На головну сторінку | Зробити стартовою сторінкою | Додати до вибраного | Наші банери | Книга відгуків | Зворотній зв'язок 


РЕСУРСИ УКРІНФОРМУ














НАШІ ПАРТНЕРИ







ЛІЧИЛЬНИКИ










КИТАЙЦІ ПОЛЮБЛЯЮТЬ СВИНИНУ
НЕ МЕНШЕ УКРАЇНЦІВ

Про особливості китайської національної кухні на прохання Укрінформу розповідає прес-аташе посольства Китайської Народної Республіки в Україні пані Ван Мінь.

Китай - велика і дивовижна країна, тому смаки її мешканців надзвичайно різні. Китайська кухня поділяється на кілька основних груп, кожна з яких має свої особливості: сичуаньську, шаньдуньську, гуандунську та шанхайську. Диференціація відбулася історично за географічним принципом. Відмінності цих кухонь тісно пов'язані з традиціями і культурою кожного окремого регіону. Сичуаньська кухня славиться, зокрема, своєю гостротою. Можливо тому, що ця провінція знаходитися у Сичуаньській западині, де часті дощі й тумани, а клімат досить вологий. Вважається, що гостра їжа допомагає протистояти вологості. Набір продуктів, з яких готують сичуанські кухарі, не дуже багатий, проте з них готується велика кількість страв. Кажуть, що харчуючись тричі на день 365 днів на рік, можна не зустріти страви, що повторюються.

Гуандунська кухня - здебільшого складається з прісних страв. У цій кухні найвідоміше блюдо - суп. Мешканці регіону надзвичайно полюбляють супи, але зазвичай для приготування справжнього супу потрібно 4-5 годин. Близькість до моря сприяє тому, що в гуандунському меню багато страв з морських продуктів. Поза як з давніх-давен Гуандун слугував "вікном Китаю у світ", саме тому гуандунці познайомилися з кухнями зарубіжних країн і дещо перейняли для себе.

У шанхайській кухні переважають солодкі страви. Цій кухні характерні тонкість обробки продуктів, смак страв, які здатні задовольнити найвибагливішого гурмана, скрупульозний добір барв та вишукане зовнішнє оформлення.

Необхідно сказати, що страви гуандунської і шанхайської кухонь досить витончені, адже вони, так само, як і сичуаньська - південні. А мешканці півдня люблять витончене життя. Можливо тому і страви там готують невеличкі та подаються їх на маленьких тарілочках. А ще там вживають багато соковитих і свіжих овочів. Жителі півдня також вживають у великій кількості різні морські продукти, зокрема, блюда з риби, креветок, омарів.

Шаньдуньска кухня - кухня північного Китаю. Від усіх інших вона відрізняється солоними і жирними стравами. До речі, широко відома "Пекінська качка" "родом" саме з шаньдунської кухні. Страви тут вживають з великих чашок, або користуються глибокими тарілками. А все тому, що на півночі Китаю дуже холодно і людям, аби не мерзнути, потрібно більше їсти, особливо м'яса та страв, багатих на білок.

Страви шандунської кухні повинні бути гарними на вигляд, а на колір - обов'язково яскравими. Їдять дерев'яними або бамбуковими паличками. У нашій родині перевага надається дерев'яним паличкам, особливо тим, на яких є зображення щастя, благополуччя, багатства. Щодо ложки, то вони обов'язково мають бути порцеляновими. А ще - такого ж кольору, як тарілки і чашки, з якими вона подається.

Я сама народилася у провінції Шаньдунь. І знаю напевне, що мешканці північних регіонів Китаю трепетно бережуть і передають свої традиції. У тому числі кулінарні.

Найцікавіші страви, звичайно, готують на святковий стіл. Особливо під час свята весни за місячним календарем, яке вважається Новим роком. На святковий стіл необхідно подавати парну кількість страв - 6, 8, 10… При цьому необхідно зважати на те, що шість страв - ознака благополуччя, а 8 - багатства.

Існує звичай до Нового року готувати стільки пиріжків, пампушок, різноманітних смажених страв, щоб їх вистачало на місяць. Це - пампушки на пару, пампушки з фініками, овочеві пиріжки і пиріжки з цукром, смажена солодка картопля. Готують також пиріжки з м'ясом, тому, що м'ясо і риба під час свята обов'язково мають бути на святковому столі. Вимова ієрогліфу "риба" співпадає з вимовою ієрогліфу "добробут".

Майже в кожній родині на Новий рік господині напікають великий чан з пиріжками. Щодня готують також інші страви, але під час сніданку, обіду й вечері, обов'язково з'їдають кілька пиріжків. На півночі говорять, якщо у перший місяць Нового року у вашій родині достаток їжі, значить цілий рік сім'я буде забезпечена.

Цікавою традицією Новорічного вечору є та, що родина сідає за стіл двічі. Перший раз о 18 годині на святковий стіл подають, як говорилося вище, парну кількість страв, п'ють вино. А вдруге - о 12 годині ночі - подають тільки пельмені.

Після першої вечері вся родина разом дивиться телевізор і обов'язково ліпить пельмені. Говорять, якщо всі члени родини разом готують пельмені, це принесе щастя і вся сім'я буде разом протягом усього року. Начинка пельменів буває різною. У нашій родині люблять пельмені з капустою, креветками, м'ясом. В інших - начиняють китайськими овочами чоу цай. Крім того, у начинку ховають монетки, цукор тощо. Той, кому потрапить такий пельмень "з сюрпризом", матиме буде багато щастя.

Пельмені ставлять варити не раніше 23.30. А рівно о 12 годині усі збираються за круглим столом. Майже кожна родина має красивий набір посуду. Він використовується для гостей, або для урочистого свята. На Новий рік за місячним календарем родина обов'язково купує новий посуд.

У Китаї, до речі, досить незвичайна церемонія прийому їжі. Звичайно сідають за круглий стіл. У кожного в родині є постійне місце. Старші люди займають за столом головні місця. Кожна нова страва обов'язково ставиться перед старшими. І їсти першими починають вони.

Улюблена страва пані Ван Мінь - Ді Сансянь.

Для її приготування треба узяти:

200 гр. моркви,
200 гр. зеленого солодкого перцю,
200 гр. картоплі,
200 гр. червоних помідорів,
100 гр. соєвої олії.

Овочі нарізають кубиками. Олію заливають у глибоку залізну каструлю, ставлять на вогонь і нагрівають до кипіння. У киплячій олії просмажують картоплю, потім додають перець і помідори. Усе смажиться 15 хвилин. Аби зберігся колір овочів, кришкою накривати не слід. До готової страви варто додати смакову приправу "Вей Цзін", яка надасть їй свіжості. Подавати - у глибоких тарілках, їсти - паличками. Смачного усім!

Якщо, шановні читачі, Вам закортіло почастуватися стравами китайської кухні, то пані Ван Мінь пропонує відвідати у Києві ресторани "Ліза" (вул. Борщагівська, 148), "9 драконів" (бульв. Шевченка, 46у), "Великий Китай" (вул. Горького, 6), "Палац дракона" (вул. Еспланадна, 2).

Записала Світлана Мельничук, Укрінформ


Інші кухні народів світу





ВІТАЄМО!

ПОГОДА
Завтра в Києві
 вдень  +13°C
 вночі  +5°C
Детальніше
ОПИТУВАННЯ!
100 USD   505.00
100 EUR   784.16
10 Рублів   2.12
Детальніше

Всі права застережені. © Ukrinform 2004.
При використанні матеріалів посилання на Країни світу є обов'язковим.
З усіх питань звертайтесь за тел.: (044) 238-85-05
E-mail: mov@ukrinform.com