This version of the page http://www.kinokolo.ua/interviews/66/ (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2007-12-19. The original page over time could change.
Володимир Дахно: "Мій почерк – український" - Інтерв'ю - KINOKOLO.UA

"Вічне світло незаплямованого розуму"

"Богдан Ступка, актор"

Народився - с. Куликів, Львівська обл. 1961 - Закінчив студію при Львівському театрі.

Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки

Алєксєй Дунаєвський. Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки. – ГЛОБУС-ПРЕСС, 2006. – 864 с. – Російською мовою.

17.12.2007 17:29

Виставка «Культур-Ліґа. Художній аванґард 1910 – 1920-х рр.» та вечір єврейського кіна мовою їдиш у музичному супроводі тапера

Відкриття виставки 20 грудня о 17.00 у Національному художньому музеї України. Культур-Ліґа, одна з наймасовіших просвітницьких єврейських організацій, була створена на початку 1918 року в Києві...

17.12.2007 16:58

Чень Кайґе, свобода серця: Інтерв’ю зі знаменитим китайським режисером про роботу над його найостаннішим повнометражним фільмом

У портальному розділі „Інтерв’ю” можна прочитати розмову з постановником стрічки „Клятва”, що вона демонструватиметься в авторській програмі Володимира Войтенка АРҐУМЕНТ-КІНО 23 грудня...

14.12.2007 16:59

Фестиваль нового британського кіна рухається Україною

Фест стартував 22 листопада в Києві...

17.12.2007 20:28

Чень Кайґе – китайський лірик у пошуку свободи

Чень Кайґе разом із Чжаном Імоу належать до так званого пятого покоління китайських режисерів, а, по-суті, до перших кінематографістів Піднебесної, чиї творіння стали проникати за Велику Китайську стіну – в широкий світ...

17.12.2007 16:32

„Клятва”, Чень Кайґе

23 грудня о 02:45 у програмі демонструватиметься сороковий за рахунком фільм у 2007 році – картина одного з найцікавіших і найпрославленіших китайських кінорежисерів Ченя Кайґе „Клятва”...

10.12.2007 18:23

Пітер Боґдановіч: Кінокритик та кінорежисер

Спочатку Пітер Боґдановіч прославився як кінокритик, і лише потім спробував себе в режисурі. Він автор кількох монографій про кіномистецтво, зокрема, одна з найвідоміших його книг присвячена леґендарному кінорежисерові Орсону Веллсу...

01.09.2006 17:36

Володимир Дахно: "Мій почерк – український"

30 липня цього року пішов з життя класик української анімації режисер Володимир Дахно, автор багатьох знаменитих і всенародно улюблених мультфільмів, зокрема, серіалу "Як козаки...".

Володимир Дахно народився 7 березня 1932 року. Закінчив архітектурний факультет Київського інженерно-будівельного інституту (1955). Працював архітектором. Від 1960 року – в Творчому об’єднанні художньої мультиплікації студії "Київнаукфільм". Був художником першої стрічки Об’єднання – "Пригоди перця" (1961). Як режисер, зокрема, створив фільми "Що на що схоже", "Лис і дрізд", "Пригоди Парасольки" та інші. Постановник серіалу "Як козаки...", а також єдиного українського повнометражного анімаційного фільму "Енеїда" (за однойменним твором Івана Котляревського). Лавреат численних фестивальних і державних нагород, зокрема, 1988 року отримав (разом з оператором Анатолієм Гавриловим і художником Едуардом Киричем) "за цикл мультиплікаційних фільмів про пригоди запорозьких козаків" Державну премію УРСР імени Тараса Шевченка.

Пропонуємо розмову з Володимиром Дахном, що була видрукувана в одному з чисел часопису KINO-КОЛО (№ 7-8, осінь – зима) за 2000 рік.

KINO-KOЛО. На ваш погляд, чи випрацювала українська анімація за історію свого існування неповторне обличчя? Коли так, то в чому полягають особливості української анімації?

Володимир Дахно. Наша українська школа, а нас так і називали, була відома всьому світові. Кращі українські фільми увійшли до каталога світової анімаційної культури.

Про минуле можу сказати так: наша ґенерація прийшла до анімації замолоду, ми були незакомплексованими в зображальному мистецтві, спроможними на пошук нових шляхів. Наприклад на мій режисерський дебют, "Як козаки куліш варили", мала сильний вплив Заґребська школа анімації – різкий, схематичний малюнок. А вже від другої серії малюнок став пластичніший, легший. З іншого боку, ми також були учнями московської студії "Союзмультфильм", пройшли класичну диснеївську школу. Я і своїх учнів навчаю класичній анімації Волта Диснея; а вже потім, діставши цих знань, кожен може працювати над власним стилем.

Чому виникла українська школа? Тому що все тоді у нас було новим, ориґінальним. У кожного майстра було своє бачення анімації. Мій почерк – більш український. До речі, "Козаки..." допомогли усім в усіх усюдах українську анімацію одразу ідентифікуати, бо вони були колоритні й незвичайні. Можна сказати, що це була підтримка національної анімації. Перший фільм із цієї серії став проривом, бомбою. Він був дуже темповий. Він і зараз сучасний – за 10 хвилин показана велика пригода. На фестивалі в Румунії його приймали “на ура", зал наче б то прокинувся – таких динамічних були тільки два американські фільми і мій. Я сам темпова, динамічна людина, і на фільми це впливає.

А, між іншим, коли я здавав фільм на кіностудії, то художня рада його не поцінувала, не сприйняла. Його не зрозуміли. І мудрий Борис Остахнович, директор студії, запропонував тоді показати стрічку старшокласникам: якщо діти зрозуміють, значить, усе гаразд. Прийшло два класи “експертів". Після перегляду запитали в дітей, про що ця картина. Одна дівчина так стисло і точно розповіла, що потім я використовував її відповідь для анотацій фільму…

З якими мріями і планами ви прийшли до анімації? Чим із зробленого ви пишаєтеся?

Мені завше хотілося створювати веселе кіно, кумедне, дотепне. І щоб робити його було теж весело, і щоб глядачі потім веселилися й могли відпочити. Інакше я не міг. Не люблю кіно зле. Не терплю насилля.

Завжди автор не задоволений своїми творами. Були більш, були менш вдалі фільми. Відзначив би картину "З життя пернатих", ще дитячий фільм "Найголовніший горобець", "Енеїду". Якісь фільми із серіалу "Як козаки..." були вдалими. Та ейфорії з цього приводу жодної.

А от у картинах деяких інших постановників я не бачу вад. Наприклад у фільмах російського режисера Едуарда Назарова – там узагалі немає недоліків! Ось наш Олександр Вікен дуже ретельно працює над деталями, й результат – блискучий; а я так ніколи не робив…

З чим ви пов’язуєте своє творче й виробниче майбутнє в анімації?

Хотілося б працювати з професійними продюсерами, бізнесменами. Анімація – це ж прибуткова сфера. Це не швидкий бізнес, але практика доводить, що прибуток може бути – 200 %. Дивіться, що сталося – українські ігрові фільми зовсім не продаються, анімація ж продається добре. Треба чекати, коли з’явиться нове покоління бізнесменів, що вони б це зрозуміли й почали в анімацію вкладати кошти.

Загальновизнано, що анімація як найумовніше мистецтво має “необмежені можливості". На ваш погляд, чи є щось таке, що анімації як мистецтву непідвладне?

Вважаю, що обмежень анімація не знає. Все що є, від мікро- до макрокосмосу, може бути відтворене на екрані завдяки анімації.




17.12.2007 16:17

Чень Кайґе, свобода серця

У „Клятву” я вклав частину своєї особистої історії, оскільки в серці маю великий біль і страждання. Я живу в країні, яка вже досить довго існує в перехідному періоді. Одна з причин, можливо несвідома, чому я створив образ раба Куньлуня, полягає в тому, що він шукає свободу. Для нього це дуже болісний процес, оскільки він не знає її реального значення...

10.12.2007 19:24

Пітер Боґдановіч: «Насправді, я ніколи не був кінокритиком»

Пітер Боґдановіч в інтерв'ю для KINO-KOЛА: "...Мабуть, я просто писав про кіно. Напевне, під словом „критик” розуміють людину, яка має критичний підхід, а я – це скоріше той, кого Шоу називав „популяризатором”. Мені цікавіше розмовляти про те, що мені до вподоби, аніж про те, що мені не подобається. Я частіше брав інтерв’ю в режисерів та готував розлогі статті про кінозірок, аніж практикував як критик"...

26.10.2007 17:46

Сокуров Алєксандр про фільм "Алєксандра"

На 37 МКФ „Молодість” – у „Мультиплексі Комод” – було презентовано останню за часом стрічку Алєксандра Сокурова, що називається – „Алєксандра”. І збіг у імені режисера та головної героїні (Алєксандра Ніколаєвна) не випадковий – режисер зіставляє себе з нею. Про це він розповів на прес-конференції, яку було проведено одразу після показу журналістам фільму: „Мій батько також був військовим, і з сімнадцяти років боровся проти нацистів, хоч і ненавидів війну як дію,” – пояснює Сокуров.

12.07.2007 16:05

З життя контрабандиста

Це щось поміж концертом і перформансом, у стилістиці балагану, буфонади, цирку. Музика – тільки частина цього дійства, що його варто бачити, точніше переживати. Gogol Bordello (і власне його фундатор та лідер, колишній киянин, житель Нью-Йорка Євген Ґудзь) – карнавальне, екзотичне втілення східноєвропейського варварства. Як це сприймалося? На „ура”!

29.04.2007 17:53

Роллан Сергієнко: Чорнобильська молитва

21 рік минув від того дня, як чорнобильський дзвін сповістив світові про атомну трагедію. Десятки кінематографістів із різних країн відвідали «зону відчуження», аби змалювати образ місця, звідки йде смертельна небезпека. Одним із посередників між зоною та людьми був український режисер-документаліст Роллан Сергієнко. Вісім його фільмів, знятих упродовж 15 років, склали чорнобильський цикл, що став чимось значно більшим, ніж просто документ тієї доби.

06.04.2007 14:48

Вибір за тобою
(Марцель Лозінський відповідає на запитання KINO-КОЛА)

Це була надто серйозна справа, аби провокувати бодай щось. Тимохович робив те все на живому суспільному організмі...

04.04.2007 17:41

Алєксандр Сокуров: „Тарковський продовжив розпочате Довженком”

Алєксандр Сокуров. До ВДІКу я жив і працював у Ґорькому, де його фільми було заборонено. Потім потрапив до ВДІКу, але й там їх не показували...

02.04.2007 14:17

Кінотранс Ґатліфа
(Актор Ромен Дюріс розповідає про співпрацю з кінорежисером Тоні Ґатліфом)

Ромен Дюріс. Він шукав молодого француза, який був би достатньо кумедним і впізнаваним типажем, щоб «закинути» його туди – в циганський світ Румунії...

29.03.2007 17:08

Кінематографічна нація
(Вадим Скуратівський відповідає на запитання KINO-КОЛА)

Ми живемо в епоху незліченних катастроф "національних культур", брутально упокорюваних "глобалізацією"...

26.03.2007 17:47

Томек Баґінський (Відповіді на запитання KINO-KОЛА)

Насправді вибір факультету був досить випадковим – я вступив на архітектуру після того, як не зміг потрапити до варшавської Академії мистецтв, тож від самого початку не вірилося, що архітектура стане моєю професією...