This version of the page http://risu.org.ua/potreba-osnovi_n110617 (194.44.175.95) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2020-10-30. The original page over time could change.
Потреба основи - РІСУ
  • Головна
  • Блоги
  • Блог о. Петра Балога О.Р.
  • Потреба основи

Блог о. Петра Балога О.Р.

Потреба основи

27 липня, 14:56
Без правильної основи правильні книги і знання не тримаються цілісності і викликають лише хаос. Без правильних книг і знань, і головне – без любові, навіть правильна основа чинить людину фундаменталістом.

Багато говориться про самовдосконалення, про читання книг, про тренінги, про саморозвиток чи просто про розвиток. Про це мова як на професійному рівні, так і на індивідуальному. А тому люди розвиваються, самовдосконалюються, читають по 100 книг на рік і т. п. Невпинні пошуки – і при цьому часто постійне розчарування. Або, як варіант, тривання в омані і самоствердження в цьому.

В чому проблема? Якщо немає фундаменту, немає чогось, на чому це все будується, не має певного життєвого напрямку, який був би правильним, то всі ці потуги скеровуватимуть власне в поганому напрямку. Тоді читання що більше книг віддалятиме що далі від властивої дороги. А різноманітні пошуки і заглиблення будуть блуканням і властиво розпорошенням. У короткочасній перспективі може з'явитися почуття віднайдення сенсу, проте у довгостроковій перспективі неспокій і незадоволення напевно з’являться.

Жан-Поль Сартр свого часу читав 300 книг на рік. Так як в дитинстві отримав якусь родинну психологічну травму і мав постійно якийсь непереборений страх і якісь комплекси, це читання йому не сильно допомагало. Проголошував пізніше різні комуністичні бредні, повчав людей як їм жити, тоді коли сам вів досить свобідне у етичному плані життя, та ще й весь час був п’ятою колоною Кремля у Європі. Коротко кажучи, саморозвиток і книги не зменшили дурості у голові Сартра. Бо не було фундаменту. Хоча не бракувало ерудиції, знань, фантазії, логіки, блискотливості і всіляких інших талантів.

Навіть деякі релігійні особи читають, читають і читають, але так як не мають порядної основи, то всі ці книги лише збільшують хаос і бардак у голові, в теологічному мисленні в тому числі. Деякі навіть стають атеїстами, інші піддають сумнівам деякі правди віри, ще інші переходять з конфесії до конфесії у пошуках властивої. Бо не мають основи, яку треба було здобути напочатку. Свого часу Тома Аквінський влучно писав: «Якщо на початку розумування береться за основу хибний аргумент, все подальше розумування, навіть якщо складатиметься з правильних аргументів, піде хибним шляхом».

Але. Ніколи не пізно! Завжди можна повернутися то точки виходу. Це як з людиною, що заблукала: головне, повернутися і знайти місце, звідки ти починав дорогу. І зорієнтуватися, як тепер прокласти правильний шлях. А тому, варто розібратися спочатку з основами, щоб потім на ній, як цеглини, складати прочитане, почуте, досвідчене. Інакше це буде складання на нестійкому багні – все провалиться рано чи пізно. А деколи навіть непомітно для укладача.

Звичайно, не всі мають повну основу, дехто лише часткову, дехто лише її поки що будує, а дехто і втратив або знищив. Але навіть для тих, хто її має – цього їм не вистачить. Мати основу, тобто фундамент, а не мати при цьому любові - це різновид фундаменталізму. Зазвичай фундаменталізм асоціюється з браком основи, і це правда. Однак теж наявність основи без правильної надбудови – це теж фундаменталізм.

А тому, два елементи важливі: правильна основа і потім правильні цеглини. Бо маючи добрий фундамент, можна теж зійти на манівці, читаючи і присвоюючи різний «хлам», витрачаючи час на різні фальшиві теорії і бредні. Тут дуже важливий майстер, який навчить, як правильно будувати, тобто якийсь вчитель, наставник. Варто брати за приклад досвід і думки великих людей, і від них вчитися. І теж не зупинятися на звичайному наслідуванні, лише примножувати і розвивати здобуте. Від вчителя ми беремо напрямок, головне щоб він був правильним, а дійти можемо навіть далі від того свого наставника.

Підсумовуючи, можна так сказати. Без правильної основи правильні книги і знання не тримаються цілісності і викликають лише хаос, волюнтаризм, невпинні зміни поглядів, конфесій, життєвих установок, цілей і т. д. Без правильних книг і знань, і головне – без любові, навіть правильна основа чинить людину фундаменталістом, що в ім’я ідеї і в ім'я цієї основи готова знищити інших, «інакомислячих». Одне і друге – сліпота, одне і друге вимагає перебудови: чи то основи, чи то стін. Інакше дах з’їде у будь-якому випадку.

Теги: #Блоги
Коментарі
Інші дописи блогера
ПРОВИДІННЯ БОЖЕ І СВОБІДНА ВОЛЯ ЛЮДИНИ: Концепція «провидіння» у Стародавньому світі
19 жовтня, 08:54
ВІЧНА ІСТИНА І ЛОГІКА
06 жовтня, 12:33
ХРИСТИЯНИН І ВИБОРИ
07 вересня, 12:49
Про вправи, акт і потенцію
19 серпня, 08:18
Останні блоги

Блог о. Михайла Димида

Блог о. Михайла Димида
Християнський Геловін. Чи можна християнам святкувати Геловін?
Вчора, 20:45

Блог Мирослава Мариновича

Блог Мирослава Мариновича
Христова Правда у призмі культурних імператив
27 жовтня, 09:45

Блог Іллі Бея

Блог Іллі Бея
Вже четвертий предстоятель вніс митрополита Епіфанія в диптих
25 жовтня, 23:21

Останні новини

Вчора
13:18
"Страждаюча Церква": УПЦ МП хотіла провести Службу у Софійському соборі, але їм не дозволили
13:05
У церкві під час ремонту знайшли зворушливе послання з порадою  для людства
12:20
У храмі в Ніцці стався теракт: троє загиблих, кілька поранених
11:49
У Патріарха Кирила та його сестер  знайшли нерухомості на майже три мільйони доларів
11:37
Масштабний проєкт «Бієнале Шептицький» завершився в УКУ
11:34
Кримська «прокуратура» відкрила справу проти імама за проповідь в мечеті
11:05
У Китаї заборонили слова: «Христос», «Ісус» і «Біблія»
10:00
Оприлюднено заповіт єпископа Яна Нємца
09:46
Скільки вихідних буде в українців на Різдво 2020 за григоріанським календарем
09:35
Глава УГКЦ висловив співчуття з приводу смерті владики Яна Нємця
Публікації
Статутні документи УПЦ і ПЦУ: порівняльний аналіз – інша точка зору
Вчора, 16:05
Аналітика
Про закон щодо перейменування Церков
28 жовтня, 09:50
Колонки
Соборність по-кіпрськи, або В чужий монастир зі своїм статутом не лізуть
26 жовтня, 10:00
Коментарі