23/06/08
Іван ВАКАРЧУК: «...Щоб кожна мама співала колискову своїй дитині рідною мовою...»
З ініціативи міністра освіти і науки України Івана Вакарчука відбулася І Всеукраїнська нарада вчителів української мови і літератури загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин.
Іван Вакарчук наголосив, що мовна політика держави повинна створювати для всіх сприятливі умови для опанування українською мовою. “Ми за те, щоб кожна мама співала колискову своїй дитині рідною мовою, і ми рівно ж за те, щоб усі громадяни України з національних меншин, також і завдяки вільному володінню українською мовою як державною, повноцінно інтегрувалися в українське суспільство й були в ньому успішними”, – зазначив міністр.
Передумовою проведення наради став неналежний стан вивчення української мови в загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням мовами національних меншин, який виразно виявило зовнішнє незалежне оцінювання.
Випускники недостатньо володіють державною мовою, і цей фактор робить їх неконкурентоспроможними при вступі (тестуванні) та в процесі навчання у вищих навчальних закладах. Більшість випускників, які здобували загальну середню освіту мовами національних меншин, виявили бажання складати тести мовою навчання. Міністерство пішло їм назустріч. У перехідний період (2008-2009 роки) тести (за винятком тесту з української мови та літератури) буде перекладено на мови національних меншин.
Аналіз реєстраційних заяв випускників засвідчив, що найбільшу складність для дітей становлять математичні та фізичні терміни. Міністерство врахувало це й готує до початку нового навчального року двомовні словнички основних термінів із кожного предмета.
Міністр озвучив деякі пропозиції щодо розроблення трирічної галузевої Програми поліпшення вивчення української мови у закладах із навчанням мовами національних меншин. Йдеться, зокрема, про одночасне застосування мови меншини та української мови на уроках математики, фізики, хімії тощо. Це дасть можливість розширити сферу застосування української мови і “вивести” її за межі уроків української мови та літератури.
Планується перегляд нормативів наповнюваності груп та поділу класів на групи для вивчення української мови.
Доцільно встановити надбавки вчителям початкових класів у розмірі 15 відсотків, вчителям української мови та літератури у розмірі 20 відсотків від заробітної плати, які викладають у загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням мовами національних меншин.
Передбачити у бюджеті фінансування двомовних шкільних словників, навчально-методичної літератури для вчителів, дидактичних матеріалів, аудіо- та відеокасет з української мови і літератури, електронних підручників.
Газета Високий замок