This version of the page http://pravda.if.ua/viyskovi-shpitali-stanislavova/ (178.20.156.56) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2018-11-03. The original page over time could change.
Військові шпиталі Станиславова - Pravda.if.ua
  • Військові шпиталі Станиславова

     11 листопада минає 100 років від завершення Першої світової, або, як тоді казали, «великої» війни. У її жорнах загинуло понад 10 мільйонів солдатів та офіцерів, від 7 до 12 мільйонів мирних мешканців, а голод та епідемії, спричинені нею, забрали ще понад 12 мільйонів осіб. Поранень у війні зазнало понад 10 мільйонів людей.

    Воєнна хуртовина зачепила і наш край, де протягом трьох років, з 1914-го по 1917-й, відбувалися завзяті кровопролитні бої. Дотепер українські вчені навіть приблизно не можуть підрахувати кількість загиблих українців у тій війні. У Станиславові в цей час було багато військових шпиталів армій воюючих сторін, які по черзі займали місто, пише ГК.

    В операційній австрійського військового шпиталю. 1916 рік.

    Медичною службою австро-угорської армії керував 14-й відділ військового міністерства. У мирний час вона складалася з 27 санітарних підрозділів (Sanitätsabteilungen – нім.). Вони обслуговували таку ж кількість гарнізонних шпиталів (Garnisonspitaeler), що розташовувалися в містах, де дислокувалося командування армійських корпусів або була сконцентрована велика кількість військових частин. У переліку 27 гарнізонних шпиталів у містах Австро-Угорської імперії є 4-й шпиталь у Львові, де дислокувалося командування XI армійського корпусу.

    У містах з гарнізоном у 500 осіб були відкриті військові шпиталі (Truppenspital), в яких не тільки лікували хворих військовослужбовців, але й були організовані курси підготовки санітарів з носилками (Blessiertenträger) і санітарів з перев’язувальним матеріалом (Bandagenträger). Хоча гарнізон Станиславова був численнішим та нараховував біля 3 тис. осіб, але, як видно з напису на брамі шпиталю, зображеного на старих поштівках, медичний заклад у ньому мав статус військового шпиталю (Truppenspital), а не гарнізонного.

    У населених пунктах з гарнізоном від 300 до 500 осіб були лікарні (Marodenhaus), в яких проходили лікування легкі і нетранспортабельні хворі. У кожній казармі був організований медпункт, який на деякий час міг прихистити хворого.

    Так повелося, що символом військової медицини Станиславова-Івано-Франківська вважається палац Потоцьких. Цій родині магнатів Станиславів належав з часу заснування. Його останній власник Антон Прот збанкрутував і не зміг вчасно сплачувати податки. У 1801 р. місто в нього забрали через борги і передали державному Релігійному фонду. Невдовзі в палаці Потоцьких розмістили військовий шпиталь. Для потреб шпиталю австрійці ґрунтовно перебудували колишню магнатську резиденцію. Дехто з архітекторів навіть вважає, що знамениту парадну браму з лицарями поставили не Потоцькі, а військові медики.

    Інспекція німецьким генералом військового шпиталю у Станиславові, жовтень 1917 рік. Знімок зроблений біля дверей реальної школи. Нині військова поліклініка, вул. Старозамкова, 2. Будинок зберігся практично без змін.

    Рішення облаштувати військовий шпиталь було цілком логічним, адже за Австрії місто мало досить численний гарнізон. У 1847 р. цивільне населення Станиславова становило 10 866 осіб, а військових було 1600 – більш ніж кожен десятий мешканець. Зростало населення міста, та збільшувався, відповідно, і його гарнізон. Спочатку медики використовували для своїх потреб триповерховий палац у глибині подвір’я та два флігелі обабіч входу. У 1895-му звели двоповерховий корпус ліворуч.

    Значної роботи лікарям додалось у Першу світову. Місто тричі переходило з рук в руки. Після марної спроби утримати місто, 30 серпня 1914 р. австро-угорська армія відступила в гори, а до Станиславова 3 вересня увійшла російська армія. Після тривалих боїв, 7-8 лютого 1915 р. австро-угорським військам вдалося на декілька днів захопити місто, проте 19 лютого 1915 р. росіяни повернулася до Станиславова. У червні того ж року місто знову опинилося під владою австро-угорської корони. В серпні 1916 р. у результаті Брусиловського прориву російські війська втретє за війну увійшли до Станиславова, де перебували до липня 1917 року. Лінія фронту не відступала далеко поза околиці міста.

    Німецькі вояки і місцеве населення біля воріт військового шпиталю в палаці Потоцьких. Перша світова війна.

    Тоді у шпиталях почергово змінювали один одного то австро-угорці зі своїми союзниками німцями, то росіяни. Поранених було так багато, що, крім шпиталю, який містився у палаці Потоцьких, для військово-медичних потреб використовували будинки реальної і ремісничої шкіл, монастиря Сестер-Служебниць Василіянок, школи на вулиці Шопена та інших приміщень. Військовий шпиталь був навіть у тюрмі «Діброва».

    Наявні архівні матеріали не дали можливості встановити повний перелік медичних закладів воюючих сторін, як і точної картини, які саме приміщення у Станиславові вони займали. Під час перебування в місті російських військ, 16 квітня 1915 р., наказом начальника Станиславівського гарнізону була призначена комісія з розгляду санітарного стану в місті і дотримання санітарного стану дислокованими військовими частинами, куди від міста входили бургомістр і міський санітарний лікар, лікар 7-го автомобільного санітарного транспорту. Попри певні недоліки, комісія відзначила добре облаштування госпіталів.

    У цей час в місті були: тюремний шпиталь (192-й польовий пересувний шпиталь) на вул. Гловацького (нині Республіканська); команди евакопункту для поранених і хворих в районі готелю Каца (станом на 1929 р. його власником була Роза Кац, мав він усього чотири номери з пічним опаленням) на вул. Колійовій (нині Залізнична); 356-й польовий пересувний шпиталь на вул. Липовій, що приймав також інфекційних хворих з числа місцевого населення; Єкатеринославський лазарет за помірну плату здійснював дезінфекцію одягу та білизни в дезінфекційній камері (мав також свій підрозділ з камерою в Тлумачі).

    Російські вояки у Станиславові. 1915 рік.

    Євангелістську лікарню в Княгинин-колонії, якою опікувалася громада німецької колонії (колишнє приміщення лікарні «Бетесда», нині вул. Цеклера, 18), займав лазарет Червоного хреста. У квітні 1915 р. у зв’язку з рішенням санітарної комісії міста тут облаштували бараки для інфекційних хворих, тому лазарет вибрався до іншого приміщення.

    Станом на 1916 рік на Тринітарській площі, у палаці Потоцьких, дислокувався резервний шпиталь «Галич». У жовтні 1916 р. частину приміщень, займаних цим шпиталем, використовував перев’язувальний загін 1-го польового шпиталю Всеросійського земського союзу. Тоді ж ремісниче училище на вул. Кілінського було передане під 9-й загін Київського Червоного хреста (нині цей будинок на вул. Лепкого, 28 займає Національна поліція).

    Будинок на вул. Липовій, 17 (сучасна – Шевченка) займав 2-й приватний Петроградський перев’язувальний загін, який надавав також стоматологічну допомогу. Двоповерховий будинок №17 зберігся, він другий від перетину вулиць Т. Шевченка та С. Гординського.

    Будинок на вул. Собеського, 15 (сучасній – Січових Стрільців) займала комендатура міста. Нині цей будинок має номер 25, в ньому розміщується редакція газети «Галичина».

    З серпня 1916 до липня 1917 року, коли місто перебувало у руках росіян, на головному міському кладовищі по вул. Сапіжинській (сучасний Меморіальний сквер) ховали і військових. Так, перев’язувальний загін Державної думи, який належав до 41-го армійського корпусу, поховання проводив у вересні 1916 р., 2-й лазарет 19-ї піхотної дивізії – протягом 27 березня – 4 червня 1917 р., 20-й Петроградський перев’язувальний загін Червоного хреста – протягом березня-квітня 1917 р., 359-й полковий пересувний лазарет – у липні 1917 року.

    Руїни резервного шпиталю у Станиславові. 1917 рік. Будинок знаходився позаду Пасажу Гартенбергів, на сучасному Вічевому майдані, у правому куті фотографії проглядається готель Уніон (сучасний бізнес-центр Київ).

    Стосовно австро-угорських та німецьких шпиталів інформації практично немає, але, очевидно, займали вони ті ж приміщення, бо одні змінювали інших. Так було як під час Першої, так і впродовж Другої світової війни. Поранених було так багато, що, крім шпиталю в палаці Потоцьких, для військово-медичних потреб використовували інші, зокрема й шкільні приміщення.

    Про перебування у тюрмі «Діброва» російського військового шпиталю видно з рапорту пристава першої дільниці від 28 квітня 1915 р. станіславському поліцмейстеру: «…Вільні площі «Діброви» зайняті під команду 1-го лазарету 71-ї піхотної дивізії. У головній будівлі розміщено 100 нижніх чинів, сестри милосердя, один священик і школа фельдшерів. У в’язничній канцелярії тепер лікарська канцелярія і адміністрація: 5 лікарів, один доглядач і команда писарів. Нарешті, в останній будівлі, з заднього боку тюрми, утримуються хворі і поранені, яких налічується 324 особи. В’язничне подвір’я зайняте санітарними двоколками та возами, у сараях поставлені коні».

    Померлих у цьому лазареті було достатньо. Тож не дивно, що ховали їх буквально за декілька сотень метрів від приміщення в’язниці. Тоді тут було закладено два військових кладовища. Одне, як свідчать архівні документи, – в парку цісаревни Єлизавети, пізніше друге – «в г. Станиславе за парком цисаревны Елизаветы на военном полковом русском кладбище». Обидва кладовища розташовувалися на місці теперішнього міського стадіону «Рух». Восени 1924 р. з цих військових кладовищ були ексгумовані 34 одиночних, 29 подвійних та 11 братських могил на військову ділянку Першої світової війни на головне міське кладовище по вул. Сапіжинській (сучасний Меморіальний сквер).

    Про перебування у станиславівській «Діброві» шпиталю залишив цікаві спогади небіж Івана Франка, син його рідного брата Захара – Василь Франко. Він був вояком Легіону Українських січових стрільців, потрапив у російський полон. Там Василь копав окопи під Кам’янцем-Подільським, важко захворів і пролежав у шпиталі всю зиму. Навесні 1918 р. Поділля зайняли австро-угорські війська, і Василя відправили доліковуватись у Станиславів, де він пробув кілька тижнів до відправлення в Угорщину, в містечко Нірегаза.

    Небіж Івано Франка – Василь Франко.

    Василь Франко згадував: «Воєнний шпиталь у Станиславові містився в бувших славних на цілу Галичину Бригідках (він плутає «Діброву» з відомою львівською в’язницею – авт.), де до війни каралися тільки ті, що мали вироки більше двох років сидіти в тюрмі. І мені довелося в тих непривітних мурах, які перемінено з тюрми на шпиталь, перебути в надзвичайній чистоті та добрім лікарськім догляді».

    Ярема КВАСНЮК

    (Visited 79 times, 1 visits today)

    04 Жов, 10:55 Версія для друку Лист редактору
    Додати новий коментар

    Залишити коментар: Скасувати відповідь

    Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:



    4659

    На стадіоні ІФНТУНГ «зазеленіло» футбольне поле університету (фоторепортаж) 21:08

    З самого ранку на стадіоні ІФНТУНГ кипіла робота. В рамках проведення капітального ремонту спорткомплексу ім. Гемби А. П. ведуться заплановані роботи з облаштування футбольного поля. Сьогодні ми стелили на футбольне...

    Оля Полякова похизувалася голим тілом: фото 18+ 12:03

    Українська співачка Оля Полякова після концертного шоу відправилася відпочивати та набиратися сили на Мальдіви. Полякова влаштувала собі сонячні канікули та уже встигла приголомшити шанувальників провокаційним кадром з пляжу. Оля виклала...

    Мер Франківська відвідав новий та сучасний ринок на вулиці Короля Данила (фоторепортаж) 11:02

    Нині пройшлися вулицями Бельведерська, Короля Данила, Яновича, Південний бульвар, разом з керівником осередку Олександром Качанко та керівниками структурних підрозділів заглянули у двори та дитячі садочки, інформує Правда.іф.     Першим...

    Франківські поліцейські викрили групу осіб, які проводили незаконну оцінку майна (фоторепортаж) 09:51 1 коментар

    Трьох осіб затримано. Вони за винагороду занижували вартість майна суб’єктів декларування, щоб останні мали змогу не вносити зміни у свої декларації. У вівторок, 30 жовтня, оперативники Управління захисту економіки спільно...

    Світоліна показала, як відпочиває після тріумфу в Сінгапурі: звабливе фото 14:37

    Перша ракетка України Еліна Світоліна показала, як вона відпочиває після виснажливого сезону. Еліна Світоліна закінчила сезону перемогою на Підсумковому турнірі WTA і відправилася на відпочинок в статусі четвертої ракетки світу. Наша спортсменка...

    Зима атакує столицю країни-агресора: Москву засипало снігом (фото) 13:36 1 коментар

    На дорогах почали відбуватися перші зимові аварії, оскільки лише деякі автовласники встигли перевзути гуму. Повідомляє Главком. У вівторок, 30 жовтня, москвичі побачили перший сніг - хоча по-справжньому першим він не був,...

    Настя Каменських оголила сідниці перед камерою: фото 18+ 10:33 1 коментар

    Українська співачка Настя Каменських, яка розвиває сольну кар'єру під псевдонімом NK, вкотре розбурхала мережу пікантними фото. Артистка оголила пружні сідниці, що залюбки показала своїм підписникам в Instagram. Настя Каменських дедалі...

    У Франківську відтворили події Листопадового чину і проголошення ЗУНР (фото+відео) 20:07

    Сьогодні, 31 жовтня, в Івано-Франківську відбулася реконструкція подій Листопадового зриву та боїв українських захисників проти польських загонів 1918 року, інформує Правда.іф.     Під час реконструкції франківцям показали перші дні...

    Павутина, скелети і гарбузи. Як Івано-Франківськ готується до Хелловіну (фоторепортаж) 14:16 4 коментарі

    У ніч з 31 жовтня на 1 листопада відзначають Хелловін. Допоки в соціальних мережах тривають дискусії, чи варто Івано-Франківську, як християнському місту, долучатися до святкування Дня усіх святих, популярного в...

    В Івано-Франківську нагородили кращих поліцейських (фоторепортаж) 09:51

    Очільник прикарпатської поліції Володимир Голубош відзначив поліцейських, які проявили особисту ініціативу, самовідданість, наполегливість та високий професіоналізм при виконанні посадових обов’язків. Відзначили кращих правоохоронців сьогодні, 30 жовтня, під час відеоселекторної наради...

    У Франківську через пожежу евакуювали чотирьох мешканців багатоповерхівки (фоторепортаж) 12:48

    30 жовтня о 06:13 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу в місті Івано-Франківськ на вулиці Тролейбусна. До місця виклику направлено чергову зміну оперативно-координаційного центру та черговий караул частини...

    В окупованому Криму випав перший сніг: вражаючі фото 12:35

    У горах окупованого Росією Криму випав перший сніг. Так, снігом вкрита одна з наймальовничіших вершин Криму – гора Ай-Петрі. Про це інформують "Крим. Реалії". У ніч на 26 жовтня температура...

    З нагоди Дняя автомобіліста у Долині пройшла виставка ретрокарів (фоторепортаж) 23:27 1 коментар

    З нагоди Дняя автомобіліста у Долині пройшла виставка ретрокарів, інформує Правда.іф.     "Ретро автомобілі на день автомобіліста. Долина 28.10.2018",- повідомив Анатолій Кондрин

    У Франківську пройшов відкритий кубок зі спортивних танців (фоторепортаж) 20:45

    У Франківську пройшов відкритий кубок зі спортивних танців та Чемпіонат України "Ювінале-2" в категорії 10 танців, інформує Правда.іф.     "Хоч сам не танцюю, але танцювальні заходи майже не пропускаю 😀Особливо,...

    Ямницький ліцей отримав компостер для переробки відходів (фоторепортаж) 18:57

    Ямницький ліцей отримав компостер для переробки відходів, здобувши перемогу в конкурсі еко-освітніх проектів “Компола”.     Учні тепер уже 8-А класу Ямницького ліцею під керівництвом учителя біології Надії Кавки та...

    В Івано-Франківську відбулися змагання з aвтoмобільного слaлому (фоторепортаж) 14:47

    У субoту, 27 жoвтня, в Іванo-Франківську, на Північнoму бульвaрі ім. Пушкiнa, вiдбyвся eтaп чeмпіонaту Укрaїни з aвтoмобільного слaлому на кyбoк мiстa Івaно-Франківська “Слaлом-ІФ”.     Пoхизуватися свoїм вмiнням вoдити і...

    Франківчанка представила колекцію одягу на Lviv Fashion Week (фоторепортаж) 20:18

    Сьогодні другий день триває Lviv Fashion Week. Дизайнери-учасники презентують глядачам колекцію "Весна-літо 2019".     Вчора ввчері свою колекцію Framiore на подіумі Lviv Fashion Week презентувала франкічанка Наталія Найда, інформують "Вікна" з посиланням на "Курс". В описі колекції...

    Моторошна знахідка в чорному лісі: на Прикарпатті пошуковці натрапили на людські останки (фоторепортаж) 14:15 1 коментар

    Останки чотирьох людей виявили на Прикарпатті на околиці лісу.     Чорний ліс поблизу села Павлівка досліджували фахівці комунального підприємства "Пам'ять" та товариства "Меморіал". Шукали могилу українських націоналістів, розстріляних німцями...

    Як зірка серіалу “Рабиня Ізаура” мандрувала Карпатами (фоторепортаж) 22:06

    В соціальній мережі Фейсбук відомий телеведучий Дмитро Комаров розповів про пригоди бразильської акторки Луселії Сантуш у Карпатах: Зараз на шляху до Чернівців. Класний день, гірська дорога, відмінна погода. Купили білих...

    В музеї Бухаресту можна побачити унікальні старовинні кахлі із гуцульського села Кути (фоторепортаж) 21:19

    Про це йдеться в соцмережі Фейсбук. Світлини оприлюднили на сторінці  ГуцулВуду. Турки, сирени, риба з раком на кутських кахлях з колекції музею в Бухаресті. P.S. Я знаю, що турки – нетипове...