Europa > The European Union in the World > Delegations EN - [УКР]
Представництво Європейської Комісії
в Україні
RSS | Головна сторінка | Контакти | Мапа сайту | Посилання | Вакансії | Стажування

29 листопада 2005

ЄС вітає Україну з нагоди річниці Помаранчевої революції. “Нова політична дійсність в Україні була нелегко здобута завдяки відвазі та рішучості людей, тому всі ми маємо забезпечити, щоб їхні сподівання на ліпше майбутнє не змінилися розчаруванням”, – так заявила Комісар ЄС з питань зовнішніх зносин і Європейської політики сусідства доктор Беніта Ферреро-Вальднер у першу річницю української Помаранчевої революції. За її словами, ті, хто виходив на вулиці й брав участь у мирних демонстраціях, вимагали демократії, успішнішого уряду і перспектив для більшої заможності. Європейський Союз допомагає Україні досягти цих цілей через інтенсивну співпрацю у рамцях Європейської політики сусідства. “Через рік Україна зробила важливий поступ, але все ще є багато роботи, яку треба виконати. ЄС підтримає намагання України в галузі реформ, підтримає кожен крок, який вона зробить на цьому шляху”, – запевняє пані Ферреро-Вальднер. (http://www.delukr.ec.europa.eu/site/page5493.html)

Європейська політика сусідства: рік досягнень. З часу презентації першого Плану дій Європейської політики сусідства рік тому було доведено її ефективність як ключового інструмента для розвитку вдалого управління, економічного на соціального розвитку у країнах навколо кордонів ЄС. Тепер Комісія підбиває підсумки і визначає пріоритети на наступний рік. Комісар ЄС з питань зовнішніх зносин і Європейської політики Беніта Ферреро-Вальднер повідомила: „Політика сусідства – недавнє явище, яке вже підтверджує свій потенціал та забезпечує новий поштовх для наших відкритих спроб підтримати економіку партнерів та політичні реформи.” Основні досягнення Європейської політики сусідства – укладення семи Планів дій – з Україною, Молдовою, Ізраїлем, Марокко, Палестиною та Тунісом, підготовка до використання TAIEX та програм партнерства з адміністративних реформ і підвищення відповідності до практик, усталених у ЄС („twinning”) та початок використання Планів дії міжнародними фінансовими інституціями як основи для стратегій їх діяльності у даних країнах. Здобутками Європейської політики сусідства є розширення діалогу щодо надання Україні статусу країни з ринковою економікою, щодо спрощення візового режиму та співпраці в енергетичній сфері, та створення Прикордонної місії на допомогу в забезпеченні безпеки спільного Україно-Молдовського кордону. Серед основних завдань Європейської політики сусідства (ЄПС) на 2006-2007 роки - завершення роботи над ще п’ятьма Планами дій (з Вірменією, Азербайджаном, Єгиптом, Грузією та Ліваном), відкриття можливостей участі держав – партнерів у низці програм та агентств ЄС, посилення ефективності технічної і фінансової допомоги, та початок планування довгострокової перспективи ЄПС. (http://www.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/05/1467&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en)

Європа вперше ухвалює єдиний підхід до питань допомоги країнам, що розвиваються. Головними аспектами програм ЄС з розвитку у майбутньому стануть боротьба з бідністю всередині об’єднання та поза його межами, зокрема, в найбідніших країнах. Європейські міністри з розвитку зустрілися 22 листопада в Брюсселі і вперше узгодили спільний погляд на це питання. На зустрічі головувала Державний секретар Великобританії з міжнародного розвитку Гіларі Бен. За її словами, „вже цей рік показав потенціал глобального лідерства ЄС у наданні допомоги країнам, що розвиваються, і є можливість подвоїти її обсяги до 2010 року.” Ухваливши спільне бачення перспектив надання допомоги у розвитку країнам, що її потребують, ЄС продемонстрував не лише готовність збільшити обсяги допомоги, але й підвищити її ефективність. З огляду на те, що ЄС надає більш ніж половину усієї міжнародної допомоги у світі, прийняття державами ЄС спільного підходу до надання допомоги може реально вплинути на покращення життя мільйонів знедолених. Європейський „Консенсус щодо розвитку” ухвалений Радою ЄС та Єврокомісією і має бути ухвалений Європейським парламентом до кінця цього року. (http://www.eu2005.gov.uk/servlet/Front?pagename=OpenMarket/Xcelerate/ShowPage&c=Page&cid=1112705052071&a=KArticle&aid=1132595554218)

Завдання ЄС на самміті СОТ: торгівля на службі розвитку. Поєднати розширення можливостей конкуренції та допомогу бідним країнам – досягнення такого результату ставить перед собою Комітет з торгівлі Європарламенту, проголосивши свої завдання для грудневого самміту СОТ у Гонконґу. Поки що, за словами Комісара з торгівлі Пітера Мендельсона, учасники СОТ перебувають далеко від того, де мали б бути. “Ми занадто довго обмінювалися політичними позиціями замість того, щоб здійснювати реальні переговори. Через це ми мали замало часу, щоб зменшити розбіжності між нами, щоб вирішити усі можливі проблеми”, – заявив пан комісар у своєму виступі в Європарламенті 23 листопада.

“Я був останнім серед тих, хто погодився на зниження очікувань від самміту в Гонконґу. Але це не означає зниження очікувань як таке, взагалі. Це означає, що найважливіші рішення буде ухвалено на початку наступного року, а сам раунд переговорів завершиться (як і було заплановано) наприкінці 2006 – на початку 2007, – твердить Комісар Мендельсон. – Однак зазнати невдачі ми не маємо права, адже це означатиме провал центральної ідеї раунду: поставити торгівлю на службу розвиткові.” Процес переговорів на самміті СОТ стосується не лише торгівлі, але самого збереження довіри до міжнародної організації і демонстрації того, що у сучасній міжнародній політиці 149 держав – членів організації можуть співпрацювати заради спільних інтересів.

Основні складові пропозицій ЄС стосуються сільського господарства. По-перше, всі промислово розвинені країни - члени СОТ повинні забезпечувати вільний від квот і обов’язковий доступ всіх товарів зі слабо розвинених членів СОТ на свої ринки. По-друге, слід прийняти такий пакет різнобічних пропозицій, який би посилив наявну гнучкість щодо найменш розвинених країн. По-третє, в угодах СОТ про інтелектуальну власність треба зберегти умови для забезпечення ширшого доступу до ліків проти пандемій. Далі, треба погодитись на ефективний пакет “Допомога для торгівлі”, схвалений на зустрічі “великої вісімки”, що посилить спроможність торгувати для країн, що розвиваються.

Нові пропозиції ЄС щодо сільського господарства значно ширші порівняно з раундом, який відбувався в Уругваї. Це - найґрунтовніші пропозиції, які ЄС будь-коли надавав, і стосуються вони кардинального розширення доступу до ринків. Йдеться про створення значних можливостей для ключових експортерів продукції сільського господарства без завдання удару країнам, що розвиваються. Пропозиція демонструє наміри ЄС досягти збалансованості і допомогти всім бідним країнам, на відміну від пропозицій США та найуспішніших з-поміж країн, що розвиваються. Реалізація їх пропозицій пішла б на користь цим учасникам СОТ, але мала б гнітючий вплив на країни Африки, Карибського та Тихоокеанського регіонів.

“Переговорний процес, що ґрунтувався на проханнях та пропозиціях, не приніс задовільних результатів, – каже пан Мендельсон. – Настав час для більш повного підходу. Я зупинився б на двох ключових пунктах: по-перше, згідно з нашими додатковими пропозиціями розширення обсягів торгівлі, країни залишались би самостійними у регулюванні власних ринків і виконанні політики національних інтересів. Все, чого ми просили, – це рівні умови для тих, хто надає послуги в деяких галузях сфери послуг, аж ніяк не дерегуляція ринків або приватизація наявних операторів. По-друге, ці пропозиції не стосуються слаборозвинених і вразливих країн, а решта можуть досліджувати можливість відкриття цих галузей так довго, як їм буде треба. Якщо ми не створимо серйозний багатобічний підхід у сфері послуг, ми нікуди не прийдемо і цей Раунд не можна буде вважати завершеним.” (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/05/717&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en)

Економічна пасивність населення – проблема ХХІ століття? Саме виживання соціально орієнтованої держави і системи соціального забезпечення залежатиме від можливості залучення більшої кількості працівників до економічної активності. Про загрозу скорочення чисельності економічно активного населення у країнах ЄС, старіння населення та виклик економіки, що стрімко глобалізується йшлося на конференції, організованій Великобританією у рамках її головування у ЄС. Сьогодні змінюються підходи до соціального забезпечення. Нове законодавство, що забороняє дискримінацію за віковою ознакою, ефективне консультування з питань працевлаштування і розширення реабілітаційної підтримки створює нові можливості скористатися правом на працю для тих, хто зазвичай „випадав” з ринку праці. На необхідності пошуку нових можливостей розширення економічної активності наголосила Міністр зайнятості Великобританії Маргарет Годж. Головним питанням конференції, на якій виступив також Комісар ЄС Владімір Шпідла, було визначити практичні кроки, які можна і потрібно зробити між 2005 і 2010 роками для досягнення повної зайнятості й більшого соціального вирівнювання. (http://www.eu2005.gov.uk/servlet/Front?pagename=OpenMarket/Xcelerate/ShowPage&c=Page&cid=1112704221230&a=KArticle&aid=1132595874501&date=2005-11-23)

Держави - члени ЄС дійшли згоди щодо добровільного Кодексу транскордонної конкуренції на ринку оборонного обладнання. Щоб пожвавити конкуренцію на європейському ринку оборонних технологій, де контракти не підпадають під дію правил внутрішнього ринку ЄС, 21 листопада цього року міністри оборони держав – членів Європейського Союзу домовилися щодо добровільного Кодексу транскордонної конкуренції на ринку оборонного обладнання. Передбачається, що новий порядок поширюватиметься на оборонні контракти на суму понад мільйон євро і вступить у дію з липня 2006 року. „Це помітне досягнення, – сказав Високий представник Європейського Союзу з питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки доктор Хав’єр Солана, який очолює Європейську оборонну аґенцію (ЄОА). – Це означає вигоду для європейських платників податків і для їх збройних сил. І це життєво важливий крок, який забезпечить конкурентоспроможність нашої оборонної промисловості на світових ринках”. „Потрібність такого прориву визнавалася роками, навіть десятиліттями, і я дуже задоволений, що нам вдалося його досягти у перший рік роботи ЄОА”, – додав він. (http://ue.eu.int/ueDocs/cms_Data/docs/pressdata/EN/declarations/87057.pdf)

Європейська Комісія поглиблює співпрацю в рамках місцевих ініціатив. Поглиблення співпраці між державами - членами ЄС має примусити обмежені ресурси працювати потужніше. Така мета нових проектів Єврокомісії, які презентувала Комісар з регіональної політики Данута Гюбнер на Конференції з фінансового зростання та співпраці у розширеному Європейському Союзі, яка відбулася 24 листопада. У роботі конференції взяли участь понад 29 країн та 250 представників з регіонів. Як зазначила пані Гюбнер, „зростання й зайнятість у Європі – спільна справа для нас. Настав час нового покоління програм зі співпраці, які змусять нечисленні ресурси працювати ефективніше. Тому, разом з міжнародними фінансовими інституціями, ми вирішили відкрити нову сторінку в наших стосунках, з більшою співпрацею щодо ключових політичних ініціатив для зростання й зайнятості.” У ході конференції було презентовано JEREMIE та JASPERS - дві ініціативи, які Єврокомісія висунула разом з Групою Європейського Інвестиційного банку та іншими міжнародними фінансовими інституціями. „Сьогоднішня зустріч має потрійну мету, – зауважила пані Гюбнер. – Вона дає нам можливість презентувати ініціативи співпраці більш детально, і вперше – публічно. По-друге, я сподіваюсь, для багатьох це буде шанс обмінятися досвідом і активно залучитися до цих ініціатив. По-третє, спрямовуючи погляд у майбутнє, я думаю, що ці семінари зокрема зможуть стати багатим джерелом нових ідей щодо того, як провадити політику співпраці ЄС на ґрунті найкращої практики.”

Нові ініціативи визначають пріоритети у посиленні співпраці шляхами, які дадуть більші зростання і зайнятість, і водночас забезпечать структуру трансляції цих пріоритетів у національні та регіональні стратегії, беручи до уваги місцеві умови, можливості і потреби.

JASPERS („Спільна допомога на підтримку проектів у Європейських регіонах”) – це партнерство між Комісією, Європейським інвестиційним банком та Банком з реконструкції й розвитку, яке спрямоване на вдосконалення підготовки головних проектів. Йдеться про застосування технічних та фінансових ресурсів банків для посилення здатності національної та регіональної влади, та про допомогу їм у наданні високоякісних проектних пропозицій, які зроблять ефективним використання фондів ЄС і мобілізують додаткові джерела фінансування.

JEREMIE („Спільні європейські ресурси для малих та середніх підприємств”) – відкрита ініціатива Комісії та Європейського інвестиційного фонду, яка має на меті вдосконалити надання мікрокредитів, боргових гарантій та інших форм інноваційного фінансування. Її скеровано саме на малий та середній бізнес. „Це пряма відповідь на виклик постійного економічного регулювання,” – стверджує пані Гюбнер. Попри брак згоди між державами - членами ЄС з питань фінансів і непрості переговори стосовно бюджету ЄС, перспективи нових ініціатив Комісії заповідаються як значний внесок в економічне процвітання ЄС. „Звідтоді, як я стала Комісаром з питань регіональної політики понад рік тому, я на власні очі бачила величезну вигоду, яку приносить ця політика у всіх державах –членах. Мені постійно кажуть, коли я відвідую проекти на місцях, що вони „не стали б можливими без допомоги ЄС”. Ми можемо принести нові ідеї і плекати співпрацю,” – говорить пані Комісар. (http://www.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/05/724&type=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en)

Європейська Комісія сформулювала пропозиції щодо нової Програми захисту ключових об’єктів інфраструктури ЄС. Після масштабних терористичних атак у Лондоні та Мадриді, ЄС прагне виробити єдину стратегію боротьби з тероризмом. Європейська Комісія днями прийняла „зелену книгу” з Програми захисту важливої інфраструктури ЄС. Документ, підготований до початку публічного обговорення проблеми, визначає альтернативи, за допомогою яких можна посилити готовність ЄС запобігати нападам та відповідальність у справі безпеки важливої інфраструктури Євросоюзу. Цим позначилася друга фаза процесу консультацій з питань політики безпеки, розпочата у жовтні 2004 року. Перш за все, документ звернено до зацікавлених сторін – організацій та осіб, яких запрошують взяти участь у процесі обговорення пропозицій Єврокомісії та консультацій. Згаданий документ визначає бачення ЄС щодо нової європейської програми захисту ключових об’єктів інфраструктури: основні визначення, принципи, підходи, роль власників та операторів ключових об’єктів інфраструктури, порядок роботи Інформаційної системи попередження щодо ключових об’єктів інфраструктури (Critical Infrastructure Warning Information Network (CIWIN)), а також пропоновані підходи до інституційного та фінансового забезпечення, моніторингу та оцінки ефективності впровадження нової програми. Обговорення триватиме впродовж 2006 року. (http://www.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/05/441&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en)

Пом’якшити наслідки глобалізації допоможуть конкуренція та нові технології. Створення більш конкурентних та інноваційних ринків має визначальну вагу для того, щоб відповісти на виклики сучасності. Позиція Віце-президента Європейської Комісії з інституційних відносин та комунікаційної стратегії Марґо Валльштрьом, озвучена на семінарі у Європарламенті 24 листопада, полягає у підтримці бізнесу й створенні конкурентних умов на ринках, що формуються. „Процес глобалізації безумовно створив світ більшої заможності, але водночас збільшив розрив між нею і крайньою бідністю, створивши вдячний ґрунт для тероризму і збройних конфліктів. Ясно, що цей процес підриває самі основи нашого майбутнього. Динаміка глобалізації, збільшення потоків капіталу, послуг, інформації та культурної продукції, так само як і посилена міграція людей, швидко змінюють вже сформовані суспільства, не тільки в країнах, що розвиваються, але і в Європі”, – говорить пані Валльштрьом. Головне, на її думку, – створити виграшні й тільки виграшні ситуації, і тут Європа має потенціал, що потребує розвитку й підтримки. „Я вважаю, що можливості, які дає підтримка бізнесу, колосальні, особливо якщо поглянути на нові ефективні технології. Ми повинні покинути наші тісні комірчини і подолати бар’єри. Можливо, треба стати на голову, щоб здобути подальші перспективи, але тоді технології кам’яного віку підуть у музеї, разом з динозаврами, і ми справді почнемо систематично працювати разом – у новому партнерстві”, – висловилася пані Валльштрьом. (http://www.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/05/723&type=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en)

ЄС посилює підтримку багатомовності. Під гаслом “Скільки мов ти знаєш – стільки разів ти людина”, Європейська Комісія 22 листопада вперше оприлюднила заяву, яка висвітлює аспекти її діяльності у царині багатомовності і пропонує нову стратегію дій, спрямованих на її розвиток. Йдеться про три сфери повсякденного життя, де мови важливі для європейських громадян: суспільство, економіка і стосунки власне Європейської Комісії з мешканцями ЄС. Єврокомісія закликає країни-члени заохочувати вивчення і використання різних мов; велику увагу також буде скеровано на доступ європейців до інформації про ЄС їх рідними мовами. З цієї нагоди було відкрито новий веб-портал про мови на сайті ЄС “Європа”, доступний усіма 20 офіційними мовами ЄС. Комісар з освіти, навчання, культури й багатомовності Ян Фіґель вважає: “Саме мови роблять нас людьми, і багатомовність Європи перебуває в самому серці її ідентичності. Точнісінько рік тому мене було призначено першим Європейським Комісаром, який би опікувався цими питаннями. Сьогоднішня подія демонструє зобов’язання Комісії розвивати мови та мовну різноманітність ЄС.” Як свідчать опитування соціологічної служби “Євробарометр”, близько половина громадян ЄС можуть розмовляти ще однією мовою, крім рідної. (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/05/1451&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en, Більше інформації про мови в ЄС: http://europa.eu/languages)

Рада ЄС започатковує дорадчу місію з питань охорони правопорядку в Македонії. 24 листопада Рада Європейського Союзу ухвалила рішення відкрити дорадчу поліцейську місію ЄС (EUPAT) у колишній Югославській республіці Македонія. Мета EUPAT – подальша підтримка дієвих та професійних поліцейських послуг, що ґрунтуються на європейських стандартах. Це одна з пріоритетних галузей реформ для подальшого просування країни до ЄС. Під наглядом спеціального представника ЄС і у співпраці з місцевою владою поліцейські експерти з Європи наглядатимуть за роботою поліції та навчатимуть її з таких питань, як охорона кордону, громадського спокою і порядку, боротьба проти корупції та організованих злочинів. Діяльність EUPAT зосередиться на середній і старшій ланках управління. (http://ue.eu.int/ueDocs/newsWord/en/misc/87118.doc)

Зміни у доступі до баз даних посилять безпеку та спростять пересування в ЄС. Маючи на меті підвищення рівня внутрішньої безпеки у ЄС водночас із сприянням забезпеченню реалізації однієї з основних свобод – свободи пересування, Європейська Комісія ухвалила пакет заходів, що передбачають пропозиції щодо відкриття доступу для органів внутрішніх справ держав – членів ЄС та Європолу до Візової інформаційної системи з метою попередження та розслідування випадків терористичної діяльності та інших серйозних злочинів. Пропозиції також стосуються подальшого розвитку, взаємодії та взаємного посилення трьох ключових інформаційних систем ЄС у сфері юстиції і внутрішніх справ - Шенґенської інформаційної системи, Visa та EURODAC – системи, що містить відбитки пальців нелегальних мігрантів та тих, хто подав заяву про надання притулку. Віце-президент Франко Фраттіні, Комісар ЄС з питань юстиції, свободи та безпеки, підкреслив, що наявність доступу відповідних служб країн-членів ЄС, зокрема – Європолу, до найповнішої та найсучаснішої інформації є дуже суттєвою у боротьбі проти тероризму та організованих злочинів, однак такий доступ має опиратися на безумовну повагу до основних прав людини. (http://www.europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/05/1463&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en)

ЄС закликає Туреччину до виконання вимог щодо членства. Необхідне реальне виконання Туреччиною всіх умов, висунутих ЄС, якщо вона справді прагне стати членом ЄС. На цьому наголосив представник Єврокомісії, відповідальний за розширення, Оллі Рен, у своєму виступі перед парламентським комітетом ЄС-Туреччина 23 листопада. „Туреччина, поза сумнівом, є велика нація, але у процесі прийняття до ЄС для нас немає великих і малих націй. Не можна „зрізати кут” на шляху до ЄС, існує тільки єдиний повний шлях, – сказав Оллі Рен. – ЄС дотримує своїх слів і зобов’язань. Тому ми закликаємо й Туреччину поважати свої зобов’язання.” Він також наголосив, що вступ до ЄС вимагає від Туреччини нормалізації двосторонніх стосунків з Кіпром, і важливо, що Туреччина працює в рамках програми ООН для вирішення цього питання. „В якості першого кроку, ми порівняли законодавство ЄС і Туреччини, і це допомогло нам зрозуміти, в яких сферах треба зосередити зусилля, щоб узгодити наші закони”, – сказав пан Рен. Стан свободи слова, прав жінок, релігійних меншин, профспілок, культурних прав і ситуацію з тортурами та нелюдським поводженням з в’язнями слід виправити докорінним чином. „Свобода слова, включно зі свободою медіа, має бути гарантована згідно до Європейської Конвенції з прав людини. Нещодавні випадки переслідування письменників, журналістів, науковців та видавців викликають занепокоєння ЄС. Чинний Кримінальний кодекс не забезпечує належного захисту свободи слова”, – зазначив пан Рен. Серед жінок треба подолати поширену неписьменність, значно ширше залучити їх до органів владі й ринку праці. http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/05/716&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

Анонси

30 листопада – пленарна сесія Європарламенту

1 грудня – самміт Україна-ЄС у Києві

2 грудня – засідання Ради з довкілля ЄС щодо питань харчування

Детальніша інформація – завжди на Порталі Європейського Союзу (http://europa.eu) та сайтах Головування Великобританії у ЄС (http://www.eu2005.gov.uk), Представництва Європейської Комісії в Україні, Молдові та Бєларусі (www.delukr.ec.europa.eu),

нагору