This version of the page http://www.blch.kiev.ua/ru/program/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-11-30. The original page over time could change.
Программа - Блок Леонида Черновецкого. Официальный Сайт
Новости Наш блок Наш лидер Программа Интервью Пресс-центр Фотобанк Форум

Програма

 

Передвиборна програма

кандидата на посаду Київського міського голови

Леоніда Михайловича Черновецького

Дорогі мої кияни!

26 березня 2006 року ви зробите свій черговий вибір щодо складу депутатів Київської міської та районних рад і оберете мера міста.

Усім серцем і усією душею я молю Бога, щоб ви не помилилися, і нова київська влада стала для вас рідною, справедливою, турботливою, рідною у повному розумінні цього слова, міцною, хазяйновитою, моральною.

«Районні та міські Ради не замість чи проти народу, а для народу і від народу» - мій девіз.

Глибоко переконаний, що ви зробите правильний вибір і ваше життя стане кращим. Чому я сподіваюся на це? Тому що це стосується і мене, і мого життя, і життя моєї родини, і онуків, і моєї літньої мами. Всі ми з вами – кияни, і Київ – місто нашої долі і нашої любові. Ми маємо свою сутність, історію, мораль. І це святе місто, і його жителі заслуговують на кращу долю. Я переконаний у цьому і впевнений, що можу разом із вами побудувати нове майбутнє Києва та киян. Ми можемо і повинні запропонувати Україні на прикладі столиці новий шлях розвитку, створити його вже зараз і не на словах, і не перед виборами, а на практиці.

Моя програма побудована на загальнолюдських цінностях миру і справедливості. Я за вільне суспільство, в якому будуть гарантовані і захищені права та свободи територіальної громади і кожного громадянина зокрема, динамічно розвиватись економіка, наповнюватись бюджет, буде здійснюватися пряме народовладдя, де влада стане відповідальною, а люди і місто – заможними.

Що мені не подобається у нашому Києві, і що я хочу змінити разом із вами?

Мені не подобається, що верхівка київської влади – і Київрада, і районні ради – відійшли від народу, для них існують свої закони і свої правила гри, які суперечать інтересам киян. На жаль, сьогодні у Києві захищають інтереси, в основному, людей, які, м’яко кажучи, є спонсорами місцевої бюрократії: це й депутати, і бізнесмени, і сама київська бюрократія, їхні родичі та знайомі. На догоду «грошовим мішкам» та можновладцям, від яких залежить київська бюрократія, вирішуються будь-які питання за рахунок ваших інтересів. Це стосується і будівництва будинків на дитячих майданчиках і у скверах Києва,  ліквідації продуктових магазинів, де можна було недорого купити продукти харчування, на зміну яких приходять королівські покої для нових українців, бари, ресторани й усе те, що є невід’ємною частиною життя цих людей.

Але більш за все мені не подобається бездушшя і повна байдужість нинішньої влади до існуючих у місті проблем, її нелюдське ставлення до людей, які її обирали. Ціни на основні продукти харчування й ліки контролюються місцевою владою в інтересах можновладців, а народ, про який вона повинна піклуватися, кинутий напризволяще.

Тисячі киян змушені годинами страждати від транспортних негараздів, добираючися на роботу або з роботи. Неприпустимо бездушним є ставлення соціальних служб до людей, наших матерів і батьків, бабусь і дідусів, що опинилися з різних причин на самоті.

Протягом останніх років київська влада крок за кроком втрачала свою головну складову, головне виправдання свого існування – відкритість для тих, хто цій владі довірив. Про нагальні проблеми киян влада згадує лише за 3-4 місяці до виборів. Окремим категоріям працівників похапцем підвищують заробітну платню, місцеві бюрократи починають лихоманково витрачати бюджетні кошти на підкуп майбутніх виборців.

Між киянами та владою – безмежна прірва, яку створила теперішня міська влада. Так тривати не може! Якщо влада не думає про народ, кожну людину – вона не потрібна!

Київ конче потребує народного мера, близького і зрозумілогокожному киянину, біль і горе якого він пропускає крізь власне серце. Саме тому я став кандидатом на посаду мера! Саме тому  і сподіваюся на вашу підтримку. Адже ви вже тричі дарували мені свою довіру, як народному депутату. Я виправдав її. Виправдаю і як мер столиці!

Що я хочу і можу зробити як мер Києва?

Міська влада повинна існувати не заради Києва, а заради киян. Дуже легко відкрито і привселюдно говорити про любов до цього славетного міста, але набагато важче заслужити любов киян конкретними справами, щоб реальні прояви цієї любові відчув кожен киянин. Для мене і моєї  команди – Блоку Леоніда Чернівецького – Київ не самоціль. Наша мета – щастя і добробут усіх простих киян, десятків і сотень тисяч конкретних людей. Проблеми конкретної бабусі, дідуся,  молодої сім’ї,  інваліда, ветерана війни та праці, студента, дитини ми добре знаємо і знаємо, як їх вирішувати.

Якщо для попередніх мерів головним був сам Київ, як місто, як столиця, яка радує багатих людей та іноземців, то для мене головною цінністю є конкретна людина, її зарплатня, купівельна спроможність цієї зарплатні, людське здоров’я, сімейний затишок та злагода, добробут, можливості особистої самореалізації молоді. І саме заради цього я буду працювати, якщо кияни повірять мені і допоможуть, взявши активну участь в управлінні нашим містом, підказуючи вірні кроки на шляху розв’язання своїх проблем.

«Кожному киянину – всю міць Києва для вирішення його  конкретних проблем!»

Величезний фінансовий потенціал Києва має бути максимально використаний для розв’язання соціальних проблем киян. Але для цього необхідно повернути муніципальне майно його справжнім власникам – жителям міста. Кияни є власниками всього, що створено їхніми руками, а міська влада – лише наймані розпорядники цього майна. Свої гроші треба контролювати і рахувати.

Я пропоную запровадити нову бюджетну політику міста, яка дозволить  киянам реалізувати своє конституційне право участі у формуванні бюджетної системи міста, що відповідатиме статті 95 Конституції України. Не менше 20% бюджетних надходжень має розподілятися між усіма киянами. Чиновників буде усунено від перерозподілу суспільного багатства, і зникнуть крадіжки та корупція. Таким чином ми забезпечимо не тільки гідний соціальний захист киян, але й створимо модель, яка стане взірцем для всієї України.

Муніципальна влада, власність міста, бюджет, програми, дії та рішення стануть справедливими і прийнятними для кожного мешканця столиці.

Як я збираюся разом з киянами побудувати нове, краще майбутнє нашого міста?

Оберіть мене мером, довірте мені ваше майбутнє і я зроблю так, що не кланово-групові, а економічні та морально-соціальні принципи стануть основою роботи міської влади. Кожна посадова особа буде зобов’язана не менше одного разу на місяць звітувати про виконану роботу перед тими людьми, чиї інтереси зачіпає її діяльність. Усі наради починатимуться з вирішення проблем конкретних людей з конкретними прізвищами. Звернення громадян будуть розглядатися негайно, і за страждання киян ненажерливі чиновники понесуть сувору відповідальність.

Жодна бабуся, жоден дідусь не залишаться без уваги добрих і чуйних людей. Я підніму зарплати працівникам соціальних служб, збільшу їх чисельність, щоб ніхто не був обділений турботою.

Над цінами на необхідні продукти буде встановлено жорсткий контроль - тоді вони стануть доступними для людей, які живуть на мінімальні зарплати або пенсії.

З якими людьми ви найбільше спілкуєтесь? З лікарями та вчителями! То невже вони не заслуговують заробітної плати 3000 гривень? Невже ця зарплата не повинна зростати з року в рік? Адже від них залежить ваше дорогоцінне здоров’я й освіченність наших дітей. Зобов’язуюся розробити і впровадити у життя Положення про надання безкоштовного муніципального житла для учителів, лікарів і муніципальної міліції, яке перейде у їхню власність після 25 років роботи за спеціальністю у м. Києві. Кожен киянин, який має право на соціальне житло, зможе його отримати. Черги на отримання  житла будуть прозорими, справедливо просуватися, а чиновники не  матимуть впливу на розподіл житла.

Мені потрібна участь кожного киянина! Ось тоді я та моя команда неодмінно забезпечимо будівництво недорогого житла, розвиток соціальної інфраструктури, підтримаємо освіту, запровадимо гідне медичне обслуговування, сприятимемо розвитку культури, припинимо екологічний безлад, відновимо виробництво і створимо нові робочі місця, забезпечимо належний рівень правопорядку та безпеки, збережемо нашими спільними зусиллями історичну спадщину, відродимо духовність і мораль.

Київ перебуває на межі техногенної катастрофи: нинішня холодна зима наочно продемонструвала, до якого жахливого стану доведене міське господарство. Тому я негайно проведу повну інвентаризацію усіх галузей житлово-комунального господарства, у системах комунікацій не залишиться жодної іржавої труби.

Я забезпечу киян високоякісною питною водою. Кияни питимуть воду, що відповідатиме європейським стандартам якості. У результаті скорочення адміністративних витрат буде проведено очищення та благоустрій численних озер і водоймищ, якими багатий Київ по обидві сторони Дніпра.

Я «твердою рукою» наведу порядок у місті. Кияни зможуть обрати у кожному мікрорайоні своїх дільничних міліціонерів. Обрати людей хоч і без спеціальної міліцейської освіти, але чесних, мужніх і наполегливих, і саме вони перекроють усі шляхи квартирним і кишеньковим злодіям, очистять ваші під’їзди від п’яниць, наркоманів і зроблять наші вулиці безпечними для вас і ваших дітей.

І для цього не потрібні нові податки! Новий збір коштів з киян та київських підприємств. У Києва є гроші – немає господаря, який був би здатний дбати про людей!

Проблеми киян можуть бути вирішені шляхом більш раціонального використання бюджетних коштів. Я буду контролювати кожну бюджетну копійку. Ті мільярди гривень, які попередня влада спрямовувала на власне збагачення, оздоблення своїх офісів, утримування футбольних команд, купівлю престижних авто, будуть спрямовані на задоволення потреб киян.

За рахунок заощаджених грошей міського бюджету пенсіонери одержать доплати до своїх мізерних пенсій, молодь – дешеві та довгострокові кредити на купівлю власного житла, будуть профінансовані програми цільової адресної допомоги іншим категоріям населення. Все це можливо вже завтра, бо це передбачено чинним законодавством.

Чому мені можна вірити?

Напередодні виборів ви чуєте багато «солодких» обіцянок від політиків, не знаючи і не у змозі знати, вірити цим обіцянкам чи ні.

Київ – моє рідне місто. Я прожив тут 30 із 54 років свого життя, тут живуть мої діти й онуки, і мені не байдуже, яким буде це прекрасне місто через рік, п’ять, десять чи двадцять років.

Сьогодні ви маєте зробити свідомий вибір, зробити вибір з відкритими очима, розуміючи усі можливі наслідки.

Тому я хочу сказати: вірити потрібно не словам, а вчинкам. Я маю за спиною вчинки, які підтверджують мою здатність стати найкращим мером, якого бачив і побачить Київ! Тричі кияни довіряли мені представляти їх інтереси як депутатові Верховної Ради України трьох скликань. У Києві працюють створені мною благодійні установи (Центр «Стефанія» для знедолених внаслідок тих чи інших причин людей та Центр реабілітації алкоголе - та наркозалежних людей). У різних районах Києва працюють безкоштовні юридичні консультації, створені мною для того, щоб кожен, хто потребує правового захисту, одержав його, незалежно від товщини гаманця. Я щоденно одержую від киян більше 500 звернень, що значно більше, ніж будь-яка інша організація від мера до Президента, або Уповноваженого з прав людини. Кияни вірять мені, як людині, яка може розділити їхнє горе і допомогти зарадити йому.

Відповідальність буде - я та моя команда беремо її на себе, гарантуючи тільки краще для усіх киян!

Я ніколи не співпрацював ні з якою владою й не приватизував, зокрема в Києві, жодного квадратного метра землі. Як народний депутат я ініціював 117 законопроектів України, у тому числі щодо заборони реклами тютюну і алкоголю, захисту суспільної моралі, виплати аліментів жінкам за рахунок держави, а також повернення населенню заощаджень в Ощадбанку завдяки ліквідації пільг і привілеїв чиновників усіх рангів. Три роки тому я кинув виклик антинародному режиму і перейшов до жорсткої опозиції.

Це мої аргументи, і нехай ті, хто хоче змагатися зі мною у боротьбі за посаду Київського міського голови, пропонують свої.

Насамкінець мого програмного звернення до вас, я стверджую: коли займав у різний час високі посади на державній службі, коли підіймав «з колін» заводи й фабрики, мої організаторські здібності були запорукою успіху. Саме вони, а також і здібності людини, яка знає ціну кожній копійці, заробленій важкою працею, допоможуть мені значно збільшити доходи київського бюджету і спрямувати їх на вирішення проблем кожного мешканця, кожного конкретного киянина.

Разом з вами ми доведемо усій Україні, що порядок можна навести, якщо люди дружитимуть із владою, а влада віддано їм служитиме!

Україна відродиться з Києва!

Я вірю у це всією душею й усім серцем!

З глибокою повагою,

Ваш Леонід Черновецький

 


 

Народним депутатам України

 

Голові Комітету з питань
боротьби з організованою злочинністю і корупцією
В.Стретовичу
Керівникам депутатських груп і фракцій
ЗАЯВА
про небезпеку для України двох зареєстрованих
проектів Законів України

Вельмишановні колеги, вельмишановний Володимире Миколайовичу!

Обставини змушують мене звернутися до Вас з не зовсім звичайним за формою заявою замість звичайних зауважень до проектів Закону України, що надійшли на наш розгляд.
Мова йде про проект Закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом", поданий народним депутатом України Ю.Кармазіним (реєстр. є 1156 від 04.06.02), і проект Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) надходжень, одержаних злочинним шляхом", поданий Кабінетом Міністрів України (реєстр. є 1156-1 від 14.06.02).
Уважне вивчення зазначених проектів привело мене до переконання в їхній винятковій шкідливості для економіки України, держави і суспільства. Вважаю, що прийняття одного з цих Законів у тім виді, у якому вони подані в Парламент, з'явиться вже не "цеглою", а великою "бетонною плитою" у фундамент і без того огидно масивного будинку, що називається "Українська Корупція". Ми ще ближче підсунемося до так званих "бананових" країн, що живуть на зовнішні подачки, у яких геть-чисто відсутня сильна національна економіка, панує поголовна убогість населення, тотальна корумпованість чиновництва, розгул наркомафії.

Ось мої аргументи.

Боротьба з незаконним оборотом коштів можлива тільки на еконо-мічному полі бою, але аж ніяк не лежить у площині фіскальній, заборонній. На одному з останніх засідань з керівниками Уряду Російської Федерації Президент Росії В.Путин заявив на всю країну, що утримати гроші шляхом адміністративних заборонних заходів неможливо. В основі заяви Президента лежить не тільки десятилітній досвід будівництва російської економіки, але і багатовіковий економічний досвід розвитих країн світу. Для нас, на жаль, це - таємниця за сімома печатками.
В Україні зараз більш ніж досить державних органів, що володіють воістину фантастичними можливостями в порівнянні з правоохоронцями і спецслужбами західних країн по виявленню сумнівних операцій і легалізації "брудних грошей". Назріла необхідність законодавчо зменшити їхню кількість (і, відповідно, - видатки Державного бюджету на їхнє утримання) і безрозмірні повноваження, а не навпаки. 
Можливості цих органів передбачені законами про оперативно-розшукову діяльність, про боротьбу з організованою злочинністю, міліції, прокуратурі, СБУ, податкових і інших. Чому ці закони не працюють? Чому крадії благополучно сидять в вельможних кріслах, а не на нарах? Ці питання - аж ніяк не банківським установам. 
Всі операції, здійснювані комерційними банками, неминуче проходять через Розрахункову палату Національного банку України. є сьогодні чиновники правоохоронних органів і спецслужби незаконно, але цілком вільно, анітрошки не бентежачись незаконністю своїх дій, користуються цією інформацією усупереч вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність". А де результати? Де вироки судів щодо крупних чиновників, що розкрадають наші з Вами трудові гроші? Де конфісковане майно та гроші? Немає їх...
Без банківської таємниці банківські установи України, і так слабкій, підданій політичній кон'юнктурі і руйнівній боротьбі з ними корумпованих силових відомств, у випадку прийняття ще одного закону, що наносить нещадний удар по основі основ банківської справи - банківській таємниці, цілком розпадуться. є це в той період, коли, нарешті, економіка України знаходиться на підйомі і має потребу в активному фінансуванні, професійному банківському обслуговуванні.
На даному етапі розвитку України, коли 70-80 відсотків грошей знаходиться в тіньовому обороті, прийняття чергового закону, що дозволяє корумпованим чиновникам ще більш підсилити свій небезкорисливий контроль над банками, чревате для України економічною катастрофою.
Головний оборот тіньових, у тому числі і здобутих злочинним шляхом, грошей проходить в Україні через руки корумпованих чиновників. На прикладі П.Лазаренко й інших колишніх високопоставлених українських чиновників, можна переконатися в тім, що ніякого відношення до відмивання колосальних грошових потоків українські банки не мають. Більш того, я думаю, що в сфері такого обороту знаходяться щорічно багато мільярдів доларів, що українські корупціонери навчилися брати готівкою і переправляти її на закордонні рахунки без послуг українських банків. Так, наприклад, один з колишніх сановників, за повідомленнями ізраїльських газет, вивіз з України літаком готівкою 300 000 000 доларів США - використав для цього тритонну вантажівку! При чому тут банки?!
Головною проблемою України, як і всіх країн пострадянського простору, сьогодні є не контроль за жалюгідними легальними 20 відсотками грошового обігу. Навпаки, варто домагатися легалізації будь-яких зароблених в Україні коштів (крім "зароблених" торгівлею людьми, наркотиками, грабежами й вбивствами). Необхідна всіляка політична і правова підтримка для "уливання" цих коштів у національну економіку. Україні сьогодні вкрай потрібний Закон про легалізацію, амністію доходів. Причому Закон не декларативний, а діючий, Закон, якому люди повірять. є такої думки дотримують усі розумні, досвідчені економісти на пострадянському просторі.
З врахуванням викладеного, переконаний, що зазначені законопроекти ініційовані людьми, що бажають ще більш підсилити свій політичний тиск на вільних підприємців, змусити їх остаточно перетворитися в неорабів корумпованого чиновництва. Нові заборони спричинять за собою нові хабарі. А створення нового "Агентства" з повноваженнями жахаючих масштабів спричинить за собою не просто хабарі, а хвилю дуже великих хабарів і дуже великих втрат для економіки країни.
Ніхто зараз не заважає правоохоронцям, податківцям і спецслужбі "моніторити" брудні грошові операції. Але я хочу, щоб і парламентарії, і громадяни України знали - в усім цивілізованому світі доступ до інформації про власника коштів у банку здійснюється тільки через судові рішення. є ніяким інших образом. Може, саме тому вони і процвітають?
Уряд говорить нам: якщо ми не приймемо цей закон, не одержимо закордонні кредити. Така позиція не витримує ніякої критики. Чесні, думаючі народні депутати, як і я, справедливо думаємо: Україні не потрібні зовнішні кредити і, у результаті, - боргова яма, "закапувати" яку тяжкою працею прийдеться нашим дітям і онукам. Потрібні усього лише нормальні, цивілізовані умови для розвитку підприємництва, не останнє місце в які займає БАНКІВСЬКА ТАЄМНИЦЯ!
В Україні - золота земля, українці - працьовитий, талановитий народ. Треба тільки не заважати людям будувати економіку держави. Економічний ріст сам по собі знищить середовище, що живить корупцію. Вільному, незалежному підприємцеві нема чого совати "у лапу" чиновникові. А щоб чиновники не розкрадали і не розбазарювали Державний і місцевий бюджети, Кабінету Міністрів України варто думати не про тотальний контроль працюючих у правовому полі підприємців, а про тотальний контроль за витратами і способом життя підлеглих йому чиновників-хабарників, присутніх сьогодні, на жаль, в усіх гілках влади. Тут усе в усіх на очах, всі усе знають. Але ніхто в державі цим не займається. Що це - парадокс? Або закономірність?
Резюмую. Обоє зазначених законопроектів є безумовно шкідливими для української економіки. Навіть їхнє обговорення в засобах масової інформації може призвести до серйозних втрат для держави. Вони повинні бути зупинені на рівні відповідних Комітетів. При цьому я не вважаю потрібним зупинятися на конкретних недоліках проектів, тому що проблема переростає з рівня законотворчої технології на рівень економічної стратегії країни. Проекти, повторю, повинні бути відхилені як шкідливі, небезпечні і обгрунтовані тільки невиправданим бажанням догодити міжнародним організаціям. Зрозуміло, з надходженням закордонних кредитів "пиріг" стає смачнішим і більшим за розміром. Але треба вже зупинити ненаситних вітчизняних можновладців. Годі!
Зараз я готую альтернативний зазначеним проект Закону України щодо боротьби з легалізацією коштів, отриманих злочинним шляхом. Цей проект буде поданий мною на реєстрацію в Верховну Раду України протягом двох днів і я буду наполягати на його прийнятті. В цьому буду розраховувати на Вашу, шановні колеги, підтримку.


З повагою
Народний депутат України
Л.Черновецький

Программа

 

Программа 1

Программа 2

Программа 3

Программа 4

Программа 5

Программа 6

Программа 7

Программа 8

Программа 9

Программа 10

Актуально

В столичній мерії відбувся урочистий прийом на честь делегатів ХХІІІ Конгресу Всесвітньої асоціації юристів

Сьогодні в мерії відбувся урочистий прийом Київського міського голови Леоніда Черновецького на честь делегатів ХХІІІ Конгресу Всесвітньої асоціації юристів.

«Я радий зустрітися з кращими юристами з усього світу, адже вважаю вас своїми колегами. Сподіваюсь вам сподобається Київ – найкрасивіше місто Європи, і ви знову і знову захочете сюди повертатись», – звернувся до присутніх Леонід Черновецький. «Професія юриста – дуже важлива і відповідальна спеціальність. Я маю юридичну освіту і переконаний, що багатьма досягненнями і здобутками у своєму житті завдячую саме цим знанням», – додав міський голова.  
 

Фотобанк

03.02.2006 18:37:26

Кировоград

 

Опрос

Депутаты, каких фракций Киевсовета наиболее эффективно отстаивают интересы киевлян?

 

Наш блок

Блок Леоніда Черновецького

Передвиборна програма

БЛОКУ ЛЕОНІДА ЧЕРНОВЕЦЬКОГО

на виборах депутатів до

КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

„З ЛЮДЬМИ І ДЛЯ ЛЮДЕЙ”  

 

У світі є міста, які відіграють особливу роль в історії людства, і Київ – одне з них. Всі, хто живе в українській столиці сьогодні, та їх попередники наполегливо працювали, і своєю працею створили це диво. Київ – місто нашої долі й нашої любові!

На жаль, протягом останніх років, київська влада крок за кроком губила свою головну складову, головне виправдання свого існування – відкритість  і доступність для тих, хто в цю владу повірив.

 

Наш лидер

Леонід Михайлович Черновецький. Шлях перемог

Почетный президент Правекс Банка, Леонид Михайлович Черновецкий —народный депутат Украины второго, третьего и четвертого созывов. Заслуженный юрист Украины, кандидат юридических наук, почетный работник Прокуратуры Украины. Имеет опыт прокурорско-следственной, а также преподавательской работы.

 

Статистика