This version of the page http://www.ut.net.ua/History/21984 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2011-10-19. The original page over time could change.
Коктейль Молотова – Брєжнєва - Історія - Український тиждень
Середа, 19 жовтня Мобільний RSS
Укр Eng
Увійти
НовиниПолітикаЕкономікаСвітСуспільствоКультураІсторіяПодорожіКолонкиАрхівЖурналПошук
8 травня, 2011  ▪  Ярослав Файзулін  ▪  64
-25

Коктейль Молотова – Брєжнєва

Як творилися і що прикривали радянські міфи про «Велику Вітчизняну війну» та «Велику Перемогу»
Матеріал друкованого видання
№ 18 (183)
від 5 травня

Напередодні відзначення чергової річниці «Перемоги» в радянсько-німецькій війні відбувається посилення політичного протистояння навколо цієї сторінки нашої історії. Влада, яка апріорі мала б робити все можливе для зменшення протестних настроїв і примирення в суспільстві, виступає ініціатором суперечок, повертаючись до комеморативних практик радянської доби. Зокрема, український парламент схвалив ініційовану КПУ заяву «До 65-ї річниці Нюрнберзького трибуналу над фашистськими злочинцями», якою фактично осудив спроби вітчизняних науковців і політиків об’єктивно відображати роль СРСР у розпалюванні війни та його участь у злочинах проти людства. Через кілька днів Верховна Рада прийняла Закон «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років», згідно з яким 9 Травня на будинках органів влади та інших установ по всій Україні з’являться червоні прапори. Звісно, дражливі спроби реанімувати й актуалізувати ідеологічний набір радянських штампів щодо Другої Світової нагадують дії слона в крамниці посуду, однак вони наочно демонструють підхід нинішньої влади до висвітлення ролі України в радянсько-німецькій війні. Він цілковито збігається з радянським міфотворенням про «Велику Вітчизняну війну» й «Велику Перемогу», що відбувалося протягом тривалого часу.

Міф про «Велику Вітчизняну війну»

Із захопленням влади в Україні радянські ідеологи взялися за побудову нової системи цінностей з притаманними їй героями, святами й міфами. Місце традиційних українських свят зайняли День інтернаціоналу, Міжнародний комуністичний день 8 Березня, День Паризької комуни, річниці творення СРСР тощо. У роки радянсько-німецької війни з’являється новий потужний міф під назвою «Велика Вітчизняна війна», який під час воєнних дій мав підтримувати віру у владу та її керманичів, мобілізувати населення на боротьбу з ворогом, а по її завершенні творити безнаціональну ідентичність й уніфікований «радянський народ». З часом він набув значної популярності й замінив собою інший фундаментальний радянський міф про «Велику Жовтневу революцію», увійшов у наукову літературу і шкільні підручники й був утілений у державному святі День Перемоги. Наповнений ура-патріотичною риторикою, він відвертав увагу від трагічних наслідків війни для України і злочинів комуністичного режиму.

У перший же день німецько-радянської війни (22 червня 1941 року) комісар закордонних справ СРСР Вячєслав Молотов у промові по радіо порівняв агресію Гітлера з походом Наполеона й запевнив слухачів, що як колись російський народ відповів Наполеонові вітчизняною війною, так і тепер «Червона армія і весь наш народ знову поведуть переможну вітчизняну війну». Наступного дня промову було надруковано в газеті «Правда». У цьому самому номері видання вийшла стаття члена Академії наук СРСР Ємєльяна Ярославского «Велика Вітчизняна війна радянського народу», в якій чи не вперше подано «потрібну» інтерпретацію війни і введено в обіг ключові кліше, котрі взяла на озброєння радянська пропаганда: 1) Велика Вітчизняна війна радянського народу; 2) визволення країни від фашистських загарбників; 3) велика перемога над Німеччиною. Через два дні її було видано окремою брошурою багатотисячним тиражем. Визначення, озвучені ідеологами в перші дні війни, радянська пропаганда впродовж десятиліть видавала за народні, й жоден тогочасний історик не наважувався поставити їх під сумнів.

У назві «Велика Вітчизняна війна» було об’єднано визначення двох попередніх воєн, у яких брали участь народи Російської імперії: Першої світової війни/Великої війни, пам’ять про яку 1941 року була ще свіжою, і російсько-французької війни 1812-го, яка в російській історіографії мала визначення вітчизняної.

Інтенсивне творення міфу тривало й у роки «визволення» української території від наци­стів. Як зазначає історик Владислав Гриневич, на честь «звільнення» столиці України (6 листопада 1943 року) та України (28 жовтня 1944-го) ЦК КПУ розробив плани заходів щодо спорудження монументів «визволителям»: «пантеону героям Вітчизняної війни», погруддя генералам, монументів «Слава» та «Перемога», а також установлення пам’ятників героям партизанської війни. У Києві планувалося зведення окремого пам’ятника-монумента «Перемога», який мав відобразити «боротьбу радянського народу проти іноземних загарбників і допомогу російського та інших народів СРСР, а також Великого Сталіна українському народу у визволенні радянської України.

Міф про «Велику Перемогу»

Завершенням «Великої Вітчизняної війни» й апогеєм державного міфу була так звана Велика Перемога радянського народу над фашизмом. Німеччина капітулювала перед західними державами 7 травня 1945 року в Реймсі, а вже 8 травня підписала капітуляцію перед представниками СРСР у Берліні. Того самого дня Президія Верховної Ради СРСР призначила «всенародне торжество» на 9 травня, вочевидь, для виокремлення ролі Радянського Союзу в подоланні Німеччини та привласнення перемоги над нею. Так почалася традиція відзначати окремий радянський День Перемоги. На відміну від СРСР на Заході падіння Третього рейху та його союзників вшановували й вшановують дотепер без зайвої помпезності як день пам’яті загиблих.

Перший величезний парад у СРСР на честь «Перемоги» з викиданням на бруківку німецьких знамен відбувся на Красній площі в Москві 24 червня 1945 року. Приймав парад Маршал Радянського Союзу Гєоргій Жуков, адже, як стверджує Віктор Суворов, Верховний Головнокомандувач Збройних сил СРСР Іосіф Сталін відмовився від цієї почесної місії, не вважаючи війну переможною. І справді, за сталінських часів міф про «Велику Перемогу» розвивався недовго. Після 1945-го Свято Перемоги відзначали ще 1946 року, а вже в 1947-му воно перестало бути вихідним днем. У підручнику з історії для середніх шкіл 1947 року під 8 травня 1945-го написано: «Безумовна капітуляція Німеччини», а дата 9 травня навіть не згадувалася.

До 1947-го всі великі міста Радянського Союзу були очищені від інвалідів війни – живих свідчень трагедії. На офіційних заходах та урочистостях постійно слухали одних і тих самих ветеранів, ретельно відібраних для публічних промов і навчених говорити стандартну «правду» про війну. Дивлячись на весь цей великий театралізований фарс, Олександр Довженко ще 1946 року зазначив: «Огні горять. Музика грає. Майорять кров’ю стяги Перемоги. Гримить майдан Червоний під тягарем іржавої надлюдської божественної слави. Скрегочуть танки, виють радіо-поети панегірики маршалам, коням, залізу і знакам нагрудним великих подій. Салюти. Горді плани. Міжнародний вплив. Свято Перемоги. А на полі. Запрягшись у плуг, напруживши м’язи і голови зігнувши від потуги, орали вдови й корови і тихо плакали, вмиваючи слізьми свої права і обов’язки неухильні і найточніші в світі достовірність – страждання. О світе лихий! Що тобі до них? (…) І будь проклятий всяк, хто п’є, жере й сміється, пишучи сьогодні про добробут. І будь проклята пафосна лож в устах його».

У роки правління Микити Хрущова відбулася переоцінка «Перемоги». Її приписували не Сталінові, як раніше, а партії, уряду, Червоній армії і радянському народові. Однак Свято Перемоги і далі залишалося звичайним робочим днем.

Лише 1965 року, за часів Лєоніда Брєжнєва, коли більшість справжніх ветеранів війни відійшли в небуття, а нове покоління не було свідком лихоліття війни, радянське керівництво відродило міф про «Велику Перемогу». День Перемоги став національним святом, що відзначалося з великою помпезністю. Для учасників війни викарбувано спеціальну медаль. Москву, Київ, Брест оголосили міста­­ми-героями. В Україні ставили пам’ятники й музеї на честь «Перемоги» справжнім і вигаданим «героям» війни, невідомим солдатам. У Києві Брєжнєв особисто відкрив монумент Матері-Вітчизни і Музей Великої Вітчизняної війни.

Міф про «Велику Перемогу» виявився життєздатним і після розпаду СРСР. Її річниці відзначають у державах, які входили до складу Радянського Союзу, за винятком країн Балтії.

Брати наші менші

У міфі про «Велику Перемогу» українцям відводилася роль молодшого брата, який був визволений російським народом. У 1943–1944 роках українські радянські діячі та органи влади не шкодували епітетів для вихваляння «старшого брата» за його участь у «звільненні» України. Водночас боротьба власного народу залишалася непоміченою.

Переможцем війни визнав росіян і Іосіф Сталін. 25 травня 1945-го на офіційному прийомі на честь «Перемоги» в Кремлі він виголосив тост за здоров’я російського народу, «найвидатнішу націю» і «керівну силу Радянського Союзу», народу «з ясним розумом, стійким характером і терпінням», який став вирішальною силою, що «забезпечила історичну перемогу над ворогом». Участі у війні та втрат інших народів Союзу, передусім українського, Сталін не відзначив. Хоча ціна «Перемоги» була жахливою: загинули 4 млн військових і 4,5 млн цивільних українських громадян, 3,5 млн осіб евакуйовано на Схід, а 2,4 млн вивезено на роботи до Німеччини. Частково або повністю зруйновано 714 міст і селищ міського типу, 28 тис. сіл, знищено економіку України.

По завершенні війни наша країна опинилася в довоєнному статусі. Їй не вдалося здобути власної державності, а відтак вона і далі залишилася адміністративно-територіальною одиницею Радянського Союзу й контролювалася Кремлем. Українську владу призначала Москва, до Росії вивозили природні багатства й результати праці українців, радянські органи держбезпеки жорстоко придушували будь-які вияви інакодумства, репресіям піддавалися учасники національно-визвольного руху. Членство ж в ООН, Наркомати закордонних справ та оборони, створені в Києві наприкінці війни, були лише фікцією, ілюзією існування української державності.

Однією з вигід «Перемоги у Великій Вітчизняній війні» для України радянські історики називали об’єднання наших земель в одній державі. Насправді ж це було не так. За межами УРСР разом із населенням залишилися одвічні українські території: Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Лемківщина, Пряшівщина, Берестейщина, Марморощина й частина Буковини. І аж ніяк не соборницькими ідеалами керувалися радянські очільники, визначаючи кордони нашої держави. Поряд із риторикою про «єдність українських земель» Іосіф Сталін використовував останні як розмінну монету в переговорах із лідерами «народних демократій», а значна українська національна меншина в зазначених країнах ставала додатковим важелем впливу на їхні уряди.

Чорні плями

Поза міфом про «Велику Перемогу» залишалися незручні для радянської влади питання: масові розстріли ув’язнених у перші тижні війни і несприйняття цієї влади значною частиною українського населення; використання як гарматного м’яса штрафних рот і непідготовлених та неозброєних новобранців-чорносвитників; нелюдські накази Сталіна й Ставки Верховного Головного командування від 16 серпня 1941 року № 270, за якими командири і червоноармійці, що потрапляли в німецький полон, прирівнювалися до «злісних дезертирів», а їхні родини піддавалися репресіям; наказ від 28 липня 1942-го № 227, за яким усі, хто відступав, оголошувалися зрадниками й мали віддаватися під суд військового трибуналу. Загороджувальні загони отримали вказівку «розстрілювати на місці панікерів та боягузів»; командири здобували славу й робили кар’єру коштом життя тисяч підлеглих їм вояків, яких кидали невчасно в бій лише для того, щоб здобути якийсь об’єкт на святкову дату; мародерство; масові депортації; терор проти західноукраїнського населення; злочини радянських партизанів та багато іншого.

Не описана в офіційній історії війни й радянська тактика «випаленої землі», за якою влада намагалася вивезти все, що могла, а решту знищувала. Під час евакуації в Запоріжжі комуністи підірвали Дніпрогес, не повідомивши про це ні цивільне населення, ні військових. Унаслідок потопу, за деякими даними, загинуло близько 20 тис. червоноармійців, багато цивільного населення та десятки тисяч голів худоби. У Дніпропетровську було підірвано хлібокомбінат разом із робітниками. В Одесі під час відступу Червоної армії затопили приморські квартали разом із їхніми мешканцями, а поранених червоноармійців скидали в море разом із санітарними машинами. Таких фактів десятки, а то й сотні. Однак, пишучи про злочини нацизму, радянські історики замовчували діяння тоталітарного режиму.


9 травня, історія, міфи, перемога, червоний прапор
Поділитися|
Реклама
Останні публікаціїзгорнутирозгорнути
  • Янукович заблукав між Євразією і Латинською Америкою
    Зустріч у Донецьку засвідчила, що модель «чєго изволитє» себе вичерпала, а інший формат співпраці Москву у відносинах з Януковичем не цікавить. Це, у свою чергу, ставить перспективу переходу України із глухого кута міжнародної ізоляції у пряму залежність від зміни формату влади.
    сьогодні, Олександр Крамар
  • Жадан в академічному виконанні. Чекаємо на оперу?
    Проект «Транзит», втілений у рамках ХVII Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти», дивував слухачів грою на пюпітрі і віршами Сергія Жадана у поєднанні з академічною музикою
    сьогодні, Тетяна Терен
  • Як Кучма і Янукович втратили довіру Вашингтона
    Зоряним часом у відносинах між Україною та США був 1994 рік. Однак історичний шанс було втрачено. Нинішні настрої у США щодо подій в Україні – від Конгресу до впливових громадських організацій – спонукають Обаму дистанцюватися від авторитарного хазяїна Межигір’я
    сьогодні, Аркадій Сидорук, 3
  • Сигнал до відступу
    Полярна крига в Арктиці тане швидше, ніж прогнозують кліматичні моделі. Чому?
    сьогодні, The Economist
  • Ucrainica Italiana
    Італійська славістка та україністка Джованна Броджі-Беркофф про стан україністичних студій в Україні та світі
    сьогодні, Ганна Трегуб
  • Темна справа: в Україні процвітає чорний ринок людських органів
    Черговий трансплантаційний скандал: правоохоронці звинувачують лікарів у викраденні очей у померлих. Медики дивуються: мовляв, вони не знали, що скоюють злочин.
    сьогодні, Андрій Ткач, 22
  • В Раді змінювали час, мораль і орієнтацію
    Український парламент завжди вирізнявся неабиякою продуктивністю, тому нинішній день винятком не став. Попри те, що плани були грандіозними, а очікування – величезними, закінчилось все як завжди. Пшиком
    вчора, Роман Малко, 29
  • Олександр Мотиль: «Європа – це єдиний вихід для Віктора Януковича»
    В інтерв’ю Тижню американський політолог, професор політології Ратґерського університету Олександр Мотиль розповів про майбутнє справи Юлії Тимошенко, політичні перспективи Віктора Януковича, укладання Угоди про асоціацію України з ЄС та зміну зовнішньої політики Росії щодо України після повернення Владіміра Путіна в президентське крісло
    вчора, Олександр Саліженко, 7
  • Янукович сам собі виніс вирок
    Фактична відмова Віктора Януковича виконувати умови ЄС і США щодо припинення політичних репресій запускає відлік часу, який залишається нинішньому президентові України на посаді. Причому його кінець наблизить не опозиція чи народне повстання, а незадоволення осіб його ж оточення. Тих, кого в народі називають «олігархами»
    вчора, Олександр Крігер, 11
  • Інший Китай: Тайвань може стати найбільшим «драконом Азії»
    Яким був би Китай, якби півстоліття тому націоналістична партія «Гоміньдан» не програла громадянської війни комуністам
    вчора, Ігор Тимоць, 1
Коментарі
Редакція не несе відповідальності за зміст коментарів, не обов'язково поділяє думки коментаторів. На сайті працює пост-модерація коментарів.
У коментарях заборонено нецензурну лайку, повідомлення расистського та ксенофобського характеру, особиста образа коментаторів або інших осіб. Особи, які нехтуватимуть цими правилами будуть позбавлені права коментувати на нашому сайті.
Сторінка 1 з 4
1234
Коментарів: 64 — Додати коментар
slevin8 травня, 13:38LinkIP: 94.178.185.***
І коли я спілкувався зі старими людьми, свідками окупації красной армії і німчугами то їхні спогади явно не на користь радянських військ. І тому пока ще живі свідки то не помішало написати книгу памяті , про все як вели себе одні і другі, і все с перших уст, щоб дальше не жити міфами і кіношними серіалами про хоробрих, мудрих і добрих енкеведистів.
  Відповісти
Ветеран8 травня, 14:45LinkIP: 109.229.22.***
Єдиний спосіб триматив ладу - зробити людей зомбованими. Пєтечка Сімонєнко та з ним, покладуть всіх на плаху, тільки би і далі мати зиск.
  Відповісти
Ернест8 травня, 15:28LinkIP: 94.178.151.***
Пани б'ються-в хлопів чуби тріщать.Одні скажені вовки(чит."один")перегризли горлянку іншому вовку.Ніхто не думав про сиріт-українських,німецьких,російських,польських,французьких...Помовчимо в день скорботи за безневинно загиблими.P.S.Червонозадим гнидам,блюзнірам,новоявленим лєнінцам і іншій наволочі-не коментувати.
  Відповісти
Юрій9 травня, 10:09LinkIP: 94.231.183.***
Гарні слова, підтримую!
  Відповісти
Західняк8 травня, 15:51LinkIP: 95.134.108.***
Ті очевидці окупації, з якими я говорив, всі як один стверджують, що німці були жорстокими окупантами: якшо німець побачив, що хто-небудь безпідставно вдарив коня, то такого німець міг убити на місці; або щонайменше добряче побити. Тому ставлення до тварин було дуже обережним.
  Відповісти
Slanislaw8 травня, 16:23LinkIP: 88.135.206.***
Ніяк не можу збагнути, "що" намагаються святкувати захисники теорії "великой победы" - адже у війні загинуло біля 40 міл. осіб з них біля 16 міл. в Україні - так хіба це перемога. В цілому світі відзначають день пам'яті за жертвами війни, а у нас продовжується процес звеличення режиму , якого вже немає. Більшість істориків і військових зазначають , що з боку СРСР допущено стільки помилок, що їх дії можна трактувати як геноцид проти власного народу.
  Відповісти
Західняк8 травня, 17:12LinkIP: 95.134.108.***
Керівництво СССР - бракон'єри народів СССР. Подібно, як теперішні на джипах.
  Відповісти
Статистик8 травня, 19:40LinkIP: 91.200.234.***
Хочу скласти оцю цифру у, мовляв, загиблих у тій війні "біля 16 млн. в Україні" з деколи озвучуваними "підрахунками" щодо, нібито, 10 чи навіть 15 млн. жертв Голодомору 1932-33 рр. Та ще до того додати інші численні - справді БАГАТОМІЛЬЙОННІ жертви наших краян у ту - починаючи, скажімо, з 1914 і аж до того ж 1953 рр. - вельми жахливу добу. Й, у підсумку, задати отаке питання: якщо ця "статистика" справді достовірна, то, власне, хто ж в Україні тоді залишився в живих? Тобто, чи не слід нам більш уважно і ретельно, серйозно і зважено підходити до цього питання? Бо бездумно й легковажно оприлюднюючи отакі - суперсенсаційні "дані" (за принципом "хто більше видасть нагора число жертв"), ми у такий спосіб даємо нашим опонентам і супротивникам зручний привід узагалі ставити під сумнів сам факт тих воіснину колосальних втрат, що понесла Україна у ХХ ст., в т.ч. у висліді панування в ній богоборчо-людожерського більшовицько-сталінського режиму.
  Відповісти
Анонім8 травня, 21:36LinkIP: 88.135.206.***
цифра 8,5 та 10 млн. жертв - це офіційна статистика, яка не враховує жертв з боку УПА а також так званих "чорношинельників" - селян яких забирали з осель і кидали з цеглиною в руках в бій - для виявлення вогневих точок - нажаль ці жертви ні в якій статистиці не враховувались...
  Відповісти
Левко10 травня, 18:55LinkIP: 88.135.206.***
так чому у Вас нескладається з цифрами - в 1932-33 загинуло 10-15 млн. украінців - так за документами ті землі були заселені росіянами - яким зразу надавали підсилені пайки і вселяли в спустошені хати українців. А в роки війни вже 8-10 млн. гинули від безвіповідальності вже і українці і переселені росіяни + додайте "приєднані" західні області України.
  Відповісти
Історик8 травня, 19:59LinkIP: 91.200.181.***
У статті вказано 8,5 млн. загиблих. Редколегія "Книги Пам*яті України" називає цифру в 10 мільйонів, відзначаючи, що мають прізвища цих людей.
  Відповісти
Олд8 травня, 20:34LinkIP: 93.75.69.***
А, так не було Перемоги? Вона лише - так звана? То, певно, Гітлер приймав капітуляцію Молотова в Зааідово, а Сталін застрелився? А в Карлзгорсті нічого не було? І Кейтель не підписав там капітуляцію Німеччини? Ну-ну... І Берлін не пав? Ну-ну... І всі ветерани повмирали до 1965 року? Ну-ну... Ті, кому в 1941-му році виповнилося по 20, в 1965-му були 44-річними, а близько 1980-го пішли на пенсію. Але ці очевидні факти не вписуються в концепцію автора. Не здивуюся, якщо завтра прочитаю в Тижні, що то Бандера приймав капітуляцію в Німеччині. А заразом і прапор на куполі рейхстагу встановив. І ще щось... А я думав, солідний журнал... Шкода, помилявся.
  Відповісти
Анонім8 травня, 21:47LinkIP: 88.135.206.***
Ось офіційна статистика стану військ на початок війни: Співвідношення ворожих сил на радянському західному кордоні. Червень 22, 1941: Німеччина та союзники Радянський Союз Співвідношення Дивізії 166 190 1 : 1,1 Військовий персонал 4 306 800 3 289 851 1,3 : 1 Гармати та мортири 42 601 59 787 1 : 1,4 Танки 4 171 15 687 1 : 3,8 Бойові літаки 4 846 10 743 1 : 2,2 Так скажіть, будь-ласка , як з таким співвідношенням сил можна було вести війну 4 роки. і втратити 27 млн. (з боку СРСР) - це перемога .... - мені здається це повна нікчемність в управлінні, безвідповідальність до свого народу... - по статистиці це повна поразка.
  Відповісти
Олд8 травня, 23:35LinkIP: 93.75.69.***
Нє, шановний, то є різні речі - факт Перемоги (тобто Німеччина капітулювала, червоний прапор над рейхстагом, Нюрнберзький трибунал тощо) і міркування про ЦІНУ перемоги. Так, ціна страшна, ніхто й не заперечує. Мій дід загинув, обороняючи Київ :( Але ставити під сумнів загальновизнані результати війни, ще й пересмикувати факти, тупо фантазувати (к 1965 року всі учасники війни повмирали - так пише автор) - це є верхи цинізму, знущання над пам"яттю людей, які загинули, захищаючи Батьківщину. Так, мій дід захищав СВОЄ МІСТО, й пішов на фронт добровільно (він мав бронь). Для чого нині журнал друкує дурниці, які пишуть люди, що не мають уяви про реальні події?
  Відповісти
Олд8 травня, 23:38LinkIP: 93.75.69.***
PS А чого варта теза, що це, виявляється, Брежнєв вигадав Перемогу, якої насправді не було? За такі друки треба за грати саджати. Бо є речі, з якими не жартують.
  Відповісти
фронтовик9 травня, 11:09LinkIP: 195.211.229.***
За грати - це цілком по-вашиму...
  Відповісти
Олд10 травня, 15:14LinkIP: 93.75.69.***
А по-вашому, я його на орден рекомендувати мушу? А за гратами дістане час нарешті почитати книжки з історії. :)
  Відповісти
Віктор10 травня, 19:29LinkIP: 91.200.181.***
Йому орден від Вас і на ... не потрібен.Ви як були бездумним бидлом за совка, таким і дотепер залишаєтесь. У війні втратили мільйони людей, не здобули власної держави, отримали зруйновану країну й інший режим. І кричите "Перемога"! Для Вас і Яник "Перемога".
  Відповісти
Патріот9 травня, 02:04LinkIP: 95.134.113.***
І мій дід загинув, в 45-му, в Берліні! Перемога була, але не "красноперих", а простого народу, який своїми тілами проклав той шлях до Перемоги! А щодо Нюрберга - хто буде 1 коли судити комуняк за їх ГУЛАГ, за мільони репресованих та закатованих???
  Відповісти
Анонім9 травня, 09:23LinkIP: 88.135.206.***
Підтримую думку! У війні була перемога простого народу , але аж ніяк не СРСР , які тисячами посилали на вірну смерть просте населення і своє військо. Тому махати червоним прапором в ці дні (під якими творились ці жахіття) аж ніяк не можна - це святотацтво над пам'ятю невинних жертв.
  Відповісти
Олд10 травня, 15:10LinkIP: 93.75.69.***
Отой "простий народ" представлял СРСР, воював радянською зброєю й під радянським прапором. Абстрактного народу на війні не буває... Нушопоробиш, політично мені не близький цей червоний прапор, але ж є правда історії. Можна, звичайно, робити вигляд, ніби над рейхстагом встановили жовто-блакитний прапор, і тишитися тією фантазією до кінця життя, але то не наближає нас до правди. А правда така: переміг радянський воїн (чи не половина якого - українці, зауважте), прапор встановили над рейхстагом червоний (один з тих, кто встановлював - українець Олекса Берест). Нормальна українська перемога, панове... Чого цуратися?
  Відповісти
Русский9 травня, 11:07LinkIP: 195.211.229.***
Кем "загальновизнані" результати? Сталинскими людоедами?
  Відповісти
Олд10 травня, 15:01LinkIP: 93.75.69.***
Ні, всім світом визнано, що: а) совіти виграли, гітлерівці програли, б) совіти приймали капітуляцію Німеччини, а не навпаки, ну і так далі. Не робіть вигляд, що Ви цього не знаєте.
  Відповісти
Левко10 травня, 19:05LinkIP: 88.135.206.***
а) не тільки совіти брали участь у 2-й світовій, і приписувати перемогу одноосібно - некрасиво, хіба не дойстойний поваги воїн США, Великобританії, Польщі , тощо - які також боролись. і без 2-го фронту СРСР нічого не добився - у Ваших словах пахне російським шовінізмом. б) капітуляцію приймали знов таки не тільки совіти - капітуляція підписана 8 травня в присутності коаліційних військ. - тому знов тягне російським шовінізмом.
  Відповісти
Західняк9 травня, 15:49LinkIP: 92.113.85.***
Ну побили сталінські гладіатори гітлерівських гладіаторів. Хіба це перемога? Перемога це коли замість диктатури тов. Гітлера постає ФРН. Коли замість диктатури пролєтарія тов. Сталіна постає Україна, Польща, Чехія, Словаччина, Румунія і т. п. А у 1945 році переміг тов. Сталін, Західна коаліція і німці - як це не дивно звучить. А ваш дідо - жертва тов. Сталіна. Тому що за нормальних умов нізаяких обставин тов. Гітлер не зміг би дійти до Києва. Так, ваш дідо проявив мужність та героїзм, а тов. Сталін підло використав його подвиг. А ви тут підмахуючи прапором тов. Сталіна зраджуєте пам'ять про свого діда.
  Відповісти
Патріот9 травня, 02:14LinkIP: 95.134.113.***
Сталін мав стосунки с Гітлером! Згадайте Пакт Молотова! СРСР та Німеччина - стратегічні партнери і разом проводили парад, святкуючи перемогу над Польщею! То Сталін начебто стратег, нібито то був такий план, а Бандера начебто - просто слугував нацистам?! Коварне фарісейство! Знаєте чого російські імперіалісти ще не напали на Україну, як на Грузію? Вони пам'ятають, що знаходячись на нелегальному положенні українські патріоти воювали з НКВС та зі військами СРСР до 1962 року!!! Вони бояться! Слава Україні!
  Відповісти
Степан16 травня, 15:06LinkIP: 188.163.65.***
Після переможних спільних парадів в ряді міст(Брест,Гродно,Дрогобич та ін.)В.М,Молотов,зійшовши з трапу літака у Берліні,по-нацистськи привітав зустрічаючих викинутою вперед рукою та вигуком "Хайль Гітлер!".А Й.В Сталін вислав телеграму-подяку Фюрерові Німецького Райху:Пану Адольфу Гітлєру.Прошу прийняти вирази подяки за поздоровлення та добрі побажання народам Радянського Союзу" (Львівська газета від 26 грудня 1939 року, І.Котлобулатова,2009).Так було.
  Відповісти
Анонім8 травня, 20:37LinkIP: 193.151.105.***
Мої обоє дідів воювали, батьки пережили війну дітьми. З їх розповідей знаю,що і серед німців і серед радянських люди були різні: і непогані і дуже жорстокі.Загалом для простої,звичайної людини війна несе лиш незчислені біди та смерть.Війни потрібні лиш тиранам, які самі не воюють, а морочать людям голови, а потім самозвеличуються за рахунок чужої крові і не ними здобутих перемог.Для сучасної влади, я думаю, і ветерани і перемога і червоний прапор абсолютно байдужі.Просто вони діють за давно відрмим принпом-розділяй та владарюй.Поки люди сваряться,чий прапор кращий,під шумок обкрадають і тих і інших.Якби теперешній "еліті" було вигідно-вони повивішували б і чорні прапори з черепом та кістками і "історично" це б обгрунтували.
  Відповісти
Коментарів: 64 — Додати коментар
Сторінка 1 з 4
1234
Робота в Києві
Загрузка...
 
вакансии официант киев погода в херсоне спорт юа фильмы фантастика скачать приколы автомобиль в Черкассах
©2007-2011 «Український тиждень»
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентства «Українські новини» та «УНІАН», в будь-якому випадку суворо заборонено.
Зворотний зв'язок
Рекламодавцям
Передплата
Про видання
Мобільна версія
RSS
Інформер
E-mail розсилка