This version of the page http://www.oda.ck.ua/index.php?article=40 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-05-25. The original page over time could change.
Черкаська обласна державна адміністрація

ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСНА
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

www.oda.ck.ua Офіційний портал
 
 
  

Інвестиційні проекти Черкащини


Інвестиційна карта Черкаської області





Докази успішності іноземних інвестицій

Ключові причини надходження інвестицій до Черкащини:

  • вигідне географічне розміщення
  • добре розвинута інфраструктура
  • сприятливі умови для розвитку бізнесу
  • високий освітній рівень робочої сили
  • низький рівень витрат на виробництво
  • значні перспективи розвитку аграрної та харчової галузей регіону.

Загальна сума сукупного іноземного капіталу, що надійшов до економіки області у вигляді прямих іноземних інвестицій становить 110,6 млн. дол. США. Інвестиції вкладено у 183 підприємства області партнерами з 36 країн світу. Лідерами серед держав інвесторів є Ліхтенштейн - 31,3 млн. дол. США (28,3% до загального обсягу), США - 31,2 млн. дол. США (28,2%), Німеччина - 13,6 млн. дол. США (12,3%), Франція - 9,3 млн. дол. США (8,4%), Великобританія - 8,6 млн. дол. США (7,8%), Російська Федерація - 5,0 млн. дол. США (4,5%).

Найбільшу зацікавленість щодо вкладення капіталу викликають у інвесторів такі галузі економіки, як харчова промисловість (40,2% сукупного капіталу нерезидентів), хімічна промисловість (29,7%), сільське господарство (9,0%), целюлозно-паперова промисловість (5,0%), торгівля (4,5%), машинобудування (3,7%).

Динаміка внесення прямих іноземних інвестицій за останні роки характеризується наступними показниками (млн. дол. США): 1998 р. - 5,9; 1999 р. - 2,4; 2000 р. - 8,8; 2001 р. - 4,8; 2002 р. - 9,2, 2003р. - 13,8.

Черкаська область в Україні та світі.

Відстань від Черкаської області до різних міст (км):

  • Київ - 180
  • Одеса - 560
  • Львів - 700
  • Донецьк - 600
  • Москва - 1050
  • Санкт-Петербург - 1350
  • Варшава - 980
  • Будапешт - 1110
  • Бухарест - 900

Черкаська область розташована в центрі України. Її територія становить 20,9 тис. кв. км (3,5% території України), де мешкає понад 1 млн. 380 тис. чоловік. Це приблизно 3% всього населення України.

Одна із особливостей області її різноманітна, неушкоджена природа. Різноманітність ландшафту області досить унікальна: рівнини поєднуються з пагорбами, глибокі долини та озера, які протягом року створюють дивовижно мальовничі пейзажі. Для області характерні такі кліматичні умови: помірно-континентальний клімат з м'якою зимою і теплим літом. Середньорічна температура повітря +7,3°С, у червні +20,1°С, у січні -5,9°С. Річна кількість опадів - 543 мм. Область перетинає головна водна артерія України - річка Дніпро з притоками.

Адміністративний центр області - місто Черкаси з населенням близько 300 тисяч чоловік. Нині - це сучасний обласний центр, розташований вздовж берега Дніпра. До послуг мешканців та гостей міста пропонуються численні готелі та магазини, тихі кав'ярні, затишні ресторани. Ви можете відвідати обласний музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченка, обласний краєзнавчий музей чи просто отримати насолоду від прогулянок каштановими алеями міста. Влітку численні туристичні бази довкола міста запрошують приємно провести час на березі Дніпра.

Область підтримує братерські зв'язки з регіонами та містами іноземних держав. Серед них штат Айова (США), Куяво-Поморське воєводство (Республіка Польща), Свердловська та Ярославська області (Російська Федерація), Брестська область (Республіка Білорусь), край Самегрело-Земо Сванеті (Грузія), провінція Фуцзянь (КНР), міста: Фірзен та Гіфгорн (Федеративна Республіка Німеччина), Девіс, Ньютон, Де-Мойн, Оскалуса, Маршалтаун (США), Бафанг (Камерун), Сумгаїт (Азербайджан), Ботошани (Румунія), Фрязіно (Російська Федерація), Бидгощ та Ланць (Республіка Польща), Ромії-Сюр-Сен та Ломберсаль (Французька Республіка), Мілфорд-Хейвон (Великобританія), Ваньчжоу (КНР).

Економічне сьогодення Черкаського регіону

Сільське господарство

Чорноземи Черкащини зумовлюють високий рівень розвитку сільського господарства, де працює третина працездатного населення регіону. На одного жителя області виробляється валової продукції сільського господарства в 1,5 рази більше, ніж в середньому по Україні. На території області працює 705 сільськогосподарських підприємств, утворених на КСП та 1025 фермерський господарств.

У структурі виробництва сільськогосподарської продукції традиційно переважають зернові культури та цукровий буряк. Важливими галузями є молочно-м'ясне тваринництво, свинарство та птахівництво, де впроваджуються сучасні досягнення селекції та біотехнології. Розвитку цієї галузі сприяють 12 племзаводів та 5 племгосподарств, 46 племінних ферм з розведення молочної та м'ясної худоби і свиней.

Промисловий комплекс

Розвитку сільського господарства області сприяє її промисловий комплекс, який включає 314 великих промислових підприємств. За структурою виробництва вони розподіляються таким чином: харчова промисловість - 43,6% (до обсягу виробництва області), хімічна - 26,1%, електроенергетика - 9,7%, машинобудування і металообробка - 7,1%, деревообробна та целюлозно-паперова промисловість - 6,9%, добувна промисловість - 2,4%, легка промисловість - 1,0% та інші.

Харчова промисловість

Сільськогосподарська продукція, що виробляється в регіоні, переробляється на 127 підприємствах харчової галузі, де зайнято 27% працюючих у промисловості регіону. В області функціонує: 11 цукрових заводів, 10 м'ясокомбінатів, 18 молокопереробних підприємств, 5 спиртових та лікеро-горілчаних підприємств, 6 пивоварних та безалкогольних заводів, 9 підприємств, які випускають консервовану продукцію. Галуззю виробляється широкий спектр продуктів харчування: натуральні і консервовані м'ясні, рибні, молочні, плодоовочеві продукти; цукор; крупи; спирт і лікеро-горілчані вироби; пиво і безалкогольні напої; борошняні і кондитерські вироби.

Хімічна та фармацевтична промисловість

Широко відома продукція підприємств хімічної галузі області. На хімічних підприємствах області виробляють аміак синтетичний, мінеральні добрива, синтетичні смоли, хімічні нитки та волокна. В галузі задіяно 17% працюючих у промисловості. В Черкасах знаходяться два найпотужніші хімічні підприємства України: ВАТ "Азот" (виробляє 20% мінеральних добрив України), ВАТ "Хімволокно" (виробляє 33 % хімічних ниток і волокон України). Так, віскозна нитка виробництва ВАТ "Черкаське хімволокно" успішно конкурує з продукцією відомих фірм Західної Європи. ВАТ "Азот" є монополістом з виготовлення капролактаму в Україні. Підприємство здійснює поставки своєї продукції у США, Італію, Фінляндію, Ліхтенштейн, Словаччину, Латвію, Росію та інші країни. На підприємствах галузі також виробляються лакофарбові матеріали, хімічні реактиви, розчинники, засоби догляду за автомобілем, плівки полімерні, лікарські препарати.

Шість підприємств області повністю або частково займаються виробництвом медпрепаратів, номенклатура яких складає майже 80 видів. Загалом це засоби для лікування серцево-судинних захворювань, протиастматичні, знеболюючі та жарознижувальні медпрепарати.

Машинобудування

Значне місце в економіці Черкаської області займає машинобудівний комплекс. Його основу складають більше 50 підприємств, де налагоджено виробництво автобусів, технологічного обладнання для галузей агропромислового комплексу, легкої промисловості, машин і обладнання для тваринництва та виробництва комбікормів, автоматичних ліній, хімічного обладнання, медичної та обчислювальної техніки, оптичних приладів, телеграфної апаратури, металоріжучих та деревообробних верстатів, парових котлів, побутової техніки.

Візитною карткою ВАТ "Черкаський автобус" є автобус "Богдан" (А-091) для громадського міського транспорту. В 2003 році завод офіційно представив нову модель малого міського автобуса А-092 "Богдан" з двигуном, який відповідає екологічним нормам стандарту Євро-3. Нещодавно на автошляхах України розпочав роботу А-144 "Богдан" - представник нової генерації середніх автобусів на 80 пасажирських місць. Розширюється і географія продажу. Крім столиці та великих промислових центрів України нові автобуси стали активніше купувати регіони, наприклад: Хмельницька, Тернопільська, Одеська області та Автономна Республіка Крим.

Легка промисловість

Легка промисловість Черкащини нині переоснащується найсучаснішим технологічним устаткуванням для пошиття верхнього одягу, жіночих та чоловічих трикотажних і швейних виробів. На 32 підприємствах цієї галузі виробляють шовкові тканини, трикотажні, швейні, шкіргалантерейні вироби, взуття та іншу продукцію.

Зовнішньоторговельний оборот області за 2003 рік склав понад 500 млн. дол. США, в тому числі експорт товарів - 284,5, імпорт товарів - 213,6. Оборот послуг склав понад 10 млн.дол.США. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі понад 67 млн.дол.США. Зовнішньоекономічні операції здійснювались з 95 країнами світу.

У товарній структурі експорту найбільша питома вага припадає на добрива, нитки синтетичні, органічні хімічні сполуки, апарати і механічні пристрої, одяг текстильний, деревину та вироби з неї, м'ясо та харчові субпродукти, машини та устаткування. Експортні поставки здійснювались переважно до Російської Федерації, Німеччини, Китаю, Туреччини, Болгарії та США.

Найбільші імпортні надходження здійснюються з Російської Федерації, Італії, Швеції, Швейцарії, Ліхтенштейну та Великобританії. Їх основу складають: маса з деревини, папір та картон, машини і устаткування, продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості, нафта та продукти її перегонки, текстиль та текстильні вироби, тютюн.

Інфраструктура та ресурси

Розвитку виробничого потенціалу області сприяє розгалужена соціальна та промислова інфраструктури. Зокрема, в регіоні діє 108 лікувальних закладів, в кожному з яких працюють високоосвічені, професійно підготовлені спеціалісти-медики. На сучасному рівні лікують гематологічних та онкологічних хворих в обласному онкологічному диспансері.

Міжнародне визнання щодо підготовки спеціалістів та розвитку науки здобули Черкаський національний університет ім. Б.Хмельницького, Черкаський державний технологічний університет, Уманська сільськогосподарська академія.

Магістральні залізничні та шосейні дороги області мають вихід до Києва, Москви, Санкт-Петербурга, портів Чорного моря, великих індустріальних центрів України, Росії, Польщі, Румунії та Молдови. Аеропорт в обласному центрі має можливість приймати міжнародні рейси, річковий транспорт забезпечує перевезення народногосподарських вантажів в промислово розвинуті регіони, що розташовані вздовж ріки Дніпро та до портів Чорного моря.

Надра області мають широкий спектр корисних копалин, серед яких основне місце займають паливні та будівельні матеріали. У регіоні налічується понад 100 родовищ, 11 видів корисних копалин. Промислове значення мають запаси бентонітових та палигорськитових глин, каолінів, бурого вугілля та чорних сланців, декоративних гранітів, будівельних і скляних пісків.

Економічне майбуття Черкащини

Економічне майбуття Черкащини пов'язується з розвитком міжнародної спеціалізації у галузях агропромислового комплексу, внутрішнього ринку непродовольчих товарів, машинобудування, науки, впровадження нових технологій та виробництв.

Розвиток міжнародної спеціалізації у галузях агропромислового комплексу.

За структурою виробництва Черкаська область має значні можливості міжнародної спеціалізації в галузях агропромислового комплексу. Проте даний потенціал використовується недостатньо ефективно. Зокрема, нині в економіці області найбільш експорто-орієнтовані є ті галузі, які виробляють продукцію хімічної та пов'язаної з нею галузей промисловості (28,6% експорту), текстиль та текстильні вироби (20,7%), механічне обладнання (17,3%). В той же час продукція харчової промисловості в структурі експорту становить лише 5%, продукція тваринництва - 6,9%, рослинництва - 4,6%. Це незначні обсяги, зважаючи на те, що 43,6% промислового виробництва в області припадає на харчову промисловість, а продукція сільського господарства складає третю частину загальнообласного виробництва.

Розвиток внутрішнього ринку непродовольчих товарів.

У торговельній мережі реалізується понад 50% непродовольчих товарів від загального обсягу продажу товарів народного споживання. Аналіз структури продажу зазначених товарів свідчить про значні резерви у виробництві товарів непродовольчої групи. Продукція вітчизняних товаровиробників становить менше 10% реалізованих телерадіотоварів, годинників, фотокінотоварів, обчислювальної техніки; 50% - електротоварів, дитячих іграшок та ялинкових прикрас, мотоциклів і велосипедів, автомобілів та медичної техніки тощо. Крім цього, менше третини реалізованих тканин, трикотажних і килимових виробів, фарфоро-фаянсового та керамічного посуду, канцтоварів, медикаментів та інше становить продукція іноземного виробництва.

Розвиток машинобудування.

Прискорений розвиток машинобудівного комплексу як основної ланки, здатної забезпечити інвестиційний прорив до нових технологій, має передбачати його структурну перебудову у таких пріоритетних напрямках як сільськогосподарське машинобудування, виробництво автобусів, приладобудування, електротехнічна промисловість, інформаційні та телекомунікаційні системи.

Розвиток туризму.

Важливе місце в економічному та соціальному розвитку області відводиться сфері оздоровлення, туризму та відпочинку. Багаті природні ресурси, значний історико-культурний потенціал, високий рівень розвитку інфраструктури туризму створюють можливості для всебічного задоволення пізнавальних і рекреаційних потреб не лише вітчизняних, а й іноземних туристів. Унікальне поєднання сучасності і минулого, реальності і легенди давнини створюють численні історично-культурні пам'ятки на тлі чарівної природи

До послуг туристів на Черкащині - 39 державних музеїв та 7 історико-культурних заповідників (Шевченківський національний заповідник в Каневі; заповідник "Батьківщина Тараса Шевченка" на Звенигородщині; Корсунь-Шевченківський історико-культурний заповідник; національний заповідник "Чигирин"; Кам'янський історико-культурний заповідник; історико-культурний заповідник "Трахтемирів"; заповідник Трипільської культури в Тальному), які знайомлять з видатними пам'ятками історії, культури та природи краю.

Для тих, хто звик до активного туризму, природні особливості Черкаської області сприятимуть чудовому відпочинку та оздоровленню, адже тут багато водних ресурсів, лісів, чудові краєвиди, лікувальний клімат. Територією Черкащини протікає 1037 річок, узбережжя яких майже повсюдно використовуються для відпочинку. Самі ж водні артерії застосовуються для рибальства, судноплавства, водного туризму. Велика кількість водосховищ і ставків (понад 2 тисячі) має не лише господарське, а й рекреаційне значення.

У межах області знаходиться понад 400 об'єктів природоохоронних територій загальною площею близько 40 тис. га., де зосереджені особливо унікальні неповторні ландшафти. Національним багатством є Черкаський бір - найбільший масив (понад 28 тис га.) дубово-сосновних лісів лісостепової зони України. У лісах області зустрічаються лось, олень плямистий, козуля, кабан, а з хижих - борсук, лисиця, куниця та ін.

Сьогодні на туристичному ринку Черкащини працюють 22 ліцензованих підприємства. Пріоритетними напрямками розвитку туризму на Черкащині є виїзний та внутрішній туризм. Набуває розвитку сільський (зелений) туризм. До послуг туристів понад 30 готелів, мотелів, кемпінгів, туристичних баз. Гостинно запрошують кафе, чисельні ресторани, бари, казино, бістро, кафе, обладнані за європейськими стандартами. Вам запропонують подорожі Черкащиною на будь-який смак з урахуванням різних інтересів, віку та стану здоров'я.

Черкащина має великий туристсько-рекреаційний потенціал, який може задовольнити, як потреби населення області, так і запропонувати туристські маршрути державного і міжнародного значення.

Розвиток науки, впровадження нових технологій та виробництв.

Наукові заклади та підприємства області пропонують технічні проекти в таких сферах:

  • сільське господарство: технології вирощування сої, ярого ріпаку, переробки відходів тваринництва та рослинництва;
  • переробна промисловість: високе очищення соняшнику (99%), одержання органічних та мінеральних добрив, кормових добавок із відходів харчових виробництв, лінії переробки кукурудзи;
  • машинобудування: кормозбиральні комбайни, відновлення деталей машин;
  • енергетика: технології виробництва біопалива, чистих енергоносіїв і палива для транспорту, засобів утилізації тепла та енергії, енергозберігання;
  • екологічні технології: очищення стічних вод від важких металів, аналізатори металів у воді, зниження токсичних сполук у питній воді;
  • медицина: озонуючі системи, матеріали одноразового використання, лікування зору, простатиту, медичні інструменти нового покоління.

Підприємства області зацікавлені у реалізації інвестиційних проектів:

  • в машинобудуванні: виробництво різноманітних сільськогосподарських машин, нестандартного обладнання для цукрової промисловості, котельного обладнання, електродвигунів, світлотехнічної та електротехнічної продукції, тістомішальних машин для харчової промисловості, відновлення деталей та збирання вузлів;
  • в харчовій промисловості: впровадження прогресивних технологій з виробництва хлібобулочних, молочних, кондитерських та горілчаних виробів, концентрованих соків, безалкогольних напоїв, різноманітних круп, консервованої рибної, овочевої та м'ясної продукції;
  • в легкій промисловості: впровадження сучасних технологій виробництва трикотажних і швейних виробів, взуття;
  • в деревообробній промисловості: виробництво паркету, різноманітних меблів;
  • в добувній промисловості та будівництві: видобуток природного каменю та його переробка, виробництво тротуарної та фасадної плитки, кахлю, декоративної будівельної кераміки, цегли;
  • в сільському господарстві: вирощування рослинних культур, розвиток тваринництва;
  • в галузі туризму: будівництво туристично-спортивного центру "Хутір третього тисячоліття".

Запрошуємо Вас відвідати Черкащину! Це відкриє перед Вами нові можливості і перспективи розвитку бізнесу, дозволить збагатитися культурними та історичними надбаннями краю, познайомитися з його талановитими та працьовитими людьми.




Інформаційна підтримка - відділ інформаційної діяльності та комунікацій із ЗМІ управління у справах преси та інформації Головного управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації


Технічна підтримка - відділ інформаційно-комп’ютерного забезпечення апарату облдержадміністрації

Черкаська обласна державна адміністрація

18000, м. Черкаси,бульвар Шевченка 185

e-mail: cancelar@oda.ck.ua