Europa > The European Union in the World > Delegations EN - [УКР]
Представництво Європейської Комісії
в Україні
RSS | Головна сторінка | Контакти | Мапа сайту | Посилання | Вакансії | Стажування

28 серпня 2006

Зовнішні відносини Європейського Союзу

Близький Схід

Європейський Союз візьме на себе лідерство у формуванні Тимчасових сил ООН у Лівані. Про це йдеться у висновках Ради ЄС, ухвалених під час надзвичайного засідання Ради із загальних питань та зовнішніх відносин, що відбулося 25-го серпня.

У засіданні взяли участь керівники зовнішньополітичних відомств держав-членів ЄС, Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики Хав’єр Солана, Європейський Комісар із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер, а також міністри закордонних справ Болгарії та Румунії (країн, що вступають до ЄС). Почесним учасником зустрічі став Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Кофі Аннан.

ЄС стане лідером у континґенті Тимчасових сил ООН у Лівані (UNIFIL), йдеться у висновках Ради. Рада привітала прагнення держав-членів ЄС долучитися до формування континґенту та надати підтримку регулярній армії Лівану, що розміщуватиме свої сили у південних регіонах країни.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан висловив сподівання, що перший кількатисячний континґент Тимчасових сил ООН розміститься в Лівані найближчими днями.

Відповідно до Резолюції 1701 Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй, ООН має розмістити в Лівані миротворчий континґент у складі 15 000 солдатів. Очікується, що більшу частину (від 7 000 до 9 000 вояків) континґенту складатимуть солдати держав-членів Європейського Союзу. Уже нині Італія заявила про готовність надати 3 000, Франція – 2 000, Іспанія – 1 200, Польща – 500, Фінляндія з низкою інших північних країн – 800 вояків. >>> докладніше

ООН матиме повну підтримку ЄС у виконанні Резолюції 1701 Ради безпеки. Про це заявив Тимчасовий повірений у справах Постійної місії Фінляндії (країни-голови ЄС) при ООН Ярл Розенґрен, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН. Засідання відбулося 22-го серпня й було присвячене обговоренню ситуації на Близькому Сході.

„Міжнародна спільнота муситиме відігравати важливу роль для досягнення стабілізації в регіоні”, - заявив представник країни-голови ЄС. Новий континґент Тимчасових сил ООН у Лівані буде сильнішим та відповідальнішим за попередній. „Чимало країн Європейського Союзу прагнуть долучитися до спільних зусиль із забезпечення миру в реґіоні”, - наголосив пан Розенґрен.

Представник країни-голови ЄС нагадав про важливість повного зняття морської та повітряної блокади території Лівану для поліпшення умов надання гуманітарної допомоги.

Водночас, за словами Розенґрена, ситуація на Близькому Сході залишається „дуже хиткою”.

Декларацію ЄС підписали й кілька держав, що є партнерами Союзу, зокрема Україна.

Відповідно до Резолюції 1701 Ради безпеки ООН, нинішній континґент Тимчасових сил ООН у Лівані має налічувати 15 000 солдатів. Колишній континґент, що розташовувався в Лівані від 1978-го року, складався з 2 000 осіб. >>> докладніше

Президент Європейської Комісії високо оцінює роль ЄС на Близькому Сході. Ключовій ролі ЄС в регіоні була присвячена заява Президента Європейської Комісії Жузе Мануеля Баррозу, поширена 24-го серпня.

„ЄС завжди був в аванґарді дипломатичних зусиль, спрямованих на припинення протистояння між Ізраїлем та рухом Хезболла”, - заявив Президент Європейської Комісії. ЄС робитиме все можливе для якнайшвидшого виконання Резолюції 1701 Ради безпеки ООН, наголосив пан Баррозу.

Водночас чільник Європейської Комісії нагадав, що Союз залишається найбільшим постачальником гуманітарної допомоги мирному населенню, що постраждало внаслідок протистояння. Загальна допомога Європейської Комісії та держав-членів ЄС склала вже понад 100 мільйонів євро.

Заява Президента Європейської Комісії була поширена напередодні надзвичайного засідання Ради ЄС, присвяченого проблемам близькосхідного регіону. >>> докладніше

Іран

Високий представник ЄС Хав’єр Солана отримав відповідь уряду Ірану на пропозицію групи країн Е3+3. Відповідь іранського уряду, що надійшла 22-го серпня, потребує ретельного вивчення, заявив Високий представник ЄС.

Пропозиція групи країн Е3+3 була представлена Іранові 6-го червня 2006-го року. Відповідно до її умов, Іран дістане дозвіл на розвиток мирної ядерної програми та отримає міжнародну підтримку в побудові гідроелектростанцій, якщо припинить проекти збагачення урану та відновить співпрацю з Міжнародною аґенцією з атомної енергії (IAEA). Іран зобов’язався надіслати свою відповідь до 22-го серпня.

До групи Е3+3 входять держави-члени ЄС Франція, Велика Британія, Німеччина та, з іншого боку, Сполучені Штати Америки, Росія та Китай.

Ухвалена 31-го липня 2006-го року Резолюція 1606 Ради безпеки ООН вимагала від Ірану припинення проектів, пов’язаних із збагаченням урану. Резолюція передбачала також експертизу іранських дослідницьких лабораторій з боку Міжнародної аґенції з атомної енергії.

У разі, якщо Іран до 31-го серпня не виконає вимог Резолюції, Рада безпеки може вдатися до заходів, передбачених статтею 41 розділу VII Хартії ООН. Стаття передбачає економічні та дипломатичні санкції до країни, що не виконала резолюції. >>> докладніше

Нехтування правами людини в Ірані викликає серйозне занепокоєння, твердить ЄС. Про це йдеться у декларації уряду Фінляндії (країни-голови ЄС), що стала відповіддю на загибель іранського студентського активіста Акбара Мохаммаді. Декларацію поширено 24-го серпня.

„Європейський Союз серйозно занепокоєний ситуацією, в якій опинилися іранські правозахисники”, - йдеться в декларації. „Союз висловлює свою глибоку стурбованість жорстоким поводженням із дисидентами, лідерами опозиції, студентськими активістами та правозахисниками в іранських в’язницях”, - заявляє уряд країни-голови ЄС. „Союз пильно стежитиме за долею Манушера Мохаммаді, брата Акбара Мохаммаді, а також за долями всіх інших ув’язнених студентських активістів”, - говориться в декларації.

Студентський активіст Акбар Мохаммаді помер унаслідок голодування, оголошеного на знак протесту проти умов утримання в іранський в’язниці. Мохаммаді був засуджений на 15 років ув’язнення за участь у мирній студентський демонстрації. Обставини смерті іранського студента залишаються непроясненими.

Декларацію ЄС підписали й кілька держав, що є партнерами Союзу, зокрема Україна. >>> докладніше

Міґраційна політика

Європейська Комісія підтримала нову стратегію Марокко з боротьби проти нелегальної міґрації. Про це йдеться у спеціальній заяві Комісії, поширеній 23-го серпня.

Комісія підвищить фінансову підтримку нової міґраційної стратегії Марокко. Підтримка спрямована на посилення боротьби проти потоків нелегальних міґрантів, що прямують через Марокко до Європейського Союзу. Обсяг підтримки складе близько 67 мільйонів євро.

„Врегулювання міґраційних потоків є пріоритетом і для нас, і для Марокко”, - прокоментувала подію Європейський Комісар із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер.

Масштабну підтримку міґраційної політики Марокко ЄС започаткував 2003-го року. Тоді на ці потреби Комісія надала 40 мільйонів євро. Нині ЄС збільшив рівень підтримки до 67 мільйонів євро. >>> докладніше

Зовнішня торгівля

Профіцит торгівельного балансу зони євро (ЄС-12) склав 2 мільярди євро (червень 2006). Про це йдеться у повідомленні Євростату, поширеному 21-го серпня.

Порівняно з травнем, показники експорту та імпорту зони євро зросли однаково на 0,3 %.

Водночас червневе сальдо всього Європейського Союзу (ЄС-25) було негативним. Дефіцит склав 11,8 мільярди євро. При цьому експорт, порівняно з травнем, впав на 0,2 %, а імпорт зріс на 0,7 %.

Виросли обсяги торгівельних потоків між ЄС та його найбільшими партнерами. В період між січнем та травнем 2006-го року, порівняно з таким самим періодом 2005-го року, зріс експорт ЄС до Китаю (+25 %), Канади (+23 %), Росії (+22 %) та Туреччини (+22 %). Водночас збільшилися обсяги імпорту з Росії (+38 %), Норвегії (+35 %), Китаю (+25 %), Південної Кореї (+23 %) та Індії (+22 %).

Протягом цього самого періоду виріс профіцит торгівельного балансу ЄС у відносинах із США (+36,3 мільярди євро, порівняно з +31,5 мільярдами євро в січні-травні 2005-го року), але зменшився у відносинах зі Швейцарією (+5,8 мільярди євро, порівняно з +6,9 мільярдами). Натомість значно виріс дефіцит торгівельного балансу у відносинах з Китаєм (-48 мільярдів євро порівняно з -38,4 мільярдами у січні-травні 2005-го року), Росією (-32,9 мільярди, порівняно з -21,4 мільярдами) та Норвегією (-18,5 мільярдів порівняно з -11,7 мільярдами). Дещо збільшився дефіцит у відносинах з Японією (-13,2 мільярди порівняно з -12,8 мільярдами). >>> докладніше

Внутрішні питання Європейського Союзу

Енергетика

Європейський Союз розвиває нову енергетичну стратегію, заявляє Європейський Комісар з енергетичних питань Андріс Пібалґс. Енергетичні проблеми економіки ЄС та можливі шляхи їх розв’язання стали основною темою доповіді Комісара, виголошеної на конференції з перспектив розвитку північних морів. Конференція відбулася 23-го серпня в норвезькому місті Ставанґер.

У найближчі 25 років ВВП економіки ЄС зросте на 65%, відповідно збільшиться й попит європейської економіки на енергоносії, наголосив Пібалґс. За прогнозами Комісії, 2030-го року ЄС залежатиме на 90% від імпортованої нафти та на 80% - від імпортованого газу.

„Європа уже вступила до нової ери в енергетиці, що характеризуватиметься дедалі більшою залежністю від зовнішніх чинників та дедалі вищою конкуренцією за енергетичні ресурси планети”, - заявив представник Європейської Комісії. „Нині стає очевидно, що Європейський Союз зможе впоратися з майбутніми енергетичними та екологічними викликами тільки за наявності послідовної та скоординованої енергетичної політики,” - наголосив Комісар.

У своєму виступі пан Пібалґс торкнувся перспектив різних галузей європейської енергетики, зокрема розвитку альтернативних джерел енергії та ядерної енергетики.

Останніми роками Європейська Комісія неодноразово звертала увагу держав-членів на дедалі більшу залежність економіки ЄС від імпорту енергоносіїв. Однією з нещодавніх відповідей Комісії на сучасні енергетичні виклики стала Зелена книга „Європейська стратегія досягнення стабільної, конкурентоздатної та надійної енергетики”, оприлюднена в березні цього року. У вересні Комісія планує презентувати „План дій з енергетичної ефективності”. Наприкінці року буде презентовано „Стратегічний огляд енергетики ЄС”, що міститиме план втілення нової європейської енергетичної політики.

Нова політика ґрунтуватиметься на трьох основних принципах: стабільності розвитку енергетичної галузі ЄС, її конкурентоспроможності та надійності енергопостачання. >>> докладніше

У Північному морі розміщено найбільшу в світі вітряну турбіну. Турбіна важить 1000 тон і має 170 метрів заввишки. Її встановлено у заливі Морі-Фірт (північний схід Шотландії), на відстані 20 кілометрів від узбережжя.

Турбіну встановлено для тестування нового енергетичного проекту. Проект полягатиме в розміщенні вітряних електростанцій у відкритому морі. У разі успіху біля шотландського узбережжя буде збудовано електростанцію з 200 найбільшими у світі вітряними турбінами.

Проект розвивається у рамках загальноєвропейської стратегії розвитку відновлюваних джерел енергії. >>> докладніше

Телекомунікації

Європейська Комісія схвалює надання доступу новим ринковим гравцям до широкополосних мереж компанії „Дойче Телеком”. Про це йдеться у листі Комісії до аґенції „Бундеснетцаґентур” (“BNetzA”), що регулює ринок телекомунікацій у Німеччині.

Лист став відповіддю на запит, спрямований німецькою регуляторною інституцією до Європейської Комісії. Відповідно до висновків „Бундеснетцаґентур”, „Дойче Телеком” має домінантне становище на німецькому ринку широкополосного доступу. Це домінантне становище спотворює конкуренцію, вважають у німецькій регуляторній аґенції.

„Бундеснетцаґентур” зобов’язала „Дойче Телеком” надати конкурентам доступ до своїх широкополосних мереж. Зокрема, компанія мусить дозволити новим ринковим гравцям використовувати її інфраструктуру для надання широкополосних послуг (наприклад, швидкісного Інтернету чи послуг телефонного зв’язку) кінцевим споживачам. Європейська Комісія схвалила рішення німецької регуляторної інституції.

Процес лібералізації „інфраструктурних” послуг, зокрема телекомунікацій, вимагає відкриття доступу нових ринкових гравців до мереж колишніх державних монополій. Використання наявних інфраструктур доцільніше за побудову нових, особливо у менш заселених регіонах. Закритість інфраструктур колишніх державних монополій приводитиме до обмеження можливостей нових ринкових гравців, а відтак до спотворення конкуренції.

Відповідно до положень європейського права, регуляторні інституції держав-членів мають повідомляти Європейську Комісію про проваджений ними аналіз ринків та заплановані антимонопольні заходи. Комісія має право накласти вето на рішення національної регуляторної інстанції, якщо критерії цієї інституції не відповідають загальноєвропейським антимонопольним принципам. Завдяки цьому Комісія може підтримувати єдність стандартів європейської конкуренційної політики. >>> докладніше

Дослідження та розвиток

Найближчими роками європейські компанії збільшать інвестиції до сфери дослідження та розвитку, свідчить аналіз Європейської Комісії. Результати спеціального дослідження з перспектив інвестицій до сфери R&D були оприлюднені Комісією 23-го серпня. Комісія опитала представників понад 400 компаній в десяти основних секторах економіки Союзу. У результаті виявилося, що протягом найближчих трьох років європейські компанії щороку збільшуватимуть інвестиції в дослідження та розвиток приблизно на 5 %.

„Результати дослідження оптимістичні”, - прокоментував Європейський Комісар з науково-дослідницької діяльності Янеш Поточнік. Комісія прагне „зробити Європу привабливою для компаній, що займаються дослідницькою діяльністю”, - зазначив Комісар.

Якщо прогнози справдяться, то вже найближчими роками рівень інвестицій європейських компаній до сфери досліджень та розвитку дорівнюватиме рівневі інвестицій американських компаній.

Відповідно до Лісабонської стратегії, ухваленої 2000-го року, ЄС має інвестувати до науково-дослідницької діяльності принаймні 3 % від загального ВВП Союзу.

Нині у науково-дослідницьку діяльність країни ЄС інвестують менше, ніж 2% загального ВВП ЄС. Цей показник суттєво поступається відповідному рівневі інвестицій у Сполучених Штатах Америки (2,5% від ВВП) та Японії (3% від ВВП). >>> докладніше

Освіта

Комісія закликає держави-члени долучитися до проекту створення Європейської електронної бібліотеки. Про це йдеться у Рекомендації Європейської Комісії, присвяченій питанням електронного оброблення та збереження інформації. Рекомендацію оприлюднено 25-го серпня.

„Нашим завданням є створення справжньої Європейської електронної бібліотеки”, - прокоментувала подію Європейський Комісар з питань інформаційного суспільства та засобів масової інформації Вів’єн Редінґ. Бібліотека дозволить, наприклад, „громадянинові Фінляндії користуватися електронними книгами та картинами з іспанських бібліотек... а голландцеві – знайти в Інтернеті електронну версію угорського історичного фільму”, - зазначила Комісар.

Згідно з прогнозами Комісії, 2010-го року в розпорядженні Європейської електронної бібліотеки перебуватиме близько шести мільйонів книг, фільмів, фотографій та рукописів.

Проект Європейської електронної бібліотеки є однією із низки програм, що їх здійснює Європейська Комісія в рамках масштабної стратегії підтримки „цифрової економіки” – „Ініціативи і2010”. У межах цієї ініціативи функціонують різноманітні програми підтримки досліджень та розвитку, програма eContentplus та низка інших подібних проектів. >>> докладніше

Веб-сайт тижня

Сайт Європейської ініціативи із забезпечення прозорості (European Transparency Initiative, http://ec.europa.eu/comm/eti/index_en.htm).

9-го листопада 2005-го року Європейська Комісія оприлюднила Зелену книгу „Європейська ініціатива з забезпечення прозорості”. Ініціатива мала сприяти підвищенню рівня прозорості рішень, ухвалюваних інституціями ЄС. У травні 2006-го року Комісія ініціювала громадське обговорення проекту. Долучитися до дискусій можна на сайті Ініціативи. Обговорення завершується 31-го серпня 2006-го року.

Анонси

30 серпня: Прес-конференція Європейського Комісара з розвитку та гуманітарної допомоги Луї Мішеля (Брюссель). Тема: нова ініціатива європейської політики розвитку. >>> докладніше

30 серпня: Прес-конференція Європейського Комісара з енергетичних питань Андріса Пібалґса та міністра палива та енергетики Норвегії Одда-Роґера Еноксена (Брюссель). Тема: результати зустрічі з питань енергетичного діалогу між ЄС та Норвегією. >>> докладніше

1 вересня: засідання Політико-безпекового комітету (Брюссель)

1-2 вересня: неформальна зустріч міністрів закордонних справ „Ґімніх”. >>> докладніше

4 вересня: засідання Комітету постійних представників - КОРЕПЕР І (Брюссель).

5 вересня: засідання Політико-безпекового комітету (Брюссель).

10-11 вересня: 6-й саміт „Азія-Європа” (ASEM). >>> докладніше

Упорядник: Володимир Єрмоленко

Шеф-редактор: Інна Підлуська

Відповідальний за випуск: Андрій Кулаков

Інформацію підготували МГО «Інтерньюз-Україна» та Фонд «Європа ХХІ» за підтримки Представництва Європейської Комісії в Україні

нагору