This version of the page http://svitlytsia.crimea.ua/index.php?section=article&artID=381 (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2008-06-22. The original page over time could change.
Кримська Свiтлиця :: Текст статт╕ "ПАМ'ЯТНИК ЗАПОРОЖЦЕВІ У ВІДНІ"

Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З потоку життя (1620)
З перших уст (333)
Українці мої... (530)
Урок української (463)
Душі криниця (628)
Ми єсть народ? (142)
"Білі плями" історії (531)
Резонанс (515)
Крим - наш дім (239)
Бути чи не бути? (34)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (97)
Мовно-комп'ютерний конкурс (95)
Порадниця (105)
Смішного! (78)
Додатки
"Джерельце" (226)
"Будьмо!" (225)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ТРАГЕД╤Я ПОЕТА
...коли прив╕дкрилась зав╕са, хай кожний про себе прочита╓ в╕рш «Зло»...

╤СТОР╤Я В ДЗЕРКАЛ╤ ПОЕЗ╤╥
Галина Леон╕д╕вна Гордасевич, на жаль, к╕лька рок╕в тому в╕д╕йшла за в╕чну межу, тож хай ця...

НАКАЗ
СПОМИН ПРО В╤ЙНУ

«В╕н пов╕домив про радянську ╕нтервенц╕ю...»
П’ятдесят рок╕в тому, 16 червня 1958 року, були страчен╕ прем’╓р-м╕н╕стр Угорщини...

«КИЕВ БОМБИЛИ, НАМ ОБЪЯВИЛИ...»
22 червня - День скорботи ╕ вшанування пам’ят╕ жертв в╕йни в Укра╖н╕


Опитування
Чи треба Укра╖н╕ вступати в НАТО?
Так! Це унеможливить рос╕йську експанс╕ю.
Н╕! Не треба дратувати Рос╕ю.
Не знаю.

Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:






















Головна сторiнка > Текст статт╕
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2003 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 03.01.2003
ПАМ'ЯТНИК ЗАПОРОЖЦЕВІ У ВІДНІ
Григорій РУДНИЦЬКИЙ

У столиці Австрії є вулиця Кульчицького, а один з будинків при самому її початку прикрашає бронзова статуя нашого співвітчизника. Чим же він заслужив на тривку пам'ять віденців?
Юрій Франц Кульчицький народився близько 1640 року в Кульчицях-Шляхотських на Самбірщині. Набравшись шкільної науки, він подався на Запорожжя, де опанував турецьку мову і був за перекладача. Під час одного походу козаків на побережжя Туреччини Кульчицький потрапив у полон, але його доля склалася ліпше, ніж в інших бранців, і він зміг стати на службу, теж перекладачем, при заснованій  віденськими купцями в Білгороді торговельній компанії, а згодом перебрався до Відня, доставляючи туди східні товари. Можливо, вже тоді виконував деякі доручення короля Леопольда І і передавав службові листи до австрійського посольства в Туреччині.
1683 року почалася австрійсько-турецька війна. Король завчасно перебрався в безпечніше місце, а Відень оточило військо великого візира Кара-Мустафи. Обложені жителі столиці відчайдушно боронилися, але не знали, чи швидко їм на допомогу прийде армія Леопольда І та його союзників - польського короля Яна Собеського і князя Карла Лотарінзького.
Вияснити справу взявся Юрій Франц Кульчицький, якому в небезпечній вилазці товаришував Юрій Михайлович. Столичний посадник дав їм завдання зустрітися з князем Лотарінзьким і вручити йому листа, адресованого королю. Під виглядом білгородського купця, зайнятого постачанням провіанту для турецької армії, Кульчицький перебрався через ворожі позиції на лівий берег Дунаю, а на четвертий день щасливо повернувся з обнадійливими вістями до Відня. Свої пригоди він описав у брошурці, виданій 1684 року у Відні та Зальцбурзі.
Після зняття облоги австрійської столиці серед трофеїв виявилися триста мішків якогось зеленкуватого зерна. Думаючи, що це корм для верблюдів, їх збиралися викинути в річку, але Кульчицький випросив ці зерна собі. Він знав, що мусульмани вміють готувати з них напій. Так в Австрії, а потім і в Європі запізналися зі східною кавою, а кав'ярня колишнього запорозького козака "Під синьою пляшкою" стала найвідомішою в місті.
Герой оборони Відня помер від сухот 19 лютого 1694 року. Через два століття, восени 1885-го, йому було поставлено пам'ятник роботи скульптора Еммануїла Пенделя. Його образ увічнений також у творах живопису і філателістичних випусках австрійського поштового відомства, у книжках та історичних працях.
1933 року український письменник Іван Филипчак оприлюднив своє оповідання "Кульчицький - герой Відня", а рівно через пів століття в австрійській столиці появилося друком розкішне видання відомого журналіста, колекціонера, голови Союзу українських філателістів Австрії Бориса Ямінського.
Про високі достоїнства книги "Відень 1683" свідчить той промовистий факт, що своє слово про неї сказали Президент Австрії д-р Рудольф Кірхшлеґер, Патріарх Йосиф Сліпий, бургомістр і губернатор Відня Леопольд Ґрац, інші високі урядові достойники, чиїми відгуками це видання й починається.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2003 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=381

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 3-й поверх, кiмн. 19-22, 24.
тел: (0652)51-13-24; E-mail: wik@swit.crimea.com
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков