This version of the page http://gazeta.ua/blogs/?p=211 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-10-07. The original page over time could change.
Блог Газети.ua
 
Газета . ua : новини України, світу, політики, спорту, культури

Каганець Ігор

Головний редактор журналу нової еліти «Перехід-IV».

Про себе:
Коло інтересів: природа людини і всесвіту, самозцілення, соціальна самоорганізація, цивілізаційні переходи.

Автор книг «Нація золотих комірців» (1994), «Психологічні аспекти в менеджменті» (1997), «Арійський стандарт» (2004), «Пшениця без куколю. Євангеліє без вставок і спотворень» (2006).

Улюблений афоризм: «Все, що робиться з чужої волі — зло. Все, що робиться з власної волі — добро. Треба знати це коротке визначення добра і зла» (Закони Ману).

Всі тексти автора
 

Парламент може виконувати лише дорадчу функцію

Де відповідає більше одного, там не відповідає ніхто

«Ви за парламентську чи президентсько-парламентську республіку?» — головне питання сьогоднішніх дебатів та опитувань. Звучить подібно до «вас краще розстріляти чи повісити?» Вибір жорсткий: або — або. Інших варіантів для наших політиків та аналітиків не існує. Це типова ситуація для людей, що компетентні у своїй вузькій сфері, однак впритул не бачать інших можливостей. З цією проблемою зіткнувся ще Сократ у 5 ст. до н. е. Для того, щоб звільнити сучасників з рабства стереотипів, він застосовував метод діалогу. Це була свого роду інтелектуальна гра, що дозволяла розширити свідомість. Тож давайте й ми в неї пограємо.

Чи має право управляти людина, яка не відповідає за наслідки свого управління?

Ні. Така людина не має стимулів до якісного виконання управлінської функції.

Тобто управляти має право лише та людина, яка відповідає за кінцеві результати свого управління?

Так. Це твердження підкріплене тисячолітнім колективним досвідом. Найгірша влада — це безвідповідальна влада.

Чи можна розділити відповідальність за результати управління?

Розділити можна роботу, але не відповідальність. Бо там, де відповідає більше одного, не відповідає ніхто. Це знає кожен керівник. Навіть якщо відповідальних лише двоє, то при першому ж провалі вони «показуватимуть пальцем» один на одного. Винуватого не знайдете.

— Тобто відповідальність може бути лише персональною?

Так. Причому чим більші можливості відповідальної особи, тим більшими мають бути винагорода та покарання.

Чи здійснює управління нинішня Верховна Рада?

Безумовно, адже вона приймає закони, обов’язкові до виконання всіма громадянами.

— Чи народні депутати несуть персональну відповідальність за результати свого управління, тобто за стан справ у державі?

Ні! Вони не можуть відповідати за кінцевий результат, адже по кожному окремому закону одні з них голосують «за», а інші «проти». Кінцевий же результат залежить від усього законодавчого поля, тому на практиці неможливо надійно виявити погані закони та їхніх авторів.

Якщо Верховна Рада не відповідає за свої рішення, то чи може вона бути законодавчим органом?

В жодному разі! Вона може бути лише дорадчим представницьким органом — Вищою Стратегічною Радою, що готує законопроекти в рамках національної стратегії.

Здійснювати відповідальне управління може лише одна відповідальна особа?

Так! На всіх рівнях державного управління чи самоврядування має бути лише одна особа, що персонально відповідає за стан справ у своєму просторі відповідальності. Бригадир відповідає за управління своєю бригадою, міський голова — за управління містом, Гетьман — за управління державою, див. «Україні потрібен відповідальний перед народом Гетьман», ГПУ, 05.05.2008.

Але ж це означає поєднання в руках Гетьмана законодавчої і виконавчої влади?

Це обов’язкова умова відповідального управління. Адже якщо один приймає закони, а другий їх виконує, то при провалі важко встановити, в чому його причина — в поганих законах чи поганих виконавцях.

А чи спроможна та ж сама особа одночасно і видавати закони, і забезпечувати їх виконання?

Може, якщо для цього в неї є дорадчі та виконавчі структури. Відповідальний керівник забезпечує цілісність управління, узгоджує розробку рішень та їх виконання.

Але чи може Гетьман одноособово керувати цілою державою?

Керує ж Білл Ґейтс своєю глобальною корпорацією, і доволі успішно!

Хіба можна порівняти складність управління державою і корпорацією?

За рівнем складності це порівняні величини. Наприклад, доход державного бюджету України в 2006 році становив 20,7 млрд. доларів США. В цей же рік доход компанії Майкрософт становив 44,28 млрд. доларів США, тобто був удвічі більшим.

Чи можна методи корпоративного управління застосувати для державного управління?

Так, адже подібність між управлінськими структурами держави і корпорації очевидна. В обох випадках загальними зборами приймається Конституція держави або Статут корпорації, обираються Парламент або Наглядова рада, голова виконавчого органу Президент або Директор, затверджується річний бюджет.

Але ж Гетьман має значно більшу відповідальність, чим голова корпорації.

Так, адже за досягнуті результати Гетьман відповідає не лише своїм майном, але й своєю свободою. У договорі з народом він може ще більше посилити свою відповідальність, додавши також своє життя. Це надасть йому більшої легітимності, а його влада набуде ознак сакральності. Такі речі неможливі в бізнесовій корпорації, оскільки ще ніхто з вищого керівництва не прагнув пожертвувати своїм життям заради корпоративного бізнесу.

Чи захочуть кандидати на посаду Гетьмана нести таку високу відповідальність?

У своїх передвиборчих програмах вони самі формулюють сукупність планових показників, критерії їх досягнення, винагороду за успішну роботу і санкції за невиконання обіцянок. Після обрання кандидата Гетьманом ця програма автоматично перетворюється на юридичний документ — договір Гетьмана з народом.

Як народ контролюватиме Гетьмана?

Для цього обираються ще дві гілки влади — Вища Стратегічна Рада і Конституційний Аудитор. Рада готує законопроекти, погоджуючи інтереси територіальних, професійних та інших громад. Всенародно обраний Аудитор контролює дотримання Конституції та персонального договору Гетьмана з народом. Якщо одна гілка влади не задоволена роботою іншої, то вона може звернутися до народу з пропозицією щодо переобрання цієї гілки. Якщо ж народ не підтримає таку ініціативу на референдумі, то переобирається сама гілка-ініціатор. Все просто і логічно.

Дехто для вдосконалення управління пропонує двопалатний парламент.

Та хоч трипалатний. Яка різниця, якщо нардепи не несуть відповідальності за свої рішення. Будь-який виборний колективний орган може виконувати лише суто дорадчу функцію. Навіть ініціатива Ради щодо імпічменту Гетьмана — це лише порада, яку вона може дати народу.

Все одно гетьманська модель доволі незвична…

Це результат багаторічної антидемократичної пропаганди та неймовірно спотвореного інформаційного простору. За цією «незвичною» моделлю десятки років працюють найуспішніші глобальні корпорації. Вона відповідає українській традиції та управлінській науці, до того ж офіційно рекомендована «Принципами корпоративного управління», що затверджені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку в 2003 році. Застосування гетьманської моделі дозволить перетворити нинішній корупційний гадючник на чесну й ефективну державу.

Коментарів: 9

Коментарі відвідувачів
  1. 9. Каганович

    Ну, нормально, нормально розказав. Молодець! Слабкі місця зі стратегічною радою і аудитором, але їх можна легко виправити. А загалом правильно.
    Мені тільки цікаво хто внесе такі зміни в наше законодавство? Чи не Верховна Рада?

  2. 8. Олександр

    Не дивує поливання брудом штатними україножерами всьго того, що не підпадає під їх догми і інструкції їхніх гебістьських господарів. Рівень інтелекту цих “полемістів” не виходить за межі кругозору ПТУшників з заочною формою викладання.
    Думаю, ці птиці випадково залетіли сюди з “пордвинутого” сайту МЕЙЛ.РУ, де ці птахи гніздяться.

  3. 7. Будь бдительна Русь .

    На этом сайте все журналисты бандеровцы и предатели .

  4. 6. редакція

    створити свій блог на сайті може будь-який читач без обмежень щодо віку, статі, національності і особистих політичних симпатій http://gpu.ua/index.php?&act=blog_signup

    єдине прохання і до авторів і до коментаторів: бути корректними і поважати думку інших

  5. 5. Будьте бдительны

    На сайте публикуют статьи ТОЛЬКО ЗАПАДНЫХ шрайбикусов ,это такое племя дикое , злое и брехливое .

  6. 4. don

    пускай ваш гетьман проявит себя ,как
    билгейтс из гаража поднялся,а не инфляциями да разорением банков,может
    я и наймусь к нему,если достоин.А ленинов
    в запломбированных вагонах,и хоружевских
    в зазомбированных майданах-зась.

  7. 3. Автор

    Це трохи незвично, але “Принципи корпоративного управління” - дуже розумний і глибокий документ http://observer.sd.org.ua/news.php?id=12170

  8. 2. Стьобка

    останній аргумент
    “до того ж офіційно рекомендована «Принципами корпоративного управління», що затверджені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку в 2003 році” просто залізобетонний))))) Попередній коментатор правий, немає часу це все читати

  9. 1. українець

    помилка діалогу - відсутність резюме, ну немає часу на медитації, стисліше треба і зрозуміліше
    а по змісту - є дуже цікаві тези

Правила

Коментарі, які не суперечать загально визнаним моральним і етичним нормам, публікуються вільно. Коментарі, які не невідповідають Правилам, будуть вилучені модератором.

Забороняється: вживання нецензурних висловів та ненормативної лексики; ображання відвідувачів; прояви ненависті; пропаганда расової, національної та релігійної ворожнечі; реклама та самореклама.

Просимо: будьте ввічливими, терпимими; шануйте один одного.


У зв'язку зі збільшенням спаму заборонені коментарі з посиланнями. Коментарі з кількістю символів більше як 4000 будуть обрізатися.
 
(не відображається)

Увага! Автор блогу несе повну відповідальність за опублікований текст. Редакція може не поділяти точку зору автора!