This version of the page http://unian.net/ukr/news/news-248035.html (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2008-09-18. The original page over time could change.
Тестування не врятує українську систему освіти : Новини УНIАН
ЧЕТВЕР, 18 вересня 2008

інформаційне агентство
рус | eng  
  НОВИНИ  |  ФОТО  |  РАДІО  |  ПРОДУКЦІЯ  |  ПОСЛУГИ  |  ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ  |  МОНІТОРИНГ  | РЕЛІЗИ  |  КОНТАКТИ  |   ПЕРЕДПЛАТНИКАМ  |  
    
  Спецпроекти:  Культура   Здоров`я   Права людини   Харків   Крим   Одеса   Фондовий ринок   Новини ЄС   Транспорт   Енергетика   Страхування   Євро-2012  
   ОПИТУВАННЯ
[23.04.2008 15:40]  Юрій Глухов

Тестування не врятує українську систему освіти


Скандал навколо незалежного тестування випускників середніх шкіл розгорівся в останні дні в Україні досить таки несподівано. Втім, поза сумнівом хотіли чогось подібного регіонали - вони перед тим організували ряд галасливих телепостановок з цього приводу і зареєстрували в кінці минулого тижня у Верховній Раді проект постанови «Про звернення до Кабінету Міністрів України з вимогою про відміну постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо зовнішнього незалежного оцінювання і моніторингу якості освіти»   (від 31.12.2005   №1312)».

Проте цей документ - пера депутатів Табачника, Богословської і Горбаля - не витримує елементарної критики. Названі парламентарії «раптом» виявили, що постанова Кабміну ще від грудня 2005 року (прийнята за прем`єрства Єханурова) порушує якісь статті Конституції і деякі закони. Певна річ, що в такій ситуації виникає питання: а чому ж раніше їм не спала на думку ця «світла» ідея? Тим більше що під час останнього перебування Януковича на посту глави уряду вони без зусиль могли переконати свого шефа в необхідності відміни «неправедної» постанови попередників?

Пояснення ж того факту, що спочатку представники Партії регіонів не помічали чогось каверзного в згаданій Постанові уряду, а зараз вони різко «дозріли», банальне. Опозиція вишукує будь-яку нагоду, щоб насолити нинішньому Кабміну, та ще і, по можливості, зайвий раз зіштовхнути лобами главу уряду і Президента. Треба сказати, що сяк-так регіоналам це зараз зробити вдалося.

Ющенко з Тимошенко подолали тестування

Дещо допомогла опонентам і сама Юлія Тимошенко, яка, мабуть, не чекала запитань на тему тестування і дещо розмито відповіла на запитання про це телеведучій «ICTV» минулої неділі. Зокрема, глава уряду, підтримуючи задану співбесідницею тональність діалогу, висловила стурбованість ситуацією з проведенням зовнішнього тестування і назвала його непідготовленим. При цьому пообіцяла, що остаточне рішення про те, чи може сьогодні країна без жодного порушення прав школярів і їх сімей провести тестування, буде прийнято у понеділок на екстреному засіданні уряду.

Проте у вказаний день прес-служба секретаріату Кабміну повідомила, що ситуація із зовнішнім тестуванням буде розглянута на засіданні уряду лише в середу. На нього запросять членів батьківських комітетів, директорів шкіл, ректорів вищих учбових закладів і представників профспілок вчителів. Крім того, у понеділок Тимошенко вважала за потрібне озвучити, знову таки,  не дуже зрозумілу фразу: «Ставити експерименти на дітях я нікому не дозволю».

І хоча з вищенаведених заяв і не витікало безпосередньо, що уряд мав намір відмінити тестування, але того ж дня з`явився вельми різкий коментар Президента. «Йдеться про долю 512 тис. дітей, які завтра прийдуть в центри тестування. Прем`єр, дивлячись в очі дитині, яка вдень і вночі готувалася до тестів, не зможе повторити свою заяву про відміну тестів», - таку заяву Віктора Ющенка розмістили на його сайті. Уряд у свою чергую відповів, що не збирається відміняти тестування, і у вівторок в Україні відбувся перший етап цієї процедури - незалежне оцінювання знань випускників шкіл з української мови і літератури.

Глава держави залишився, напевно, задоволений тим, що сталося, і перебуваючи у вівторок у Львові, відзначив, що введення незалежного тестування дасть можливість подолати корупцію у вищій школі, «замінити конкурс гаманців на конкурс знань».  Він також підкреслив неприпустимість політизування цього питання. «Україна - це держава, де майстерно створюються кризи навіть на тих питаннях, де криз не повинно бути», - сказав Президент і закликав «не чіпати той проект, над яким працюють вже більше трьох років не один уряд, а багато, не один міністр, а багато».

Таким чином, чергова суперечка між Тимошенко і Ющенком благополучно затихла - принаймні, на найближчий час. А ось численних і гострих проблем у системі утворення України після цього не поменшало.

Комерціалізація освіти по-українськи

Звичайно, явище широкомасштабної корупції у сфері освіти - дуже болючий мозоль на тілі української держави. Причому, корупція страшна в цьому випадку не лише сама по собі - хабарництво в школах і вузах завдає колосальної шкоди, певна річ, і якості освіти. Адже навіщо скніти над підручниками і конспектами, якщо можна за гроші одержати хороший шкільний атестат, вступити до будь-якого інституту-університету, здавати «успішно» сесії і, нарешті, стати володарем жаданого диплома про вищу освіту?

Оскільки незалежне тестування може хоч би частково зменшити корупцію - на стадії вступу до вузів - і на тому йому спасибі. А заклик «регіоналів» дати право школярам самим вибирати, у який спосіб їм вступати до вузів, відразу б поставило хрест на тестуванні, як засобі подолання хабарництва при вступних іспитах.

Але залишаються в силі всі інші чинники корупції в системі освіти, і на цих теренах владі доведеться щу дуже потрудитися. Крім того, адже введенням системи тестування  не вирішуються інші проблеми у вищій школі, які вже давно назріли і перезріли в Україні.

Відразу декілька паралельних процесів, що відбуваються в Україні з моменту здобуття незалежності, є могутніми чинниками погіршення рівня освіти у вузах. Вельми негативно позначився сам факт появи після розпаду СРСР платної форми освіти. Ця сфера стала бізнесом і, мабуть, вельми прибутковим. Про те, наскільки привабливим виявився цей вид діяльності, можна судити з динаміки кількості вищих учбових закладів у країні. 

Так, в 1990-1991 навчальному році вузів III-IV рівнів акредитації в Україні було тільки 149. Але потім їх кількість почала стрімко збільшуватися. У 1997-1998 навчальному році вже функціонувало 280 закладів, в 2002-2003 році - 330 вузів, зараз  - 351. Тобто, за роки незалежності кількість таких вузів зросла в 2,4 раза.  А ось кількість вузів I-II рівнів акредитації (це те, що називалося в радянські часи технікумами) скоротилася за цей час на 189 закладів.

Проте практично з перших років незалежності України стартував ще один процес - почалася демографічна криза, що позначилася, головним чином, на народжуваності (вона почала різко знижуватися). Тому дітей для шкіл, а потім і для вузів почало ставати все менше. Наприклад, у 1990 році новонароджених в Україні було 657 тисяч, а в 2007 році - менше 473 тисяч.

У зв`язку з такими прямо протилежними тенденціями в країні склалася останнім часом просто парадоксальна ситуація. Як сказав у вівторок в ефірі одного з телеканалів екс-міністр науки і освіти Станіслав Ніколаєнко, сьогодні вузи готові прийняти на перший курс 660 тисяч студентів. З іншого ж боку, зареєструвалися на участь у тестуванні, що відбулося у вівторок, лише 512 тисяч осіб.

Шанують не знання, а дипломи

Нарешті, ще одна дуже важлива сторона проблеми полягає в тому, що диплом про вищу освіту зробився в Україні за останні 15 років - як для випускників шкіл, так і, особливо, для їх батьків - вкрай бажаним документом. Диплом став своєрідним атрибутом благополуччя і успішності - як розкішна квартира (будинок) або дороге авто. Причому, приклад для наслідування в такому ставленні до «корочок престижу» подають рядовим українцям відомі політики і державні діячі. Найбільш яскравий випадок - ситуація з Віктором Януковичем, двічі екс-прем`єром, колишнім реальним претендентом на президентську булаву і нинішнім лідером однієї з провідних політичних сил. Адже ця людина має не лише диплом про вищу освіту, він ще до того ж: доктор економічних наук, професор, дійсний член Академії економічних наук України і член Президії Національної академії наук України. В той же час Янукович не може без граматичної помилки навіть написати слово «професор», а ім`я поета Анни Ахматової він примудрився вперше почути тільки в 2006 році. І таких «високоосвічених» політиків сьогодні в Україні - греблю гати!

Що ж у підсумку є зараз в системі вищої освіти України? У 1990-1991 навчальному році у вузах III-IV рівнів акредитації навчалося 881,3 тис. студентів, і випускників тоді вистачало для потреб держави. Зараз у відповідних закладах перебувають на навчанні 2372,5 тис. чоловік (тобто, до них йдуть більшість випускників середніх шкіл), а вузи готові із задоволенням узяти ще більше. І в майбутньому ситуація в цьому плані погіршуватиметься, оскільки випускників 11 класів з кожним роком стає все менше і менше.

При цьому, мабуть, будь-кому, а не тільки фахівцям, відомо, що як мінімум дві третини випускників шкіл навіть шкільну програму не освоїли, як слід, перспектив же здолати науки вищої школи у них немає ніяких. Але ці молоді люди самовіддано протирають штани в університетських аудиторіях, платять офіційно і нелегально (хабарі) за нібито навчання, а потім одержують омріяні дипломи - але не знання. Зате Україна вийшла в світові лідери за кількістю дипломованих юристів і економістів на душу населення.

Все це - абсолютно очевидні факти, про які не може не знати уряд. Також кожному зрозуміло, що дійсно хорошу освіту молодь може здобути лише у разі об`єктивного конкурсного відбору здібних дітей при вступі до вузів і при подальшому відсіві за неуспішність у процесі навчання. І нічого нового тут придумати неможливо.

Але уряди приходять і йдуть, кількість вузів все росте, рівень освіти все погіршується, а цієї проблеми влада наполегливо не помічає. Оскільки для її вирішення довелося б вживати дуже непопулярних заходів -  радикально скорочувати кількість вузів і посадкових місць у них...

Юрій Глухов

постiйна адреса статтi:
http://www.unian.net/ukr/news/news-248035.html

Коментарi до статтi (12)  |   версія для друку  


   ОСТАННІ НОВИНИ
00:40   За даними exit-polls, прем'єром Ізраїлю стала Ципі Лівні (фото)

Від 47 до 49 відсотків голосів

00:22   Гриценко вважає відновлення коаліції нереальним

Ні з Литвиним, ні без

00:03   Результати матчів Ліги чемпіонів

Група Е рахунок так і не відкрила

23:46   Велика Британія вперше видала Україні злочинця за лінією Інтерполу

Деталі повідомив заступник міністра

23:37   Динамо та Арсенал зіграли на рівних

Добре в обороні та центрі

23:14   Козаки звертаються до Ющенка як до Гетьмана

Час створити Державне управління

22:54   Комуністи відзначили річницю приєднання Західної України

... яке стало запорукою незалежності

22:37   Парламент Криму просить Тимошенко захистити російську мову

... від міністрів-нашоукраїнців

22:14   Війна в Грузії змусила Європу згадати про африканський газ

... та й Газпром про нього не забув

21:50   Росія готова постачати зброю до Африки в обмін на каву, алмази...

...та квоти на розробку надр

21:28   МЗС Росії: НАТО заохочує Тбілісі на нові авантюри

Коментар розміщено на сайті міністерства

21:04   Парламент Криму збільшив термін своїх повноважень

... з 4 до 5 років

20:42   Генконсульство України в Італії підтверджує вбивство двох українок

У різних містах однієї провінції

20:23   Партія регіонів пропонує парламенту попрацювати

Наступний тиждень мав бути "в округах"

19:58   Українська армія - найбідніша в Європі

Міністр оперує цифрами

19:41   "Це була найбільша Паралімпіада в історії"

У Пекіні завершилися ХІІІ Паралімпійські ігри

19:24   Дострокові вибори найбільше вигідні БЮТ - Супрун

Ключове слово "адмінресурс"

19:03   Росія підписала договори про дружбу з Абхазією та Південною Осетією

Медведєв поставив ключове завдання

18:58   БЮТові та "Регіонам" радять не ховати перед виборцями дулю в кишені

Під яким соусом подати пікантну страву?

18:51   Вікторія Гресь зшила костюми для світового турне Джанет Джексон

Але Америка про це не дізнається...

18:39   Тимошенко перенесла виконання своєї обіцянки на наступний рік

У бюджеті гроші передбачені...

18:30   У житомирській школі учні 10-го класу до смерті побили однокласника

Порушено кримінальну справу

18:20   Від Ющенка вимагають негайно зібрати РНБО

Гриценко розповів про проблеми Міноборони

18:09   Тимошенко в шоці - їй потрібно хоч кілька днів, щоб оговтатися

Але з відповіддю Балозі знайшлася швидко...

17:54   У Чернівцях горіли гуртожиток і «Картопляна хата»

Історичну будівлю щойно відремонтували

17:48   На півночі Італії знайшли вбитими двох українок

Підозрюють чоловіка однієї з жінок

17:37   Гриценко думає, що Раді залишилося на 2 тижні менше, ніж вважалося

Нардеп аналізував Конституцію

17:29   Кріль нагадав Тимошенко слова Бісмарка про Росію

Нардеп про підписи, які нічого не варті

17:21   Ющенко збирається до США

Робочий візит для участі у 63-й сесії Генасамблеї ООН

17:18   Журналістів просять не заважати розвідці

Заява ГУР Міноборони

17:14   Навантаження на київські дороги перегнало прогноз на 2020 рік

Зінченко знайшов 6 варіантів

17:03   Дружину Толстоухова повернули до Павленка

Кабмін виконав рішення суду

16:52   Морпехи ЧФ РФ проводять навчання з висадки десанту

Під кінець будуть стрільби

16:43   Заступника київського прокурора піймали за кермом краденої автівки

І це ще не всі подвиги...

16:41   Третьяков підозрює, що Тимошенко приторговує незалежністю

"Вона забула одну просту річ..."

усі новини »»»

    АНОНСИ ПОДІЙ
10:00   Американські юристи проведуть семінари для українських журналістів
11:00   Презентацiя iнвестицiйного експерименту в Бориспільскому регiонi
16:00   20.09.2008 У Києві відбудеться День земляцтв України
усі події »»»   
прес-анонс »»»   теле-анонс »»»   радіо-анонс »»»

   АРХІВ
Вересень 2008
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
«««  •  »»» 

Яценюк думає, що пат може перейти в мат

Експорт в RSS/JS |  ФОРУМ |  КОНТАКТИ |  УНІАН-монітор  |  ПЕРЕДПЛАТНИКАМ
weblog.com.ua