This version of the page http://te.20minut.ua/blogs/ne-rozpinajte-mamu.html (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2018-04-09. The original page over time could change.
Не розпинайте маму! - Блог Ірина Мацко на te.20minut.ua
Інші блоги

Не розпинайте маму!

  • Автор: Ірина Мацко
  • Українська письменниця, видавець, громадський діяч.

  • access_time
  • chat_bubble 1

Щойно автобус показав свого лисого лоба через кордон, як назустріч йому вибігли зграйкою чепурні хатки моєї України, мого рідного краю. Хоча досвітні промені ще тільки прокидалися, геть заспані хатини, протираючи свої очі-вікна, раділи і мало не підстрибували, дивлячись, як діти повертаються додому. Ніби вітали із поверненням.

Обабіч дороги, на чорних масних грядках людських городів, поважно повсідалися заквітчані господині-картоплини, за ними галантно виструнчилися рядочки кукурудзи, а ще далі акуратно вишикувалися клаповухі бурячки. З одного боку, доки сягало око, стелилися зеленим пишним килимом поля, ніби розмальовані талановитою художницею-осінню у маково-волошкові кольори. З іншого – додивлялися свої сни, пускаючи в небо хмарки туману, пузаті велети – гори Карпати. Перестрибуючи через камінці, наввипередки бігли струмочки. Моя земля, ніби огорнула мене теплими, пухнастими, рідними обіймами, поцілувала у чоло: «Ось ти й вдома, дякую, що повернулася…».

І справді, як би гарно не було десь там, своє рідне було мені найкращим. Хатки,  поля, гори, ліси, чепурні грядочки і люди, які, ніби мурашки, бігли кожен у своїх справах. Я їхала із заробітків. Там не знайшла щастя, хоч і везла у гаманці кругленьку суму. Серце, думки та й душа були тут, у рідному краї і, я вирішила повернутися. Давно не була вдома, адже заробітчанство займає багато час, а той летить невпинно.

Глянула на небо і обімліла – зліва чорна хмара, справа – чиста синява. Під серцем тихо закололо…

  • О Україно! Все, як завжди! Та що ж візьмеш з неї, такі українці… - Збудив мене від роздумів вигук жіночки, що сиділа через прохід. І почалося... Стільки бруду я не чула вже давно і, це про свою землю! А ще кілька годин тому ці люди, їдучи додому, розповідали, як хочуть повернутися, як скучили, і як добре вдома, бо це ж їх рідна земля. Жах охопив мене, але не тільки мене. Чепурні хатки, бурячки та соковиті вишні, які щойно вітали нас спохмурніли, винувато опустили очі від тих слів і, наче почорніли. Хіба ж вони винні у тому? Цвітуть, ростуть, буяють, як завжди, дарують свій врожай цьому краю, цим людям.
  • А от інші народи…  –  продовжила жінка, що сиділа поряд зі мною.

Автобус винувато в`їхав у місто. Обабіч дороги я раптом побачила знайому. Вона виглядала, як старенька бабуся, хоч була ще зовсім молодою. Я знала її історію. Була вона давньою і величною. Колись вона була першою красунею, королевою називали, багатою і щедрою, на всі округи славилася гостинністю, добром, вишуканістю та мудрістю. Та минув час і, тепер вона стояла тут із простягнутою  рукою і просила милостиню. Її поставили тут… діти. Через них вона тут. Їх у неї було багато. Усі розумні, красиві, талановиті. Та й не дивно, адже дала їм усе, що мала, плекала, виховувала. Вони виросли. Подарувала їм найкращу землю, показала традиції родинні, навчила мови співучої, пісень мелодійних, пригорщами давала любов, вмивала в росі, щоб красу мали, вишивала сорочки на добру долю і, кожному дала пучечок талантів. Діти мали все і завжди були найкращими. Дочекалася… забули все рідні діти. Впустили в дім її чужинців, що хазяйнують тепер і свої порядки встановлюють, дітей вигнали подалі, щоб десь собі на життя заробляли, а маму… поставили біля дороги, щоб просила, бо ще їм мало. «Діти, дітоньки мої. Я ж все вам дала. Чому тікаєте від мене? Виженіть зайд і живіть щасливо…» – шепотіла жінка. «Хіба ж я інакшою стала, що так ненавидите? Хіба ж я в змозі без вас, сама, впоратися із наругою?». Мовчали… Усі мовчали, тільки далі нарікали на народ, на землю, на неї… на рідну… Україну.

«Так, дозволяємо нелюдам господарювати, чужинців допустили, та ще й нарікаємо…» - подумки відповіла я.

  • А ви як думаєте? – повернув до мене голову сусід.
  • Не розпинайте маму… - відповіла я, ледь ковтаючи клубок, що  здавив горло. – Починаймо з себе…

Ніби прозріння прийшло до мене «Ні, я маю бути тут, бо тут моя мама – моя земля. Вона мене народила, поїла, годувала, виростила, співала мені пісень, виколисала. Нечесно її тепер залишати».

І не просто бути тут, а бути гідною її, бути вдячною за все, що дала, і захистити своїми вчинками, ставленням, повагою перш за все до себе, до неї, до свого краю, народу. І так кожен… А тоді гуртом і чужинців виженемо, і зло викорінимо, і заживемо гідно, бо ми того варті.

  • Ще трошки, мамо…

Ірина МАЦКО

Коментарі (1)
  • Jack Winchester

    Все правильно... Хоча і трохи сумно читати... Ірина, пишіть більше та частіше. Почав читати з цікавості.... але мусив дочитати до кінця. Та й ще з задоволенням. Маєте щось таке... що примушує тебе триматися на сторінці...
Ірина Мацко - Інші дописи автора
Острівець кохання із сердець Терни і Поля

Легенда Перлиною міста вважають жителі та гості Тернопільський став. А острів Закоханих на ньому, як осередок любові....

Не розпинайте маму!

Щойно автобус показав свого лисого лоба через кордон, як назустріч йому вибігли зграйкою чепурні хатки моєї України, мого...

Як ми вбиваємо традиції, або Колядники-жебраки

Свята ще тривають, українці одне одного щиро вітають, традиції живуть. Здається, все чудово. Старші люди тішаться і святкують...

Як ми вбиваємо традиції, або Колядники-жебраки

Свята ще тривають, українці одне одного щиро вітають, традиції живуть. Здається, все чудово. Старші люди тішаться і святкують...

Блог
Олександр Вільчинський
Березень і поети
Мар'яна ДОХВАТ
Може, кондуктори таки потрібні?
Ігор Дуда
Перепади  ранкового настрою
Віталій Бойчук
ЧЕРГОВИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ КОНФЛІКТ РОЗГОРЯЄТЬСЯ У ТЕРНОПОЛІ
Всі блоги Створити блог
Фонтани, ярмарок, катер, селфі з писанками. Тернополяни святкують Великдень (відео)
Вітання тернополян та гостей міста з Великодніми святами
До кого швидка на виклик може не приїхати
У Тернополі працюють фонтани (фото)
Аварія на Тернопільщині забрала три молодих життя
Де у Тернополі можна зробити селфі з писанкою
Від читачів
Соціальні послуги, що надають ГО за кошти бюджету - реалії Тернополя та досвід інших міст
Життя без законів – ЛНР/ДНР
Підлісецькі лісівники разом зі студентами провели лісову толоку
За розпалювання вогнищ у лісі штрафуватимуть - ДП "Кременецький лісгосп"
На координаційному комітеті соціальні партнери обговорили проект Програми зайнятості населення Тернопільської області на 2018-2020 роки
Гусятин: День відкритих дверей у ТзОВ «Аграрний край»
Фахівці сервісних професій потрібні на ринку праці Тернопільщини
У Тернополі - Форум професійних майстрів
Як правильно вести бесіду з роботодавцем тепер знають заліщицькі безробітні
У Чернихівцях - виїзний дистанційний майданчик
Читати ще новиниarrow_drop_down
Свіжий випуск

№ 14 від 2 квітня 2018

Читати номер
Всі номери >
Правила користування сайтом

Незалежний новинний портал з оперативним висвітленням подій у Тернополі та області. Сайт новин №1 у Тернополі за розміром аудиторії. Новини створюються для Вас мультимедійною редакцією RIA та 20minut.ua. Ми висвітлюємо важливі та цікаві події, людей, життя Тернополя. Редакція запрошує читачів додавати власні новини в розділ "Від читачів". Сайт 20minut.ua входить до видавничої групи RIA Media, яка також є частиною Медіа корпорації RIA © 20minut.ua. Усі права захищені. Будь-яка публiкацiя, передрук чи наступне поширення матеріалів сайту у друкованих або електронних засобах масової інформації можлива винятково у разі письмового дозволу правовласника.

  • phone_in_talk (0352) 43-00-50
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up