This version of the page http://www.kinokolo.ua/argument/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2015-07-10. The original page over time could change.
«Judenkreis, або Вічне колесо», Василь Домбровський - Арґумент-Кіно - KINOKOLO.UA

"Вічне світло незаплямованого розуму"

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки

Алєксєй Дунаєвський. Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки. – ГЛОБУС-ПРЕСС, 2006. – 864 с. – Російською мовою.



07.07.2015 14:14

Триває приймання українських фільмів на 45-й МКФ «Молодість»

Приймання заявок до участі в 45-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість» для українських фільмів триває до 1 серпня, повідомляють організатори...

07.07.2015 14:11

Оприлюднено розклад подій Одеського МКФ-2015

Від 3 липня на офіційному сайті ОМКФ доступний повний розклад фестивальних показів та майстер-класів 6-го Одеського МКФ, який відбудеться з 10 до 18 липня...

04.07.2015 16:34

Літній літературний лекторій

Від 7 липня до 31 серпня у Києві триватиме «Літній літературний лекторій». Відомі українські письменники проведуть 15 лекцій на різноманітні літературні теми для всіх охочих розвиватися влітку...

09.07.2015 16:05

Уряд ініціює виробництво патріотичних фільмів і розробляє закон про державну підтримку кіна

27 травня 2015 року у Кабінеті Міністрів України відбулася нарада «Про створення ігрових та документальних фільмів патріотичної тематики та їх фінансування у 2015–2016 роках» під головуванням прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка...

19.06.2015 17:55

В Голлівуд – без Довженка

У Лос-Анджелесі відбувся фестиваль українських фільмів... Кожен, хто любить кіно, мріє побувати в Голлівуді. Хоча далеко не кожен уявляє, що воно за штука така, той Голлівуд? Синонім найуспішнішого кіно. Комплекс кіностудій на східному узбережжі Сполучених Штатів. Ще щось?..

17.06.2015 16:30

«...З чорною ознакою»

15 червня — день народження Івана Миколайчука. І п’ята річниця смерті Юрія Іллєнка... Так трапилось — один цього дня народився, другий — помер. Миколайчук пішов від нас давно — ще 1987-го, 46-річним... Юрій Іллєнко був одним із тих, хто колись відкрив Миколайчука — бо ж саме очима Іллєнкової камери побачили ми Івана Палійчука в «Тінях забутих предків». А як розкрилася Буковина і сам Миколайчук у «Білому птасі з чорною ознакою»!..


Оригальный салон красоты Киев с выгодными ценами для посетителей, подробно на salonaltosenso.com.ua

19.06.2015 16:50

«Judenkreis, або Вічне колесо», Василь Домбровський

Володимир Войтенко, АК 

Вночі з 28 травня на 29 червня о 00:30 на телеканалі «1+1» – програма «Арґумент-Кіно»: фільм українського режисера Василя Домбровського «Judenkreis, або Вічне колесо» (1996), розповідь про стрічку та спеціальний сюжет про творчість видатного українського актора Костянтина Степанкова…

Повнометражний дебютний ігровий фільм українського кінорежисера Василя Домбровського «Judenkreis, або Вічне колесо» створено на кіностудія ім. Олександра Довженка 1996 року. Стрічку знято за ориґінальним сценарієм Станіслава Цалика, написаним у тісній ідейній співдружності з режисером.

Сюжет картини розгортає наскільки реальну, настільки й фантасмагоричну історію про те, як до буковинського прикордонного міста приїхав справжній Дон-Жуан і що з того вийшло. Місто вгадується як Чернівці. Час дії – Друга світова війна.

Фільм складається з кількох історій, які так чи так пов’язані й перетинаються, вливаючись до руху вічного колеса життя, в якому сфокусовано всі можливі людські фантазії, сподівання та мрії, без яких неможливо жити й триматися на грішному світі.

В осерді цього споконвічного руху бринить кохання – драматичне кохання української дівчини Марічки, яке розгортається на тлі колообігу зміни влад на Буковині – румуни, росіяни, німці, румуни, росіяни...

А поміж ними – два загублені світи, український та єврейський, що приречені на драму виживання. Ось бо Judenkreis, себто з ідишу та німецької «Вічне колесо», – це вже й зловісна назва місцевого ґетто, до якого є вхід, та з якого немає виходу.

Героїв стрічки безжальний час так само безжально ставить на межу вибору, за яким – честь чи безчестя, за яким життя чи смерть. І над усім цим ширяє печальна народна мудрість. Мудрість, яка не дає рецептів, та може дарувати сердечну розраду.

Важливо наголосити, що своїм фільмом Василь Домбровський, короткометражна стрічка якого «Довженко починається, або Сашко-реформатор» демонструвалася в «Арґументі-Кіно» минулого грудня, віддає належну шану цілому материку Українського поетичного кіна, що не важко зауважити в певних сюжетних мотивах, образах та навіть одвертих цитатах.

Зауважу також, що на початку 90-х цей режисер дебютував короткометражкою «Сорочка зі стьожкою» за сатиричним оповіданням Володимира Винниченка «Уміркований» та «щирий». А в картині «Judenkreis, або Вічне колесо», що цікаво, актуалізував сюжет знаменитої Шевченкової поеми «Катерина».

Екранну історію буковинського міста на трагічному зламі часів, у якій цілком можна прочитати історію загальноукраїнську, Василеві Домбровському допомогло втілити ґроно чудових українських акторів – Богдан Ступка, Тамара Яценко, Лев Перфілов, Петро Бенюк, Світлана Круть. А також – Костянтин Степанков, про творчість якого у програмі демонструватиметься спеціальний сюжет.

Осягаючи послання кінотвору, насамкінець варто зацитувати одного з героїв фільму з його нехитрою мудрістю: «Бог створив наше містечко і сказав людям: «Живіте!». І стали вони жити – вірити у вічну душу, орати землю, родитися, купувати-продавати… Приходили вороги – палили, рубали, руйнували. Але стоїть, стоїть наше містечко і буде стояти, бо Богові так потрібно».

**

КОСТЯНТИН СТЕПАНКОВ, ПИТОМО УКРАЇНСЬКЕ

Ігор Грабович, АК 

Костянтин Степанков був правдивою українською кінозіркою. Його фільмографія налічує кілька десятків найменувань стрічок  різного жанру та хронометражу. До кіна ж Степанков прийшов наприкінці 1950-х років, проте уславився пізніше, у шістдесяті, в питомо українських кінокартинах, де зіграв низку надзвичайно виразних національних характерів.

Визначальними для образу Степанкова стали два фільми, створені 1968 року. В картині «Камінний хрест» режисера Леоніда Осики він зіграв сусіду господаря, який піймав злодія, проте не може його скарати через власну м’якосердість. Власне, саме Степанкову тут довірено втілити усі можливі страхи злодія, бо його герой не якийсь там похмурий мовчазний кат у кутку, як його напарник, проте цілком відкритий, навіть у чомусь доброзичливий убивця, який уміє і розмову підтримати, і випити та закусити. Себто він цілком своя людина, земляк, який, однак, не відступиться від обраної мети.

В цій ролі проявилося те, що згодом прославить Степанкова – його неймовірна пластичність, яка переростає у непередбачуваність, уміння передати динаміку внутрішніх психологічних процесів, зробити їх максимально виразними та наочними аж до надмірности.

У дебютному повнометражному фільмі режисера Бориса Івченка «Анничка» Степанков зіграв батька головної героїні, сільського багатія Кметя, який пильно стежить за всіма процесами довкола. Він тримається старих звичаїв, вірить у силу та намагається усе контролювати. Це господар у якомусь предвічному сенсі цього слова, де воно позначає не лишень умілого хазяїна, але також одноосібного аж до скупости власника, який нізащо не поступиться своїм.

Дія картини точиться упродовж Другої світової війни, коли українцям, не залежно від їхнього бажання, доводилося брати ту чи ту сторону. Герой Степанкова намагається триматися сильніших, якими були на той час німці. Відтак він робить усе, аби ніщо не підважувало його позицію, не шкодило його господарству та родині.

Степанков зіграв одного з найвиразніших батьків в українському кіні, довів до краю певні національні риси, котрі яскраво проявляються в екстремальних умовах, зокрема, моральну амбівалентність, часом безпринципність, однакову відкритість до добра і зла. У цій та інших своїх ролях актор утілив на екрані правдиво живих людей, власне, своїх сучасників, яким повсякчас доводилося здійснювати непростий вибір.

Саме таким є його Тугар Вовк із фільму Леоніда Осики «Захар Беркут». Це ще один амбівалентний український герой, регіональний політик з усіма його способами виживання та маніпулювання ситуацією. Тугар Вовк – прийшлий боярин, який опинився на території чужої йому громади й не хоче визнавати місцевих порядків. Така ситуація могла б залишатися непевною й далі, якби не вторгнення татар, котрі прагнуть підкорити місцевий люд та піти далі – за Карпати.

Тугар Вовк навіть готовий боротися з чужоземцями, як він це робив колись у битві на ріці Калці, проте його вчасно розкривають і звинувачують у зраді. Подальша його поведінка цілком логічна, хоча й не позбавлена звичної амбівалентности: він відкрито переходить на бік татар, водночас прагнучи мінімізувати кількість жертв серед мирного населення.

Так само важливо, що Степанков тут ізнову зіграв батька доньки, яка стає свідком його безсилля та ганьби. Вочевидь, це також один з найважливіших національних сюжетів, який може позначати і фактичний конфлікт, і бути глибоко символічним, адже батько тут намагається якось передати доньці власний непевний спадок, що він будований на компромісах та зраді. І донька позначає в картині і можливу спадкоємицю, і, фактично, саму землю, країну, яка відрікається від цього небажаного спадку.

Степанков грав ролі не тільки у фільмах Українського поетичного кіна, але й у цілком соцреалістичних стрічках, створюваних на кіностудії Довженка та й не тільки. Однією з них є трилогія «Дума про Ковпака», що була знята на початку 1970-х київським режисером Тимофієм Левчуком.

Перед нами офіційна на той час  біографія знаменитого українського партизанського ватажка часів Другої світової війни, який залишається на окупованій території та створює загін опору для боротьби з німцями. І від самого початку нам показують характер Ковпака, одного з тодішніх партійних функціонерів, який аж ніяк не схожий на комуніста.

Наділений владними повноваженнями, він розпоряджається владою, як дбайливий батько. Його накази радше схожі на мудрі поради, а лайка – на дружню критику, яка змушує ще більше згуртуватися навколо тієї чи тієї справи. У картині Ковпак керує евакуацією, створює продовольчу базу майбутнього партизанського загону, проте також благословляє і молоде подружжя, котре вирішило одружитися у такий тривожний час.

Особисто завантажуючи борошно, Ковпак тут схожий на якогось чи не біблійного персонажа, що той раптом опинився в епіцентрі найважливіших подій і тому змушений взяти на себе відповідальність за долю власного народу. Так само він веде себе й на полі бою, і за його межами, серед знайомих та чужих йому людей. Здається, Ковпак тримає самого Бога за бороду, і сам незабаром ним стане.

Усі ці асоціації виникають лишень завдяки непересічному талантові Степанкова, який умів із кожного свого персонажа зробити щось більше за визначені йому у сценарії функції, наділити його неоднозначністю та водночас значущістю, логікою характеру та непередбачуваністю дій.

Вночі з 28 травня на 29 червня о 00:30 в «Арґументі-Кіно» – стрічка «Judenkreis, або Вічне колесо», у якій ми побачимо одну з останніх ролей Костянтина Степанкова.

Ця роль невелика за обсягом і здається незначущою, проте вона вкрай важлива для образного світу картини. Степанков зіграв Коваля, людину начебто сторонню, спостерігача, який не хоче втручатися у події, проте не може собі відмовити в тому, аби не поглузувати з ближнього. Степанков тут сміється цілком відкрито і щиро, проявляючи певну широту натури й доброзичливість до співрозмовника.

І ще одна важлива річ – у фільмі він грає миротворця, людину, яка прагне замирити суперечності, не допустити конфлікту, тим паче кровопролиття. У цьому важко побачити звичний конформізм чи потребу зберегти власний статус, що було притаманне багатьом його переднім героям. Ідеться радше про мудрість, за якою криється розуміння законів світу. Коваль Степанкова тут є фраґментом одвічного українського колеса, яке котиться собі помаленьку, прагнучи примирити й поєднати усіх, хто живе на цій землі.




Дзеркало кіномистецьких шедеврів на каналі «1+1» в авторській програмі Володимира Войтенка АРҐУМЕНТ-КІНО.

19.06.2015 16:50

«Judenkreis, або Вічне колесо», Василь Домбровський

Вночі з 28 травня на 29 червня о 00:30 – останній у 16-му сезоні випуск програми «Арґумент-Кіно»: фільм українського режисера Василя Домбровського «Judenkreis, або Вічне колесо», розповідь про стрічку та спеціальний сюжет про творчість видатного українського кіноактора Костянтина Степанкова…

14.06.2015 17:29

«Сьомий маршрут», Михайло Іллєнко

Вночі з 21 травня на 22 червня о 00:55 у програмі – фільм українського режисера Михайла Іллєнка «Сьомий маршрут» та розмова з автором стрічки про дивовижну історію, яка лежить в основі її творення, про кіномістифікації, українського кіногероя й не тільки…

04.06.2015 16:55

«Фучжоу», Михайло Іллєнко

Вночі з 14 травня на 15 червня о 01:20 у програмі – фільм українського режисера Михайла Іллєнка «Фучжоу» та студійна розмова з автором стрічки про історію її творення…

01.06.2015 17:06

«Камінна душа», Станіслав Клименко

Вночі з 7 травня на 8 червня о 01:50 у програмі – фільм українського режисера Cтаніслава Клименка «Камінна душа», розповідь про стрічку та сюжет про романтику й драму українських народних героїв на кіноекрані...

25.05.2015 17:44

АРҐУМЕНТ-КІНО у червні’2015

Насамкінець 16 сезону, в червні 2015 року, в «Арґумент-Кіно» продовження українських кіносеансів – фільми Станіслава Клименка, Михайла Іллєнка та Василя Домбровського…

25.05.2015 17:28

«Приятель небіжчика», В’ячеслав Криштофович

Вночі з 31 травня на 1 червня о 01:55 у програмі – фільм українського режисера В’ячеслава Криштофовича «Приятель небіжчика» (1997), розповідь про стрічку та розмова у студії з автором картини…

19.05.2015 15:06

«Криниця для спраглих», Юрій Іллєнко

Вночі з 24 на 25 травня о 01:25 у програмі – дебютний режисерський фільм Юрія Іллєнка «Криниця для спраглих», розповідь про стрічку та сюжет про творчість видатного майстра…

14.05.2015 15:40

«Відлюдько», Роман Балаян

Вночі з 17 на 18 травня о 01:30 у програмі – картина видатного українського кінорежисера Романа Балаяна «Відлюдько» (1977) та розмова у студії з Романом Балаяном про фільм і роботу над ним…

05.05.2015 15:58

«Совість», Володимир Денисенко

Вночі з 10 на 11 травня о 01:15 у програмі – фільм видатного українського кінорежисера Володимира Денисенка «Совість» (1968) та спеціальний сюжет про корпус фільмів, автори яких розглядають проблему морального вибору, що поставав перед людьми за часів нацистської окупації в Європі й на теренах колишнього СРСР…

22.04.2015 18:59

«Захар Беркут», Леонід Осика

Вночі з 3 на 4 травня о 01:40 у програмі – класика українського кінематографа: фільм режисера Леоніда Осики «Захар Беркут» та сюжет про кінематографічні тенденції у зображенні боротьби українців із ворогом.…

18.04.2015 18:19

«Камінний хрест», Леонід Осика

Вночі з 26 на 27 квітня о 01:00 у програмі – класичний твір українського кінематографа – фільм режисера Леоніда Осики «Камінний хрест» та сюжет про творчість актора Борислава Брондукова…

14.04.2015 17:41

«Іван Миколайчук. Посвята», Анатолій Сирих

Вночі з 19 на 20 квітня о 01:00 у програмі – фільм 1998 року про життя і творчість видатного українського актора, сценариста й режисера Івана Миколайчука, що його створив режисер Анатолій Сирих за сценарієм Людмили Лємєшевої…

14.04.2015 17:05

АРҐУМЕНТ-КІНО у квітні-травні’2015

У квітні-травні 2015 року в «Арґумент-Кіно» українські кіносеанси – фільми Леоніда Осики, Володимира Денисенка, Юрія Іллєнка, Романа Балаяна, В’ячеслава Криштофовича та стрічка про творчість Івана Миколайчука…

07.04.2015 19:27

«Час печалі ще не настав», Сєрґєй Сєльянов

Вночі з 12 на 13 квітня о 01:10 у програмі – фільм «Час печалі ще не настав» російського режисера Сєрґєя Сєльянова та спеціальний сюжет «Пострадянське кіно: Парадокси розпаду імперії»…

28.03.2015 17:58

«Духів день», Сєрґєй Сєльянов

Вночі з 5 на 6 квітня о 01:00 у програмі: фільм «Духів день» російського режисера Сєрґєя Сєльянова та спеціальний сюжет про подальшу продюсерську практику Сєльянова...


Новости кино ukrfilm.com