This version of the page http://www.tochka.org.ua/k_kozheljanko.php (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2011-06-30. The original page over time could change.
Український інформаційний портал "Точка літературного кипіння" .:. Літературні новини та анонси, аналітика літературних подій та процесів, огляди книг, публікації, репортажі та звіти з літературних акцій та прес-конференцій, сучасна проза та поезія.
Український інформаційний портал "Точка літературного кипіння" :: Точка - література у русі
- Актуальні літературні новини та анонси
- Аналітика літературних подій та процесів
- Огляди книг
- Репортажі та звіти з літературних акцій та прес-конференцій
- Бібліотека ексклюзивних публікацій: проза, поезія, критика,
  драматургія, переклади, інтерв'ю, публіцистика
Головна | Новини | 33 KOROVY | Критика | Публікації | Бібліотека | Сторінка автора | Розсилання | Зареєструватися
   Пошук по сайту

   Нові публікації
Як стати Шекспіром?.
( Хрущ)
котик Мурчик.
( інна мотрук)
дощ.
( інна мотрук)
слово.
( інна мотрук)
"Михайло Потик, крутий богатир" (Билина-жарт).
( Вадим Карпенко)
всі публікації

   Відвідування:
переглядів: 26
відвідувачів: 14
всього: 545261







 


Роман Лихограй


випас


Василя Кожелянка



“Батьком української альтернативної історії” називає Василя Кожелянка критика. При цьому ніхто не уточнюює, що він просто є чи не єдиним представником цього жанру в країні. Як кажуть наші північні сусіди: “на бєзриб`є і рак – риба”. Батько без нащадків та без конкуренції. Не в тому сенсі, що Кожелянко поза конкуренцією. У тому, що конкуренція відсутня. А знаєте, що буває за відсутності конкуренції на широкому ринку? Монополісти, окрім того, що встановлюють завищені ціни на товар, зазвичай ще й знижують його якість. Коротше кажучи, “пузаті тулять мені фуфел”, як співають безсмертні “танки” (ТНМК).

Василь Кожелянко народився 1 січня 1957 р. у с. Кам’яна на Буковині, де проживає і зараз, руйнуючи стереотип про українського письменника, як людину, що мусить жити коли не в Києві, то хоча б у Львові (Івано-Франківську). Закінчив філологічний факультет Чернівецького університету. Працює журналістом. До постійного місця роботи воліє себе не прив'язувати. Веде колонку у чернівецькій газеті "Молодий Буковинець".

Кожелянко пише.., перепрошую, писав поезію (десь до 40 років), а потім перейшов на прозу. Крім того у нього є ще й драматичні твори. Про свій розрив з віршами не шкодує, а оцінює його як природний процес: коли людина вичерпується і починає себе повторювати, немає нічого драматичного у переході в інший жанр. Василь Кожелянко – автор поетичних збірок: “Терновий іній” (1994), “Білий і рудий” (1994), “Семибарвний кінь” (1995), "Як учив Кожелянко-цзи" (в одному примірнику, 1997); романів: "Дефіляда в Москві" (1997), "Конотоп" (1998), "Людинець" (1998), "ЛжеNostradamus" (1999), "Котигорошко" (2000), "Тероріум" (2001), “Срібний павук”; п’єс (у співавторстві з Володимиром Сердюком): “Пластиліновий метал”, “Солдатське щастя”, “Гільйотина”, “Лізикава”, “Казка діда Зигмунда”.

На презентації свого останнього роману “Срібний павук”, Кожелянко говорив про його плюси та мінуси так, наче він говорив про всю свою прозу. Він казав про те, що в книзі мало психологізма, художності, глибини. Натомість, написана вона легко і доступно.

Дійсно, easy-reading Василя нагадує казочки для дітей дорослішого віку. Щодо найголовнішої особливості авторського стилю, так це – поверхневість. Коли ти зупиняєшся на якомусь дійсно цікавому моменті в очікуванні розгорнутого опису (на те ж він і цікавий момент), Кожелянко пролітає над ним кількома рядками і просто констатує факт. Пробіг, пробіг і далі. Ну, так, якщо почати описувати усі ті глобальні події, в які Кожелянко любить влазити по вуха, сюжети романів розгорталися б на 3_4 книги. Але ж якимись химерними схемами, правилами, ієрархіями з відсутнім часопростором і таким іншим Василь сторінки замазюкує. При тому, що чимось окрім дурки, я ці речі назвати не осмілюсь. То чому б не зробити навпаки? Пробігти над ними і описати щось цікаве.

Тонкого психолога з Кожелянки також не вийшло, хай він і походить з краю Стефанника та Кобилянської. Єдиний психологічний момент, який йому вдається гарно – взаємодія людини з владою. Точно йому вдається підмітити, а потім вдало описати і розкрити сутьність законів владних вертикалей, а також справжнього українського менталітету. Можливо, політичний сарказм та іронія + прикольні ідеї щодо подій = секрет успіху Кожелянка. В усьому іншому автор “Дефіляд” – дуже посередній письменник.

Ще раз повторюсь: Кожелянко має гарну фантазію і непогані ідеї. Але сам стиль його написання – ніякий. Так писати може кожна друга освічена людина. А він же – письменник. Він має вміти писати ні про що, писати прекрасно про огидне і навпаки. Щоб здавалося дійсно так, як він це підносить. Не дарма Аполінер прекрасно писав про те, як розкладається тіло коня. Гарні ідеї, це ще ж не все. Особливо, якщо врахувати, що не всі вони такі гарні. Альтернативна історія Василя іноді здається аж надто альтернативною. Події вірогідні переплітаються з подіями абсурдними і важкоприйнятними для розуміння. То ж хай не ображаються на мене прихильники творчості Василя Кожелянка, але місце його аж ніяк не вище того, де він зараз є.

А зараз він, перепрошую, у глибокій сраці : - ) ... позиція _ Кожелянкові дістається брудне обкакане стійло, гниле корито і просрочений харч. Що ж, маємо те, що маємо. Принаймні, у наш коровячий рай він таки потрапив. А “ето вам не шо ж” - священна корова це вам не курча обскубане.

© "33 Корови" - Авторський проект www.Tochka.org.ua


Головна | Новини | 33 KOROVY | Критика | Публікації | Бібліотека | Сторінка автора | Розсилання | Зареєструватися
Я не письменник постмодерніст і ніколи ним не був. Не називайте мене так.
Для тих, хто не знає як ставиться Сергій Жадан до Любка Дереша, до Венедикта Єрофєєва, до Спілки письменників України, до творчих спілок загалом, до постмодернізму, до українського футуризму і Семенка; хто не знає чого не вистачає українській літературі, чого не вистачає самому Жадану, що для письменника найбільший кайф, що він робить, лягаючи спати, що вчинить Жадан з Міністерством освіти, про що він не готовий говорити з широкою аудиторією, які поняття він сприймає скептично; і найголовніше – для тих, хто сумнівається, що цьому “застудженому горлу” можна вірити, власне, і публікується нижченаведана нарізка.

далі
всі нарізочки/звіти
"Я, “Побєда” і Берлін" Кузьми Скрябіна
Слідом за епатажною і скандальною Іреною Карпою своє ім`я в історію сучасної української літератури вирішив вписати ще один питомий музикант - фронтмен популярного гурту “Скрябін” Кузьма. Цього року він дебютував з книгою “Я, “Побєда” і Берлін”. Попри рекордні продажі роботи, варто зазначити, що дебют видався непереконливим. Популярність книги, перш за все, зумовлена славою Кузьми як музиканта. А от чи купуватимуть Скрябіна після того, як пізнають його в образі письменника - сказати важко. Читати далі
вся критика
Розстріляне відродження
Не-романтик. Людина блискучої самоосвіти, суворої праці й шаленої активності. Міг писати про що завгодно – а сходив зрештою до наболілого. Наболілої сірості, наболілої порожнечі, серед якої найяскравіша подія – смерть. Все так просто. Валеріан Підмогильний. далі!
РаУВРРвСРСР
Тарас Прохасько
Часом видається, що Тарас Прохасько — наскрізь рослинний чоловік і це не лише сильно відчувається у його писаннях, а й помітно виокремлює його з-поміж інших українських прозаїків. Не дивно, що він постійно намагається зафіксувати мінливість незмінності й відтворити втурнішню спорідненість людської душі з рослинним світом. У багатьох творах Тараса присутній біографізм, але це не спрощує його прозу, а навпаки — робить її дуже відвертою й наближає до інтимної сповіді.

Молодий автор належить до тих небагатьох письменників, філософів буття, які намагаються йти шляхом Сковороди, живуть і пишуть відповідно до власних філософських принципів, прислухаючись до внутрішнього голосу. далі..
всі персоналії
© 2004-2008 In Web We Trust       Розробка Сергія Паранька. Дизайн та програмування: Антона Янюка