This version of the page http://www.tochka.org.ua/k_zhadan.php (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2011-06-30. The original page over time could change.
Український інформаційний портал "Точка літературного кипіння" .:. Літературні новини та анонси, аналітика літературних подій та процесів, огляди книг, публікації, репортажі та звіти з літературних акцій та прес-конференцій, сучасна проза та поезія.
Український інформаційний портал "Точка літературного кипіння" :: Точка - література у русі
- Актуальні літературні новини та анонси
- Аналітика літературних подій та процесів
- Огляди книг
- Репортажі та звіти з літературних акцій та прес-конференцій
- Бібліотека ексклюзивних публікацій: проза, поезія, критика,
  драматургія, переклади, інтерв'ю, публіцистика
Головна | Новини | 33 KOROVY | Критика | Публікації | Бібліотека | Сторінка автора | Розсилання | Зареєструватися
   Пошук по сайту

   Нові публікації
Як стати Шекспіром?.
( Хрущ)
котик Мурчик.
( інна мотрук)
дощ.
( інна мотрук)
слово.
( інна мотрук)
"Михайло Потик, крутий богатир" (Билина-жарт).
( Вадим Карпенко)
всі публікації

   Відвідування:
переглядів: 324
відвідувачів: 70
всього: 545559







 


Роман Лихограй


випас


Сергія Жадана



“А давайтє корову купім, она нам молоко давать будєт..!”

Пам`ятаєте, як там в мультяшці про дядю Фьодора і його зооферму в Простоквашино? Забудьте. Це не сюди. По-перше: Сергій Жадан не продається. Його самого маю на увазі, а не його літературу. По-друге: молока він не дає ні самотужки, ні за допомогою своїх книг, бо сам фізично не спроможний, а на папері розливає хіба водяру та інші спиртні напої*. Хоча я з його спиртних напоїв тільки водяру і пам`ятаю... Ну та нічьо.

Отож, Сергій Жадан. Поет. Прозаїк. Перекладач. Автор книг “Рожевий дегенерат” (1993), “НЕП”, “Генерал Юда” (1994), “Цитатник” (1995), “Пепсі” (1998), “the very best poems, psychedelic stories of fighting and other bullshit”, “Два міста” (2000), “Біг мак” (2003), “Депеш мод” (2004), “Цитатник” (2005)**, “Anarchy in the Ukr” (2005), "Гімн демократичної молоді" (2006).

Сергій Жадан, то сокира сучасної української поезії, яка падає обухом на голову мрачняковому нацреалізму, творячи альтернативу його скорботності своєю чи то пофігістичною відреченістю, чи то упокоренною примиренністю, чи то патріотичною вірою, чи ще там чимось – своїм для кожного. Продовжена ним українська футуристична традиція поезії, поєдналася з суб- та контр- культурними тенденціями західного мейнстріму, вживленими, проте, на українському грунті (чи пристосованими до нього) та створила унікальну невимірювану конструкцію нашого буття. Невимірюваність її полягає у тій максимально розмитій межі переходу Сходу: від міфу однієї частинки східноукраїнського міста чи одного його мешканця, до міфу самого міста – міфу Харкова, від “потаємної коштовної Вітчизни”, до всенької “передосінньої східної Європи”. Його поезія нової ери, поезія промисловості, автозаправок, релігійних сект, тероризму, глобалізації, міграції, електрифікації залишає багато місця для вічних людських почуттів, хай і дещо деформованих, для звичайного Господа, хай і трохи безпомічного, для спокійної ранкової риболовлі, хай і плаксивих риб в нейтральних водах. Жаданів military-style з усією притаманною йому військовою термінологією поруч з іншими образами республіканських армій та повстанських формувань, виводить чи не найпотужніший – химерний силует армії вермахту, що наче загубилась десь в туманах Слобожанщини або окопалась в передмістях Харкова. Силует цей є найбільш неоднозначним і, в той же час, безперечно, вдалим у поезії Сергія.

Прозові роботи Сергія Жадана “Біг мак”, “Депеш мод”, “Anarchy in Ukr”, “Гімн демократичної молоді” можна вважати культовими (як для української літератури) у середовищі вітчизняного студентсва. Це веселий молодіжний стьоб (особливо це стосується “Депеш мод”), не позбавлений, однак, змісту повністю. З ліричністю з одного боку, з безсоромною відвертістю з іншого, ці речі примушують подивитись на світ іншими очима. На родичів, друзів, знайомих – на людей навколо, але в першу чергу – на людину всередині. На самого себе. Переглянути свої вчинки та їх сенс. Повірте – на багато з них ви подивитесь по-іншому. Герої Жадана курять траву, заправляються водярою, блюють в рукомийники, потрапляють у потасовки. Мабуть, лише тим, кому за 30, кому хоч якось вдалося облаштувати своє родинне гніздечко, обвішати себе мокрими пелюшками та “памперсами”, тим, хто у своєму кар`єрному рості піднялись достатньо високо, щоб носити дорогі краватки і їзтити на пристойній іномарці, тим, хто ходить на футбол лише для того щоб подивитися матч, лише тим ніколи не зрозуміти цих книг, ніколи вже не відчуюти, що значить справжній молодіжний драйв, коли тобі просто зриває дах та несе за течією бурхливої річки на ім`я “життя”. Я сподіваюсь, до жодної з цих категорій ти не належиш.

Іншими словами, тим, кому раптом стало сумно чи захотілолося щось кардинально змінити у своєму житті, я б порадив почитати Жадана. Тим більше, що це буде не важко. Що позитивно вирізняє його серед багатьох сучасних письменників, так це – уміння писати цікаво. Його стиль тримає читача у книзі навіть за умови відсутності динамічного сюжета, яскравих фабульних ідей та інших подібних речей. Жадан може писати ні про що, а вам це “ні про що” буде цікаве. Як на мене – дуже вагомий показник письменницької майстерності.

* - йдеться про прозу, бо в поезії можна таки і “молоко” в контексті відшукати.
** - “Цитатник” 2005 року, виданий “Фоліо”, включив у себе майже весь поетичний доробок автора, в тому числі і “Цитатник” 1995-ого, і “Пепсі” 1998-ого, і інші поетичні збірки.


© "33 Корови" - Авторський проект www.Tochka.org.ua


Головна | Новини | 33 KOROVY | Критика | Публікації | Бібліотека | Сторінка автора | Розсилання | Зареєструватися
Я не письменник постмодерніст і ніколи ним не був. Не називайте мене так.
Для тих, хто не знає як ставиться Сергій Жадан до Любка Дереша, до Венедикта Єрофєєва, до Спілки письменників України, до творчих спілок загалом, до постмодернізму, до українського футуризму і Семенка; хто не знає чого не вистачає українській літературі, чого не вистачає самому Жадану, що для письменника найбільший кайф, що він робить, лягаючи спати, що вчинить Жадан з Міністерством освіти, про що він не готовий говорити з широкою аудиторією, які поняття він сприймає скептично; і найголовніше – для тих, хто сумнівається, що цьому “застудженому горлу” можна вірити, власне, і публікується нижченаведана нарізка.

далі
всі нарізочки/звіти
"Я, “Побєда” і Берлін" Кузьми Скрябіна
Слідом за епатажною і скандальною Іреною Карпою своє ім`я в історію сучасної української літератури вирішив вписати ще один питомий музикант - фронтмен популярного гурту “Скрябін” Кузьма. Цього року він дебютував з книгою “Я, “Побєда” і Берлін”. Попри рекордні продажі роботи, варто зазначити, що дебют видався непереконливим. Популярність книги, перш за все, зумовлена славою Кузьми як музиканта. А от чи купуватимуть Скрябіна після того, як пізнають його в образі письменника - сказати важко. Читати далі
вся критика
Розстріляне відродження
Не-романтик. Людина блискучої самоосвіти, суворої праці й шаленої активності. Міг писати про що завгодно – а сходив зрештою до наболілого. Наболілої сірості, наболілої порожнечі, серед якої найяскравіша подія – смерть. Все так просто. Валеріан Підмогильний. далі!
РаУВРРвСРСР
Тарас Прохасько
Часом видається, що Тарас Прохасько — наскрізь рослинний чоловік і це не лише сильно відчувається у його писаннях, а й помітно виокремлює його з-поміж інших українських прозаїків. Не дивно, що він постійно намагається зафіксувати мінливість незмінності й відтворити втурнішню спорідненість людської душі з рослинним світом. У багатьох творах Тараса присутній біографізм, але це не спрощує його прозу, а навпаки — робить її дуже відвертою й наближає до інтимної сповіді.

Молодий автор належить до тих небагатьох письменників, філософів буття, які намагаються йти шляхом Сковороди, живуть і пишуть відповідно до власних філософських принципів, прислухаючись до внутрішнього голосу. далі..
всі персоналії
© 2004-2008 In Web We Trust       Розробка Сергія Паранька. Дизайн та програмування: Антона Янюка