This version of the page http://www.ut.net.ua/Economics/16897 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2011-08-06. The original page over time could change.
Хіміки без лірики - Економіка - Український тиждень
Субота, 6 серпня Мобільний RSS
Укр Eng
Увійти
НовиниПолітикаЕкономікаСвітСуспільствоКультураІсторіяПодорожіКолонкиАрхівЖурналПошук
18 лютого, 2011  ▪  Анастасія Янова  ▪  1
-25

Хіміки без лірики

Дмитро Фірташ монополізує виробництво азотних добрив в Україні
Матеріал друкованого видання
№ 6 (171)
від 11 лютого
Зображення: Олександр Чекменьов
Дмитро Фірташ підтвердив друге за останні півроку придбання в азотному секторі – ЗАТ «Сєверодонецьке об’єднання «Азот». «Ми його купили», – сказав він журналістам під час поїздки до Харкова, проте не уточнив вартості операції, так само як і частки, придбаної в ЗАТ. Оголошено лише, що 60% суми – особисті вкладення, 40% – запозичення. Опитані інвестиційні аналітики оцінюють актив не менш ніж у $400 млн. 

На сьогодні до сфери впливу DF Group належать три з шести вітчизняних хімпідприємств: ВАТ «Рівнеазот», ЗАТ «Сєверодонецьке об’єднання «Азот» і концерн «Стирол». Ще одне придбання, якого прагне Фірташ, – черкаський «Азот», підконт­рольний Олександрові Ярославському. «Я обов’язково братиму участь у цих торгах», – повідомив бізнесмен. Він зацікавлений і в приватизації Одеського припортового заводу, запланованій на поточний рік. Ярославський хоче отримати за черкаський «Азот» щонайменше $800 млн. Якщо угода відбудеться, це буде найвигідніше придбання Фірташа на ринку азотних добрив. Поглинуті «Стирол» і ЗАТ «Сєверодонецьке об’єднання «Азот» вважаються найзастарілішими підприємствами сектору. Також до бізнес-імперії DF Group входять «Таджиказот» та естонське підприємство «Нітроферт».

Останнє і майбутнє придбання Фірташа цілком вписуються в стратегію створення потужного хімічного холдингу. Група вже контролює 55% аміачних потужностей України (обсяг виробництва – 2,8 млн т на рік), близько 60% карбамідних (2,3 млн т), а також 76% аміачної селітри. Якщо купівля черкаського «Азоту» відбудеться, олігарх дістане контроль над усією селітрою, що виробляється в країні, карбамідна частка сягне 80%, аміаку – 75%. Таким чином, DF Group остаточно монополізує виробництво азотних добрив в Україні – чудовий плацдарм для експансії в АПК.

Така концентрація активів викликає в експертів безліч запитань. Приміром, незрозумілим залишається інтерес олігарха до застарілих та енергомістких потужностей (у со­­бівартості товарного аміаку частка газу – близько 90%). Раніше керуючий DF Group Роберт Шетлер Джонс уточнював, що в групі не розраховують на власні запаси газу, зокрема на 12,3 млрд м3, які НАК «Нафтогаз України» має повернути Рос­УкрЕнерго Фірташа. У принципі, цього обсягу палива цілком вистачило б, щоб завантажити придбані потужності років на три, проте вигідніше його експортувати. «Очікуємо, що Україна домовиться з РФ про конкурентну ціну на газ для нашої хімії», – повідомив Роберт Шетлер Джонс.

Так чи інакше, а Фірташ зробив істотні інвестиції в хімпром, без реалістичних газових домовленостей це було б вельми необачно. Створюється враження, що в DF Group щось приховують. З огляду на це має право на життя така версія: активи купуються для того, щоб надалі обміняти їх (або їхню частку) на російський газ. Така схема зрозуміла російським газовим олігархам, а уряд Юлії Тимошенко свого часу дозволив підприємствам хімічної галузі купувати газ в обхід НАК (постанова діє і нині). Справедливість такої версії може підтвердитися цього року, коли традиційно актуалізується питання про ціну на російський газ для України. Поки що підприємства хімпрому (експортують понад 70% продукції, не враховуючи селітри) працюють рентабельно навіть з урахуванням січневого подорожчання газу до $370/тис. м3. У прес-службі DF Group, підконтрольної бізнесменові, підкреслюють: «Сєверодонецький «Азот» Дмитро Васильович купив особисто...». Деякі експерти вбачають у цьому формулюванні намір «особисто» перепродати актив. Нагадаємо, що концерн «Стирол», «куплений особисто» у серпні минулого року, потім було взяте на баланс Ostchem Ukraine. 

Для підприємств АПК азот­­на монополія Фірташа не обіцяє нічого хорошого, аграрії стають ще залежнішими від цін на селітру і карбамід. ЗАТ «Сєверодонецьке об’єднання «Азот», до речі, продавало добрива приблизно на 100–150 грн дешевше, ніж решта виробників. Не домігшись пільгового газу від держави, Дмитро Фірташ навряд чи вважатиме за доцільне дотувати село. 


Фірташ, Харків, хімія, Ярославський
Поділитися|
Реклама
Останні публікаціїзгорнутирозгорнути
  • Як пороблено
    З недавніх часів крісло генерального директора Міжнародного Валютного Фонду видається зачаклованим. Не встигло американське слідство визначитися щодо долі попереднього керманича інституції Домініка Строс-Канна, коли проти нової директорки Крістін Лагард також розпочато кримінальне впровадження
    сьогодні, Алла Лазарева, 1
  • Прем’єрка СІЗОну
    Мешканці сейсмонебезпечних узбереж знають першу ознаку наближення цунамі: вода раптом відходить від берега, іноді на кілька кілометрів. Недосвідчені туристи дивуються такому природному феномену й біжать на оголене дно збирати мушлі.
    сьогодні, Олександр Михельсон, 5
  • Сепаратисти проти сепаратистів
    Косовська влада вирішила приборкати місцевих сербів. Спроба ледь не закінчилася новим збройним конфліктом
    сьогодні, Ігор Тимоць
  • Арабська люстрація
    Суд над Хосні Мубараком — це послання усім диктаторам і тим, хто ними хоче стати, яке, щоправда, навряд чи буде почуте «цільовою аудиторією»
    сьогодні, Жанна Безп’ятчук
  • Під молотом на ковадлі
    У процесі над екс-прем’єром влада загнала себе у глухий кут і мусить гарячково шукати вихід
    вчора, Олександр Михельсон, 12
  • Якщо Вона сяде
    Засудження опозиційного лідера матиме далекосяжні негативні наслідки і для країни, і для влади
    вчора, Ростислав Павленко, 62
  • Проти класики
    «Звуки шуму» – це не комедія, а мистецький тероризм
    позавчора, Ярослав Підгора-Ґвяздовський
  • Замість Севастополя – Балтійськ
    Липнева спека абсолютно не відзначилася на україно-російських стосунках: ані в сторону потепління, ані в сторону будь-якої нормалізації. Навпаки, все частіше доводиться спостерігати за посиленням заморозків та зростанням напруги
    позавчора, Юрій Райхель, 1
  • Гра на межі
    25 років тому між СРСР та США розгорівся гучний шпигунський скандал, розіграний за всіма правилами «холодної» війни
    позавчора, Аркадій Сидорук
  • Парад нікчем
    Як відомо, Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) залишив у силі рішення донецького суду про визнання незаконним присвоєння звання Героя України (посмертно) лідеру Організації українських націоналістів (революційної) Степану Бандері та головному командирові Української повстанської армії, прем’єрові підпільного уряду Роману Шухевичу
    позавчора, Сергій Грабовський, 91
Коментарі
1
Західняк21 лютого, 02:00LinkIP: 95.134.115.***
Фактично Сєвєродонецький Азот викупили за ~$25 000. Нє, хабарів дали трохи більше. Але держава (як керуючий від імені всіх громадян України) від продажу держмайна "Сєвєродонецький Азот" отримала удовольсьвіє. Ланцюжок виглядав так: Ровт привіз з США кілька консерв, з'їв їх вміст а на пусті бляшанки виміняв у місцевих еллочок кілька золотих ситечок для чаю. Вже на ті ситечка він виміняв Азот. А Азот продав тов. Фірташові за $. Оскільки Сєвєродонєцк місто багате, то жителям до лампочки шо їх обібрали серед білого дня. У багатих свої причуди, нє?
  Відповісти
Коментарів: 1 — Додати коментар
1
 
©2007-2011 «Український тиждень»
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентства «Українські новини» та «УНІАН», в будь-якому випадку суворо заборонено.
Зворотний зв'язок
Рекламодавцям
Передплата
Про видання
Мобільна версія
RSS
Інформер
E-mail розсилка