This version of the page http://www.kinokolo.ua/articles/660/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-03-19. The original page over time could change.
Дещо про сучасне іспанське кіно через призму МКФ у Сан-Себастьяні - - KINOKOLO.UA

"Вічне світло незаплямованого розуму"

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки

Алєксєй Дунаєвський. Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки. – ГЛОБУС-ПРЕСС, 2006. – 864 с. – Російською мовою.

16.02.2009 14:13

Лавреати 59-го Берлінале

14 лютого 2009 року «Золотого ведмедя» 59 Берлінського міжнародного кінофестивалю отримала стрічка перуанської режисерки Клаудії Льоси «Згіркле молоко»…

13.02.2009 05:39

БЕРЛІНАЛЕ: Презентовано International Film Guide

Це щорічне видання, сорок п’ята його версія, яке виходить друком у видавництві Wallflover Press (Лондон – Нью-Йорк), і в якому подається інформація про життя геть усіх на світі кінематографій; українську в тім числі...

12.02.2009 11:04

БЕРЛІНАЛЕ: Кіноринок і Кінокампус завершують роботу

13 лютого закінчують свою роботу дві супутні великим фільмовим програмам – конкурсним та інформаційним – заходи фестивалю, Європейський кіноринок та Кампус кіноталантів...

02.02.2009 16:49

АРҐУМЕНТ-КІНО у лютому-травні 2009 року

У лютому-травні 2009 року в щотижневій авторській програмі Володимира Войтенка на телеканалі «1+1», яка виходить в ефір пізнього недільного вечора, плануються такі фільми…

02.02.2009 16:08

„Порок на експорт”, Дейвід Кроненберґ

Вночі з 8 на 9 лютого 2009 року о 23:20 у програмі – найостанніша стрічка видатного канадського кінорежисера Дейвіда Кроненберґа «Порок на експорт». Російська мафія у Лондоні. Не без українського сліду…

24.06.2008 05:51

Побачити Париж і померти

Цей знаменитий вислів знаходить своє підтвердження в кількох знакових для історії кіна фільмах. Герої потрапляють до Парижа, закохуються, у коханні відкривають себе й, зрештою, пізнають найвищу ступінь екзистенції...


06.04.2008 04:38

Дещо про сучасне іспанське кіно через призму МКФ у Сан-Себастьяні

Юрій Шевчук

Серед визнаних у світі міжнародних кінофестивалів Сан-Себастьян займає особливе місце з огляду на кілька моментів. Він є одним з найстаріших та найпрестижніших і, будучи форумом насамперед іспанського та іспаномовного кінематографа, разом із тим активно залучає насправді світове кіно, виявляючи особливий інтерес до менше знаних кінематографій. Така спрямованість робить його цікавим для України, якій за шістнадцять років незалежности політичної ще належить здобути незалежність культурну й кінематографічну. Сан-Себастьян – це наступний рубіж, який мав би манити спраглих визнання вдома і світі  українських фільмарів. Фестиваль цікаво поєднує глобальні й національні виміри сучасного кіна, яскраво демонструючи загальноприйнятий у західній кінонауці постулат про те, що кожен національний кінематограф є синтезою місцевого, національного і міжнародного.

Кожен, хто відкриє інтернет-сторінку фестивалю, може вирішити на мить, що не туди потрапив: замість очікуваної марки «Сан-Себастьян», відвідувач побачить незнайоме слівце «Доностія», а замість слова фестиваль – таке ж екзотичне «зінемальдія». Але помилки тут немає, бо «Доностія зінемальдія» – це і є Фестиваль у Сан-Себастьяні, лише мовою евскара, тобто басків, народу, який віками населяє північно-західну частину Піренейського півострова, і якому ще до середини 1970-x заборонялося публічно користуватися рідною мовою. Зараз цей кінофорум став потужним двугуном культурного відродження не лише басків, але й інших довго гноблених народів Іспанії. У його програмі широко представлено фільми з інших провініцiй країни – Каталонії, Ґалісії, Валенсії. Всі матеріали, прес-релізи фестивалю видаються, поряд з англійською та іспанською, також і баскською мовою. Урочисте відкриття теж велося на евскара і включало оркестр народної баської музики. Святкування місцевої та інших менших і менше знаних у світі культур Іспанії ніяк не суперечило, а навпаки було цікавим доповненнням спрaвді глобального колориту цьoго кіносвята. Він виявлявся на кожному кроці – від міжнародного складу журі у різних конкурсних категоріях, від програми офіційної конкуренції, від багатонаціонального пресового корпусу до поліглосії фестивальної публіки.

В межах офіційного конкурсу розігрувалися такі основні призи: «Золота Мушля» для найкращого продюсера, по «Срібній мушлі» для найкращого режисера, акторки та актора, по Призу журі для найкращого кіноператора та найкращого сценариста. Два спеціальних призи: Приз журі для фільму з особливою мотивацією відбору й Приз Альтадіс для режисера-початківця, що передбачає грошову винагороду у розмірі 90 тис. єврів. Приз Альтадіс присуджується за перший чи другий у режисерській кар'єрі повнометражний фільм, який не брав участи в жодних інших міжнародних кіноконкурсах і який потрапив до учасників або офіційного відбору в Доностії, або в категорії Забальтеґі (Відкрита зона). Одна половина премії Альтадіс дістається режисерові-дебютанту, а друга – імпортерові стрічки до Іспанії.

Крім цих, існують інші премії. Премія глядачів, 105.000 єврів, присуджується самою публікою, яка голосує лише за фільми учасники конкурсу «Перлини». Премія «Обрії» призначена для картин, цілком чи почасти зроблених у Латинській Америці, зрежисерованих авторами латинського походження чи на теми, пов'язані із латинськими країнами поза Іспанією (35.000 еврів). Премія Іспанського телебачення «Інший погляд», для фільмів, що висвітлюють жіночу тематику, зрежисерованих як жінками, так і чоловіками. Премія полягає в купівлі права показу фільму-переможця по телебаченню для загальної публіки. Премія «Фільм у процесі створення» полягає у покритті витрат на постпродукцію вибраного її спонсорами фільму. «Премію молоді» присуджує новим режисерам журі, спеціально створене із 350 осіб віком від 17 до 21 року.

Нарешті «Приз Доностія» призначенаий видатним кінодіячам як визнання їхнього особливого внеску до світового кіна – це єдина нагорода, імена призерів якої відомомі ще перед початком програми. Серед її лавреатів такі зірки, як Бет Дейвіс, Вітторіо Ґассман, Лорен Бакол, Роберт Мічем, Сюзен Серендон, Катрін Деньов, Роберт де Ніро, Франсіско Рабаль, Макс фон Зюдов. Минулого року «Приз Доностія» було присуджено американцеві Річарду Ґіру та норвежці Лів Ульман.

Міжнародний престиж МКФ у Сан-Себастьяні в останнє десятиліття посилюється становищем Іспанії як світової кінематографічної потуги. До цього причинилися не лише окремі талановиті чи навіть геніальні сінеасти, як Карлос Саура, Педро Альмодовоар, Хуліо Медем чи Алехандро Аменабар, але й чиста маса, якість і різноманітність кінопродукції, дедалі відчутніша присутність Іспанії на світовому кіноринку, авторитет її національної кіношколи, який невпинно зростає, а з ним і зацікавлення до сучасного та класичного іспанського кіна. Лише за неповний рік тут, у Нью-Йорку, проводилося принаймні чотири іспанські кіноімпрези: п'ятнадцятий щорічний фестиваль «Іспанське кіно сьогодні», ретроспективи двох класиків Едґара Невіля та Пере Портабейо. У другій половині жовтня – фестиваль «Підцензурне й позацензурне кіно Іспанії» протягом двох тижнів іде в престижному Музеї модерного мистецтва (МоМА).

За минулий 2007 рік Іспанія зняла понад сто повнометражних ігрових та документальних фільмів. У Європі за обсягом продукції її випереджають лише Франція, Росія та Німеччина. Активно розвивається співпраця країни із Латинською Америкою – 16 спільних картин, 12 фільмів зроблено спільно з іншими європейськими країнами. Дедалі частіше іспанських кінематографістів запрошують до участи в закордонних, у тім числі й голлівудських проектах. Досить згадати акторів Пенелопе Крус, Хав'єра Бардема, Едуардо Норієґу, Вікторію Абріль, Серхі Лопеса, режисерів Алекса де ла Іґлесія, Хуліо Медема, Алехандро Аменабара. Водночас, усе частіше приїжджають працювати до Іспанії зарубіжні артисти. Це й мексиканці Ґієрмо дель Торро («Лабіринт Пана»), Альфонсо Куарон, Ґаєль Ґарсія Берналь, Дієґо Луна, арґентинці Марсело Пінейро, Сесілія Рот, Леонардо Збаралія, американці Віґґо Мортенсен («Алатрісте»), американський режисер Вуді Аллен, італійки Стефанія Сaндреллі та Анна Ґалієна.

Разом із цим, Іспанія стоїть перед низкою дуже поважних проблем, перша з яких – зменшення відвідувань кінотеатрів, піратство, дедалі більше відставання від конкурентів, насамперед Голлівуду, у змаганні за власного кіноглядача. Лише за вісім перших місяців минулого року доля іспанських фільмів на власному ж кіноринку зменшилася в порівняні з попереднім роком на 19 %  і, за прогнозами, на кінець року мала бути на рівні 9 %. Для порівняння, у Франції, найбільш протекціоністській до свого кіна країні Європи, цей показник складає 30 %. Не зважаючи на порівняно сильну підтримку свого кінематографа з боку уряду й телеринку (за законом телеканали зобов'язані  інвестувати 5 % річного прибутку у виробництво іспаномовних фільмів) – до речі, головним спонсором Сан-Себастьянського кінофестивалю виступає Іспанське телебачення TVE (Television Española), – фільмарі країни активно домагаються нового закону про кіно. Він передбачатиме, серед іншого, зменшення на 28 % податку з приватних інвестицій у виробництво фільмів, упровадження щорічних дотацій на кіновиробництва на 100 млн. єврів, створення державної кіноаґенції, яка стимулювала б національне кіновиробництво та полегшення умов ортимання державної підримки для незалежного кіновирбника. Президент асоціації іспанських кінопродюсерів Педро Перес заявив, що йдеться про ухвалення нового закону ще до наступних парламентських виборів.

На моє запитання про можливості участи українців у наступних фестивалях, організатори відреаґували прихильно й зацікавлено. За словами голови комітету директорів та комітету конкурсного відбору Хосе Анхель Ерреро-Веларде, щоб взяти участь у Сан-Себастьянському МКФ, українські кінематографісти повинні «по-перше, робити фільми, більше фільмів, а по-друге робити так, щоб про їхні картини було відомо. Ми цілком відкриті для їхніх пропозицій. Прошу в січні-лютому надсилати стрічки-кандидати на участь у майбутньому фестивалі. Я не пригадую, щоб ми отримували з України кіно для фестивальної програми». За правилами, в конкурсі цього форуму можуть брати участь повнометражні стрічки, що не були в прокаті протягом дванадцяти місяців до фестивалю, а також не брали участи в жодних інших міжнародних кіноконкурсах, перед або під час перебігу фестивалю в Сан-Себастьяні.

Сан-Себастьян – Нью-Йорк
Вересень 2007 – березень 2008






19.02.2009 13:36

БЕРЛІНАЛЕ: Магії й месиджі. Як збалансувати мистецькі фантазії і грубу реальність

Що таке великий кінофестиваль? Навіщо їздити на нього? Фільмів і так багато — дивись донесхочу. Та це все одно, що запитати, навіщо ходити в музей... А тому, що колекція, а тому, що пропонується певний кут зору — і на саме мистецтво, і на реальність як таку. Берлінський кінофестиваль, який закінчив свою роботу минулої суботи, є одним із найбільших музеїв сучасного світового кіно...

17.02.2009 03:01

БЕРЛІНАЛЕ: Змагатися з реальністю. У столиці Німеччини кінопокоління 30–річних переграло класиків

Чи не вперше за останні роки головний приз Берлінале не став абсолютною несподіванкою. Фільм «Згіркле молоко» молодої перуанської режисерки Клаудії Льоси (їй 33 роки) отримав «Золотого ведмедя», і це виглядає загалом справедливо...

14.02.2009 04:53

БЕРЛІНАЛЕ: Ведмежі пристрасті

Сьогодні, суботнього вечора 14 лютого, Берлінський кінофестиваль урочисто відзначить завершення своєї роботи. У Берлінале-палаці (у ньому п’ять поверхів для глядачів з усіма можливими зручностями і величезним екраном) вручать один Золотий і кілька Срібних «Ведмедів» (цей звір, як відомо, є символом німецької столиці). Прогнози тут роблять украй обережно — у цього фестивалю є мало не ментальна особливість їх спростовувати...

13.02.2009 05:13

Фінішний поспіх. На Берлінале продано 270 тисяч квитків. Це місцевий рекорд!

Кінофестиваль уже й при фініші. Сьогодні у великому конкурсі показують фільм «Татарак / Tatarak» невтомного польського класика Анджея Вайди. Уже за вісімдесят, а от не вичахає енергія. Можливо, й тому, що Вайда не дає собі відпочивати — ні на лаврах, ні на усвідомленні прожитих літ. Ти працюй — і вік не нагадуватиме про себе...

12.02.2009 10:39

Коктейль за компанію. Фестиваль у Берліні означив претендентів на головні призи та спровокував дискусію про політкоректність

Головною подією сьогодні на Берлінале буде показ фільму «Пил часу / I skoni tou chronou» знаменитого грецького режисера Тео Ангелопулоса. Це друга частина замисленої ним історичної трилогії...

11.02.2009 11:33

БЕРЛІНАЛЕ: Ще раз про любов. Вічні сюжети, невічні герої

Наш Алік Шпилюк (кіножурналіст і феномен, який про кіно знає все) не пошкодував здоров’я і часу й увечері попрошкував на вручення «Камери Берлінале»/ Berlinale Camera (одна з престижних нагород фестивалю) класику французького кіно Клоду Шабролю. А той схопив камеру і почав нею «зйомку» — аж поки не навів фокус на Аліка...

10.02.2009 11:03

БЕРЛІНАЛЕ: Де більше життя: на 70–міліметровій кіноплівці чи в інтернеті?

Уже кілька днів столиця Німеччини живе кінофестивалем — 59–й Берлінале відкрився 5 лютого. У довгих чергах за квитками дисципліновано стоять поруч із господарями і собачки. Вони теж дотримуються традиційного місцевого порядку. Фільмів — кілька сотень, і це щоразу вражає: от ся кількість глядачів. При тому, що журналісти і критики за звичкою бурчать: рівень кінострічок — нижче нікуди...

10.02.2009 10:50

БЕРЛІНАЛЕ: Поїхали...

Тривалий час цей фестиваль у Західному Берліні видавався багатьом символом протистояння Сходу і Заходу, Радянський Союз навіть не визнавав його. А потім, у середині 70–х, коли так званій «холодній війні» сказали «ні», радянське кіно почало змагатися в конкурсній програмі Берлінале. І перший млинець виявився на диво вдалим — фільм «Сходження» Лариси Шепітько (учениця Олександра Довженка, між іншим) виграв «Золотого ведмедя». І потому було не зле. Скажімо, 1989–го наша Кіра Муратова виграла свого «Ведмедя» — срібного, за «Астенічний синдром». ..

04.02.2009 16:00

АКТУАЛЬНЕ УКРАЇНСЬКЕ КІНОДЕСЯТИЛІТТЯ

Пропонуємо текст статті з каталогу Української кінофундації, підготовленого для презентації української кінематографії та низки найостанніших вітчизняних фільмів на 59 Берлінському міжнародному кінофестивалі: «Від початку 1990 років, після здобуття Україною державної незалежності, закономірно і бурхливо – через руйнування зношеної соціалістичної системи економіки й наступу «дикого капіталізму» – відбулися кардинальні зміни в українському кінематографі»...

03.02.2009 16:39

БЕРЛІНАЛЕ: Україна побореться... За що?

Переглянув деякі матеріали вітчизняних ЗМІ... Про фестиваль, що входить у трійку найвизначніших кінофорумів світу (поруч із Канном чи Венецією), — або ж нічого, або передрук із російських джерел (слово в слово, навіть характеристики з Вікіпедії)... Чи дурниці на кшталт «Україна побореться за головну нагороду Берлінале»...

14.11.2008 08:02

ХІІ Форум національних кінематографій: вчора – сьогодні – завтра

У підмосковних Бєлих Столбах, в Держфільмофонді Російської Федерації, наприкінці жовтня проходив традиційний Кінофорум країн СНД і Балтії, що його проводить Конфедерація Спілок кінематографістів країн, що постали на руїнах Радянського Союзу

11.07.2008 09:32

ТВОРЕННЯ Є АКТ ВОЛІ

...Під цим гаслом від початку 1997 року з’явилося KINO-KOЛО. Ми удвох вимріяли й почали тоді його втілювати, а нині прийшов час сказати, як не прикро, що цим числом часопису KINO-KOЛО вочевидь прощається зі своїми шанувальниками... Що ж вдалося, а що не вдалося зробити за ці одинадцять з половиною років, як побачило світ перше число часопису? Коротко запропонуємо свою версію, своє бачення...

10.07.2008 14:32

Німе кіно («Відкрита ніч. Дубль 12»)

У ніч з 28 на 29 червня на оглядовому майданчику гори Уздихальниці, що на Андріївському узвозі, відбувся кіновідеофестиваль «Відкрита ніч. Дубль 12»... У цьогорічну програму фестивалю увійшло 27 короткометражних фільмів, більшість з яких зроблено студентами Київського національного університету театру, кіна і телебачення імени І. Карпенка-Карого...

05.05.2008 12:29

«Трайбека»-2008: Нове латиноамериканське кіно знову звертає на себе увагу світу

Варта подиву присутність на фестивалі латиноамериканських фільмів, які в низці випадків представляють деб'ютанти. Те, що до конкурсної програми неодмінно потрапляє велика частина пропозицій із цієї частини світу, цілком закономірно. За даними перепису 2000 року в зоні Великого Нью-Йорка проживає близько 3 млн. латиноамериканців, тобто кожен шостий нью-йорківець – із Латинської Америки...

06.04.2008 04:42

Сьома «Трайбека»

Сьогодні до неомильних провісників нью-йоркської весни слід зарахувати й міжнародний кінофестиваль "Трайбека". Хоч він проходить в останній тиждень квітня і перший травня, в інформаційний простір міста вриваться вже у березні, коли оголошують програму – фільми, які відібрано до офіційного конкурсу, фестивальні імпрези для фахівців та широкої публіки...


Новости кино ukrfilm.com