This version of the page http://for-ua.com/elections2006/37/program/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2009-01-10. The original page over time could change.
ForUm :: Выборы 2006
07:12, сб 10 янв 2009 | Погода: Киев 0, пасмурно, небольшой снег
Сделать стартовой  Добавить в избранное        
 
ГЛАВНАЯ | Новости Украины | Новости мира | Без политики | Происшествия | Футбол | Комментарии | Аналитика | Регионы | Пресса
Интервью | Онлайн | Антикризис | Фотогалерея | Форум на ForUm'е | Погода | Развлечения | Шпилька | Архив | Сервис | Поиск
| | |

   Громадянський блок ПОРА-ПРП

[Список партий]   [Кандидаты от партии]

ВИБОРЧА ПРОГРАМА ГРОМАДЯНСЬКОГО БЛОКУ ПОРА-ПРП
 
«Пора будувати, діяти і жити!»

Громадяни України довели, що їх прагнення до самореалізації й самоствердження, до осягнення базових прав людини не можуть бути обмежені жодним брутальним насильством. Застосування сили, маніпуляцій, залякування, потурання беззаконню і нехтування моральними нормами не вбережуть від краху жодну владу. Адже така влада ніколи не матиме підтримки свого народу.

Ті політики та представники нової влади, які за власними амбіціями, не помічають ні національних інтересів, ні прав людини і громадянина, самі не розуміючи того ведуть націю до розбрату і розчарування.

Помаранчева революція була не вибором особистостей, котрим вручалася влада. Вона була вибором цінностей, на яких має грунтуватися побудова НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ. Мільйони людей вийшли на вулиці відстоювати не свої меркантильні інтереси, а високі ідеали Свободи, громадянської гідності та самореалізації особистості – тобто базові складові громадянського суспільства.

Громадянський блок «ПОРА-ПРП» є політичною силою, яка послідовно відстоює ці цінності. ПОБУДОВА ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА В УКРАЇНІ Є НАШОЮ ГОЛОВНОЮ МЕТОЮ. Без цього не можливий саморозвиток країни. Ми були в авангарді Майдану і завжди будемо на сторожі його цінностей.

Ми йдемо в парламент не за владою як такою, а для того, щоб докорінно реформувати систему влади, а не лише змінити її обличчя.

І. ЗМІНА СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ

Своє завдання ми бачимо в тому, щоб реформувати владу в країні таким чином аби вона не перетворювала нормальних людей на заручників системи. Ефективною для громадянського суспільства може бути лише сучасна відрегульована система з чіткими процедурами та механізмами, яка навіть у випадку приходу до влади випадкових і некомпетентних людей буде працювати правильно й мінімізуватиме корупцію.

Національні інтереси у громадянському суспільстві є сукупністю інтересів громадян. Відповідно, реформа системи органів державної влади та місцевого самоврядування має налагодити механізм погодження інтересів всіх громадян, піднесення їх до рівня національних та оптимізувати цю систему таким чином, щоб вона була спроможна ефективно реалізовувати ці національні інтереси.

Органи влади мають реалізовувати інтереси громадян та обслуговувати їх. Має бути створене «єдине вікно» для надання адміністративних послуг громадянам. Ми маємо створити інституції дієвого громадського контролю за діяльністю представників влади, які унеможливлять зловживання владою.

Громадяни краще за державу впорядкують місцеві проблеми. Ми маємо застосувати головний принцип ЄС – субсидіарність: тільки, якщо менша одиниця не може впоратись із проблемою, її вирішення має переходити на вищий рівень.

Судова влада має будуватися на принципах справедливості та прозорості судових процедур, професіоналізмі, незалежності та неупередженості суддів, прогнозованості та відкритості судових рішень, ефективності судового захисту. Має бути створений єдиний загальнодержавний публічний реєстр судових рішень та забезпечений вільний доступ до нього усіх громадян.

ІІ. ЕКОНОМІКА ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Ми вважаємо необхідним не просто дати можливість, а стимулювати підприємницьку ініціативу громадян, створити умови для самореалізації громадян у бізнесі. Ринковою економікою не можливо керувати. Треба створювати умови, які стимулюють розвиток. Економічна доцільність, а не соціальна демагогія мусить бути основою економічної політики. Разом з підприємцями ми будемо домагатись:

· спрощення процедур адміністрування податків та зниження їх до рівня, який забезпечить розвиток підприємництва, створення нових робочих місць та стимулюватиме інвестиційну діяльність, впровадження інноваційних технологій;

· стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу через вдосконалення спрощеної системи оподаткування, створення мережі бізнес-освіти та системи мікрокредитування;

· створення системи страхування та кредитування експортних контрактів, лобіювання інтересів українських підприємств на зовнішніх ринках, у тому числі, допомога при участі в тендерах за кордоном, захист національного товаровиробника шляхом надання преференцій, дозволених міжнародним нормами;

· реформування системи соціального страхування, зокрема, введення єдиного соціального податку з передачею функції його адміністрування до податкової адміністрації;

· проведення разової фінансової амністії та легалізації капіталів з мінімальними вилученнями щодо прав громадян на таку легалізацію : це право повинні мати усі громадяни, за виключенням випадків, коли порушені кримінальні справи, які передані до суду.

ІІІ. ПОСЛІДОВНИЙ РУХ ДО ЦИВІЛІЗОВАНОГО СВІТУ.

Ми розуміємо необхідність прискореної міжнародної та європейської інтеграції України, її членства в різних міжнародних організаціях, перш за все, СОТ та ЄС, як можливість використання потенціалу цих організацій для захисту та реалізації наших національних інтересів.

Гідного місця України в міжнародній політиці та світовому розподілі праці ми можемо досягти лише рухаючись назустріч цивілізованому світу.

Необхідно забезпечити: ефективне включення України в системи міжнародної співпраці в галузі економіки та торгівлі, запобігання проникненню в Україну структур міжнародного тероризму через активізацію міжнародної співпраці органів правопорядку та правосуддя; повноправне включення в міжнародні та регіональні структури безпеки, що довели свою ефективність.

Ми відстоюємо свободу пересування та захист прав українських громадян під час перебування за кордоном, швидку євроатлантичну інтеграцію, лідерство України у Спільноті демократичного вибору та у причорноморському регіоні.

Потрібно досягти лібералізації візового режиму з Європейським Союзом, спрощення правил перетину кордону з Росією та іншими державами СНД, створення легальних умов для працевлаштування громадян України за кордоном та захисту їхніх соціальних прав у країнах перебування, надання дієвого захисту громадянам України, що стали жертвами порушень прав людини та кримінальних злочинів за кордоном.

ІV. РІВНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ.

Головним пріоритетом гуманітарної сфери мають стати інвестиції в людину, її здоров’я, інтелектуальне й духовне збагачення. Головними принципами розвитку мають стати багатоваріантність підходів до шляхів самореалізації і задоволення потреб людини.

Багатоваріантність базується на тому, що кожна людина, соціальна група, етнос є унікальними, мають свої унікальні потреби і знаходяться в унікальних умовах. Відповідно, кожен з цих суб’єктів повинен мати можливість для найповнішого розкриття свого потенціалу, стартуючи з різних позицій.

Усі члени суспільства повинні мати право на безкоштовну невідкладну та базову медичну допомогу, базову освіту та можливість доступу до безкоштовної вищої освіти, доступ до необхідної інформації. Але при цьому кожен громадянин повинен мати вибір якості і обсягу послуг та шляхів самореалізації в соціокультурній сфері відповідно до своїх потреб та можливостей.

У той же час суспільство і держава мають стимулювати розвиток тих соціокультурних інститутів, які забезпечують стабільність країни, її виживання і самовідновлюваність. До таких інститутів належать мова, традиції і культура української нації та національних меншин, родина, фундаментальна наука та інноваційна діяльність, громадська та універсальна освіта, мистецтво, релігія.

Головним принципом соціальної політики має бути надання соціальних гарантій та державної підтримки виключно тим, хто фізично неспроможний заробити сам. Необхідно провести монетизацію соціальні програми та пільг, при безумовному забезпеченні державними гарантіями соціального захисту дітей, людей похилого віку та інвалідів.

V. ЕКОЛОГІЯ - БЕЗПЕКА МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ.

Україна має стати на шлях до збалансованого розвитку, який забезпечує інтереси нинішнього покоління, не ставлячи під загрозу інтереси майбутніх поколінь. Держава має здійснювати послідовну екологічну політику, основним економічним інструментом якої має стати принцип «забруднювач платить», тобто рівень оподаткування підприємств має залежати від обсягу забруднення довкілля.

Необхідне запровадження в Україні стандартів ЄС в галузі довкілля та здоров’я. Має бути прийнятий закон, який гарантує громадянам вільний доступ до будь-якої інформації, яка стосується забруднення довкілля та стану здоров’я населення.

Лише формування громадянського суспільства може забезпечити стрімке підвищення конкурентоспроможності України у світі, дати можливість кожній людині самій собі забезпечити гідне життя.

Але ніхто, крім нас з вами, його нам не побудує.

Настала пора самим реформувати країну та навести у ній лад.

Ми вже почали цей процес, внесли до Верховної Ради пакет розвитку – пакет законопроектів, що вже сьогодні можуть поліпшити економічні умови. Ми підготували законопроекти щодо судово-правової реформи. Розробляємо інші законодавчі пропозиції.

Змінити суспільство можливо лише конкретними діями. Ми вже діємо. Ми запрошуємо до дії Вас.

ПОРА РАЗОМ ЗБУДУВАТИ НОВЕ МАЙБУТНЄ!

   Национальный экзит-полл 2006
Партия регионов(32%)
БЮТ(23,4%)
Блок "Наша Украина"(14,5%)
СПУ(5,7%)
КПУ(3,5%)
Блок Витренко "Народная оппозиция"(3,1%)
Народный блок Литвина(2,7%)
Партия "Вече"(2,2%)
УНБ Костенко и Плюща(1,7%)
Блок "Пора-ПРП"(1,4%)
Оппозиционный блок "Не Так"(1,3%)

Национальный экзит-пол 2006 провели Фонд "Демократические инициативы", Киевский международный институт социологии и Украинский центр экономических и политических исследований имени Александра Разумкова.

   Экзит-полл ООО "ФОМ-Украина"
Партия регионов(31,4%)
БЮТ(22,7%)
Блок "Наша Украина"(17%)
СПУ(6,9%)
КПУ(3,9%)
Блок Витренко "Народная оппозиция"(2,9%)
Народный блок Литвина(2,5%)

ООО "ФОМ-Украина"

   Экзит-полл ВСС
Партия регионов(27,5%)
БЮТ(21,6%)
Блок "Наша Украина"(15,6%)
СПУ(5,5%)
Народный блок Литвина(5,1%)
КПУ(4,7%)
Блок Витренко(3,2%)
Оппозиционный блок "Не Так"(2,8%)
Блок "Пора-ПРП"(2,7%)
Партия "Вече"(1,9%)

Экзит-полл Всеукраинской социологический службы

   Экзит-полл УРИГ
Партия регионов(31,01%)
БЮТ(22,7%)
Блок "Наша Украина"(14,17%)
СПУ(5,76%)
КПУ(3,69%)
Блок Витренко "Народная оппозиция"(3,31%)
Народный блок Литвина(3,1%)
УНБ Костенко и Плюща(2,05%)
Партия "Вече"(1,94%)

Проведен Украинско-российской исследовательской группой, состоящей из Компании R&B и Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ).

   Новости
27 апреля, 2006 | 09:57
Опубликованы официальные результаты выборов
12 апреля, 2006 | 16:50
Выборы мэра Черкасс признаны недействительными
12 апреля, 2006 | 12:18
Днепропетровский облтеризбирком пересмотрит результаты выборов
12 апреля, 2006 | 11:03
В Ивано-Франковске заново пересчитают голоса
11 апреля, 2006 | 12:33
Украинцы поверили Тимошенко, как немцы Гитлеру?
11 апреля, 2006 | 12:14
Избирательная кампания была основана на лжи?
11 апреля, 2006 | 11:25
Ющенко поблагодарил ЦИК
11 апреля, 2006 | 08:10
Результаты выборов опубликуют на этой неделе
10 апреля, 2006 | 19:57
Украинские выборы соответствовали европейским стандартам
10 апреля, 2006 | 19:14
Суд признал выборы мэра Киева действительными
10 апреля, 2006 | 18:43
ЦИК готовится огласить результаты выборов
10 апреля, 2006 | 16:11
Давидович открыл заседание ЦИК
10 апреля, 2006 | 15:22
Ющенко встретится с победителями выборов
10 апреля, 2006 | 09:55
Сегодня будут объявлены официальные результаты выборов
07 апреля, 2006 | 15:54
В Красноармейске будут пересчитывать голоса
07 апреля, 2006 | 14:41
Хмельницкий горсовет распустил теризбирком
06 апреля, 2006 | 17:46
Мэром Сум стал человек из «Ночного дозора»
06 апреля, 2006 | 17:40
ЦИК просит Генпрокуратуру возбудить дело по краже бюллетеней
06 апреля, 2006 | 17:14
Зварич доволен резолюцией Европарламента
06 апреля, 2006 | 16:53
ЦИК погасила неиспользованные открепительные удостоверения
06 апреля, 2006 | 15:44
Кличко заявляет, что не договаривался с Черновецким
06 апреля, 2006 | 09:19
На выборах мэра Днепропетровска победил Куличенко
05 апреля, 2006 | 15:18
На Давидовича подали в суд
05 апреля, 2006 | 13:08
Мэром Луцка избран Шиба
05 апреля, 2006 | 12:59
В Днепропетровский облсовет прошли семь партий и блоков
05 апреля, 2006 | 11:55
Парламентскую коалицию могут создать через три недели
04 апреля, 2006 | 18:48
В Черкассах выборы мэра признаны недействительными
04 апреля, 2006 | 15:17
Выборы мэра Симферополя состоятся в конце мая
04 апреля, 2006 | 14:28
Мэром Херсона переизбран Сальдо
04 апреля, 2006 | 14:22
Суд отказал «Вече» в пересчете голосов
04 апреля, 2006 | 13:53
Солана доволен выборами в Украине
04 апреля, 2006 | 13:42
Пустовойтенко ушел с должности председателя НДП
04 апреля, 2006 | 13:31
Закон о выборах народных депутатов опять будут менять?
04 апреля, 2006 | 13:07
Шкиль: Пересчет голосов обошелся бы в 25 миллионов
04 апреля, 2006 | 13:00
СДПУ(о) не будет оспаривать подсчет голосов

Редакция:mail@for-ua.com
Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности
за содержание републицируемых материалов не несет.
При полной или частичной перепечатке материалов сайта ссылка на http://for-ua.com обязательна
2009©forUm
Перепечатка, копирование или воспроизведение информации,
содержащей ссылку на агентство "Iнтерфакс-Україна",
в каком-либо виде СТРОГО ЗАПРЕЩЕНО