
Головна

Важливі новини
Важливі новини
21 Липня 2006
Видобуток піску знищить ялтинські пляжі
Найближчим часом може розпочатися добування піску в ялтинській акваторії. Незважаючи на те, що це було заборонено ще 1993 року.
Унікальним пляжам Південного берегу загрожує тотальне зникнення, якщо в ялтинській акваторії розпочнеться промисловий видобуток піску. Між тим, якесь підприємство «Київгідроінвест» уже дістало дозвіл на розробку ділянки в прибережній зоні довжиною 20 кілометрів. Про це йдеться у відкритому листі президента Кримської академії наук Віктора Тарасенка голові постійної комісії ВР АРК з аграрних і земельних питань, екології й раціонального природокористування Олегу Русецькому.
На думку екологів, видобуток піску призведе до руйнування пляжів й активізації зсувів. «Багатомільйонні прибутки однієї видобувної організації обернуться багатомільярдними збитками для Криму й України, оскільки ці роботи ставлять під погрозу рекреаційний потенціал та безпеку всієї наявної курортної інфраструктури», — йдеться у зверненні. «k:» вирішили з’ясувати, чому аж такою привабливою для автономії є розробка родовища в самому серці ПБК, між Аю–Дагом і горою Хрестовою, проте відразу наштовхнулися на клубок заплутаних фактів.
По–перше, досить цікава юридична адреса ТОВ «Київгідроінвест» — Київ, провулок Волго–Донський, 17, кв. 150. По–друге, підприємство дістало дозвіл Державного комітету природних ресурсів України на розробку південнобережних надр 31 грудня 2004 року, коли минали останні дні президентства Леоніда Кучми. По–третє, цей комітет вже не існує — навесні 2005 року він ліквідований наказом президента Віктора Ющенка, а виконання його функцій покладено на Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Дозвіл на видобуток піску пройшло узгодження в Республіканському комітеті природних ресурсів АРК й у Держнаглядохоронпраці України. У Рескомприроди Криму «k:» заявили, що кінці варто шукати в Азово–Чорноморській екологічній інспекції (АЧЕІ), «оскільки видобуток піску належить до їхньої компетенції». Проте голова АЧЕІ Олександр Чабанов рішуче спростував відомості про те, що інспекція має якесь відношення до дозвільних документів на розробку піску в ялтинській акваторії. За його словами, 31 грудня 2004 року було підписано близько сотні документів, у тому числі й два, що стосуються Ялти. «Це був пік передвиборчої кампанії й, наскільки мені відомо, частину їх було потім скасовано», — сказав А. Чабанов.
Голова постійної комісії ВР АРК з аграрних і земельних питань, екології й раціонального природокористування Олег Русецький заявив «k:»: «Зараз ми намагаємося розібратися із ситуацією. Можливо, ТОВ «Київгідроінвест» одержало цей дозвіл у результаті аукціону. Будемо з’ясовувати, наскільки ці роботи можуть зашкодити пляжам Південного берега».
А мер Ялти Сергій Брайко повідомив, що міську владу ніхто навіть не поставив до відома про те, що хтось збирається розробляти 20–кілометрову прибережну смугу. «Щойно одержимо всі документи, це питання обов’язково буде винесено на найближчу сесію міськвиконкому, і якщо побоювання екологів підтвердяться, ми постараємося не допустити, щоб рішення про видобуток піску в Ялтинській акваторії почало реалізовуватися на практиці», — сказав «k:» С. Брайко.
Тим часом, ще 1975 року Радмін Української РСР прийняв Постанову № — 10909/96 про заборону видобутку пісків на ПБК, що завдає величезних збитків пляжам і сприяє активізації зсувних процесів на Південному березі (близько 350 зсувів). Тут можна згадати й сумновідомий епізод із пляжем у Коктебелі, пісок якого у 70–х роках було кудись вивезено й замінено галькою.
Найголовніше у всій цій колізії навколо ТОВ «Київгідроінвест» — це те, що ось уже багато років на південному узбережжі не розробляються піщані родовища. Ялта, що переживає сьогодні будівельний бум, має гостру потребу в піску. У місті навіть стало побутувати поняття «піскова мафія», оскільки цей будматеріал везуть із Херсонської області, і ціни на нього тримаються досить високі. Зрозуміло, для того, хто добуватиме його в безпосередній близькості від Ялти, гори піску обернуться на гори золота — за рахунок здешевлення поставок.
Джерело:proua
Останні новини:

18 Серпня 2006

03 Серпня 2006

03 Серпня 2006

02 Серпня 2006

31 Липня 2006