This version of the page http://www.regionnews.poltava.ua/index.php?go=Page&id=96 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2008-10-25. The original page over time could change.
Обласне комунальне інформаційне агентство "Новини Полтавщини" | Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?» | Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»
  • Головна
  • Статті
  • Стрічка новин
  • Опитування



Панорама 
Актуально
Анонс
Суспільство
Цікавинки
Офіційно
Економіка
Знай Наших!
Культура
Політика
Кримінал
Пригоди
Споживач
Аналітика
Медицина
Про вічне
Спорт
Точка зору
Події 
Інтернет-конференції
У регіоні
Україна-ЄС-НАТО
У Полтаві
Статті 
Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»
Балакучий «спецназ»: інформаційна війна переходить у інтернет-форуми, блоги та коментарі читачів
Валерій Асадчев про спорт на Полтавщині: успіхи, проблеми, перспективи
Гадяцький договір 1658 року: перший крок України до системи європейської колективної безпеки
Чому московські «стратеги» мають шанси в Україні?
Полтавцям на замітку... 
Каталог підприємств Полтави
Кінотеатри Полтави
Новини ІТ 
Загрузка...
Мода, культура 
Загрузка...
 
Погода 
Погода у Полтаві на три дні
Наші новини в RSS-форматі 
Експорт RRS наших Новин


Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

Олександр Довженко – класик світового кіно, творець українського національного кінематографа, письменник і публіцист. Перші зрілі фільми завоювали йому цілий світ – але відібрали Україну, підрізали його творчі крила, вкоротили йому віку. Москва тримала Довженка в полоні, там він помер і похований. В указі “Про вшанування пам’яті Олександра Довженка” Президент Віктор Ющенко ініціює перепоховання митця на Батьківщині.
Як подає Довженко в «Автобіографії», народився він 30 серпня 1894 року в селі В’юнища коло Сосниці на Чернігівщині, в родині козаків-хліборобів. Він підкреслює, як занепав під російським пануванням його козацький рід, утративши все — навіть уміння читати (ще дід був письменний, а батько – вже ні); як з одинадцяти братів і сестер дожили до зрілого віку тільки двоє; як мати, «народжена для пісень», «проплакала все життя»; як у Глухівському інституті (1911-14) «з нас готовили учителів — обрусителів краю», а він усе ж таки крадькома здобував заборонені українські книжки.
Під час визвольних змагань Олександр перебував у війську Симона Петлюри – у складі 3-го полку армії Української Народної Республіки. Пережив німецьку, російську і польську окупації, бачив смерть на кожному кроці і сам бував під розстрілами, від яких його рятувало тільки диво.
1919-20 року в Києві Довженко активно опікується організацією українського культурного життя. По тому виїздить до Варшави, де працює при українсько-польській комісії обміну і репатріації полонених, керуючим справ посольства УРСР, звідти – до Берліна. 1923 року повертається до Харкова й відразу опиняється в товаристві романтиків на чолі з Хвильовим; стає відомим своїми карикатурами і шаржами, а також ілюстраціями до книг.
У кіно Довженко прийшов 32-річним, зі значним життєвим досвідом. Уже друга повнометражна його картина “Звенигора” (1928) була визнана шедевром. Наступним фільмом - «Арсенал» - він торкнувся болючої рани України, поразки УНР. Щоб уможливити собі подальшу працю в кіно, Довженко мусив з пробільшовицьких позицій змалювати повстання проти Центральної Ради, яку сам же й захищав у 1917-18 роках. Це, як видно з натяку в його «Автобіографії», завдало йому «великого болю».

У 1930 році Довженко створює свою знамениту картину “Земля” (до речі, основні її зйомки проводилися в Яреськах на Полтавщині). Фільм з тріумфом пройшов екранами світу: в Англії, Америці, Італії, Японії, Франції. 1958 року картину “Земля” на Брюссельському кінофестивалі назвали в числі 12 найвидатніших стрічок всіх часів і народів. Проте в Москві майже одразу її піддають гострій критиці. Довженко пише в «Автобіографії»: «Радість творчого успіху була жорстоко подавлена страховинним двопідвальним фейлетоном Дем’яна Бєдного під назвою «Философы» в газеті «Известия». Я буквально посивів і постарів за кілька днів. Це була справжня психічна травма. Спочатку я хотів був умерти».

Стероризувавши Довженка й заборонивши його фільми, Сталін зіграв роль його спасителя, записав його у російські кіномистці, дав роботу в Мосфільмі, теми для творів, послав на Далекий Схід. За темами Сталіна Довженко поставив фільми «Аероград» (1935), «Щорс» (1936-37) і «Мічурін» (1948). Подумати лише: примусити робити фільм про сумнівні наукові цінності російського дослідника Мічуріна, коли в той час у радянських концтаборах конав геніальний український садовод Платон Семеренко; про «легендарного» Щорса, котрий разом з росіянами кров'ю залив Україну… Усього тільки три фільми за 22 роки вавилонського полону в Росії! І ні один із них не дорівнювався його «Землі», не додавав нічого до тієї міжнародної слави, що її він здобув своїми українськими картинами, зробленими лише за три роки в бідних умовах українських кінофабрик.

Зпочатком війни митець усе частіше замислюється над історичною долею свого народу, який утрапив поміж двох тоталітарних імперій. Про цебільша частина тексту щоденника, який дійшов до наших днів.  Читаючи «Щоденник», ми переконуємось, як багато знав Довженко з того, що більшості стало відомим лише після того, як Україна стала незалежною державою: про «визволення» Західної України в 1939-му, мільйонні жертви Голодомору-геноциду, боротьбу й жертовність вояків Української Повстанської Армії… 1945 року в щоденниковому записі Довженко цитує репліку, почуту в розмові з енкаведистом: «Одного националиста я повесил вниз головой и жег на медленном огне, вырезал из него куски мяса…, а он, гадюка, так и умер, крича «Славься, Украина!» Сколько я их перемучил…»

Чесною, неприхованою правдою про події Другої світової війни є і кіноповість «Україна в огні», творена по гарячих слідах історичних подій. Але Довженко зазнає розгрому: 31 січня 1944 року на засіданні Політбюро ЦК ВКП(б) виявляється, що він «куркульський підспівувач», «відвертий націоналіст», а його «Україна в огні» — платформа «вузького, обмеженого українського націоналізму, ворожого ленінізмові, ворожого політиці нашої партії та інтересам українського й усього радянського народу». Сталін заборонив повість для друку й постановки.

Відтоді ніщо з того, що писав Довженко, не могло видаватися без спеціального дозволу. Його звільнили з посади художнього керівника Київської кіностудії, перевели з режисера першої категорії на режисера третьої і приписали до Московської кіностудії. Він міг їздити до Києва тільки з візитами, але мав жити у Москві. Бюрократи блокували все, до чого він прикладав руки.

Яка це була для митця пекельна мука, ота прикрита форма заслання, як він страждав і повільно щоденно вмирав, видно із його щоденникових записів 1945-1946 років. Читаємо: «X. і Б. (Хрущов і Берія – авт.) не пустили мене в Київ, я український ізгой... Кара, яку мені придумали великі люди в малості своїй, жорстокіша за розстріл... Я хочу писати серед свого народу... Невже я не можу жити на Вкраїні? (…) Я втратив радість. І творчість моя пригасає в стражданні й журбі... Умерти? Я вже мертвий... Я забуваю мову свою. Пишу, розлучений з народом моїм, з матір’ю, з батьковою могилою, з усім-усім, що любив на світі більш над усе... Мене з’їдає туга по Вкраїні. (...) Ой, земле рідна, мати моя і печаль. Прийми мене хоч мертвого. Що мені робити тут, у Москві, на самоті. Кричу! Що ж ви робите зі мною?! Мене вбивають повільним вбивством, і вже мені не воскреснути... Розтерзана і умучена душа моя до краю. Я України син. Нащо одняли у мене Матір? Земле моя рідна, коли б хоч Ти була щаслива».

Після своєї духовної страти на початку 44-го він проживе ще 12літ. Аби померти на самому початку зйомок фільму «Поема про море», аби лягти умосковську землю— бо вукраїнську не дозволено було; і мертвого його боялись. Чи ж дивно, що коли 25 листопада 1956 року навіки закрились очі майстра, то агентство «Рейтер» поширило телеграму з Москви про смерть «російського режисера Довженка»? І чи можна знайти в історії людства багато прикладів отакої розбійницької крадіжки мистецької душі і генія поневоленої нації? Звичайно, в кінцевому рахунку ця крадіжка ганебно виявиться, і то завдяки самому Довженкові, його мистецьким шедеврам, його власним заявам  — завдяки усій його трагічній і чисто українській дорозі й долі.

Підготовлено управлінням у справах преси та інформації облдержадміністрації за матеріалами Інтернет-джерел


Дата публикації: 25.09.2008
Сторінку прочитано: 123 рази

Повернутися назад


Коментарі (15)

Емоції

rsihswtzmio | 24.10.2008 14:34

Re: Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

WLkn1m ezqnueurctlw, [url=http://arjlyanreqmz.com/]arjlyanreqmz[/url], [link=http://lgnfcancpjsi.com/]lgnfcancpjsi[/link], http://bventyscpqsa.com/


john2025 | 23.10.2008 11:01

Re: Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

k0GJuN hi webmastters


odjmzotpzm | 22.10.2008 20:31

Re: Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

hShcYh rsznzsjrdydv, [url=http://mmwesbxqdbeh.com/]mmwesbxqdbeh[/url], [link=http://gvxjijnegdzp.com/]gvxjijnegdzp[/link], http://fnslkqpckclp.com/


Dpnmluqm | 19.10.2008 01:06

Dpnmluqm

Cool site goodluck :) hardsextube :-OOO


ypfjrsyg | 18.10.2008 17:05

Re: Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

pFOOg4 ndndvmzjfmip, [url=http://glzownzfkbds.com/]glzownzfkbds[/url], [link=http://waxoaznkkaig.com/]waxoaznkkaig[/link], http://iqmcjvdjkiyt.com/


Clpitoms | 18.10.2008 06:11

Clpitoms

Very interesting tale adult diaper wearers 815194


Zjouizsl | 16.10.2008 16:07

Zjouizsl

Cool site goodluck :) xnifreematureporn dnaiuv


Ajjtttyr | 08.10.2008 21:06

Ajjtttyr

This site is crazy :) free Lesbiantube 6557


Гість | 07.10.2008 08:46

Re: Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

Московським бандюго-комунякам страшний і Довженко, і Петлюра, і Бандера, й інші українські достойники. П яту колону - в намордники і до Сибіру, нехай там розбудовують нєдєліму для китайців.


Гість | 03.10.2008 23:06

Re: Олександр Довженко: «Я України син. Нащо одняли у мене Матір?»

той відвідувач просто гівнюк-таке слово є в українській мові.Так кажу бо в нашій мові словечок таких як "дерьмо"нема


Сторінки: 1, 2  Наст.


Знайшли помилку?

Виділить орфографічну помилку мишкою та натисніть Ctrl+Enter. Зробимо мову чистішою!


ПРО НАС

Обласне комунальне інформаційне агентство "Новини Полтавщини” розпочало свою діяльність у 1997 році, його засновником є Полтавська обласна рада. З жовтня 2006 року ми продовжуємо свою діяльність у форматі щоденних новин на оновленому сучасному сайті. Тут перед Вами відкривається одразу увесь світ корисної інформації з усіх сфер життя. Офіційна хроніка: державна і місцева влада в її повсякденній роботі, зустрічі з представниками владних структур і громадськості, погляди, думки, коментарі; політичні новини – вибори, громадські об’єднання, партії, мітинги, зібрання, політичні діячі; суспільство - весь спектр; питання соціальної сфери, події культурного життя; інтерв’ю та он-лайн конференції з цікавими людьми; звичайні пригоди, незвичайні випадки; економічна інформація, аналітика; нарешті, кримінальні повідомлення і різноманітні цікавинки. ОКІА "Новини Полтавщини" активно співпрацює з регіональними та всеукраїнськими засобами масової інформації. Крім того, наше агентство займається розробкою і підтримкою веб-сайтів і ми прагнемо здобути нових користувачів нашого сервісу. Запрошуємо до інформаційної співпраці! Ми зацікавлені у висвітленні діяльності організації, яку Ви представляєте. Свою інформацію, будь ласка, надсилайте на адресу: info@regionnews.poltava.ua чи nikdruzh@mail.ru Тел. в Полтаві (0532) 60-31-40 або моб. 8-050-419-77-58. Також агентство відкрило свою ГАРЯЧУ ЛІНІЮ в Кременчуці: тел. 066-570-37-67. Якщо Вам є, що розповісти - чекаємо дзвінків!

Ласкаво просимо на найпопулярніший сайт новин Полтавського регіону!

 

 




Опитування
За кого Ви віддасте свій голос, у разі проведення дострокових виборів до Верховної Ради?
Блок Литвина
Блок Юлії Тимошенко
Комуністичну партію України
Партію регіонів
Пропрезидентську політичну силу ("Блок Ющенка")
Соціалістичну партію України
Іншу партію (блок)
Ще не знаю
Не піду на вибори
Проголосую проти всіх
Скажу в коментарях



Всього голосів: 197
Коментарів: 18
Результати опитування
Он-лайн Конференція

Нік:

Хто кого?
Усі галереї
Архів Новин
«« Жовтень 2008 »»
Пон Вів Сер Чет Пят Суб Нед
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
25.10.2008
Сервіси