This version of the page http://abetka.ukrlife.org/12strav3.htm (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2006-09-23. The original page over time could change.
Весела Абетка. Читанка. Українська традиція різдвяної вечері

Українська традиція різдвяної вечері

Святу Різдва передує Різдвяний піст, який за строгістю близький до Великоднього. Триває він теж 40 днів - з 28 листопада до 6 січня. Число 40 символізує гнів Божий або покаяння. Потоп продовжувався 40 днів і ночей, 40 днів постилися Мойсей і сам Ісус. Під час посту по понеділках, середах і п'ятницях не можна їсти рибу і соняшникову олію. Після свята Святого Миколая рибу можна їсти лише у вихідні дні, а в останні дні піст повинен бути строгим.

Їжа й оформлення столу передають суть свята. На вечерю готують не менше 12 пісних страв: кутю, узвар, пісний борщ, гарячі страви з відвареного гороху і квасолі, капусту, вареники з картоплею чи іншою пісною начинкою, смажену рибу, гречану кашу з пісною олією, голубці з пшоном, печений гарбуз, пироги з капустою, горохом, калиною, сухофруктами, коржі з маком і т.д.

Пироги змазують соняшниковою олією, солодкі - поливають медом. Гарячі страви доповнюють горіхами, яблуками, медом, іншими солодощами.

Вибір страв залежав від місцевих традицій і статку господарів. Але у будь-якому випадку кількість страв не повинна бути меншою за 12. У старовину сама підготовка до готування їжі враховувала число 12: вогонь у печі розпалювали дванадцятьма полінами, які запасали і сушили протягом 12 днів останнього, дванадцятого, місяця.

Дванадцять страв можуть бути символом 12 апостолів чи свідчити про побажання 12 щасливих місяців наступаючого року для всієї родини. Різдвяний Святвечір - це сімейне свято, коли вечеряти після першої зірки сідають усією родиною, щоб разом прожити наступний рік. Під час трапези не рекомендується вставати з-за столу. Вважається, що це свято не можна проводити на самоті.

З появою першої зірки накривають багатий, але пісний стіл. Святкову вечерю після молитви починають з куті, яка є основною різдвяною стравою. Господарка ставить кутю, яку всі куштують, зачерпуючи з однієї миски.

Справжню кутю готують із пшениці чи ячменю, додаючи родзинки, подрібнені горіхи, попередньо замочені в маковому молочці, мед. Макове молочко з розведеним медом додають у кутю безпосередньо перед їжею - якщо зробити це раніше, пшениця стане твердою і несмачною. Різдвяна трапеза неможлива також без узвара, приготованого із сухофруктів, зварених з медом.

С. Лаврентьєв

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.