This version of the page http://rep-ua.com/51110.html (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-12-14. The original page over time could change.
rep-ua.com | КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР | П'ятниця, 13-е: забобони чи чорний день календаря
     

КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР    

НОВИНИ
РЕПОРТАЖІ ТА СТАТТІ
РОЗСЛІДУВАННЯ
ОПИТУВАННЯ
КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР
АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ'Ю
БЕЗ КУПЮР
У СВІТІ
ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО
ДОКУМЕНТИ ТА АНАЛIТИКА
АРХIВ
2005 » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2006 » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2007 » 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Пользовательского поиска
Курси НБУ на 14.12.09
USD/UAH
7.982800 
EUR/UAH
11.780218 
RUR/UAH
0.264240 
EUR/USD
1.475700 
П'ятниця, 13-е: забобони чи чорний день календаря
И-РЕПОРТЕР      13 жовтня, 17:50

Сьогодні вранці багато віруючих громадян напевно прокинулися з неприємним передчуттям і всю «чорну п'ятницю» панічно побоюватимуться чорних кішок, розбитих дзеркал і розсипаної солі.

П'ятниця, 13-е вважається нещасливим днем у більшості країн Європи, Австралії і США. При цьому американці побоюються цього дня, мабуть, більше решти країн і народів. Деякі американці вважають за краще цього дня не виходити на службу, побоюючись, що добром подібна «вилазка» в такий нещасливий день не кінчиться. Багато хто відмовляється в п'ятницю, 13-го обідати в ресторанах через страх отруїтися. Чимало хірургів ніколи не призначають на цей день операцій. Ну а вже справляти у «чорну» п'ятницю весілля, підписувати крупний контракт або йти на інтерв'ю до потенційного працедавця вважається мільйонами доброчесних громадян світу майже самогубством.

Забобони? Взагалі-то, так. Але уперті факти свідчать про зворотнє. Журнал «Брітіш Медікел Джорнел» опублікував кілька років тому цікаве дослідження, назване «Чи є п'ятниця, 13-е шкідливою для вашого здоров'я?». Метою наукового дослідження було встановлення зв'язку між здоров'ям, поведінкою і забобонами, що існують у Сполученому Королівстві довкола п'ятниці, що випадає на 13-е число. Впродовж кількох років дослідники вели порівняльний аналіз кількості дорожніх інцидентів і кількості транспорту на дорогах, узявши за точку відліку два дні - п'ятниці, які випадають на 6-е і 13-е числа місяця. І що ж з'ясувалося: не дивлячись на те, що по «чорних» п'ятницях число автомобілів на дорогах піддослідного регіону завжди було значно менше, ніж у звичайну п'ятницю, число дорожніх аварій і госпіталізацій постраждалих водіїв кожного щоразу помітно зростало.

Науковий висновок прозвучав найбільш неймовірно: «П'ятниця, 13-е є для декого нещасливою. Ризик потрапляння до лікарні в результаті дорожньої аварії може збільшитися на цілих 52 відсотки. Рекомендується тому залишатися удома».

Існує повір'я, що у п'ятницю не треба міняти білизну на ліжку, інакше сплячого мучитимуть погані сни. Не рекомендується стригти у п'ятницю нігті, щоб не привернути печалі на свою голову. Не радять поширені забобони і подорожувати по п'ятницях.

Британці зробили свого часу відчайдушну спробу подолати ганебну слабкість п'ятничного забобону, що особливо лютував серед моряків. У ХIХ сторіччі був спеціально побудований корабель, чию долю міцно прив'язали саме до п'ятниці: цього дня тижня був закладений кіль корабля, в такий же день корабель був спущений на воду. У п'ятницю набрали команду судна. Відшукали капітана на ім'я Джим Фрайдей (П'ятниця). Нарешті, саме ж ім'я - Friday - дали і самому судну. І, звичайно ж, саме у п'ятницю «Фрайдей» пішов у своє перше плавання. У перше - і в останнє. Ні слуху, ні духу про це злощасне судно відтоді не було: «Фрайдей» як у воду канув...

Чим же завинила перед нами п'ятниця, 13-е? Теорій - безліч. Але жодна з них не є доведеною. Найбільш поширена стверджує, що християни незлюбили п'ятницю за те, що саме цього дня був розп’ятий Ісус Христос. Число ж 13 прокляте нібито внаслідок того, що саме стільки сиділо за столом в Останню Вечерю. І один з цих 13 виявився христопродавцем. Окремі джерела стверджують, що п'ятниця «почорніла» тому, що цього дня Адам і Єва скуштували забороненого плоду, здійснивши тим самим велике гріхопадіння...

П'ятниця 13-е стала украй нещасливим днем для багатьох широко відомих осіб, що залишили слід в історії. Наприклад, саме у п'ятницю, 13-го був арештований і засуджений до тюремного ув’язнення колись всемогутній «господар Чікаго», відомий американський гангстер Аль Капоне, що мав у своєму розпорядженні величезні кошти і встиг підкупити весь чиновницький апарат міста і штату. Але щось чомусь десь у нього «не зійшлося» саме в ту «чорну п'ятницю». У п'ятницю, 13 вересня 1996 р. в знаменитому місті азарту Лас-Вегасі був убитий популярний музикант і композитор Тупак Шакур, який до того зумів щасливо уникнути кількох серйозних замахів. Але в п'ятницю, 13-го кулі вбивці знайшли його. І цей список можна продовжувати. Проте світ великий, а історія довга, тому завжди знайдуться приклади, що підтверджують «чорноту» п'ятниці.


Число 13 в політиці


13 січня

1917 В Парижі французька контррозвідка заарештовує голландську танцівницю Мату Харі.
1953 Газети «Правда» і «Известия» виходять з повідомленням про розкриття «змови кремлівських лікарів». Дев'ять провідних лікарів (більшість з них - євреї) звинувачуються в отруєнні секретаря ЦК Андрія Жданова і начальника Головного політичного управління Червоної Армії Олександра Щербакова.

1990 Після мітингу азербайджанських націоналістів, що відбувся в Баку, у місті починаються погроми вірмен. 35 чоловік убито, тисячі будинків і квартир розграбовані, 220 тисяч вірмен стають біженцями.

1991 Введення військ в столицю Литви Вільнюс. Причиною введення називається загроза цілісності СРСР. Захоплюється телецентр, 15 чоловік убито, поранені.

1993 Авіація союзних країн завдає бомбового удару по деяких об'єктах в південній частині Іраку.


13 лютого

1945 Бомбардування Дрездена англо-американською авіацією під час Другої світової війни. На місто, що не має військового значення, скидається 3749 тон бомб. Гинуть понад 135 тис. чоловік, руйнується близько 35 470 будівель. Ця акція є відповіддю Англії на нальоти німецької авіації в 1940.

1975 Розкол Кіпру на дві частини, грецьку і турецьку. Північний Кіпр проголошений самостійною державою під назвою Турецька федеральна держава Кіпру.
1976 Голова Нігерії генерал Муртала Мохаммед убитий при здійсненні невдалої спроби державного перевороту. Новим главою уряду стає генерал Олусегун Обасанджо.
2001. Генеральна прокуратура України, після неодноразових спроб, зуміла-таки заховати опозиційного політика Юлію Тимошенко за грати.
2002. Український іммігрант Микола Солтис був виявлений повішеним в камері в'язниці міста Сакраменто - столиці штату Каліфорнію. У серпні 2001 року Микола Солтис убив шістьох родичів, зокрема вагітну дружину і трирічного сина.
2002. Колишній мер Нью-Йорка Рудольфо Джуліані став лицарем. Такої честі його вирішила удостоїти королева Великобританії Єлизавета.



13 березня

1938 Закінчився процес у справі про «Антирадянський правоцентристський блок». Микола Бухарін засуджений до розстрілу.
2001. День уряду в парламенті України був присвячений Чорнобильській атомній електростанції.

2001. Почалося виведення російських військ з Чечні.
2002. Під новозеландським містом Квінстаун відбулася дводенна конференція, в якій взяли участь керівники західних спецслужб.
2002. В п'ятницю в Нью-Йорку в 16:30 за місцевим часом відбулася прем'єра фільму американського продюсера Сюзі Девіс «Принесіть мені голову Георгія Гонгадзе».



13 квітня

1204 Учасники четвертого хрестового походу захоплюють і грабують Константинополь, що став столицею Латинської імперії (1204-1261).
2002. Міністри закордонних справ країн ЄС зустрілися в Брюсселі у спробі вирішити долю 13 палестинських бойовиків, депортованих на Кіпр. Тоді була досягнута угода про закінчення облоги церкви Різдва Христова у Вифлєємі.


13 травня

1846 Формальне оголошення США війни Мексиці.
1940 Вторгнення німецької армії у Францію.
1981 Замах на Іоанна Павла II у Ватикані. Папа оправиться від поранень, але відтоді у всіх своїх поїздках користуватиметься броньованим «папамобілем» особливої конструкції.
1999. Початок висунення претендентів у кандидати в Президенти України. Надання підписних листів в ЦВК - до 13 липня. На виборах переміг Леонід Кучма.


13 червня

1917 Проголошення «автономної України». Українська Центральна Рада заснувала Генеральний секретаріат, що призначається Радою.
1941 В ніч з 13 на 14 червня в Латвії, Литві і Естонії, недавно включених до складу СРСР, почалася масова депортація цілими сім'ями людей до Сибіру. З Естонії було вивезено близько 60 тисяч чоловік, з Латвії і Литви - приблизно по 35 тисяч. Доля дуже багато з них виявилася трагічною. 14 червня в цих державах наголошується як День пам'яті жертв комуністичних репресій.
1942 Уїльям Донован призначений розділом Управління стратегічних служб, яке повинне було займатися розвідкою і таємними операціями в основному в Європі. В майбутньому на його базі виникне ЦРУ.
1944 Почався обстріл Лондона ракетами «Фау-1», які нацистська пропаганда назвала «зброєю відплати».
1971 Газета «Нью-Йорк Таймс» почало публікацію документів Пентагону про історію втручання США у в'єтнамську війну.



13 липня

1826 Страта п'яти декабристів. Під керівництвом молодого імператора Миколи I було проведено ретельне слідство над декабристами. Імператор вирішив обмежитися стратою лише основних осіб антидержавницького обурення.


13 серпня

1822. Імператор Олександр I видав рескрипт, що забороняв діяльність масонських лож.
1914 Францій оголосила війну Австро-Угорщині.
1919 Британські війська розстріляли індійських демонстрантів в Amritsar India; 350 убитих
1923 Кемаль Ататюрк був вибраний першим президентом Туреччини.
1961 Почали спорудження загород, що завершилися спорудженням 15 серпня знаменитої Берлінської стіни.
1966 Початок Китайської Культурної Революції.
1978 Бомбардування в Бейруті, 175 загиблих.


13 вересня

1942 Початок Сталінградської битви (по 18 листопада). У наказі Ставки містилася вимога зібрати авіацію двох фронтів, мобілізувати всі бронепоїзди, використовувати дими, щоб залякати супротивника. Німецькі армії зав'язли у вуличних боях.
2001. Прийнятий закон про вибори народних депутатів України.


13 жовтня

1960 Страта супротивників Фіделя Кастро на Кубі.
1966 173 американських літакиа бомбардують Північний В'єтнам.


13 листопада

1940 Глава радянської делегації В’ячеслав Молотов зустрічається в Берліні з Адольфом Гітлером.
1945 У Франції Шарль де Голль обирається головою Тимчасового уряду.



13 грудня

1918 У французькому місті Брест сходить на берег президент США Вудро Вільсон. Президент США вперше відвідує Європу.
1981 Президент Войцех Ярузельський вводить e Польщі військове положення і засновує Військову раду національного порятунку.
2001. Напади пропакистанських бойовиків на індійський парламент.

Олена СЛАВІНА, спеціально для І-Репортера