This version of the page http://www.viche.info/journal/1050/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2008-10-24. The original page over time could change.
Швидка і невідкладна. А зміни забарилися... - Журнал «Віче»
  

УКР
ENG
RSS

ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО


Юлія СПАСИБА

Швидка і невідкладна. А зміни забарилися...


Оберіть зручний розмір тексту:

 

В Україні статистика невтішна: смертність від нещасних випадків, отруєнь і травм становить у середньому 140—150 випадків на 100 тис. населення на рік і посідає третє місце після хвороб системи кровообігу та злоякісних новоутворень. Помирають від цих причин здебільшого люди працездатного віку.

Для порівняння: у світі рівень смертності від нещасних випадків, отруєнь і травм становить 97,0 на 100 тис. населення. В Україні зі 100 постраждалих від ДТП гине 15—17 осіб, тоді як у країнах ЄС — 3—4, у США — 1—2 особи. Щороку понад 15 мільйонів громадян потребують екстреної медичної допомоги з різних причин.

Кількість виїздів бригад швидкої медичної допомоги перевищує цифру в 13 мільйонів (97,6% від усіх звернень). За нормативами надання невідкладної допомоги час приїзду машини швидкої допомоги становить: по місту — 15 хвилин, у сільській місцевості — 30—40 хвилин.

В Україні до 2010 року планують створити централізовану мережу медичних закладів для надання невідкладної медичної допомоги. Це передбачено урядовою програмою, яку  Кабінет  Міністрів затвердив постановою № 1290  від 5 листопада 2007 року «Про затвердження Державної програми створення єдиної системи надання екстреної медичної допомоги на період до 2010 року».

Головною метою Програми є створення ефективної системи надання населенню України екстреної медичної допомоги, організація та розвиток структурних підрозділів установ і закладів, що її надають, матеріально-технічне оснащення станцій (відділень) швидкої медичної допомоги, лікарських амбулаторій, фельдшерсько-акушерських пунктів, котрі надають екстрену й невідкладну медичну допомогу.

Нинішню систему надання екстреної медичної допомоги слід повністю реорганізувати, удосконалити матеріально-технічну базу медичних закладів, налагодити взаємодію диспетчерських служб і консультацій. Зокрема, насамперед необхідно оснастити медичні заклади у сільській місцевості. При семи територіальних центрах екстреної медичної допомоги (АР Крим, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Львівської, Одеської та Харківської областей) планують створити сучасні реанімаційні центри. Одним з основних завдань є також навчання фахівців з надання невідкладної допомоги, котрих готують на базі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Крім того, Програмою передбачена підготовка не лише медичних, а й немедичних працівників – парамедиків, які зможуть надати першу невідкладну допомогу. Це особливо актуально для сіл, де немає ФАП (фельшерсько-акушерського пункту) чи сільської амбулаторії. Пройти спеціальний курс навчання матиме змогу кожен бажаючий. Також планується змінити структуру приймальних відділень лікарень, налагодити ефективний зв’язок для виклику швидкої медичної допомоги.

У лютому 2008 року Міністерством юстиції зареєстровано  фахову асоціацію працівників швидкої, невікладної медичної допомоги та медицини катастроф із Всеукраїнським статусом. Це стало ще одним кроком до удосконалення роботи служби екстреної медичної допомоги за європейськими стандартами.

На другому з’їзді Асоціації, де порушувалося питання розробки нормативних актів зі створення нових економічних, юридичних, фінансових відносин між державою та медичними працівниками і пацієнтами, що передбачатиме легалізацію медичного права. Учасники форуму обговорили необхідність розробки нових стандартів надання екстреної медичної допомоги й адекватних навчальних програм для медичних працівників служби. Особливу увагу було приділено створенню конкурентного середовища для забезпечення служби кваліфікованими кадрами, зміні підходів до кадрового потенціалу, порядку добору працівників, наданню службі відповідного юридичного статусу та створенню умов найму на службу за контрактом і відповідній зміні умов оплати праці.

Крім того, у програмі передбачено підготовку не лише медичних, а й немедичних працівників — парамедиків, котрі зможуть надати першу невідкладну допомогу. Пройти спеціальний курс навчання матиме змогу кожен бажаючий.

Учасники з’їзду звертали увагу на потребу належного матеріально-технічного забезпечення служби швидкої, невідкладної медичної допомоги та медицини катастроф, стандартизації протоколів надання екстреної медичної допомоги та медичного обладнання, спеціального санітарного автотранспорту відповідно до стандартів Євросоюзу і створення ефективної системи юридичного й соціального захисту працівників служби.

У рамках з’їзду відбулися робочі наради керівництва Міністерства охорони здоров’я з головними лікарями медичних закладів служби та головними фахівцями всіх регіонів України з питань реалізації згаданої урядової постанови та Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу; інтеграції служби екстреної допомоги до Державної служби порятунку — «112». Це означає побудову телекомунікаційних каналів зв’язку й передачі баз даних, створення системи навігації рухомих об’єктів, автоматизованих систем управління роботою служби.

Забезпечення ефективності та доступності гарантованого рівня екстреної медичної допомоги є актуальною проблемою охорони здоров’я України й вимагає проведення структурно-реорганізаційних змін з урахуванням досвіду нашої держави та зарубіжних країн. Головне, щоб реформа цієї системи відбувалася виважено, з огляду на специфіку вітчизняної медичної допомоги.

Коментарі

Коментарів немає. Ви можете залишити перший коментар!

Коментар:
Ім'я:
E-mail:
Аватар:
Повторіть код:

Публікації


Верховна Рада у грудні 1991 і 2004 років: усе повертається на круги свої

Статус уряду в контексті конституційної реформи: можливість зробити перший крок до самостійності?

Сполучені Штати Америки
 
в гору ↑    
    Рубрики:
  • Економіка
  • Наукова бібліотека
  • Влада
  • Самоврядна громада
  • Громадянське суспільство
    Новини:
  • Суспільство
  • Політика
  • Економіка
    Інформація:
  • Посилання
  • Реклама
  • Передплата
  • Координати
  • Про видання
  • Авторам
    Партнери:
  • Українські реферати
  • Оголошення з нерухомості
    Див. також:
  • Журнал «Кругозор»
Copyright ©«Журнал Верховної Ради України "Віче"»
При передруку посилання (прямий текстовий лінк) на «Віче» обов'язкове.

Тел.: (044) 235 79 60