Меню   *   Мій ЖЖ   *   Фотоновини   *   Проблемы НТР   *   Мечты о машинном переводе   *   Відтінки культури   *   Здорове життя   *   Рідний край   *   Мій рідний Ніжин   *   Погляди на Київ   *   Київські шляхи   *   Битви за рідну землю   *   Бабин яр   *   Походження Києва   *   Глобус України   *   Наші мандрівки   *   Наші Карпати   *   Люди   *   Родовід Лисенків та Біланів   *   Життєпис   *   Мой сын Олег, пилот   *   По следам Добрыни   *   Леонід Глібов   *   Станiслав Лем   *   Юрiй Лисянський   *   Георгiй Малаков   *   Олена Телiга   *   Вiктор Суворов   *   Карел Чапек   *   Ukrainian Art   *   VirtualTourist

Ukrainian Language Translation.     Ua - En - Ru.     Ukrainian Language Software.     Украинско - русский перевод.

Ніжин. Слово міського голови. Місто ніжне. Нежин град. Історія (1, 2). Погляд із космосу. Міжнародна конференція. Нежинтелеком.

Історичні маєтки по сусідству: Сокиринці, Тростянець, Качанівка (1, 2, 3, 4, 5, 6, на мапі - південна околиця Парафіївки).

Електрички з Києва, на Київ, на Прилуки, на Чернігів.

Можна не просто гордитись нашими культурно-історичними набутками, а зацікавити екскурсантів та туристів, залучити додатковий комерційний капітал. Проте марно сподіватись, що праця у галузі культури та обслуговування простіша й менш відповідальна за працю у городі чи корівнику. Для початку, слід навести лад у нашій краєзнавчій літературі, зробити її доступною та привабливою, не оминаючи увагою модних технологій, аж до Інтернету. Місцевий патріотизм вимагає, щоб у всіх газетних кіосках, книжкових розкладках та шкільних бібліотеках були путівники та карти рідної землі. І якщо офіційна влада з цим не квапиться, то створювати їх силами ентузіастів, хай спершу навіть не надто кваліфікованих: не боги глечики ліплять!


Пам'ятні дати історії Ніжина

1020 - закладено Ніжинський скарб монет, чеканених князем Володимиром.
1078 - князівські усобиці за чернігівський стіл на Нежатиній Ниві.
1147 - у Іпатіївському літописі згадане місто Уненеж.
1514 - на Сіверщині утворено Ніжинський козацький полк.
1625 - польський король Сигізмунд ІІІ надав Ніжину Магдебурзьке право самоврядування та герб із зображенням Юрія Змієборця на коні.
1648 - Ніжинський полк став найбільшим за територією і найчисельнішим в Україні.
1657 - на ціле століття Ніжин стає торгівельним центром Лівобережної України.
1704 - у Ніжині Іван Мазепа одержав гетьманські клейноди польського короля.
1803-1806 - кругосвітне плавання капітана Юрія Лисянського.
1805 - закладено Гімназію вищих наук князя Безбородька, яку відкрито у 1820 р.
1869 - збудовано станцію Ніжин Києво-Курської залізниці.
1913 - демонстраційні польоти Сергія Уточкіна, які спостерігав маленький Сергій Корольов, та рекордний переліт Петра Нестерова Київ-Ніжин-Київ.
1918 - бій під Крутами, про який докладно мовиться далі.
1943 - Ніжин звільнено від фашистських загарбників. Напередодні відступу окупанти розстріляли групу підпільників на чолі з незрячим юристом Яковом Батюком. Іх пам'ять місто вшанувало пам'ятниками та меморіалом на Троїцькому кладовищі.

Видатні постаті

Філософ Григорій Кониський
Історик Микола Бантиш-Каменський
Графи Розумовські (1, 2)
Графи Безбородьки
Поміщики Тарновські (+)
Мореплавець Юрiй Лисянський
Журналіст Леонід Глібов
Рід Миколи Миклухо-Маклая
Поет Євген Гребінка
Художник Микола Ге (Плиски)
Художник Микола Самокиш
Євгена Патона у молодості спіткала пікантна пригода
Актриса Марія Заньковецька (+)
Артист Марк Бернес (песни, фильмы)
Историк Милица Нечкина (письма)
Академік Олександр Богомолець
Педагог Олександр Білан
Письменник Ігор Качуровський


Життя Миколи Гоголя - шлях до самовдосконалення.   150 років безсмертя.   Феномен Гоголя.   Нове видання "Ночі проти Різдва".   Інший "Тарас Бульба"   -   трактування Василя Шкляра.   Гетьман Остап Гоголь.   Евангелие гетмана Евстафия Гоголя.   Произведения Николая Гоголя.   Роздуми про Божественну Літургію.   Памятник Гоголю в Риме.   "История Малороссии" Николая Гоголя.   Сюжети з "Історії русів".   Гоголь у Києві.   Переклади українською: Вій, Ніч проти Різдва, Тарас Бульба.


Ніжинська цитадель

Використано матеріали з публікації: Ю.Москаленка у газеті "Під прапором Леніна" від 22 жовтня 1982 р. та брошури "Історія Ніжина мовою дат", виданої у 1993 р. ніжинським товариством "Просвіта". Можливо, Ніжин з цих нотаток постає надто войовничим. Сподіваюся, з часом це враження виправиться.

Виразний тюркський вплив на Русь відмічено ще у Х ст.: князь Святослав Ігоревич зачіскою мав половецький "оселедець"; а слов'яни, на відміну від нього, стригли волосся в кружок. У словосполученні "козак Мамай" обидва слова - тюркські. Пізніше гучної слави набуло ще й слово "гайдамака", яке тюркською мовою означало пастух, погонич. Напрошується порівняння зі славетними ковбоями, які також геройствували на пограниччі з диким степом - фронтірі.

Ватаги "бродників" грецькою мовою називали "дромітами", що й означало: ті, що роблять набіг.

Знайдений поблизу Ніжина у 1873 р. Пашковський скарб із 1312 давньоримських динаріїв IVст., найбільший в Україні, дозволяє припустити, що економіка і торгівля були розвинуті на цій землі ще у ті часи, коли зводилися загадкові Змієві вали.

Серед древніх міст Сіверщини найславетнішу історію має Любеч на Дніпрі. Він ретельно досліджений археологами, його замок докладно описаний. Відомо, що до утворення Руської держави Любеч платив данину Хозарському каганату, а за часів Київської Русі був місцем найважливіших політичних подій. У популярній книзі, присвяченій витокам Русі згадано також і Путивль, поблизу якого близько 955 р. княгиня Ольга буцімто пожалувала селами Малушине і Добриничі дітей бунтівного древлянського князя Мала, яких утримувала при своєму дворі.

Менше пощастило на увагу дослідників іншим містам. Тим не менше, археологічними розкопками на території сучасного Ніжина виявлено існування у Х-ХІ століттях населеного пункту. Здогадно, перша його назва була Нежатин, а пізніше - Уненеж. Немає сумніву, що, подібно до інших руських міст, він мав укріплення з валами та частоколом, з дерев'яними баштами і ровом перед ними, з дитинцем або замком в середині міста. Такі припущення підтверджує і знайдений поблизу Бобрика Ніжинський скарб златників та срібників Володимира Великого, із зображенням тризуба, який став археологічною сенсацією 1852 р.

Бурхливі сторінки історії ХІІ ст. змальовані у Слові о полку Ігоревім. А у 1239 р. край був спустошений військом золотоординського хана Менгу. Майже півтора століття тут кочували нікому не підлеглі ватаги "бродників", які, ще починаючи з ІХ ст., нападали навіть на столицю тодішньої Європи Константинополь.

У XV ст., за Литовської Русі, почалось відродження під консервативним гаслом «старого не рушимо і нового не вводимо». Близько 1500 року Ніжинська земля потрапляє під владу московського царя Івана ІІІ. 1514 року, за наказом гетьмана Євстафія Ружинського, територію України поділено на полки, і серед них утворюється Ніжинський козацький полк.

1618 року за Деулінським миром вся Сіверська земля з Черніговом і Ніжином відійшли до Польщі. 1625 року, "за польского владения" короля Сигізмунда ІІІ, як писав О.Шафонський, на місці старого городища зведено нове місто і земляну цитадель, Ніжину надано магдебурзьке право і герб із зображенням Юрія Змієборця на коні, схожий на герб Москви. В документах першої чверті XVII ст. йдеться про Ніжин "валами оборонный", фортецю з 11 баштами. До 1648 року ніжинське староство належало командувачу польськими військами Миколі Потоцькому, і щороку виплачувало йому до 300 тис. злотих.

Завдяки визвольній війні 1648-54 рр. край остаточно позбувся польського панування. За наказом Богдана Хмельницького Ніжинський полк (на чолі з П .Шумейком) став найбільшим за територією і найчисельнішим серед полків України. У боях відзначились ніжинські полковники Іван Балиловець, Степан Остряниця, Мартин Небаба, славетний Іван Богун. Під командуванням Івана Золотаренка ніжинські козаки брали участь у завоюванні Мінська, Гомеля, Річиці, Вільно.

Час був неспокійний: на місто у 1661 році нападав король польський Ян Казимір разом з кримськими татарами, у 1667 - самі татари, але взяти замок не змогли, завдавши йому лише значних руйнувань. За даними "Переписних книг" 1660 року серед 26 ремісників ковальського цеху в місті налічувалось вісім "ратушних пушкарей". На відміну від інших ремісників, вони податком не обкладались.

Було колись: в Україні
ревіли гармати,
було колись - запорожці
вміли панувати...

Т.Г.Шевченко

1659 року в Конотопській битві українські війська дали відсіч московським окупантам, але вже 1663 року саме у Ніжині відбувся рішучий поворот до повного упокорення української землі - сумнозвісна Чорна рада, описана в романі Пантелеймона Куліша. З 1667 р., за Андрусівським перемир'ям, кордон Московського царства з королівською Польщею на 126 років навпіл розтяв Україну. У межах Чернігівщини кордон з Польщею проходив по Дніпру 197 верст, на ньому було 38 форпостів. Від Смоленська до турецьких володінь у Причорномор'ї кордон і прикордонні кріпості, в тому числі і Ніжинська, та військовий гарнізон міста, були під управлінням Київського генерал-губернатора.

1668 року місто спалено військами князя Ромодановського, а 10 сотень Ніжинського полку передано до Стародубського козацького полку (нині територія Росії). В 1669 р. у сотенному містечку Батурині, розташувалась резиденція гетьманів Лівобережної України. Ніжинські козаки приймають участь в Кримських походах 1687 і 1689 рр., Азовських походах 1695-96 рр., Північній війні 1700-21 рр., російсько-турецьких війнах XVIII ст., каторжних роботах на будівництві Санкт-Петербурга та ритті каналів.

У 1704 р. в Ніжині урочисто отримав гетьманські булаву і клейноди Іван Мазепа. А у 1708 р., прагнучи звільнити Україну від московської тиранії, він вступив у союз зі шведським королем Карлом ХІІ. Проте серед українського козацтва не було одностайності, зокрема у жовтні ніжинці не впустили до міста шведське військо. Після сумнозвісної Полтавської битви гетьманську столицю Батурин було вщент спалено, і все населення, включно з жінками й дітьми, вирізане військами царського улюбленця Меньшикова. Після цього номінальна гетьманська столиця до 1764 р. розташовувалась у сотенному містечку Ніжинського полку Глухові.

Тим часом у Ніжинській цитаделі розміщується постійний російський гарнізон, на чолі з воєводами, які з 1708 р., за європейським зразком, стали іменуватись комендантами. З 1712 р. саме вони правили містом. У 1715 р. Петро І скасував звичай висування полковників із козаків, на полковницькі посади почали призначати російських дворян. Фактичну колоніальну владу в 1722-27 та 1764-86 рр. здійснювала розташована у Глухові Малоросійська колегія царського уряду, а решту часу Україною правив безпосередньо далекий Петербург, зведений на кістках козаків-невольників. Тимчасове полегшення сталося лише за гетьманування Кирила Розумовського у 1750-1764 рр. Проте вже близько 1765 р. за незламне бажання відновити гетьманство було засуджено на смерть 36 найбільш красномовних і рішучих шляхтичів Ніжинського полку.

За реєстром 1723 р. Ніжинський козацький полк складався з 19 сотень, в яких було 6527 кінних і 3379 піших козаків, сотенними містечками були Батурин, Бахмач, Вертіївка, Вороніж, Глухів, Конотоп, Короп, Ямпіль тощо. В архівних матеріалах зберігся "План Нежинской крепости с ближним строением", датований 1749 р., на який нанесено також частину міської території з садибами. Підписаний він інженером-підполковником Дебоскетом, котрий разом з комендатом цитаделі полковником Наковальніним керував її перебудовою в "манері Вобана". Укріплення вдосконалювались, глибшим і ширшим став рів, а землею з нього надсипали вал.

Себастьєн де Вобан - славетний французький військовий інженер, академік і маршал Франції. За його планами та під його керівництвом збудовано 33 та перебудовано понад 300 старих фортець.

Найдокладніші відомості про укріплення міста і його замок, або, точніше, цитадель (оскільки він розташований в середині міста-фортеці), подані в описі, надісланому в 1766 р. до канцелярії Малоросійської колегії. "Главный полковой город Нежин. Лежит на низком месте, обнесен валом, кругом которого ров, шириною семь саженей, глубиною одна сажень... с четырьмя воротами. По Московской к Киеву дороге близ Московских ворот... в левую руку замок, сделаной по Вобанову манеру с фасами и филингами и с бастионами иррегулярными".

Вхід до цитаделі вів через міст над ровом і через бастіон проти теперішньої вулиці Гоголя. З північного боку з кріпості був вихід на берег Остра. Озброєння складалось з гармат. П'ять бастіонів або багатокутових виступів на рогах укріплення, призначались для ведення флангового вогню вздовж рову і валу цитаделі. Фаси, тобто частини оборонної огорожі, відповідали напрямку вогню. До цитаделі прибудували форт, який тримав під прицілом південно-східні, південні та південно-західні ділянки прилеглої місцевості, оскільки ця частина цитаделі не мала перед собою такої перепони для ворожого наступу, як річка.

На території розмістились два кам'яні порохові погреби, дві провіантські комори, караульне приміщення, гаупвахта, будинок коменданта з подвір'ям, житлові будинки і Богоявленська кам'яна церква, "которой прежде в замке не было". Дерев'яна церква під такою назвою існувала й раніше, але за межами цитаделі. Кам'яна ж, збудована в 1721 р., збереглася як свідок минулого до наших часів і відома більше під назвою "замкової".

За даними 1766 р., житлові будинки в цитаделі розташовувались на двох вулицях. Перша йшла від в'їзду до замку проти Миколаївського собору до бастіону проти Покровської церкви. На цій вулиці було 20 хат з подвір'ями і 13 без них, на другій вулиці, відповідно, 14 та 10. Мешкали там солдати, їх вдови, ремісники, купці тощо.

Поруч з планом подано список 63 міських будівель, які від замкового рову знаходились ближче 20 саженів і своєю наявністю порушували нові вимоги щодо оборонної зони перед укріпленням. Зокрема, із західного боку (від вул. Червоних Партизанів), неподалік рову, розташовувались "кузницы гарнизонные и солдатские дворы, построены прежними воеводами и комендантами от давних лет". Та й міський магістрат теж увійшов у заборонену зону, а отже підлягав знесенню! Отже, фортеця стала заважати місту, яке, буцімто, була покликана захищати.

У 70-80 рр., за царювання Катерини ІІ, українське гетьманство було остаточно ліквідоване, і у Глухові на два десятиліття поновилася діяльність Малоросійської колегії. Внаслідок війн з Туреччиною Росія дістала вихід до Чорного моря. Запорізьку січ було знищено, і козаків заслано на Кубань для освоєння і замирення нових прикордонних земель. 1783 року було ліквідоване агресивне Кримське ханство, і після Ясського мирного договору 1791 р. Україна вже не зазнавала турецько-татарських набігів. Другий розподіл Польщі в 1793 р. віддалив кордон Росії далеко на захід.

За штатами 1764 р. було скасовано постійний гарнізон і посаду коменданта Ніжинської фортеці, й вона повернулася у відання Ніжинського козацького полку. У 1782 р. він був реорганізований в регулярний карабінерський полк, а його адміністративна територія відійшла до складу Чернігівського намісництва. Фортеця поступово була занедбана, і у 1797 р. її знищила пожежа. А карабінерський полк у 1812 р. відзначився в підмосковній Бородінській битві проти Наполеона.

Царським указом від 3 травня 1783 р. на Лівобережній Україні запроваджене закріпачення селян, що тривало до 1861 р. У 1831 р. скасоване Магдебурзьке право. На планах забудови Ніжина кінця XVIII - початку XIX ст. видно, що колишня замкова територія відведена під ринок з торговими рядами, на якому й посьогодні щоосені, в середині жовтня, проводиться Покровський ярмарок, не менш славетний за оспіваний Гоголем Сорочинський. А функції упокорення народу, разом з назвою "зАмок" перейшли до в'язниць. У 1830 р. в ніжинському острозі був ув'язнений ватажок масових селянських заворушень на Поділлі - грізний Устим Кармарлюк. В шістдесяті роки ХІХ ст. М.Домонтович зазначав, що в усіх містах Чернігівської губернії збудовані "каменные тюремные замки". У Ніжині такий був поруч із замковою церквою. Ці приміщення нині перебудовані і використовуються для потреб швидкої допомоги, бюро інвентаризації та інших міських служб.

Ніжинські огірочки та інші бренди

Нещодавно у Ніжині огірку поставлено пам'ятник. Здогади щодо походження цієї привабливої веселої страви заводить нас вглиб історії, наче корінець. Сама назва міста найперше нагадує відому закуску, а вже лиш потім значно менш уславлені ліцей, залізничний вузол, військовий аеродром, і бій під станцією Крути. На жаль, історики оминають цей феномен, очевидно, вважаючи його поза культурою, так само як, наприклад, Київський торт.

Подібно до багатьох звичних нам рослин, огірки не спокон віків культивувались на нашій землі. І хоч в офіційній ідеології завжди відмітались всілякі сумніви, що саме Росія - батьківщина слонів, все-таки щодо огірків можна знайти згадки про їх поширення з XVII ст., причому нові сорти і способи їх приготування завозились з південних країн. До речі, картопля-годувальниця з'явилась у наших краях значно пізніше, а помідори аж у ХІХ ст.

У ці часи від давньої слави Русі лишились тільки неясні спогади, наче від легендарної Атлантиди. Її відгомін зберігся лиш у билинах, казках, Енеїді Котляревського. Немала частина українського суспільства мусила йти на службу в чужі держави. Чи не за це приниження намагався помститись своїми фантастичними жахамии нащадок гетьманів Микола Гоголь, сміхом приховуючи "невидимі світу сльози"?

У недалекому Причорномор'ї точилась боротьба за спадки Візантійської імперії. На них від початків свого існування зазіхала Московія: згадаймо хоча б предмет її гордощів - прізвище Мономах, що ріднило з занепалою династією колишньої європейської наддержави.

Московське царство, привласнивши добряче призабуту назву "Русь", претендувало ще й на титул Третій Рим - схоже на те, як нинішній Голлівуд адаптує спадки всіх культур світу. Межі нової імперії активно розширювались. Наскільки це було тривало і серйозно, свідчила, наприклад, Кримська війна 1853-56 років, історія якої в мініатюрі дещо нагадує Другу світову... Лозунг "Дайош Дарданели" був популярний у роки Першої світової війни, а шалена підготовка світової революції тривала протягом майже цілого ХХ сторіччя. Та й понині в російській Думі часом закликають помити чоботи в Індійському океані...

Назустріч російським авангардам рухались єдиновірні біженці з Греції, гнані нечестивими сарацинами. Виходило дуже доречно: нова влада розміщувала на малоросійських землях нових поселенців, та ще й вимальовувалась приваблива перспектива хрестового походу на звільнення Балкан! Зрештою, саме з української землі прийшов до Греції переможний національно-визвольний рух.

У Ніжині осіло велике, заможне й підприємливе грецьке земляцтво. Київ на той час був ареною постійних конфліктів з конкуруючою Польщею, імена ряду значних міст нагадували про ще недавню криваву російсько-українську війну. Сталось так, що мало не 100 років саме Ніжин з його ярмарками був значним торговим центром усієї підлеглої царизму Лівобережної України. Саме в Ніжині було відкрито один із трьох, перших в імперії, ліцеїв нової системи освіти. До цього все ще був незаперечним авторитет Киево-Могилянськiй академiї, куди через все царство мусив добиратись на навчання Михайло Ломоносов.

І саме ніжинські, а фактично грецькі, сорти й рецепти огірочків, у кожному застіллі, для тих хто розумів що й до чого, на сотні років стали мініатюрним, кумедним, та ще й смачним втіленням грізного гасла: Москва - третій Рим!

История одного города.
Черниговский водевиль.

Ніжинська старовина

План Ніжина кінця XVIII - початку ХІХ століття (за книгою Л.А.Пляшко. Город, писатель, время. К., 1985).


1. Церква Архангела Михайла 1719-1729 р. Архітектура має ознаки ранніх християнських церков на Балканах. В стіни церкви вмуровані брили з епітафіями грецькою мовою. При церкві була бібліотека зі стародруками.

2. Всіхсвятська церква 1782 р. побудована на місці дерев'яного грецького храму. Має склепінчасті підвали, що використовувалися під склади. Портики на фасадах - пізніша прибудова. Поряд - будівля міського магістрату.

3. Олександрівське грецьке училище 1817 р. Займає майже цілий квартал, під ним глибокі підвали-склади.

4. Магістрат грецької общини, де зберігались печатка і документи. Вибори до грецького магістрату описані Миколою Гоголем.

5,6. Купецькі будинки на Грецькій вулиці.

7. Гімназія вищих наук князя Безбородька, збудована у 1805-1817 рр. Засновники походять з українського старшинського роду. Тут навчався Микола Гоголь, гімназичним другом якого був виходець з Греції Базилі. Він пізніше супроводжував та опікав великого письменника під час подорожі до Єрусалима. Інші славетні випускники цього навчального закладу: Леонід Глібов та Євген Гребінка.

8. Грецька церква на Троїцькому кладовищі початку ХІХ ст., розташована серед гаю. Микола Гоголь був присутній на освяченні церкви і описав це у своєму гімназичному оповіданні.

9. Будівля грецького купця кін.XVIII-поч.ХІХ ст. в т.зв. "Новому місті" на правому березі Остра. На першому поверсі, ймовірно, була крамниця.

10, 11, 12. Ярмаркові площі. Ярмарки тривали 2-3 тижні і збирались біля козацького собору Миколая - на Покрову 14 жовтня, на виїздах з міста - на Трійцю та Масляну.


Ніжинський магістрат

За статтею: Олександр Морозов. "Міський магістрат - невід'ємна частина історичного ландшафту Ніжина", зі скороченням. Журнал "Відлуння віків" № 1, 2004, с. 61-64.

Серед історичних пам'яток Ніжина, що були втрачені, але мають всі підстави бути відтвореними, є корпус міського магістрату з торговими рядами, що був споруджений у другій половині XVIII ст. за проектом відомого архітектора Андрія Квасова.

26 березня 1625 р. король Сигізмунд III пожалував Ніжину Магдебурзьке право - міське самоврядування, що призвело до бурхливого розвитку та розквіту міста у середині XVII ст. У місті створювався орган міського самоврядування - міський магістрат на чолі з бургомістром, який складався з двох палат: радників ("райців") та депутатів ("лавників"). На магістрат покладалися функції розгляду юридичних справ (майнових та кримінальних), розподілу й збирання податків та міських зборів, благоустрій міста, підтримання в належному стані вулиць, громадських будівель, фортифікаційних споруд, мостів, гребель та гатей.

Дуже швидко Ніжин перетворився на визначний адміністративний, промисловий та торговельний центр Лівобережної України. Уже тоді, на початку XVII ст., на сучасній вулиці Гоголя було збудовано міську ратушу з годинником для розташування в ній міського магістрату. Невдовзі тут сформувався адміністративний центр міста, де розташовувалися великий майдан для громадських зібрань (згодом - Соборна площа), будинки магістратів (міського та грецького), судів, цехові будинки та двори, торговельні ряди тощо.

Імовірно, магістратський будинок і ратуша через часті пожежі та військові заворушення неодноразово руйнувались та перебудовувались. У середині XVIII ст. згадується в Ніжині "ратушна велика хата". Старий міський магістрат, згідно зі "Справою про всі в Малій Росії казенні будинки" (1781 р.), дійсно нагадував звичайну одноповерхову хату, що складалася із сіней, канцелярії, "присудственної кімнати", льодниці та сараю, що були розташовані на одній лінії та під одним дахом. У 1754 р. вона черговий раз постраждала від пожежі.

Було вирішено замість дерев'яного звести новий цегляний будинок. У цей час на замовлення Малоросійської колегії плідно працював відомий архітектор Андрій Квасов: у Козельці будував собор Різдва Богородиці з дзвіницею та полкову канцелярію, у Ніжині в 1760-х роках брав участь у будівництві трьох церков.

Побудований за його проектом ніжинський магістрат являв тип міської ратуші кінця XVIII - початку XIX ст.: цегляної, триповерхової, з восьмикутним дерев'яним "бельведером" (баштою з годинником). З двох сторін до центрального корпусу прилягали торговельні ряди з лавками та розташованими під ними льохами. Центральна будівля мала в основі прямокутник, наближений до квадрату. Нижній поверх на всю ширину посередині прорізувала велика брама, що вела до вулиці поміж Грецькими та Троїцькою церквами. Як свідчать джерела, "каменный магистратский корпус построен распоряжением здешнего городового магистрата из суммы, занятой было 1779 года из канцелярии скарбу Малороссийскаго 3000 руб.". Але в описах Ніжина 1781-1782 рр. цей корпус усе ще показаний як недобудований ("оной магистрат без крышки"). Можливо, це були наслідки однієї з пожеж, що так часто спустошували в той час Ніжин, знищуючи дерев'яні конструкції будівель.

Падінню ролі міських магістратів як органів міського самоврядування значною мірою сприяла реформа російського самодержавного уряду 1782 р., коли були влаштовані губернії та міські думи. За магістратами залишено лише поліцейські та судові функції.

"Ніжинський літопис" повідомляв: "1798 мая 7 против 8 числа пожар сделался в городе. Погоріли церков Николая з болшим колоколом, все купеческие ряды и городовой магистрат". Відбудовою керував відомий чернігівський архітектор Антон Карташевський (він же - автор проекту добудови ніжинської Всіхсвятської церкви). До нашого часу дійшли креслення фасаду та планів Ніжинського магістрату, виконані в цей час А. Карташевським.

Але 1825 року магістрат знову вимагав значного ремонту: З дозволу Чернігівського губернського правління було виділено 2500 крб. Але ці кошти були розтрачені, що згодом стало причиною судового розслідування. Магістрат і думу тим часом перевели до найнятого "обивательського будинку" . Остаточно розбірку центральної частини магістратського корпусу було завершено у 1849 р. у зв'язку із заходами по благоустрою міста, а рештки металоконструкцій від зламаного будинку були продані з торгу.

Між тим, бокові торговельні ряди лишалися стояти вздовж Гоголівської вулиці. У 1930-х роках у них, за спогадами старожилів, розміщувались склади споживчої спілки. Під час відступу частин Червоної армії у 1941 р. ці склади не встигли евакуювати і спалили разом з майном. Рештки стін колишнього магістрату височіли аж до 1957-1958 рр. Про це свідчать фотографії, які дотепер зберігаються у фондах Ніжинського краєзнавчого музею. Повністю знесені вони були під час чергової повоєнної реконструкції міста.

Магістратський корпус і торговельні ряди, що були споруджені за проектом архітектора А. Квасова, безумовно, є унікальною пам'яткою вітчизняного містобудування та історії, невід'ємною частиною історичного ландшафту старого Ніжина. Відбудова цього архітектурного комплексу на рештках його фундаментів була б гідним подарунком до ювілею ніжинського міського самоврядування.

За переписом 1654 р. населення Ніжина ледве не вдвічі перевищувало кількість киян. На запрошення Богдана Хмельницького, у 1657 р. в місті поселяються заможні грецькі комерсанти і починають діяти Всеїдний, Троїцький та Покровський міжнародні ярмарки, їх річний товарообіг перевищував 1 млн. рублів! На початку наступного XVIII ст. чисельність грецької общини сягала до 1800 людей, що складало 7% тодішнього населення міста. Першою школою, відкритою в Ніжині у 1687 р. була грецька, при церкві архистратига Михаїла.

Набуло розповсюдження чумацтво, яке було головним шляхом товарообміну до створення залізниць. Ніжин став найпопулярнішим містом Лівобережжя, тут працювали ковальський, ткацький, гончарний, швейцарный, взуттєвий, ювелірний та інші ремісничі цехи. Кожний з них мав свої прапор, церковний прихід, звичаї, якими приховувались секрети майстерності від невтаємничених. В місті налічувалося також 8 цегляних заводів, 29 кузень, 15 вітряків та 7 водяних млинів, дві броварні, дві солодовні, три селітрянки для виробництва пороху, дві мануфактури з виробництва бавовняних і шовкових тканин.

У 1762 р. в Ніжині відкрився приватний пансіон для навчання дітей дворян, військової знаті і священнослужителів. В 1786 р. у місті було вже 10 приходських шкіл, двокласне народне училище, а через три роки почалися заняття в повітовому і церковному училищах.

Було створено поштову станцію, через яку проходили головні поштову тракти, і де зупинялося безліч видатних людей. Після перемог Росії над Туреччиною і ліквідації Кримського ханства почався зворотний рух греків на південь. Відтак, полишені ними справи і маєтності переходили до нових господарів.

В 1805 р. була заснована, а у 1820 р. відкрилася Гімназія вищих наук князя Безбородька. Окрім неї, в другій половині XIX століття в місті були дві чоловічі і одна жіноча гімназії, дві міські чотирикласні і дві двокласні школи, комерційне і технічне училища, фельдшерська і чотири церковноприходські школи, пансіон благородних дівчат.

З'явилися перші заводи – мідноливарний, миловарний, цегельний, шкіряних виробів, махоркова і суконна фабрики, булочні та кондитерські цехи. У 1869 р. Ніжин став важливою вузловою станцією Курсько-Київської залізниці, а у 1895 р. його сполучила з Черніговом вузькоколійка, спроектована відомим інженером та письменником Гаріним-Михайловським.


Бій під Крутами

Саме з кривавого набігу на Україну почалась історія Червоної армії, а не з вигаданої перемоги під Нарвою.

Сотник Аверкій ГОНЧАРЕНКО, командир куріня 1-ої ім. гетьмана Б.Хмельницького Юнацької Військової школи і комендант оборони Бахмача в 1917 р. Газета Вечірній Київ 4 лютого 1994 р.
У кінці січня відзначається річниця трагедії під Крутами, де 1918 року у нерівному бою з більшовицькими військами полягли близько трьохсот захисників Української Народної республіки. З часом стають відомими все нові подробиці цієї чорної сторінки в історії України. Пропонуємо розповідь безпосереднього учасника тих подій.

Цей опис появився ще 1938 року у військовому журналі "За Державність", який видавало Українське воєнно-історичне товариство у Варшаві в міжвоєнний час. Він важливий ще тим, що спростовує два дуже поширені "міфи": по-перше, командиром був Аверкій Гончаренко, а не хтось інший, а друге це те, що головною бойовою одиницею під Крутами був повний курінь Першої юнацької військової школи імені гетьмана Богдана Хмельницького з Києва, а не студенти...

Аверкій Гончаренко народився 22 жовтня 1890 року в селі Дощенки на Полтавщині. В 1912 році закінчив з відзнакою Чугуївську військову школу і був призначений до Кубанського полку російської армії, В час світової війни (1914-17) командував батальйоном, одержав ранг капітана, викладав тактику в школі прапорщиків та був нагороджений найвищим відзначенням за бойові заслуги - Хрестом Святого Георгія з мечами. В 1917-20 рр. він був в Українській армії: командиром куріня Юнацької школи, губерніальним командантом Поділля, та начальником канцелярії Головного Отамана Симона Петлюри. В 1943-45 рр. він був старшиною в 1-ій Українській дивізії УНА. Підвищений до рангу полковника екзильним урядом УНР. Помер 12 квітня 1980 року на еміграції в США

Додаткові докази правдивості саме наведеного тут викладу та співставлення з іншими свідченнями подано в брошурі В.Зарицького "Крутянська подія", перевиданій 2001 р. видавництвом ім. Олени Теліги з першого канадійського видання 1972 року.

Спроба історичної інтерпретації.

Вони вмерли, щоб ми жили.

Концерт для ангелів.

І це називається незалежністю?


Адлер Королів

КРУТИ
Пам'яті студентів

Між сумних сторінок
є одна - незбагнута,
З-поміж чорних подій
не забуть її нам,
Коли юні сини
вирушали на Крути,
Щоб не дати Вкраїну
своїм ворогам.

Не книжки, не конспекти —
гвинтівки у руки,
А від півночі хмари
повзуть навкруги
І над Кругами "Ка-а-арр" -
то над Крутами круки
І від крику того
полотніли сніги.

"Тут їх триста, як шкло..." -
заридали тополі,
Стрепенулись од куль
синьо-жовті стрічки,
Хто ви, мрійники юні
у мерзлому полі?
Не погасли запалені
Вами свічки...

Стукотять поїзди,
скоро станція Крути
Не притишити серця
зимовим вітрам
Чи наважиться січень
сніги розгорнути,
Де кривавить той слід
незагоєних ран.

Доторкнутись до Крут
і вуста розімкнути,
Тут їх триста лягло,
безіменних, святих
Як болюче тавро
ті засніжені Крути,
Наче вимір жорстокий,
на зламах крутих.

Ігор Жук

Посвята Галицькому полку сiчових стрiльцiв

Низько схилилась калина,
ніби молиться Богу,
Вітер за нами несе
чи то пісню, чи то тугу...
Мамо, не треба, — не йдіть
нас виглядати на дорогу,
Ой, ще не скоро нам коників
пасти коло Бугу.

Чути нам, чути, як рідний голос
нас додому кличе;
Видно нам, видно
біду, що наступає від Любліна.
Мамо, ми мусим бути тут,
бо ми стрільці святої Січі;
Мамо, не майте нам за зле,
бо тут так само — Україна.

Хмарами круки злітаються
з Поділля і з Полісся,
З Білої Церкви удосвіта
на Фастів виступаєм.
Доля на долю, як шабля
на шаблю, піднялися;
Хлопці, до бою! — ми свій полк
докупи в небі позбираєм...

Мало нас, мало, нас замало,
аби край оборонити —
Тільки й надії —
на шаблю, на серце і на Бога...
В Києві дзвони мовчать,
бо нема об чім дзвонити —
Нашої віри нема,
а чужа їм не підмога.

Низько схилилась калина,
ніби молиться Богу,
Вітер за нами несе
чи то пісню, чи то тугу...
Мамо, не плачте, не йдіть
нас виглядати на дорогу —
Ой, ще не скоро
нам коників пасти коло Бугу!..

U
Розмова
Пам'яті Симона Петлюри

- Хлопці чи чули, як сурма
по нас голосила?
Сила ворожа закрила
до волі нам шлях...
- Пане хорунжий,
якби ж то була просто сила,
Ми б тую силу
давно вже тримали в руках.

- Плакали верби
над долею нашою злою,
Тільки й було
того щастя на мент, на ковток...
- Пане хорунжий,
ми йшли не намарне до бою;
Щось таки, бачите,
виросло з наших кісток!..

- Щось таки виросло, кажете?..
Так, правда ваша, -
Але ж дивіться,
як глушить те зілля осот!..
- Пане Симоне,
то коникам завтрашнім паша,
А хто на коників сяде -
досягне висот!

- Хлопці, то що ж вам
не шкода й життя молодого? -
Ваші кохані
вже правнуків няньчать своїх...
- Пане Симоне,
ми з тим нині ближче до Бога,
Щоб не за себе
молитись Йому, а за них.

- Що ж, Україні
не вік вікувати сумною,
Ми ще народимось
в наших онуках не раз!
Хлопці, я дякую вам,
що були ви зі мною,
Хлопці, я дякую долі,
що був біля вас!

Ставлю собі за завдання подати до прилюдного відома правдивий перебіг бою за ст. Крути. Обставини, що змусили нас до того бою, такі.

По оголошенні Українською Центральною Радою IV Універсалу Україна стала самостійною державою. Як така, вела мирові переговори з Центральними Державами в Бересті. Рівночасно вела мирові переговори з тими ж державами і Росія большевицька. Предсідник большевицької делегації Троцький виступив із заступництвом Радянської України, запевняючи представників Центральних Держав, ніби Центральна Рада та її Уряд уже не існують. А в цей час Правительство України вживало нелюдських зусиль в подавлюванні анархії внутрі краю і до його оборони назовні.

Найкоротшою дорогою до Києва з півночі йдуть залізничні шляхи Гомель — Бахмач і Харків — Ворожба — Бахмач. На оборону цього надзвичай важного залізничного вузла командуючий військами отаман Капкан і вислав "1-шу імени гетьмана Богдана Хмельницького Юнацьку Військову школу". В складі школи було 4 сотні (по 150 юнаків), 18 кулеметів та 20 старшин. Школа була комплєтована юнаками з бувших російських військових шкіл, з освітою не менше, як 6 кляс гімназії, а переважно з укінченою середньою школою. Юнацька школа мала 2 курси; молодший, як менше вишколений, продовжував науку на місці, а старший 8.ХІІ.1917 в команді ген.штабу сотника (з російського війська капітан) Носенка виїхав до Бахмача.

Бахмач адміністраційно належав до Чернигівщини, де військово-адміністраційну справу провадив сотник (капітан) Тимченко. Сотник Тимченко не мав ніякого війська і навіть, щоб сформувати собі якийсь відділ для свого штабу, просив у начальника школи старшин. Для цього і був призначений сотник Микола Богаєвський, що став начальником штабу у сотника Тимченка. Між двома командирами виникло непотрібне непорозуміння: з одного боку був сотник Носенко, генерального штабу і начальник школи, а з другого - сотник Тимченко. протегований політичною партією, як командуючий військами адміністративного району Чернигівщини.

22 грудня 1917 р. мене, як командира куріня Юнацької школи, покликав до себе командуючий військами отаман Капкан. Він наказав мені від'їхати негайно до Бахмача з наказами для обох згаданих вище начальників. По одержанні двох секретних пакетів я спитав командуючого військами, чи не міг би я вислати ці накази якимсь молодшим старшиною. На це дістав таку відповідь: — "Ви призначаєтесь комендантом оборони Бахмача. Большевики наступають з Харкова і Полтави. Головні сили Муравйов провадить на Бахмач — Київ. Забирайте решту Юнацької школи. Потяг на ст. Київ-Товарний уже готовий. На поміч — трудно чекати". З цим я відійшов.

Щедро наділений повновластю з підкресленням за всяку ціну не віддати Бахмача, щоби не допустити большевиків до Києва, з глибоким смутком і жалем (тоді ще не знав до кого) вертав я до школи. Брав мене в свої обійми невимовний жаль. Молодий цвіт нашої армії - юнаків — кидали майже в безнадійну ситуацію, тоді як серед шаліючої анархії десятки тисяч озброєного, випробованого в боях вояцтва безжурно демобілізувалося; його не зуміли завчасу, використовуючи для цього національне піднесення, взяти в карби військової дисципліни, а навпаки на мітингах деморалізували накликуванням до поділу землі. Тепер лише ідейні горстки стали до боротьби за рідний край.

Перед самим від'їздом ще пішов я до Головного Начальника Юнацьких шкіл генерала Астафієва. Прийшов до нього не тільки як до начальника, а ще як до свого колишнього щиро любленого професора з Чугуївської військової школи. З мого рапорту він довідався, які накази дістала школа і уділив мені багато порад, що так допомогли мені у виконанні завдання оборони Бахмача.

Тут до речі хочу підкреслити заслуги генерала Астафієва, що зумів ширити ще задовго до революції національну свідомість серед нас ("малограмотних" українців). На це у російськім війську до революції було дуже мало відважних одиниць серед вищої військової генераліції, а генерал Астафієв до неї належав.

23 грудня увечері я вже був у Бахмачі. Начальник школи, сотник Носенко, від'їхав з Бахмача вдоволений. Сотник Тимченко хотів, щоби школа підлягала йому, на що я не міг погодитися, маючи наказ командуючого військами. Я лише зазначив, що в справах адміністраційних буду йому підлягати, як зайде потреба, справи ж бойового характеру, згідно з наказом, буду вести сам. В ціли охорони нашого лівого крила в напрямі на Чернигів вислав я сотника Семирозума з четою юнаків.

На Святий вечір — 24 грудня 1917 р. - в напрямі на Гомель я вислав від школи передову заставу. Після незначної сутички ми зайняли ст.Доч, при тому 2 большевицьких вояків взяли до полону. У нас були легко ранені 2 юнаки і 1 старшина. Від полонених довідавсь я, куди і як наступають війська Муравйова.

В напрямі до ст.Ворожба школа також увійшла в бойову стичність з большевиками. Ст. Бахмач і місто залишилися за нами. Треба зазначити, що в залізничному депо Бахмач було до 2 тисяч затруднених при варштатах робітників, переважно москалів. Про їх настрій віднісся я до сотника Тимченка за інформаціями. Сотник Тимченко був у них на мітингу і сказав мені, що нема страху: робітники оголосили нейтралітет. Трудно було однак вірити в їх невтральність, а мати у себе найблизчім запіллі 2 тисячі озброєних робітників — не належало до приємности. На цій підставі я й приступив до перегруповки Юнацької школи, не гублячи однак бойового зв'язку з противником.

Незадоволення сотника Тимченка з цього мого рішення виявилося в його від'їзді з цілим штабом на ст.Крути. Звідти однак він повідомив, що йде нам на поміч піша дивізія; пізніше вказалося, що замісць дивізії прийшло кілька потягів, заладованих возами. Школа скористала з того й поповнилася набоями з ешелонів. Очевидним було, що Київ не мав вільних військових частин.

Така ситуація, а до того ще й вороже настроєне населення, яке косим оком дивилося на "інтелігентів"-юнаків, безпереривиі сутички з большевиками продовж більш як місяць, — все це дуже зле відбивалося на настроях школи. Частина споміж юнаків це були діти спід селянських стріх, з неусталеним ще світопоглядом і тільки інтуїтивно відчували вони правоту наших змагань, і це давало ще можливість держати курінь у рамах дисципліни.

Активність противника збільшувалася; під його натиском наші передні частини відступили, тільки уже не через Бахмач, а через передмістя його, бо робітники, з наближенням большевиків, виступили активно, збільшуючи і без того переважаючого нас в багато разів противника. 27 січня штаб сотника Тимченка від'їхав в напрямі на Ніжень, де стояв полк імени Шевченка, щоби з тим полком приїхати нам на поміч. Мені нічого не лишалося, як тільки приступити до оборони своїх позицій і приготовитись фортифікаційне до зустрічі з навалою большевиків. В тій цілі після рекогносцировки й приступлено до праці. Роботу було виконано правильно й скоро.

25 січня 1918 р. дістав я повідомлення, що до мене вислано з Києва студентську сотню. Справа військової підготовки цієї сотні була мені добре знана, бо в ній був мій брат з 3-го курсу медицини Університету Св.Володимира. Від нього я довідався, що науку провадилось там 7 днів, уміють уже стріляти та що в Києві — ціле пекло. Повідомлення про приїзд студентської сотні розійшлося серед юнаків як блискавка, а вражіиня, її приїздом викликане, було таке, якби приїхала ціла дивізія. Завдяки цьому, так високоцінному і завжди в бою рішаючому чинникові — піднесення духа,- і удалося задержати наступ Муравйова та змусити його до затяжної боротьби.

Студентська сотня в числі 115-130 людей прибула на ст.Крути о годині 4 ранку 27 січня 1918 р. Мені особисто треба було розв'язати справу, - куди приділити студентську сотню? Я стояв перед альтернативою: можна було злити її до юнаків, так би мовити - поповнити школу, а можна дати її як окрему Сотню, на дільницю оборонної лінії. До цього другого рішення я прийшов з міркувань чисто військового характеру: молодий вояк, без огляду на його інтелектуальність, в критичній хвилині піддається паніці. Таких хвилин я передбачав аж забагато. Паніка ж під час бою є явищем заразливим, а в результаті дає ганебну втечу. Тому-то командирові студентської сотні дав я відтинок найменше загрожений зі сторони противника. Познайомив командира сотні з ситуацією, поінформував, звідки і як буде діставати набої, куди направляти ранених, з ким держати зв'язок, а на випадок відвороту, як вивести сотню з бою. Для зв'язку зі мною він призначив 3 студентів, а між ними був і мій брат; його, з огляду на своє становище, як командира, я був змушений відіслати до сотні назад, прощаючи його поглядом, як показалося, навіки.

А ще в ніч з 26 на 27 січня я мав розмову по прямому дроту з Муравйовим. Його вимога в формі наказу звучала так: "Прігатовіться к встречє пабєданоснай краснай армії, прігатовіть абєд. Заблуждєнія юнкєроф пращаю, а афіцероф всьо равно расстрєляю". Я відповів, що до зустрічі все готове.

Вчасним ранком червоні розпочали свій наступ в зімкнутих кольонах; виглядало так, якби йшли на параду, занедбуючи найпримітивншіі засоби безпеки. Релієф місцевости маскував нас і щойно зближення на віддаль стрілу могло нас уявнити. Передні частини червоних, йдучи в зімкнутих кольонах, очевидне, були певні нашої втечі, а зі станцйної служби по апарату на їхні виклики ніхто їм не відповідав. Тільки-но червоні зблизились на віддаль стрілу, ми їх привітали сильним огнем 4 сотень і 16 кулеметів. Щойно під прямими стрілами переходили вони до розстрілень, поносячи великі втрати в своїх рядах. Наступні відділи уже з потягу приймали бойовий порядок. Таким чином москалі зайняли по фронnу лінію до 5 кільометрів, маючи за собою все надїзжаючі свіжі резерви й прихильно настроєне населення.

А ми... 500 молодих вояків і 20 старшин. Одні вояки місячними боями перемучені, інші - військове не обучені. Розтягнені по лінії фронту до 3 кільометрів, ми, в обороні зарання нашої державносте, вступили в нерівний бій. Коло год. 10 рано приїхала на плятформі 1 гармата, коло неї сам один сотник Лощєнко. Хто його прислав — не знаю, але думаю, що це була його особиста ініціятива. Цей старшина з подиву гідною самопосвятою вносив велике замішання своїми влучними стрілами в запілля червоних і це зупиняло побідний марш Муравйова. Отсю незабутню прислугу цього старшини вважаю за свій обов'язок тут підкреслити.

Коло год 12-ї почали червоні наступати на студентську сотню, але вступивши в зону перехресного вогню, мусили занехаяти свій замір, до цього їх змусила й поява на залізничнім торі Чернигів — Крути сотн.Семирозума, що прикривав наш лівий флянок. Але той большевицький наступ був лише маскуванням, бо справдішній наступ, як цього я й очікував, большевики спрямували на окруження нашого правого крила, що давало б їм в руки ст.Крути, відтинало би нас від нашої бази та уможливлювало їм цілковите окруження нас. Для цієї операції вони мали аж надто вистачаючі сили для маневрування. В цей момент я дістав повідомлення, що командир студентської сотні ранений. Ця втрата болюче відчувалась, бо заступника його не виявилося на місці. Та про це я довідався дещо пізніше; вільних же старшин у мене вже не було, бо половина вибула зі строю. Тут був би дуже придався штаб сотника Тимченка, що мав тепер у себе активних старшин. По 2 годинах наше окруження розпочалося дуже солідно, з застосуванням всіх тактикою вказаних правил.

Наша гармата, уставлена на плятформі на лінії Крути-Бахмач, не могла під прямим кутом на схід протидіяти маневрові червоних. Тоді я вжив резерв. Введення в бій резерву, нашої останньої сотні, передрішало, як ще довго можна боронити наші позиції. В багато разів перевищуюча нас сила противника прискорювала нам вирок і тільки слабе темпо його наступу дало можливість дотягти бій до 9 год. вечора, коли-то настала темна, туманна ніч.

В цім великім напруженні зв'язковий юнак Валентин Атамановський (студент університету Св.Володимира) подав мені телеграму, з якої я довідався, що Шевченківський полк з Ніженя виступив на з'єднання з наступаючими на нас большевиками, себто наступає на нас з тилу. Атамановський був дуже відважний, а що найважливіше було в нім цінного — це завжди прекрасний гумор, і в цій рішаючій хвилині він мені почав порівнювати наш бій з боями під Полтавою шведів і наших з москалями... Та не було часу. Треба було йому сказати правдивий стан нашого положення: наступ большевиків не припиняється, Шевченківський полк є в двогодинній їзді від нас, повний потяг наших ранених бойців потребує опіки.

Сотник Лощєнко ще за дня мусив від'їхати. З від'їздом нашої гармати по цілому фронті усилився енергійний наступ противника. Все, що лишилося, не мало змоги продовж цілого дня через часті атаки противника на найменший перепочинок; отже, мушу вивести їх з бою без дальших страт у людях і приготовитись, щоби могти за всяку ціну з'єднатися з Чорними Гайдамаками в команді Симона Петлюри; вони були вже на ст.Бровари і там приготовлялися позиції. Атамановського післав я ще завидна до студентської сотні з наказом про відворот на вказане їй місце. Цей відворот студентська сотня мала розпочати першою.

Тут підкреслюю ту надзвичайну холоднокровність й уміння панувати над собою наших старшин і молодих вояків, якої не зауважував за час свого побуту на фронті під час світової війни серед старших добре вишколених жовнірів. По студентській сотні виводив я з бою сотні юнаків у такому порядку: 2,3, й 4; 1 сотня, що була в резерві, а вступила в бій по годині другій, здержувала противника, що намагався нас окружити, аж до повної темноти, після чого рештки того резерву відступили цілком з поля бою і приучилися до школи.

По перегляді після бою не було в студентській сотні мого брата, хоч під час бою раненим він не був, бо не було його і в шпитальному вагоні. При докладнім особистім перегляді довідався, що не сказалося й цілої чети студентської сотні до 30 людей, хоч командир сотні все завпевняв, що вони ось-ось надійдуть. Вислав я розвідку, затримав ешалон — та все було даремно. Про судьбу брата і його товаришів довідався я вже багато пізніше. Оказалося, що вони відступаючи, очевидно для скорочення дороги пішли на світло, на ст. Крути, а там зі сходу надійшли якраз большевики. Після того внедовзі й розігралася ще раз кривава драма... їх не розстрілювали, а кололи багнетами, що я ствердив уже в Києві, при похороні, на своєму браті й його товаришах.

Повна небезпек була наша дорога відвороту. Страшний день ще гудів у нас в ухах, а втрати в людях, понесені в ім'я державности, взивали до пімсти. Станцію Ніжень справді обсадив наш Шевченківський полк, що хотів нас обеззброїти у вагонах, бо ж вступити в бій, а ще до того вночі, у нього забракло "мітингового героїзму"; а ще певно не знайшлося в ньому ні одного справжнього москаля, бо перед тим москалем він був би і слухняний до безтями, і покірливий.

З Ніженя треба було усунути Шевченківців, що на щастя обійшлося без крови. 28 січня 1918 р. на ст.Бровари я здав уже релятивний звіт Симонові Петлюрі в присутності його начальника штабу сотника (нині генерал-хорунжого) Удовиченка Олександра. Замісць бодай хвилинного відпочинку ми змушені були вже не боронити доступів до Київа, а йти його брати, бо в нім повстали місцеві большевики, що гарненько озброїлись й організувались там, де був державний центр - отже, в серці України... Та в цих боях я вже підлягав Симонові Петлюрі.

Тут мушу ствердити несовісність деяких авторів брошур на тему бою під Крутами, що в своїх публікаціях старалися вічною ганьбою покрити ім'я тої совісної старшини, що так віддано руководила боєм та чесно — під час бою — разом з молодими вояками вміла вмирати. Рівно ж маю сумнів, чи направду ці автори безпосередньо приймали участь в бою, бо той, хто приймав там участь, не міг не знати, що й я, як командир, ні на одну хвилину не залишив позиції та останній залишав поле бою. І тому твердження тих авторів, що наша молодь там була без проводу, є неправдою. Докладний релятивний звіт з бою під Крутами зберігається на схованці у Київі.

Справою командуючого військами Чернигівщини сотника Тимченка та його начальника штабу сотника Богаєвського зайнявся у свій час війський суд, але кінця свого справа не дійшла через розпочаття повстання проти гетьмана в 1918 році. Отже, обвинувачення і цих двох старшин рівнож є передчасними і лежить воно на совісті тих осіб, що своїми інформаціями впровадили в блуд навіть такого високозаслуженого нашого б.міністра й ученого, як професор Дмитро Дорошенко, що записав як зрадників в історію визвольних змагань України сотників Тимченка і Богаєвського.

Так скінчився бій під Крутами. Втрати сягали: до 250 юнаків, одна чета (до 30 людей) студентів і 10 старшин. Бойовий наказ наша молодь виконала, а пам'ять поляглих оповита авреолем слави і стала взором для майбутніх поколінь! Учасників, що тепер перебувають, як і я, на еміграції, а саме: сотника Модеста Семирозума, бувшого юнака Чорпіту, бувшого юнака Заквалинського (нині майора польського війська), полковника Лощенка та інших, до кого дійде цей звіт-реляція, — подаю за свідків правдивости описаних подій

Взоруй же, наша молоде, на своїх попередників спід Крут і завжди в усіх своїх починаннях пам'ятай, що найсвятішим для нас було, є і буде — не 3-й Інтернаціонал, а Бог і Україна!


   

Бесплатный обмен рекламой - Украинская баннерная сеть