This version of the page http://unian.net/ukr/news/news-248405.html (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2008-09-18. The original page over time could change.
Якби не затаєний у підсвідомості геноцид 33-го, незалежності 1991 року не було б : Новини УНIАН
ЧЕТВЕР, 18 вересня 2008

інформаційне агентство
рус | eng  
  НОВИНИ  |  ФОТО  |  РАДІО  |  ПРОДУКЦІЯ  |  ПОСЛУГИ  |  ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ  |  МОНІТОРИНГ  | РЕЛІЗИ  |  КОНТАКТИ  |   ПЕРЕДПЛАТНИКАМ  |  
    
  Спецпроекти:  Культура   Здоров`я   Права людини   Харків   Крим   Одеса   Фондовий ринок   Новини ЄС   Транспорт   Енергетика   Страхування   Євро-2012  
   ОПИТУВАННЯ
[25.04.2008 11:26]  Маша Міщенко

Якби не затаєний у підсвідомості геноцид 33-го, незалежності 1991 року не було б


У Національному інституті стратегічних досліджень відбувся круглий стіл на тему “Історична пам’ять як поле змагань за ідентичність”. Подаємо найцікавіші думки.

Іван Дзюба, головний редактор журналу “Сучасність”:

ПІД ЧАС ПРИЄДНАННЯ КРИМУ РОСІЯ ВИНИЩИЛА ТИСЯЧІ ЛЮДЕЙ

Чи можемо ми мати спільну історію Росії та України? Чи можливе єдине трактування подій в історії різних народів?

І неможливо. І непотрібно. І шкідливо. Тому що оце силове зведення єдиного трактування історії не має сенсу.

Є тисячі прикладів, коли не збігаються погляди на історичні події. У нас була одна офіційна точка зору, яка нав’язувалась тим народам, котрі вважалися приєднаними. Тепер ці народи піднялися, і в них є свій погляд на історію.

Найгірше – це незнання та замовчування історії. Ось, наприклад, був Єрмак, герой російської історії... Навіть такі видатні дослідники, як Солженіцин та Ліхачов, кажуть, що жоден народ не зник під час походів Єрмака, жоден не втратив ідентичності. Але це очевидна неправда. Бо тоді були знищені десятки народів...

Це саме стосується і Суворова, і Петра Першого, і Катерини Другої.

Сьогодні в Криму святкують ювілей приєднання до Росії. Але в царські часи Грибоєдов чесніше написав про “покорєніє” Криму. До того ж є маса історичних фактів та документів. Один із них – це простодушні записи гвардійських історій, в яких описано подвиги полків, які підкорювали Крим. Там чесно вказується, скільки були спалено населених пунктів та винищено людей. Ще 175 років тому російські історики писали, що ми перетворили Крим з прекрасного багатолюдного краю, яким він був у турків, на пустелю. Треба враховувати такий масив джерел, який дають самі російські історики.

Ми не знаємо, якою трагедією для України була Перша світова війна. Не знаємо, чим вона стала для українців, поляків, євреїв. Ми час від часу говоримо про єврейські погроми під час революції і Громадянської війни. Але це не можна зрозуміти, не взнавши, які погроми влаштовувала російська армія під час Першої світової війни. Я читав російського філософа, який був артилеристом – він докладно це описує. Ще видавалася така Софія Федорченко, сестра милосердя, яка ретельно записувала розповіді солдат, – це колосальний матеріал. Перша світова війна віддзеркалює культурне і моральне обличчя двадцятого століття...

Євген Сверстюк, доктор філософії, письменник, правозахисник:

НАРОД ПРОЙНЯЛО, КОЛИ ЗАГОВОРИЛИ ПРО ВСЕСВІТНЮ КУРВУ КАТЕРИНУ ДРУГУ

Що таке історична пам’ять? У Росії історична пам’ять – це те, що озвучено в радянській історії і те, що повторюється зараз. Під назвою “перемога у Великій Вітчизняній війні” ховається поразка, якої не знала жодна армія в історії, крім армії Дарія перед Олександром Македонським. Жодна армія землі не зазнала таких ганебних та катастрофічних втрат, як Червона армія.

Чому полякам вдалося порівняно легко мобілізувати націю в 1917–1918 роках? Тому що історична пам’ять живе в кожному поляку. Хтось пам’ятав свого прадіда під час повстання 1830-го, хтось пам’ятав діда, засланого в Сибір за участь і повстанні 1863 року, хтось – за участь у подіях 90-тих років ХІХ століття. Поляки були краще організовані. І вони поставали проти імперії та могутньої армії. Це прецедент історичної пам’яті. І це додало їм сили пережити події в новітній історії. Те, що було, у них воно осмислене. Їхня Катинь (місце масового знищення радянським військом польських офіцерів) – це така Голгофа... Ми таких катинів могли мати як мінімум п’ять.

Я думаю, що в нас процес відновлення історичної пам’яті тільки розпочинається. І треба віддати належне Президентові, який після ганебних сторінок замовчування взявся за тему Голодомору, за тему Українського національного опору 1917 року та історію УПА. Ми в історії маємо больові точки, і недооцінюємо їх.

Ніякого результату референдуму щодо незалежності 1991 року не було б, якби не глибоко затаєний у підсвідомості геноцид 1933 року. А є ще момент – зруйнування Запорізької Січі. Мені пригадується розмова з письменником Борисом Антоненко-Давидовичем Я колись сказав йому, пригадайте, хто це написав оповідання про те, що один студент почав розмірковувати, чим підняти, зачепити наш народ, і шукав-шукав, аж поки не натрапив на документи про Катерину Другу й не почав розкопувати, яка це була всесвітня курва. Що це за всесвітня курва така? Антоненко-Давидович каже: це моє оповідання, і це я про себе писав. Це я шукав, чим дійняти народ. І сам не знаю, що саме народ так пройняло. Чи те, що Катерина була така розпусниця, чи усвідомлення того, хто нами командував.

Отак Антонечко-Давидович натрапив на одну з домінант української ментальності. Моральну домінанту, яку ми недооцінюємо. І те, що всесвітня курва була для тодішніх українців царицею, – було тяжкою образою для нас.

Такі моменти, больові точки мало осмислені, мало опрацьовані істориками. А нація повертається до гідності через історію, але цю історію треба вміти подати.

Володимир Сергійчук, історик:

ТРЕБА ПОРУШИТИ ПИТАННЯ ПРО ОКРЕМІШНІСТЬ ПОХОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Михайло Драгоманов колись писав, що українська нація ще не виступила з Росії, сама себе не знає, потрібна потужна наукова праця, щоб пізнати саму себе. У Росії за 130 років нічого не змінилося.

Події, які відбуваються в Україні, засвідчують, що частина населення національно не усвідомлена. І ця частина має одержати інформацію про минуле. Задля цього має бути зорганізовано навчальний процес. І не лише в навчальних закладах усіх рівнів, ідеться про введення спеціальних курсів підвищення кваліфікації для різних фахівців.

Які проблеми слід вносити на розгляд? Насамперед слід порушити питання про окремішність походження українського народу. Якщо цього не зможемо показати, якщо не повернемося до схеми руської історії Михайла Грушевського, то ми поглиблюватимемо розлам у суспільстві. Крім того, ми повинні утвердити у свідомості нашого населення тисячолітню традицію української державності. Слід сформувати таке бачення українського минулого, щоб воно мало захоплювати та переймати, щоб воно було своє, рідне, зрозуміле.

Найбільше, на мій погляд, у свідомості народу живуть ідеї козацтва. Цього ніхто не заперечує ані в Криму, ані в Запоріжжі, ані у Львові. Козацтво розвивало Україну. З іншого боку, необхідно звернути увагу на національну боротьбу України у ХХ століття, зокрема Українську національну революцію 1917–1921 років. Вона не донесена до широких мас. Повстання 20–30-х років слід оцінити. Постаті національних борців Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Романа Шухевича мають бути об’єктивно розглянуті. Старшому поколінню буде важко їх сприйняти, але молодшому – ми мусимо ставити їх за приклад. Вони працювали для України.

Володимир Яворівський, письменник:

РАДЯНСЬКІ ІСТОРИКИ ВИДАВАЛИ НАШИХ ГЕРОЇВ ЗА ВІДСТУПНИКІВ, ЗРАДНИКІВ ТА ПОДОНКІВ

Я стежив за розвитком імперій не такого далекого від нас часу. Після розпаду більш жорстокої і мстивої імперії, ніж російська, не було. Це одна з причин нашого становища.

Подивіться, російський президент, який уже відходить, заявляє, що він – націоналіст, і його наступник – теж націоналіст. Це одна з причин того, що Росія не хоче нас відпускати, претендує на наш інформаційний, економічний, духовний, мовний простір.

Польщі, скажімо, теж нав’язували якісь ідеологічні цінності. Поляки могли сприймати їх чи не сприймати. Але Польща залишалась державою, мала військо, ніхто їй не нав’язував двомовності. Польське немовля, як тільки навчилося говорити, після слова “мама” казало, “я – поляк”. Те саме можна казати про чехів чи словаків, які розлучилися з радянською спільнотою.

А в нас історична пам’ять була дуже здеформована, практично всі радянські історики видавали наших героїв за відступників, зрадників та подонків. На одному відеомості росіяни казали нам: ви переписуєте історію і принижуєте Росію. А я кажу: ми не переписуємо, ми в цій історії знаходимо себе.

Маша Міщенко

постiйна адреса статтi:
http://www.unian.net/ukr/news/news-248405.html

Коментарi до статтi (210)  |   версія для друку  

останнi новини на тему:

14.09.2008 20:24
Ющенко взяв участь у відкритті Меморіалу жертвам Голодомору
21.08.2008 17:07
Голова СБУ хоче перекласти матеріали про Голодомор 5 мовами та російською
06.08.2008 09:09
У Музеї Стіни відкрилася виставка, присвячена Голодомору
29.07.2008 11:09
Фельдман не розуміє, чому СБУ робить крайніми євреїв
27.07.2008 08:36
СБУ пояснила, навіщо список винуватців Голодомору зробили інтерактивним
23.07.2008 11:23
СБУ відкриває архіви про причетних до Голодомору і репресій в Україні
15.07.2008 12:56
Україна знову запропонує Генасамблеї ООН резолюцію про Голодомор
03.07.2008 13:23
Спікер Ради Федерації РФ назвав Голодомор кон'юнктурною маячнею
03.07.2008 10:43
ПА ОБСЄ прийняла резолюцію щодо Голодомору в Україні
30.06.2008 12:18
ООН не визнає Голодомор геноцидом, щоб не сердити Росію?
всi новини на тему »»»


   ОСТАННІ НОВИНИ
00:22   Гриценко вважає відновлення коаліції нереальним

Ні з Литвиним, ні без

00:03   Результати матчів Ліги чемпіонів

Група Е рахунок так і не відкрила

23:46   Велика Британія вперше видала Україні злочинця за лінією Інтерполу

Деталі повідомив заступник міністра

23:37   Динамо та Арсенал зіграли на рівних

Добре в обороні та центрі

23:14   Козаки звертаються до Ющенка як до Гетьмана

Час створити Державне управління

22:54   Комуністи відзначили річницю приєднання Західної України

... яке стало запорукою незалежності

22:37   Парламент Криму просить Тимошенко захистити російську мову

... від міністрів-нашоукраїнців

22:14   Війна в Грузії змусила Європу згадати про африканський газ

... та й Газпром про нього не забув

21:50   Росія готова постачати зброю до Африки в обмін на каву, алмази...

...та квоти на розробку надр

21:28   МЗС Росії: НАТО заохочує Тбілісі на нові авантюри

Коментар розміщено на сайті міністерства

21:04   Парламент Криму збільшив термін своїх повноважень

... з 4 до 5 років

20:42   Генконсульство України в Італії підтверджує вбивство двох українок

У різних містах однієї провінції

20:23   Партія регіонів пропонує парламенту попрацювати

Наступний тиждень мав бути "в округах"

19:58   Українська армія - найбідніша в Європі

Міністр оперує цифрами

19:41   "Це була найбільша Паралімпіада в історії"

У Пекіні завершилися ХІІІ Паралімпійські ігри

19:24   Дострокові вибори найбільше вигідні БЮТ - Супрун

Ключове слово "адмінресурс"

19:03   Росія підписала договори про дружбу з Абхазією та Південною Осетією

Медведєв поставив ключове завдання

18:58   БЮТові та "Регіонам" радять не ховати перед виборцями дулю в кишені

Під яким соусом подати пікантну страву?

18:51   Вікторія Гресь зшила костюми для світового турне Джанет Джексон

Але Америка про це не дізнається...

18:39   Тимошенко перенесла виконання своєї обіцянки на наступний рік

У бюджеті гроші передбачені...

18:30   У житомирській школі учні 10-го класу до смерті побили однокласника

Порушено кримінальну справу

18:20   Від Ющенка вимагають негайно зібрати РНБО

Гриценко розповів про проблеми Міноборони

18:09   Тимошенко в шоці - їй потрібно хоч кілька днів, щоб оговтатися

Але з відповіддю Балозі знайшлася швидко...

17:54   У Чернівцях горіли гуртожиток і «Картопляна хата»

Історичну будівлю щойно відремонтували

17:48   На півночі Італії знайшли вбитими двох українок

Підозрюють чоловіка однієї з жінок

17:37   Гриценко думає, що Раді залишилося на 2 тижні менше, ніж вважалося

Нардеп аналізував Конституцію

17:29   Кріль нагадав Тимошенко слова Бісмарка про Росію

Нардеп про підписи, які нічого не варті

17:21   Ющенко збирається до США

Робочий візит для участі у 63-й сесії Генасамблеї ООН

17:18   Журналістів просять не заважати розвідці

Заява ГУР Міноборони

17:14   Навантаження на київські дороги перегнало прогноз на 2020 рік

Зінченко знайшов 6 варіантів

17:03   Дружину Толстоухова повернули до Павленка

Кабмін виконав рішення суду

16:52   Морпехи ЧФ РФ проводять навчання з висадки десанту

Під кінець будуть стрільби

16:43   Заступника київського прокурора піймали за кермом краденої автівки

І це ще не всі подвиги...

16:41   Третьяков підозрює, що Тимошенко приторговує незалежністю

"Вона забула одну просту річ..."

16:29   На міжбанку різко підскочив долар

Експерти кажуть про світову тенденцію

усі новини »»»

    АНОНСИ ПОДІЙ
10:00   Американські юристи проведуть семінари для українських журналістів
11:00   Презентацiя iнвестицiйного експерименту в Бориспільскому регiонi
16:00   20.09.2008 У Києві відбудеться День земляцтв України
усі події »»»   
прес-анонс »»»   теле-анонс »»»   радіо-анонс »»»

   АРХІВ
Вересень 2008
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
«««  •  »»» 

Яценюк думає, що пат може перейти в мат

Експорт в RSS/JS |  ФОРУМ |  КОНТАКТИ |  УНІАН-монітор  |  ПЕРЕДПЛАТНИКАМ
weblog.com.ua