This version of the page http://www.ut.net.ua/Culture/16917 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2011-08-06. The original page over time could change.
Чужі серед своїх - Культура - Український тиждень
Субота, 6 серпня Мобільний RSS
Укр Eng
Увійти
НовиниПолітикаЕкономікаСвітСуспільствоКультураІсторіяПодорожіКолонкиАрхівЖурналПошук
11 лютого, 2011  ▪  Олександр Євтушенко  ▪  6
-25

Чужі серед своїх

FM-лабіринт України може вмістити все, однак для класичної музики та креативної української культури в ньому немає місця
Матеріал друкованого видання
№ 6 (171)
від 11 лютого
Зображення: Лук'янченко Ігор
Нещодавно Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» депутатки від ПР Олени Бондаренко, який скасовує 50-відсоткову квоту на трансляцію в радіомережах творів українських авторів чи виконавців. Окрім посилань на Європейську конвенцію про транскордонне мовлення, за якою в радіоефірі левова частка музики має бути європейського походження, пані Бондаренко аргументувала свою ініціативу тим, що українських творів замало, щоб установлювати на них квоти. Насправді ця теза є доволі сумнівною, адже проблема полягає не так у дефіциті українського музичного продукту, вважає Олена Бондаренко, як у специфіці українського радіопростору, який здебільшого ігнорує вітчизняний продукт і живе за своїми дивними правилами. Наприклад, у нашому радіопросторі фактично майже немає станцій, які зосереджували б увагу слухача на найкращих зразках світової музики. Натомість є десятки однаковісіньких за контентом ефемок, що з усіх сил пнуться заволодіти увагою в гонитві за «найгарячішими хітами» з поп-конвеєрів. Найбажанішим є московський конвеєр із відповідним – часто не вищим за плінтус – рівнем якості слів і музики. Не треба ілюзій – це не в наших із вами широтах популярними й запитаними стають ефемки з класичною музикою, це десь-інде успішно функціонують і джазові, і рокові станції, що мають вдячних слухачів та рекламодавців. А поки що в ранзі популярних й активно слухабельних прийнято вважати кілька українських ефемок, які пропагують так званий окультурений шансон і які українськими є тільки за місцем прописки. Найвпливовішими вважають мережеві радіостанції, такі як «Русское радио», що пройшли обкатку на безмежних просторах РФ.

Назагал ми маємо щільно заповнений ефір, що жодним чином не відображає ані нашої ментальності, ані ідентичності, ані природних культурних потреб. До того ж більшість горе-радіостанцій перебувають поза правовим полем, порушуючи всі цивілізовані нормативи. Однак обійти заборони Національної ради з питань радіомовлення і телебачення – справа не надто складна.

Битва форматів

«Головною умовою повноцінного розвитку є беззастережне оволодіння інформаційним простором країни і встановлення чітких правил гри для власників мас-медіа. Вони здебільшого не є громадянами України й розглядають її як територію для просування свого продукту. Тобто ведеться така гра, щоб не пускати на наш ринок українського продукту, а якщо й пускати, то на дискримінаційних умовах. До речі, це й пояснює той факт, чому в нас домінує та сама російська поп-культура. Якщо ми будемо пасивними, а держава не захищатиме свого виробника, це загрожує цілковитим витісненням із ринку всього українського», – каже культурний і громадський діяч, викладач і музикант Кирило Стеценко. 

В Україні нині налічується кілька сотень ефемок, зокрема в Києві – близько сорока. Вони не претендують на роль «рушія культурного прогресу», не орієнтовані на те, щоб відкривати й пропагувати нові яскраві явища в культурі. Це такі собі музичні машинки, які зайняті перетягуванням ковдри рекламного ринку країни. Ковдра ця значно менша за телевізійну, тому перше завдання кожної ефемки – відірвати собі якомога ласіший шматок. Звідси й відповідна репертуарна політика, у центрі якої – його величність Формат. Вважається, що дотримання жорсткого музичного формату збере і цільову аудиторію слухачів, і замовників реклами. 

Усе нібито правильно. Але є тут і інший бік медалі. Керуючись стереотипами, ефемки вражають гнітючою одноманітністю. А найбільший мінус – це тотальний космополітизм. Про те, що станція розташована не в Тамбові, а в Києві, ви можете зрозуміти, лише якщо почуєте новини або рекламу українською. Та й то не завжди. Та й то через вимоги ліцензійної угоди Національної ради з телебачення та радіомовлення. 

Програний ефір

«Наших ефемок, – каже директор фестивалю «Славське-Рок» Сергій Харчук, – я майже не слухаю. У мене в бардачку авто завжди є стос нових українських дисків. Ось це я і слухаю, бо почути те, що мені подобається, на хвилях наших ефемок неможливо. Чому мене, громадянина України, позбавили права слухати українське?»
Свої права Сергій Харчук відстоює тим, що проводить хороші фестивалі й видає CD-збірки з музикою учасників тих імпрез. Таких, як Сергій, дуже багато. І всі вони, замість натиснути кнопку радіоприймача, змушені шукати якісь альтернативні варіанти. А що ж українські музиканти? На моїй пам’яті було кілька великих акцій щодо збору підписів під відкритими листами до президента, уряду, Нацради про ганебний стан справ у телерадіопросторі. Усі підписалися, усі протестували. Багато було зламано списів у ефірних суперечках. Щось змінилося? Майже нічого. Як була українська пісня попелюшкою ефірів, так і залишилася. Є великий міф програмних директорів FM-станцій про брак якісного українського музичного матеріалу. Зворотний бік цього міфу – лицемірна брехня. 

Щомісяця наші аудіокомпанії випускають десятки дисків різножанрової української музики. У каталозі мистецької агенції «Наш формат», що акумулює всі нові видання, півтори тисячі найменувань аудіо- та відеодисків. Невже цього мало?  Україна не змогла вчасно захистити свій інформаційний простір. «Ми не побудували власної медіа-бази ні в державному, ні в приватному секторах, – констатує Роман Кальмук, директор компанії «ФДР-Радіоцентр», яка створює та розповсюджує ефірні продукти. – І це є причиною колосальної диспропорції між вітчизняним і закордонним ефірним продуктом», – каже він. Сім років тому Роман Кальмук був програмним директором радіо «Столиця». Це була єдина станція, орієнтована на якісну українську й західну альтернативну музику. Але одного дня власники в гонитві за «довгим рублем» вирішили змінити формат. Тепер це одна із середньостатистичних поп­сових станцій, яких безліч. Щось подібне трапилося і з «Люкс-FM». Київське «Молоде радіо», яке орієнтується виключно на модерну українську музику, розпочинало два роки тому як ефірна станція, а нині це інтернет-радіо. Одне з перших у країні. «У цивілізованому світі, – каже директор радіостанції Стас Шумлянський, – в інтернет-просторі вже активно працюють радіомовники. У нашій країні це поки що дивина. Але я впевнений, що в нас є майбутнє».

Війна форматів, тотальна комерціалізація медіа-простору на тлі суцільного вихолощення культурної складової – це наслідки відсутності в держави власної інформаційної політики та стратегії культурного розвитку. 
ТОЧКА ЗОРУ

Музиканти і менеджери про можливе скасування 50-відсоткової квоти на трансляцію творів українських авторів чи виконавців

Олег Гнатівдиректор гурту «Перкалаба»:
– Скасування квот – це відверто ворожий крок зі знищення цілого сегмента української культури з боку п’ятої колони. Нам не звикати. І водночас насправді це нічого не змінює. Реально в Україні україномовний FM-простір відсутній. Якщо порівняти нашу ситуацію з польською, стає очевидним факт, що їхні провідні радіостанції, на відміну від українських, є ідеально збалансованими проєвропейськими джерелами інформації без дискримінації музичного продукту.

Станіслав Шумлянський, директор «Молодого радіо»:
– Як можна говорити про якісь наслідки скасування квот, якщо наш слухач чув українську музику у вигляді якихось вкраплень до того й так само не матиме до неї широкого доступу після того. Проблема в іншому. Попри низку спроб створити хоча б одну стовідсотково українську радіостанцію, у нас не з’явилося жодної. Водночас усі навколо згодні з тим, що сучасна українська музика як повноцінне явище є і розвивається. А окремої станції як не було, так і немає. Щодо квот на національний продукт, то в них можуть бути зацікавлені молоді артисти, початківці. Адже їхня відсутність не вплине на популярність давно розкручених «Океану Ельзи» чи «Скрябіна».

Марія Бурмака, співачка:
– В ідіотську ситуацію українські артисти потрапили вже давно. Маю на увазі ганебну практику радіотелевізійників транслювати все українське пізно вночі, наче ми у себе в країні неформат. Більше або менше крутитимуть пісні Бурмаки – мене це не дуже хвилює. Річ в іншому. Щойно ухвалять закон – відкриється скринька Пандори, адже всі ці наїзди на українську мову, історію, літературу та музику мають свою межу. У цьому випадку йдеться про те, що вчора української музики не було в ефірі де-факто, а тепер її не буде ще й де-юре.

Русифікація радіоефіру 

Восени 2010 року на своєму засіданні Нацрада з питань телебачення і радіомовлення переоформила ліцензії ДП «ТРО «Довіра» («Авторадіо») і ТОВ «ТРК «НБМ-Радіо» («Радіо 5 – Ретро FМ»), що обґрунтовувалося змінами в їхній програмній політиці.

Компанії звернулися до Нацради, аби їм було знижено частку української мови зі 100% до «не менше ніж 75%» (ведення програм українською було однією з умов конкурсів, у яких вибороли свої ліцензії компанії). Програмний директор «Авторадіо» зауважив, що організація провела соціологічні опитування аудиторії. «Наша мережа зміщена в бік східних російськомовних регіонів. Аудиторія – дорослі люди, виховані в часи Радянського Союзу... Їхні очікування стосуються появи російськомовних програм і великої кількості музики», – підсумував він. Схожі аргументи були і в шеф-редактора «Ретро FМ», який, посилаючись на регіональні опитування, заявив, що понад 75% слухачів прагнуть збільшення частки російської мови: «Ядро нашої аудиторії –  35–50 років, люди, які виросли в радянські часи, спілкувалися російською мовою».

Раніше українську мову до 75% також зменшили «Європа плюс» і «Наше радіо».


ВР, музика, радіо, радіомовлення, телебачення, українська мова
Поділитися|
Реклама
Останні публікаціїзгорнутирозгорнути
  • Як пороблено
    З недавніх часів крісло генерального директора Міжнародного Валютного Фонду видається зачаклованим. Не встигло американське слідство визначитися щодо долі попереднього керманича інституції Домініка Строс-Канна, коли проти нової директорки Крістін Лагард також розпочато кримінальне впровадження
    сьогодні, Алла Лазарева, 1
  • Прем’єрка СІЗОну
    Мешканці сейсмонебезпечних узбереж знають першу ознаку наближення цунамі: вода раптом відходить від берега, іноді на кілька кілометрів. Недосвідчені туристи дивуються такому природному феномену й біжать на оголене дно збирати мушлі.
    сьогодні, Олександр Михельсон, 7
  • Сепаратисти проти сепаратистів
    Косовська влада вирішила приборкати місцевих сербів. Спроба ледь не закінчилася новим збройним конфліктом
    сьогодні, Ігор Тимоць, 1
  • Арабська люстрація
    Суд над Хосні Мубараком — це послання усім диктаторам і тим, хто ними хоче стати, яке, щоправда, навряд чи буде почуте «цільовою аудиторією»
    сьогодні, Жанна Безп’ятчук, 1
  • Під молотом на ковадлі
    У процесі над екс-прем’єром влада загнала себе у глухий кут і мусить гарячково шукати вихід
    вчора, Олександр Михельсон, 12
  • Якщо Вона сяде
    Засудження опозиційного лідера матиме далекосяжні негативні наслідки і для країни, і для влади
    вчора, Ростислав Павленко, 63
  • Проти класики
    «Звуки шуму» – це не комедія, а мистецький тероризм
    позавчора, Ярослав Підгора-Ґвяздовський
  • Замість Севастополя – Балтійськ
    Липнева спека абсолютно не відзначилася на україно-російських стосунках: ані в сторону потепління, ані в сторону будь-якої нормалізації. Навпаки, все частіше доводиться спостерігати за посиленням заморозків та зростанням напруги
    позавчора, Юрій Райхель, 1
  • Гра на межі
    25 років тому між СРСР та США розгорівся гучний шпигунський скандал, розіграний за всіма правилами «холодної» війни
    позавчора, Аркадій Сидорук
  • Парад нікчем
    Як відомо, Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) залишив у силі рішення донецького суду про визнання незаконним присвоєння звання Героя України (посмертно) лідеру Організації українських націоналістів (революційної) Степану Бандері та головному командирові Української повстанської армії, прем’єрові підпільного уряду Роману Шухевичу
    позавчора, Сергій Грабовський, 91
Коментарі
1
Коментарів: 6 — Додати коментар
Олько11 лютого, 19:17LinkIP: 77.121.61.***
Свого "вони" доп"яли.Телевизора не дивлюсь,радiо не слухаю.Новини,музику та кiно маю з iнтернету й назад до "них" не повернусь.
  Відповісти
Слухач12 лютого, 11:58LinkIP: 93.72.128.***
В чому проблема? Тих, хто слухає ФМ-ки, все влаштовує. Незадоволені ФМ-ками - активні люди, які вже давно перейшли на інтернет-радіостанції. Там і вибір більший і подекуди ефіри набагато професіональніші, ніж в ФМ-просторі. Українського в інтернеті не бракує. От, я слухаю Радіо з Криївки. Прекрасна радіостанція з великою кількістю українських пісень, які б ніколи не потрапили до звичайного ефіру.
  Відповісти
Ростик12 лютого, 16:03LinkIP: 194.44.15.***
ми в офісі також слухаємо Радіо з Криївки. Клас, тримайте п'ять!
  Відповісти
богдан16 лютого, 22:51LinkIP: 90.176.182.***
я слухаю радіо львівська хвиля є то й онлайн
  Відповісти
http://canadianonlinemedications.com/12 лютого, 12:16LinkIP: 77.121.217.***
Very nice post, good luck! ;-)
  Відповісти
Микола17 лютого, 17:19LinkIP: 82.145.208.***
FM-радіостанції не слухаю відтоді, коли почав відрізняти якісну музику від, м'яко кажучи, неякісної. Тримаюся своїх та свого. Маю із собою завжди плеєр на 8 Gb, де нашого музла майже стільки ж. Принагідно завжди поповнюю колекцію української музики на своєму ПК - благо, є інтернет.
  Відповісти
Коментарів: 6 — Додати коментар
1
 
©2007-2011 «Український тиждень»
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентства «Українські новини» та «УНІАН», в будь-якому випадку суворо заборонено.
Зворотний зв'язок
Рекламодавцям
Передплата
Про видання
Мобільна версія
RSS
Інформер
E-mail розсилка