This version of the page http://www.usmdi.org/training/03.php (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-09-05. The original page over time could change.
Український інститут розвитку фондового ринку

 УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ РОЗВИТКУ ФОНДОВОГО РИНКУ

 КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ЕКОНОМІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Головна

Надання вищої освіти:

Магістерська програма: "Фінансовий ринок"

Підготовка фахівців з питань фондового ринку:

Учбові програми
Атестація
Сертифікація
Стажування викладачів

 

Фінансові послуги
Арбітражні керуючі
Семінари/Програми

 

Історія УІРФР
Видавнича діяльність
Наукова діяльність
Сторінка ректора
Викладачі
Адреса/Реквізити
Співпраця/Партнери
Відгуки відвідувачів
 

Програма тестування
Тест торгівця ЦП
Тест організатора торгів ЦП

Збірник
Фондовий ринок України: правове регулювання

 

 

Депозитарії (Повна програма)

Типова програма навчання фахівців з питань депозитарної діяльності

 

Вступна тема
Кількість годин - 2

Сучасний стан та проблеми розвитку економіки України. Основні напрямки та перспективи розвитку фондового ринку. Вплив міжнародних фінансових ринків на розвиток ринку цінних паперів (далі - РЦП) в Україні.

Тема 1. Правове регулювання підприємницької діяльності в Україні
Кількість годин - 4

Право власності. Суб`єкти права власності. Принципи та організаційні форми підприємництва.
Види і організаційні форми підприємств. Об'єднання підприємств. Створення і діяльність підприємств. Реорганізація і ліквідація підприємств. Банкрутство.
Поняття господарського товариства. Види господарських товариств. Холдингові компанії. Поняття дочірнього підприємства, філії, представництва.
Правочини. Поняття і види правочинів. Форма правочину. Укладення та форми правочинів. Види зобов'язань. Спадщина. Застава цінних паперів. Нотаріальне посвідчення.
Вимоги Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі-ДКЦПФР) до правочинів, що укладаються професійними учасниками ринку цінних паперів.
Вимоги законодавства до укладення правочинів щодо цінних паперів з нерезидентами.

Тема 2. Ринок цінних паперів в Україні
Кількість годин - 2
Поняття ринку цінних паперів (РЦП). Завдання та функції РЦП. Первинний і вторинний РЦП. Біржовий і позабіржовий РЦП. Інфраструктура РЦП. Суб`єкти інфраструктури РЦП. Фондова біржа. Учасники РЦП. Фондовий ринок і приватизація.

Тема 3. Державне регулювання ринку цінних паперів
Кількість годин - 4

Мета та форми державного регулювання ринку цінних паперів. Законодавче регулювання РЦП. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її завдання та повноваження. Територіальні органи ДКЦПФР. Інші державні органи, що у межах своїх повноважень здійснюють контроль за діяльністю учасників РЦП.
Контроль за РЦП. Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на РЦП. Відповідальність за адміністративні правопорушення, пов'язані з діяльністю на РЦП. Кримінальна та майнова відповідальність за порушення законодавства про цінні папери.
Захист прав інвесторів на РЦП.

Тема 4. Пайові та боргові цінні папери і порядок їх випуску
Кількість годин - 4

Поняття, види цінних паперів (далі - ЦП), їх класифікація, форма випуску та форма існування.
Доходи з ЦП. Основні характеристики, види, умови випуску та особливості обігу: акцій, облігацій (підприємств, позик органів місцевого самоврядування, внутрішніх та зовнішніх державних позик), інвестиційних сертифікатів, ощадних сертифікатів та інш.
Поняття та основні характеристики векселів. Особливості національного вексельного законодавства.
Емісія ЦП. Рішення про розміщення ЦП. Проспект емісії ЦП. Поняття недобросовісної емісії ЦП.
Реєстрація випуску акцій, проспекту емісії акцій. Звіт про результати розміщення акцій. Реєстрація випуску облігацій, проспекту емісії облігацій.
Реєстрація випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду.
Реєстрація випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду.
Порядок скасування реєстрації випусків ЦП та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску ЦП.

Тема 5. Іпотечні цінні папери в Україні
Кількість годин - 2

Види іпотечних цінних паперів. Особливі умови випуску та обігу іпотечних цінних паперів. Реєстрація випуску іпотечних цінних паперів. Здійснення державного регулювання ринку іпотечних цінних паперів.

Тема 6. Похідні (деривативи)
Кількість годин - 2

Поняття похідних (деривативів). Ф'ьючерсний контракт. Опціон. Регулювання випуску та обігу похідних (деривативів). Особливості обігу похідних (деривативів) на організаційно оформленому РЦП. Система гарантій виконання зобов'язань. Використання похідних (деривативів) для зменшення ризиків. Хеджування.

Тема 7. Учасники ринку цінних паперів в Україні
Кількість годин - 4

Емітенти ЦП: держава, органи місцевого самоврядування, юридичні особи.
Інвестори. Поняття інвестицій. Інвестиційна діяльність. Інвестори в цінні папери.
Професійні учасники ринку цінних паперів - торговці ЦП, зберігачі, реєстратори, депозитарії, організатори торгівлі цінними паперами (фондові біржі), компанії з управління активами.
Саморегулювання на фондовому ринку. Саморегулівні організації (СРО) професійних учасників РЦП, їх функції та повноваження.

Тема 8. Акціонерні товариства на ринку цінних паперів України
Кількість годин - 4

Принципи корпоративного управління в Україні.
Акціонерні товариства (далі - АТ) та їх види. Порядок створення АТ. Установчі документи АТ. Державна реєстрація АТ.
Статутний фонд (капітал) АТ. Порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду (капіталу) АТ. Порядок реєстрації випуску акцій АТ при зміні номінальної вартості акцій та кількості акцій без зміни розміру статутного фонду. Порядок додаткового випуску акцій.
Особливості створення АТ в процесі приватизації та корпоратизації. Порядок придбання, реалізації та анулювання АТ власних акцій. Реорганізація АТ. Порядок реєстрації випуску акцій у разі реорганізації АТ.
Органи управління АТ. Компетенція органів управління АТ. Порядок скликання та проведення загальних зборів акціонерів товариства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів. Права та обов`язки акціонерів. Дивідендна політика АТ та порядок виплати дивідендів.
Види та порядок подання звітності АТ. Регулярна та особлива інформація.

Тема 9. Організація торгівлі на фондовому ринку
Кількість годин - 4

Біржовий РЦП. Фондова біржа. Статут та правила фондової біржі. Фондова біржа як СРО. Члени фондової біржі. Котирування ЦП. Правила лістингу і делістингу ЦП. Методи проведення біржових торгів. Операції з ЦП на фондовій біржі. Види угод з ЦП. Органи управління фондової біржі. Регулювання діяльності фондової біржі. Фактори, що впливають на курс ЦП.
Організація нагляду і контролю на організаційно-оформленому ринку цінних паперів.

Тема 10. Контрольно-ревізійна діяльність та правозастосування на ринку цінних паперів
Кількість годин - 6

Повноваження ДКЦПФР щодо перевірок та ревізій діяльності учасників РЦП. Порядок проведення перевірок та ревізій. Заходи за наслідками перевірок та ревізій при виявленні порушень законодавства.
Порядок проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств.
Види правопорушень на РЦП. Відповідальність за правопорушення на РЦП. Правозастосування на РЦП. Порядок розгляду уповноваженими особами ДКЦПФР справ про правопорушення на РЦП та застосування санкцій. Оскарження постанов по справах про правопорушення на РЦП.
Система та суб'єкти фінансового моніторингу. Завдання та обов'язки суб'єктів первинного фінансового моніторингу. Завдання, обов'язки та права суб'єктів державного фінансового моніторингу. Фінансові операції, що підлягають обов'язковому та внутрішньому фінансовому моніторингу. Відповідальність за порушення вимог законодавства щодо запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Тема 11. Антимонопольне законодавство на ринку цінних паперів
Кількість годин - 4

Загальні положення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку цінних паперів. Сутність та механізми визначення монопольного (домінуючого) становища на ринку. Антиконкурентні узгоджені дії суб'єктів господарювання. Обмежувальна та дискримінаційна діяльність суб'єктів господарювання, об'єднань. Контроль за економічною концентрацією суб'єктів господарювання. Порядок розгляду заяв та справ про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб'єктів господарювання. Плата для відшкодування витрат, пов'язаних із розглядом заяв.
Процедура розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Забезпечення доказів. Відповідальність за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Тема 12. Роль фондового ринку у забезпеченні функціонування пенсійної системи України
Кількість годин - 2

Структура системи пенсійного забезпечення. Суб'єкти накопичувальної системи пенсійного забезпечення. Пенсійні активи накопичувального фонду. Радник з інвестиційних питань. Компанії з управління активами у накопичувальній пенсійній системі. Зберігання пенсійних активів накопичувального фонду.
Недержавне пенсійне забезпечення. Адміністрування недержавного пенсійного фонду. Пенсійні активи системи недержавного пенсійного забезпечення. Управління активами недержавного пенсійного фонду. Зберігання пенсійних активів.

Тема 13. Ділова українська мова
Кількість годин - 2

Основні вимоги до мови ділових документів. Офіційно-діловий стиль. Укладання деяких видів ділових документів. Мовний етикет.

Тема 14. Законодавче забезпечення діяльності ІСІ
Кількість годин - 2

Закон України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", нормативно-правові акти ДКЦПФР щодо регулювання діяльності ІСІ.
Суб`єкти, що здійснюють діяльність з управління активами. Обмеження діяльності компанії з управління активами. Вимоги до договору про управління активами. Витрати, що відшкодовуються компанії з управління активами за рахунок активів ІСІ. Порядок заміни компанії з управління активами.
Управління активами інвестиційного фонду. Вимоги до складу та структури активів інвестиційного фонду. Дивідендна політика інвестиційного фонду. Організація контролю за діяльністю компанії з управління активами.
Досвід законодавчого забезпечення діяльності ІСІ у країнах Європейського Союзу, США.

Тема 15. Національна депозитарна система України
Кількість годин - 4

Система виконання угод з ЦП та обліку права власності на ЦП. Національна депозитарна система (далі - НДС). Закон України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні": визначення основних термінів і понять. Структура Національної депозитарної системи (далі - НДС), її прямі та опосередковані учасники, їх взаємодія.
Сфера діяльності НДС.
Поняття депозитарної діяльності та її види.
Прямі учасники НДС. Взаємодія учасників НДС.
Функції і компетенція Національного депозитарію України.
Кліринг та розрахунки за угодами щодо ЦП. Поняття клірингового депозитарію.
Державне регулювання НДС.

Тема 16. Основні поняття діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів
Кількість годин - 2

Діяльність з ведення реєстру власників іменних ЦП: основні поняття та терміни.
Зареєстровані особи (власники, заставодержателі та номінальні утримувачі). Функції реєстроутримувача. Особливості обліку прав власності у системі реєстру.
Перехід права власності на ЦП, випущені у документарній та бездокументарній формі. Підтвердження права власності на ЦП.
Державний контроль за дотриманням вимог щодо здійснення діяльності з ведення реєстру власників іменних ЦП.
Взаємодія реєстраторів з депозитарними установами.

Тема 17. Вимоги ДКЦПФР до здійснення та суміщення депозитарної діяльності
Кількість годин - 4

Положення про депозитарну діяльність. Перелік ЦП, щодо яких здійснюється депозитарна діяльність.
Основні функції депозитарних установ. Зберігання ЦП. Обслуговування обігу ЦП на рахунках у цінних паперах. Обслуговування операцій емітента щодо випущених ним ЦП.
Вимоги щодо здійснення та суміщення депозитарної діяльності. Вимоги до системного, програмно-технічного забезпечення та засобів зв'язку. Обмеження на депозитарну діяльність депозитарних установ.
Державний контроль за здійсненням депозитарної діяльності. Повноваження державних органів щодо контролю за депозитарними установами. Вимоги ДКЦПФР щодо надання інформації депозитарними установами.

Тема 18. Зберігання цінних паперів
Кількість годин - 2

Способи зберігання ЦП. Відповідальність депозитарних установ за зберігання ЦП відокремленим та/або колективним способом.
Особливості роботи депозитарних установ з сертифікатами ЦП. Перевірка на справжність (автентичність), переміщення, інкасування та інвентаризація сертифікатів ЦП. Особливості роботи депозитарних установ із свідоцтвом про знерухомлення іменних ЦП.

Тема 19. Вимоги ДКЦПФР щодо обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах
Кількість годин - 6

Вимоги Положення про депозитарну діяльність щодо порядку відкриття рахунків у цінних паперах власникам. Порядок призначення керуючого рахунком у цінних паперах.
Відкриття рахунку у цінних паперах фізичній особі, юридичній особі. Особливості відкриття рахунку у цінних паперах інвестиційним фондам.
Порядок відкриття рахунків у цінних паперах в депозитарії: зберігачем, емітентом, іншим депозитарієм, яким депозитарні послуги надаються на підставі договору про кореспондентські відносини. Внесення змін до анкети рахунку у цінних паперах. Закриття рахунку у цінних паперах.
Вимоги щодо оформлення розпоряджень депонентів. Особливості складання розпоряджень депонентів (клієнтів). Вимоги ДКЦПФР щодо порядку обробки та підтвердження розпоряджень депонентів. Журнал розпоряджень. Журнал операцій.
Вимоги Положення про депозитарну діяльність щодо обслуговування обігу ЦП на рахунках у цінних паперах. Безумовні операції з ЦП в депозитарній установі. Депозитарні операції: зарахування, списання, переміщення, переказ. Облікові операції щодо обмеження в обігу ЦП.
Інформаційні операції депозитарних установ. Виписки з рахунку у цінних паперах. Запит на виписку з рахунку у цінних паперах. Інформаційні довідки, що надаються депозитарною установою своїм депонентам (клієнтам).
Державний контроль за обслуговуванням депозитарними установами обігу ЦП на рахунках у цінних паперах.

Тема 20.Обслуговування операцій емітента щодо розміщених та випущених ним цінних паперів
Кількість годин - 4

Порядок проведення первиного розміщення ЦП паперів через депозитарну систему. Порядок організації обліку розповсюдження випуску ЦП, випущених у бездокументарній формі. Порядок депонування тимчасового глобального сертифіката та глобального сертифіката. Відкриття емісійного рахунка емітенту. Зарахування ЦП на рахунки у цінних паперів власників ЦП, що розміщені.
Обслуговування операцій емітента щодо викуплених ним у власників ЦП. Обслуговування операцій емітента.
Процедура деномінації ЦП.
Вимоги ДКЦПФР щодо складання зведенного облікового реєстру рахунків власників ЦП та їх реквізити.

Тема 21. Знерухомлення цінних паперів, випущених у документарній формі. Вимоги ДКЦПФР до переведення знерухомлених цінних паперів у документарну форму
Кількість годин - 4

Порядок знерухомлення ЦП, випущених у документарній формі, та його етапи. Порядок набуття депозитарною установою статусу номінального утримувача в системі реєстру власників іменних ЦП. Особливості знерухомлення ЦП на пред'явника, випущених у документарній формі.
Вимоги ДКЦПФР щодо переведення у документарну форму знерухомлених ЦП. Матеріалізація ЦП. Етапи матеріалізації ЦП. Передача обліку прав власності на матеріалізовані іменні ЦП в систему реєстру власників іменних ЦП.

Тема 22. Норми та правила обліку цінних паперів в Національній депозитарній системі
Кількість годин - 4

Принципи побудови депозитарного обліку ЦП. Норми депозитарного обліку ЦП.
Стандарти депозитарного обліку. Загальні засади здійснення депозитарного обліку ЦП. Правила присвоєння депозитарного коду. Класифікація аналітичних рахунків депозитарного обліку. Класифікація балансових рахунків депозитарного обліку. План балансових рахунків.

Тема 23. Розрахунково-клірингова діяльність. Державне регулювання та контроль розрахунково-клірингової діяльності
Кількість годин - 4

Поняття розрахунково-клірингової діяльності (РКД). Взаємодія депозитарію та розрахункового банку щодо виконання розрахунків клієнтів. Діяльність розрахункового банку. Здійснення депозитарними установами розрахунків за операціями емітента щодо випущених ними ЦП.
Вимоги ДКЦПФР щодо здійснення РКД депозитарію.
Державне регулювання та контроль РКД.

Тема 24. Вимоги ДКЦПФР до порядку здійснення клірингу та розрахунків в Національній депозитарній системі
Кількість годин - 4

РКД за операціями щодо ЦП. Вимоги ДКЦПФР щодо здійснення клірингу та розрахунків у НДС.
Організація РКД депозитарію.
Порядок одержання депозитарними установами інформації за угодами щодо ЦП.
Порядок звірки отриманих депозитарієм розпоряджень за угодами щодо ЦП.
Порядок здійснення поодиночних розрахунків за розпорядженнями, взятими до виконання.
Порядок здійснення депозитарієм клірингу та розрахунків за розпорядженнями, взятими до виконання.
Державне регулювання та контроль здійснення клірингу та розрахунків в НДС.

Тема 25. Організація діяльності депозитарної установи
Кількість годин - 4

Внутрішні документи депозитарної установи: регламент, внутрішнє положення, внутрішній порядок.
Вимоги ДКЦПФР щодо типових договорів: про відкриття рахунку, депозитарного та договору про обслуговування емісії ЦП.
Організаційно-технічне забезпечення діяльності депозитарної установи: приміщення, сховища, комп'ютерна техніка і оргтехніка, фахівці.

Тема 26. Порядок видачі ліцензій на здійснення депозитарної діяльності
Кількість годин - 6

Вимоги ДКЦПФР щодо сертифікації осіб, що здійснюють депозитарну діяльність з цінними паперами у складі юридичної особи - професійного учасника ринку цінних паперів.
Умови видачі ліцензій комерційним банкам, торговцям цінними паперами, депозитаріям на здійснення депозитарної діяльності.
Порядок надання та розгляду документів для отримання ліцензій.
Порядок анулювання ліцензії. Державний контроль за депозитарною діяльністю.

Тема 27. Обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах в процесі приватизації
Кількість годин - 4

Особливості відкриття рахунку у цінних паперах органу приватизації. Вимоги щодо оформлення договору про відкриття рахунку у цінних паперах органу приватизації. Особливості складання розпоряджень органу приватизації зберігачу.
Порядок знерухомлення цінних папарів, що належать державі, випущених у документарній формі в процесі приватизації та корпоратизації. Порядок взаємодії органу приватизації з депозитарними установами при випуску цінних паперів у бездокументарній формі в процесі приватизації та корпоратизації.
Вимоги до документів, які надаються депозитарній установі для здійснення операцій з цінними паперами, що випущені у бездокументарній формі або в документарній, але знерухомлені, в процесі приватизації.

Тема 28. Інформаційні технології здійснення депозитарної діяльності
Кількість годин - 8

Міжнародні інформаційні системи.
Використання програмних продуктів при здійсненні депозитарної діяльності. Практичні особливості роботи з програмними продуктами.
Основні характеристики операційних систем, систем управління базами даних. Використання Інтернет-технологій при здійсненні депозитарної діяльності.




Лекційних та практичних занять - 108 год.
Поточна перевірка знань - 4 год.
Кваліфікаційний іспит - 8 год.
Загальна кількість - 120 год.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО:
рішення Державної комісії з цінних паперів та
фондового ринку від "01"серпня 2006 №607.


<<< НАЗАД

 

 

©  2001-2006  www.usmdi.org Украинский институт развития фондового рынка
Design and programming: Andrew Laurikainen  
   
Информационно - торговый обозреватель HotSale