Родове Вогнище
РІД УКРАЇНЦІВ-РУСИЧІВ
НОВИНИ
ХОРИВИЦЯ - ОСТРІВ БОГІВ НОВЕ
 
Підписка на інформаційну розсилку <<<INFOLIST>>>
Ваш E-mail:
Укр:
Рус:

Споріднені сайти




Дружні сайти




Стартував проект
РІД УКРАЇНЦІВ-РУСИЧІВ

Координати РВ РПВ:
tryglav@ukr.net
 

Молодіжний фольклорний гурт "Володар" (м. Київ)

Ранньотрадиційна музика більшості європейських народів зафіксована лише в письмових джерелах. Українці ще мають унікальну можливість спостерігати свою традиційну музичну культуру в "живому звучанні". Автентичне виконання етнічної музики, тобто виконання її природними носіями звичаїв і традицій, сьогодні завершує довгу епоху свого існування. Сучасні збирачі фольклору працюють з останнім поколінням носіїв етнічної музики, котре ще пам'ятає, за яких обставин та яким чином виконувались найдавніші ритуальні мелодії, що ними супроводжувались найбільші давньоукраїнські свята. Сьогодні давнім виконавцям наслідують не їхні безпосередні нащадки, як то велося віками, а, як не парадоксально - міська молодь. Цей рух зародився в містах України не так давно, керований, головним чином, професійними дослідниками музичного фольклору. Здебільшого це молодіжні колективи, що ставлять собі за мету якомога більш точно наслідувати певну локальну музичну традицію.

Гурт "Володар" утворився у 1993 р. в межах течії "автентичного співу", започаткованої наприкінці 70-х рр. відомим київським фольклорним гуртом "Древо". Склад гурту "Володар" - студенти Національної музичної академії ім. П. Чайковського, Київського університету культури, учні київської дитячої музичної школи №22. Вік учасників - від 5-ти до 25 років.

"Володар" ставить собі за мету відтворення на наукових засадах обраних регіональних манер співу.

Принцип - відтворювати лиш те, що записано у власних етнографічних експедиціях - є засадничим для співаків "Володаря". Репертуар береться безпосередньо в терені, ансамбль ніколи не користується матеріалами інших збирачів, друкованими записами пісень. Не припускається ніяка обробка мелодій.

Гурт виконує традиційну вокальну музику Прип'ятського Полісся - його західної (Рівненщина, Волинь) і центральної (Житомирщина) частин, Підляшшя, записану в цих теренах керівником гурту (у 1984-1998 р.) та його учасниками (1992-1997 р.). Специфічна історія поліського регіону - сусідство кількох давньослов'янських племен - утворила багатобарвний набір мелодій, відмінних для кожної етнічної групи. Головними для прип'ятських поліщуків є пісні, пов'язані з віхами землеробського календаря:
колядки, щедрівки, весняні закличні і хороводи, купальські обжинкові... "Володар" у своєму репертуарі спирається саме на такі мелодії, виконуючи їх у відповідну пору року разом з ритуалами, забавами. Наслідуючи поліські традиції, київські діти щороку відтворюють давні ритуали Проводів зими, колядування, водіння "Куста" (викликання дощу), Великодніх ігрищ, Купала.

Гурт обрав собі назвою ім'я одного з таємничих язичницьких повелителів природи: ранньою весною поліщуки зверталися до нього з проханням відімкнути літо і випустити на землю тепло: "Володар-Володар! Одчиняй ворота!". Давні люди уявляли, що все це зачинене за високими ворітьми в іншому світі, де живуть боги і душі померлих предків. Закликати весну могли лише дівчата - тільки їхні молоді дзвінкі голоси могли долинути до грізного повелителя... Ритуальна ситуація спілкування з духами природи через спів-крик сформувала оригінальні співочі тембри, які згодом зазвучали і в ліричних мелодіях.

Молодь "Володаря" знаходить в давній культурі безліч привабливих рис, котрі стали необхідним емоційним контекстом її життя: святковість, урочистість ритуалів; рухливість, ритмічність хороводів, танців, спритність, розкутість, жарти традиційних забав. У традиційній музиці молодих співаків захоплює магія колективного ритуального співу - унісонне злиття яскравих голосних тембрів справляє містичне враження як на самих виконавців, так і на їхніх слухачів. Чарує свіжість музичних інтонацій, майже не знаних навіть у професійних музичних колах. Для кожного співака відкриваються можливості самовиявлення: індивідуальні розгалуження мелодичних ліній у календарних піснях (так звана гетерофонія), "змагання" сольних партій у ліриці, що досягають вищого рівня музичного опікування - імпровізації.

"Володар" співпрацює зі скрипалем Сергієм Охрімчуком, котрий опанував традиційну поліську скрипкову гру.

Гурт "Володар" - лауреат міжнародного фолькльорного фестивалю "Коляда" (Рівне-1999), дипломант фолькльорних фестивалів "Покуть" (1996), "Толока"(1997, обидва проводяться у м. Харкові), фолькльорних свят у м. Києві, радіо і телепередач.

Ірина Клименко
 

Вийшла книга Волхвині Лади
"Народження Богині.
Священні знання слав’янського роду"


Відкрився сайт РОДОСВІТ
"Акадємія Розвитку Людини"


Вийшла книга "Відичне Православ'я: наш шлях до Бога"

Відкриття капища Ярила на Хоревиці


Вийшла книга "Малий требник Рідної Православної Віри"


Вийшла №3 журналу "Родове Вогнище"

"Щит Перуна"
збірка сучасних пісень-славнів Перуничів України-Руси

Авторський альбом пісень-славнів бояна Живосила (В.Лютого)

Коло Свароже на 7513р.




Образи.
Автор Сонцеслав Крижанівський


Вийшла книга "З Богами у Триглаві"