механізм формування та супроводження бюджетного запиту, скорочено кількість бюджетних програм з 29 до 17 (в майбутньому їх передбачається мати 14).

У Збройних Силах вперше опрацьовано План утримання та розвитку Збройних Сил України на 2006–2007 роки, який конкретизує завдання за всіма напрямами діяльності.

Затверджено головні та цільові програми, які є основою програмно-цільового методу організації процесу управління ресурсами та виконання завдань Державної програми.

4.  Щодо підготовки військ (сил)

У сфері вдосконалення системи підготовки військ та розвитку функціональних компонентів Збройних Сил запроваджено нову систему підготовки (з 11-ти місячним циклом навчання) особового складу та введено в дію нові програми бойової та мобілізаційної підготовки військ.

Відбулося поступове наближення кількісно-якісних характеристик підрозділів Об'єднаних сил швидкого реагування до стандартів армій країн-членів НАТО. На їх фінансування сплановано у півтора рази більше коштів (23,3 млрд. грн.) ніж на Основні сили оборони (15,8 млрд. грн.).

Розподіл Збройних Сил на функціональні структури сприяв інтенсифікації підготовки Об'єднаних сил швидкого реагування.

У військах (силах) програми з вогневої підготовки, водіння бойових машин та автомобілів виконано на 66%, а стрибки з парашутом – на 52%. Середній наліт на визначені екіпажі досяг 36% від річного плану.

На сьогодні Збройні Сили готові перейти до більш системного та високого рівня співробітництва з НАТО – до Плану дій щодо членства в НАТО. Така робота в Міністерстві оборони значною мірою вже проведена. Практично всі процеси реформування Збройних Сил знайшли своє відображення у проекті Плану дій щодо членства України в НАТО, який розроблений в межах компетенції Міністерства оборони.

5.  Виконання плану переходу на комплектування Збройних Сил військовослужбовцями за контрактом

На сьогодні чисельність військовослужбовців за контрактом становить 38,6% від штатної чисельності посад рядового та сержантського складу (38 661 осіб). Укомплектованість експериментальних частин в середньому становить 68 %.

Верховною Радою України у квітні 2006 року прийнято нову редакцію Закону України “Про загальний військовий обов’язок і військову службу”. Законом передбачено зменшення чисельності особового складу в резерві, за рахунок чого будуть значно звільнені людські та матеріальні ресурси. Служба в резерві буде наближена до прийнятих стандартів країн-членів НАТО.

6.  Створення ефективної системи логістики в Збройних Силах

6.1. Економічна та господарська діяльність

До сфери управління Міністерства оборони належить 215 державних підприємств. Найбільш потужний потенціал зосереджений на 45 підприємствах з ремонту озброєння та військової техніки (близько 45% основних фондів всіх держпідприємств Міноборони).

З метою ефективного використання Міноборони фондів підприємств створено п’ять державних господарських об’єднань за галузевим принципом. У результаті обсяги виробництва та надання послуг збільшилися на 10,6 млн. грн. (3,5%) та досягли 309,5 млн. грн.

Кількість збиткових підприємств Міноборони, порівняно з 2005 роком, зменшилася на 25 підприємств.

6.2. Забезпечення живучості арсеналів, баз і складів

Вжито заходів із забезпечення належного стану арсеналів, баз і складів, де зберігаються ракети, боєприпаси, інші вибухопожежонебезпечні речовини. Для забезпечення їх живучості, охорони, умов зберігання та обслуговування було виділено понад 100 млн. грн., що дало можливість покращити умови зберігання на 30% об’єктів.

6.3. Утилізації надлишкових, непридатних для подальшого використання та застарілих ракет

Досягнуто позитивних зрушень в утилізації надлишкових, непридатних для подальшого використання та застарілих ракет і боєприпасів. Обсяг утилізованих звичайних ракет і боєприпасів у 2006 році склав біля 2,5 тис. одиниць. Від реалізації вторинних ресурсів, які отримані в результаті проведення робіт з утилізації озброєння та військової техніки протягом 2006 року, перераховано до Державного бюджету України 13,7 млн. грн.

6.4. Передача військових містечок, будівель і споруд із сфери управління Міністерства оборони

У Міністерстві оборони утримується 2092 військових містечка, 42694 будівель та споруд, які розташовані на 517,8 га земель.

Вже в цьому році передано 19 військових містечок, 254 будівель та споруд, у тому числі 160 жилих будинків. Отримані кошти будуть витрачені на отримання житла для військовослужбовців. Умови та порядок продажу висвітлюється на сайті Міністерства оборони України, що створює цей процес відкритим для громадськості.

6.5. Забезпечення ОВТ

Державним оборонним замовленням передбачено 76 науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (НДР-6, ДКР-70) за 24 науково-технічними програмами.

З початку року прийнято на озброєння: 100 мм постріл з протитанковою керованою ракетою, комплексний тренажер танку Т-64 БВ.

На завершальних етапах знаходяться наступні зразки ОВТ: модернізована БМП-1, комплекс активного захисту бронетехніки, автоматична гармата калібру 30 мм, протитанкова ракета.

6.6. Тилове забезпечення

Розпочато експеримент щодо ресурсного забезпечення за рахунок структур бізнесу та впровадження аутсорсингу. З початку поточного року формується Об’єднання сил забезпечення.

Уточнені, а за окремими напрямками – визначені реальні потреби Збройних Сил у матеріально-технічних засобах та розроблені пропозиції щодо зменшення норм утримання їх запасів. Підвищено оперативність матеріально-технічного забезпечення. Зокрема, терміни постачання палива у війська у порівнянні з 2005 роком скорочено у п’ять разів – до 18-20 діб.

7.  Стан соціального захисту військовослужбовців та вирішення їх соціальних проблем

Процес оптимізації чисельності Збройних Сил обумовлює необхідність державної підтримки заходів з питань соціальної адаптації та працевлаштування звільнених військовослужбовців та членів їхніх сімей, забезпечення їх житлом, раціонального використання інфраструктури колишніх військових об’єктів.

7.1. Забезпечення житлом

Законом України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” на будівництво і придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил передбачено видатки на суму 1 271,782 млн. грн., з них заплановано використати 702,965 млн. грн. на будівництво житла за власним планом замовників будівництва Міністерства оборони, що становить 55% від загального обсягу фінансування. Сформовано програму будівництва (придбання) житла у 2006 році загальною кількістю 7050 квартир, у тому числі за власним планом планується збудувати 3200 квартир, що становить 46% від загальної кількості житла.

З початку 2006 року вже придбано (побудовано) близько 700 квартир.

Для тимчасового проживання безквартирних військовослужбовців укладено до 600 договорів оренди житла з підприємствами і установами інших відомств, що дало змогу розмістити 850 сімей.

7.2. Забезпечення соціальної та професійної адаптації військовослужбовців звільнених у запас та членів їхніх сімей

Проведення оборонної реформи створює соціальні проблеми для особового складу Збройних Сил, який звільнився, або підлягає звільненню з військової служби. З метою їх адаптації на цей час курси перепідготовки пройшли більше ніж 440 військовослужбовців звільнених у запас або відставку.

На сьогодні створені і працюють курси мовної підготовки і фахової перепідготовки у Дніпропетровську, Києві, Одесі, Хмельницькому. Працевлаштовано близько 400 колишніх військовослужбовців, у тому числі 75 – за кордоном.

У Хмельницькому національному університеті відбулося відкриття трастового Фонду НАТО/ПЗМ. У квітні цього року здійснено перший випуск 60 осіб.

7.3. Пенсійне забезпечення

З січня 2005 року на Міністерство оборони України було покладено функції головного розпорядника коштів на виплату пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їхніх сімей.

Під час складання показників Державного бюджету на 2005 та 2006 роки Міністерством оборони досягнуто повноти та своєчасності забезпечення виплати перерахованих з січня 2005 року пенсій, які виплачувалися у розмірі 50% перерахованої пенсії протягом 2005 року та 100% перерахованої пенсії – з січня 2006 року. Заборгованості із виплати поточних пенсій за 2005 рік не було.

Асигнування на виплату пенсій пенсіонерам Збройних Сил на 2006 рік дозволяють забезпечити повноту виплати перерахованих пенсій, а також забезпечити виплату підвищень до пенсій ветеранам війни у збільшених розмірах.

На цей час Міністерством оборони готуються бюджетні показники для складання проекту Державного бюджету України на 2007 рік.

7.4. Грошове забезпечення

Для підняття престижу військової служби з лютого 2005 року в три рази збільшено посадові оклади військовослужбовців строкової військової служби та курсантів (постанова Кабінету Міністрів України від 12.03.05 № 193 “Про підвищення грошового забезпечення деяких категорій військовослужбовців та інших осіб”).

З квітня 2005 року солдатам (матросам), сержантам, старшинам, які проходять військову службу за контрактом та прапорщикам встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду від 100 до 300 грн. (постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.05 № 299 “Про встановлення розміру додаткової грошової винагороди деяким категоріям військовослужбовців та іншим особам”). Державною комісією з питань реформування Збройних Сил, інших військових формувань, оборонно-промислового комплексу України розглянуто питання щодо впровадження єдиних стандартів грошового забезпечення для військовослужбовців усіх силових структур України.

Зросла середня заробітна плата цивільних працівників Міністерства оборони. У 2006 році на оплату праці працівникам Збройних Сил передбачено 1117,0 млн.грн. Зазначена сума дозволяє забезпечити у поточному році запровадження нових розмірів мінімальної заробітної плати (з 1 січня у розмірі 350 грн., з 1 липня – 375 грн. та з 1 грудня – 400 грн.) із збереженням міжпосадових співвідношень за Єдиною тарифною сіткою та забезпечити виплату протягом року основної та додаткової заробітної плати.

Що стосується держслужбовців органів військового управління, то з
1 січня поточного року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від
9 березня 2006 року № 268 впорядковано структуру та умови оплати праці працівників органів військового управління.

Внаслідок запровадження нових умов оплати праці заробітна плата держслужбовців зросла на 30-50 % в залежності від посади та органу управління.

8.  Заходи щодо гуманітарного розвитку у Збройних Силах

Опрацьовано директиву Міністра оборони від 17.04.06 № Д-22 “Про вдосконалення системи військово-патріотичного виховання у Збройних Силах України”.

Організовано співпрацю з Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури і туризму України, місцевими державними органами та органами місцевого самоврядування, ветеранськими патріотичними організаціями, Всеукраїнським товариством “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка, Товариством “Знання” України”. Опрацьовано та затверджено План спільної діяльності Міністерства оборони України та Спілки письменників України.

Здійснено реалізацію Пілотного проекту Міністерства оборони України та територіальної громади м. Українка Київської області “Захист Батьківщини – справа загальна”.

Взято участь у підготовці та проведенні 16-х Міжнародних героїко-патріотичних змагань дітей і ветеранів з веслування на байдарках і каное “Пам’ять”.

У Центральному музеї Збройних Сил України організовано роботу напередодні Дня Перемоги виставки “Трофеї Червоної Армії”, яку відвідали більше 30 тисяч громадян України та іноземних гостей.

Створено 3 нові виставки, зокрема відбулося офіційне відкриття першої тематичної експозиції “Сучасні Військово-Морські Сили України” у філії Центрального музею Збройних Сил України Військово-морському музейному комплексі “Балаклава”.

Ансамбль “Екіпаж” виборов гран-прі на фестивалі “Віват, Перемога!”, присвяченого 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні (м. Москва, Російська Федерація).

У рамках мистецького проекту “Реквієм пам’яті через всю Україну” Національним президентським оркестром протягом лютого – березня ц.р. здійснено виступи у 34 містах країни.

9.  Інформаційне забезпечення діяльності Збройних Сил України та зв’язки з громадськістю

Здійснено перехід на щомісячний випуск журналу “Військо України” (виходив один раз на два місяці), а також на тижневий формат випусків регіональних військових газет.

Збільшено тираж центрального друкованого органу Міністерства оборони України газети “Народна армія” з 4 тис. до 10 тис. прим., журналу “Військо України” – з 750 до 3,5 тис. прим.

Проведено акцію зі спонсорської підписки для військовослужбовців, працівників Збройних Сил України “Читай українську пресу”.

Підготовлено та проведено низку “гарячих ліні” керівництва Міністерства оборони, структурних підрозділів ЦАМО та ГШ ЗС у редакції Центрального дому офіцерів Міністерства оборони “Народна армія”.

Створено друкований орган Міністерства оборони – журнал “Атлантична панорама”.

У Міністерстві оборони створено підрозділ зв’язків з громадськістю, започатковано співпрацю з більш ніж 70-ю громадськими організаціями, які опікуються військовими проблемами.

Проведено заходи щодо забезпечення діяльності Громадської ради при Міністерстві оборони.

На веб-сайті Міністерства оборони у мережі Інтернет створено сторінку Громадської ради.

Забезпечено залучення членів Громадської ради на здійснення прийому громадян з особистих питань Міністром оборони, заступниками Міністра оборони, роботі комісії Міністерства оборони з розподілу житла.

Опрацьовано директиву Міністра оборони України від 21.04.05 № Д-25 “Про впорядкування питань задоволення релігійних потреб військовослужбовців Збройних Сил України”.

Здійснюється робота щодо вивчення досвіду діяльності капеланських структур країн НАТО.

10.  Міжнародне співробітництво та миротворча діяльність

Україна впевнено набуває іміджу стабільної європейської держави-контрибутору у регіональну та світову систему безпеки.

Участь військових контингентів та персоналу Збройних Сил міжнародних акціях створює сприятливі умови для формування позитивного іміджу України у світовому суспільстві. Військовослужбовці Збройних Сил беруть участь у миротворчих операціях і ініціативах під егідою ООН: в Судані, Конго, Ліберії, Лівані, Ефіопії та Еритреї, Грузії та Косово; під егідою ОБСЄ: у Придністров’ї і Грузії 11 миротворчих місіях та контингентах бере участь 681 військовослужбовець ЗС України).Україна бере участь у Навчальній тренувальній місії НАТО в Іраку, на сьогодні миротворчий персонал Збройних Сил України складає 43 офіцера.

Україна підтримує операцію ІSАF в Афганістані. Державне підприємство Міністерства оборони “Українська авіатранспортна компанія” в січні – лютому цього року здійснило перевезення миротворчих контингентів та військових вантажів багатонаціональної бригади SEEbrig (392 військовослужбовці та 395 тонн вантажу).

Україна залишається учасником антитерористичної операції НАТО в Середземному морі “Активні зусилля”. В Севастополі створено Контактний пункт обміну інформацією в рамках операції, впроваджено за стандартами НАТО Програму спеціальної підготовки офіцерів Контактного пункту, здійснюється підготовка екіпажів кораблів, оглядових команд.

Міністерством оборони розроблено проект постанови Кабінету Міністрів “Про створення та функціонування контактного пункту України у військово-морських операціях на Середземному морі в рамках операції “Активні зусилля”, який буде розглянутий найближчим часом (розгляд спланований на 20.06.06).

11.  Нормотворча діяльність

Протягом першого півріччя 2006 року у Міністерстві оборони розроблено 55 нормативно-правових актів (Законів України – 1; Указів Президента України – 10; постанов Кабінету Міністрів України – 27; розпоряджень Кабінету Міністрів України – 17).


Назад


 Наші сайти

Центральний друкований орган Міністерства оборони України - журнал "ВIЙСЬКО УКРАЇНИ"
Друкований орган Міністерства оборони України - журнал Атлантична панорама
Друкований орган Міністерства оборони України - газета Крила України
Видання Міністерства оборони України газета "Флот України"
Телерадіокомпанія Військово-Морських Сил України "Бриз"
Громадсько-полiтичний, науковий, лiтературно-художнiй журнал "Морська Держава"
Щоквартальний науково-теоретичний та науково-практичний журнал Міністерства оборони України
Головне управління розвідки
Нацiональний унiверситет оборони України
Українська військово-медична академія
Головний військовий клінічний госпіталь
Дитячий оздоровчий табір імені Юрія Гагаріна Збройних Cил України
Будинки офіцерів Збройних сил України
 

© Департамент преси та зв’язків із засобами масової інформації При використанні інформації посилання на Департамент преси та зв’язків із ЗМІ МО України обов’язкове
© Розробка: Центр АСУ ГШ ЗС України  
Оптимізовано для перегляду на моніторі 1024*768.   Зауваження та пропозиції надсилайте на адресу: webmaster@mil.gov.ua
Запити на отримання публічної інформації надсилайте на адресу: zapytmou@gmail.com