This version of the page http://life.pravda.com.ua/columns/4a55f3e396c32/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-12-13. The original page over time could change.
Чи спроможне ЮНЕСКО зупинити руйнацію дерев’яних церков в Україні | Українська правда _Життя

 

// Церква Різдва Святої Богородиці, 1808 року. Фото з сайту radiosvoboda.org
// Збереження культури

Чи спроможне ЮНЕСКО зупинити руйнацію дерев’яних церков в Україні

Наступного року експерти ЮНЕСКО оглянуть 16 дерев’яних українських храмів українсько-польського прикордоння. Якщо Україна не розпочне реставраційні роботи, у список Світової спадщини ЮНЕСКО можуть увійти лише 8 українських храмів, які є на території Польщі.

Українські та польські експерти відібрали 16 із 40 автентичних дерев'яних церков прикордоння двох країн, які пропонуватимуть внести до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, - 8 храмів із польського боку і стільки ж із українського.

У перелік українських претендентів потрапили 4 церкви зі Львівщини і по 2 з Закарпатської та Івано-Франківської областей. Усі визначені сакральні пам'ятки по обидва боку кордону - бойківського, гуцульського, галицького, лемківського типів.

Усі 8 відібраних українських дерев'яних храмів належать XV-XІX століттям.

На Львівщині мають шанс потрапити у реєстр світової спадщини дерев'яні церкви Жовкви (1720 року), Дрогобича (кінець XV - XVI століття), церковна архітектура села Потелич Жовківського району (1502 року), села Матків Турківського району (кінець XVIII століття).

На Івано-Франківщині обрані автентичні церкви у Рогатині (1644 року) і в околиці Коломиї в селі Нижній Вербіж (1808 року).

Також експерти відібрали унікальні дерев'яні сакральні об'єкти на Закарпатті - в селищі Ясіня Рахівського району (1813 року) і в селі Ужок Великоберезнянського району(1745 року). Цікаво, що первісний вигляд гуцульської дерев'яної церкви в Ясіні зберігся на поштівці Карпатської України, виданій у 1930-х роках.

Жодна дерев'яна церква в Україні не є в доброму стані

Усім храмам і територіям довкола них, щоб вони могли ввійти у список ЮНЕСКО, потрібно повернути первісний вигляд, відчуття давнього духу, зазначив відомий дослідник сакральної архітектури, автор численних книг Василь Слободян, який представляв Україну в числі експертів у спільній комісії.

За його словами, щоб українські дерев'яні храми внесли у реєстр ЮНЕСКО, необхідна спеціальна урядова програма, і передусім бажання уряду та президента.

"Ми маємо спільно зробити колосальну роботу. Це громада, райони, область, уряд. Передусім реставрувати, привести ці храми у нормальний вигляд, познімати пластик, який руйнує дерево, зробити автентичне покриття церков, познімати бляху, там, де помальовано, все треба знімати, бо церкви у нас не малювали. На кожну пам'ятку мусить бути підготовлено масу документації - історія, архів, фотографії, геодезичні зйомки", - розповів дослідник-науковець Василь Слободян.

"Церква має мати натуральну, а не бетонну чи металеву огорожу, оточення. А ще належні дороги, вказівники. Людина мусить дістатись до місця, відчути там первісність, те, що було закладено при будівництві церкви. Така чітка вимога ЮНЕСКО. Усе це можна зробити, було б бажання влади. Але ми мусимо це зробити. Наразі я ще не відчув, що хтось у цьому зацікавлений", - додав він.

На сьогодні в карпатському регіоні збереглись 1 тисяча 600 дерев'яних давніх церков. Понад 100 унікальних храмів за роки незалежності цілком зруйновані. Немає жодної дерев'яної церкви в доброму стані: знищений зовнішній вигляд, інтер'єр, де перемальовані ікони, оббите пластиком і металом дерево. Лише одна стара дерев'яна церква в Західній Україні охороняється, і жодна не має пожежної сигналізації...

Дерев'яні церкви у Польщі - окремий туристичний проект

Натомість у сусідній Польщі ситуація зі збереженням сакральних пам'яток суттєво інша. Майже усі храми в належному стані, відновлений первісний інтер'єр, загородження довкола церков, не зрубано старих дерев і збережено українські ікони та вівтарі в бойківських та лемківських дерев'яних храмах.

На сьогодні в сусідній державі налічується 160 українських дерев'яних церков. У переважній більшості з них відправляють римо-католики.

Фінансування на збереження дерев'яних храмів надають і місцеві органи влади, і влада центральна. Спершу якусь суму збирає громада, яка звертається до сільської ради, потім в область і відповідно до уряду.

Дерев'яні церкви входять у туристичний шлях. Малопольське та Підкарпатське воєводства Польщі створили успішний туристичний проект "Шляхом дерев'яної архітектури".

В Україні ставлення до дерев'яних храмів "варварське"

Іще 4 роки тому дерев'яні костели Польщі увійшли у список ЮНЕСКО. До слова, у міжнародному реєстрі перебувають сакральні дерев'яні об'єкти Румунії і Словаччини. Серед словацьких є й три українські дерев'яні церкви на Пряшівщині.

В Україні набагато більше різноманітних типів сакральних пам'яток, аніж у сусідніх державах, зазначає експерт Василь Слободян: гуцульські, галицькі, бойківські, буковинські, лемківські, - але ставлення до них варварське і байдуже, з боку і влади, і громад, і священиків. Панує тотальна неосвіченість у суспільстві, каже історик.

Гуцульський п'ятиверхий храм 1808 року з Нижнього Вербіжа найбільше вразив своєю красою польських експертів. А цей храм 1808 року не є навіть національною пам'яткою, немає жодної документації.

Майстер, який збудував храм, у 1810 році отримав від австрійського цісаря спеціальну медаль за те, що зробив таку фантастичну церкву. Але щоб цей храм потрапив у список Світової культурної спадщини, необхідно зняти бляху, обгородити церкву, реставрувати інтер'єр. За місцеві кошти зробити цього не вдасться.

"Сучасні богомази, перемальовані ікони, неживі квіти, бігає світло на іконах - це просто кіч і жах. Коли у 2002 році була спроба внести церкви у список ЮНЕСКО, уряд не зробив нічого. Я боюсь, що і зараз, коли маємо унікальний шанс разом із Польщею поповнити список ЮНЕСКО, уряд не зробить нічого. Це є таким ставлення до української культури і пам'яток", - каже Василь Слободян.

Дерев'яні церкви - це безцінна культурна спадщина

"Усі церкви створювали враження такої легкості і летючості, що, здавалось, вистачить підважити тільки кути будови, щоб вона почала плисти догори, немовби чудовий вітрильник, захоплюючи повітря розіпнутими наметами дахів" - так описував бойківські дерев'яні церкви відомий польський письменник, мистецтвознавець, історик Владислав Лозінський (1843-1914). Дерев'яні українські церкви вражають своєю довершеністю форм, гармонійністю, майстерністю, у такому храмі посилюється релігійне відчуття.

Наступного року експерти ЮНЕСКО оглянуть усі 16 дерев'яних українських храмів українсько-польського прикордоння. Прибудуть двоє фахових експертів ЮНЕСКО з Румунії та Норвегії.

До того часу Україна має розпочати реставраційні роботи. В іншому разі у список Світової спадщини ЮНЕСКО можуть увійти лише 8 українських храмів, які є на території Польщі.

Автор Галина Терещук, матеріал Радіо "Свобода"


 
Додати коментар
Интернет магазин загрузка...
Льоня-Космос проти Юри-Термінатора. Шкільні роки
Tabloid.com.ua
ОСТАННІ КОМЕНТАРІ
Олексій _ 22.07.2009 21:26
Який сенс щось заносити у списки ЮНЕСКО. Нашому народу нічого не потрібно. Як раз у ці дні в селі Бісковичі Самбірського району з дозволу голови сільради руйнують дерев'яну церкву Онуфрія Великого з початку XVIII століття - як "непотрібну".
Др. Мальтус _ 10.07.2009 22:59
Підтримуючи "Карпата", додам - у православній Румунії дерев"янні храми не горять. Звісно, їх там не палять попи, і їх охороняє держава, бо це - частина культурної спадщини, за яку туристи ще й гарно платять (навіть японці їздять подивуватись специфічній дерев"янній архітектурі Румунії). Окрім того, дуже просто причина виникнення пожеж усувається, якщо свічки не палити у храмах. Хто бажає поставити свічку, ставить її у спеціальну залізну "кошару" біля церкви. Трохи поступаються рітуалом, але храми не горять.
вітя _ 10.07.2009 20:12
KARPAT _ 10.07.2009 01:59
Раніше попи були якісь культурніші освіченіші..


"Рагульство" головна перешкода ладу та прогресу в Україні
гануся _ 10.07.2009 16:18
KARPAT, ви праві на 100%!
KARPAT _ 10.07.2009 01:59
Раніше попи були якісь культурніші освіченіші а зараз, попи це суцільне розумово і культурно убоге бидло. Щоб побудувати новий залізобетонний кітчовий "храм" на бандитські гроші ці варвари в ризах зпалюють старі храми. Особливо цим грішать "православні" попи московської патріархії за одно вони позбуваються постійного нагадування про греко (римо)католицьку історію вірування людей в карпатському регіоні.
Подивитися всі коментарі [ 6 ] або додати свій
КОЛОНКИ
Тетяна Потапова

Зелені хмарки теж мають амбіції5

 
Журналісти на фільм чекали, в першу чергу, як на конкурсанта від України. Але в ньому головний герой має зовсім не український паспорт, а ціни озвучують у рублях. Після прем’єри у залі поміж рідких аплодисментів чувся свист і "фу", а сам режисер поспішив піти, доки не вийшли усі глядачі.
Ксения Запорожец

Закон джунглей в квартире11

 
Кошка – животное чрезвычайно целеустремлённое. Если какая-нибудь идея крепко засядет в ее ушастую голову, рано или поздно она её осуществит, даже если осуществление этой идеи противоречит некоторым законам физики и биологии...
Алексей Карпович

Сказка о джазе1

 
Так и просится выражение Фрэнка Заппы "Рассуждать о музыке - все равно что танцевать об архитектуре". Потому что сложно описывать состояние после первого концертного дня, когда поляки наполнили вечер авангардно-джазовым звучанием, а звездная команда Майка Стерна сотворила маленькое чудо в зале Октябрьского
Кільчицька натякнула на свої приховані тату і плани про дітей
Tabloid.com.ua
КУЛЬТУРНІ МИ?
Ольга Солодуха, для УП

Хамство у день прав людини11

 
Насправді людей культури у Львові не так і багато. За вісім років проживання тут я це побачила так яскраво, як ніхто інший. У Києві теж хамовито ставляться до людей з інших міст. Виявляється, дві великі "культурні" столиці України зовсім такими насправді не є…
БЛОГИ "УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ"
МУЛЬТИМЕДІА
Роботи Рембрандта і Рафаеля та сукні Одрі Хепберн викупили колекціонери
Правнучка Хемінгуея вдягла шапку-будьонівку. Фото
Українка увійшла в трійку найкрасивіших моделей світу. Фото
Українські художники здійснили стрибок у Нью-Йорку
Модні зимові аксесуари: рукавички, шапочки, шарфи...
ВІЛ пішов у народ
Як Андрухович став бомжем. ФОТО
Модний шопінг: хутряне вбрання на зиму
"Міс арабського світу 2009" важить 90 кг. Фото
Українка передала титул "Місіс світу" росіянці. Фото
 
Архів      RSS-стрічка
© 2007-2009, Українська правда. Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на Українську правду.Життя.

Зворотній зв'язок