Логін:
Пароль:
головна мапа сайта телефон програмне забезпеченя контакт Українська Русский English


    
   Пошук у розділі    
   Детальний пошук
   Прес-служба
   Система Комісіі
   Діяльність Комісії
   Нормативна база
   Регуляторна політика
   Каталог послуг
   Річні звіти Комісіі
   Учасники ринку
   Лiцензування
   Децентралізація
     державного управління
   Аналітика
   Корпоративне      управлiння
   Аудит
   Пiдготовка та
     сертифiкацiя фахiвцiв
   Фінансовий моніторинг
   Шаблони звітності
   Тендери
   Моніторинг виконання
     бюджету
   Управління якістю
Інформація про стан виконання Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку завдань, визначених у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України <Відкритість, дієвість, результативність> у 2003 році

Інформація
про стан виконання Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку завдань, визначених у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України «Відкритість, дієвість, результативність» у 2003 році

3. ПОГЛИБЛЕННЯ РИНКОВИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ ТА УДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ТРАНСФОРМАЦІЙНИМИ ПРОЦЕСАМИ

3.3. Розвиток фінансового сектору

1. З метою удосконалення механізмів корпоративного управління шляхом створення відповідної нормативно-правової бази, зокрема в частині захисту інтересів акціонерних товариств та акціонерів, чіткого визначення обов’язкового обсягу, строків і способів оприлюднення інформації про діяльність акціонерного товариства та створенням ефективного механізму захисту прав інвесторів. З цією метою на розгляд Верховної Ради буде подано проект Закону України “Про акціонерні товариства”, який встановить загальноприйняті принципи корпоративного управління:

- Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку доопрацювала проект закону України “Про акціонерні товариства” з урахуванням зауважень народних депутатів України, висловлених ними під час розгляду законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України. Зазначений законопроект направлено на розгляд Кабінету Міністрів України листом Комісії від 03.11.2003 р. №12836/12.

Закон України “Про акціонерні товариства” листом Кабінету Міністрів України від 18.12.2003 р. №34-8630/4 було направлено на розгляд Верховної Ради України на заміну раніше поданого. Суперечливість сприйняття положень законопроекту парламентом, які мають принциповий характер, є суттєвими перешкодами.

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме усуненню існуючих прогалин законодавства України у сфері корпоративного управління та діяльності акціонерних товариств, а також вдосконалюватиме систему захисту прав акціонерів, що безумовно, сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату в Україні і надходженню додаткових інвестицій до акціонерних товариств.

 - Комісією у 2003 році здійснювались заходи з прийняття національних принципів (кодексу) корпоративного управління України.

Розпорядженням  Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. №25-р затверджено Заходи щодо реалізації пріоритетних напрямів розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах, на виконання яких    Комісією разом із зацікавленими міністерствами, відомствами, науковцями та неурядовими організаціями було розроблено проект Принципів корпоративного управління, який схвалено рішенням Комісії від 03.06.2003 р. №242.

Рішенням Комісії від 11.12.2003 р. №571 затверджено Принципи корпоративного управління України.

Реалізація зазначених заходів сприятиме підвищенню рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах, а саме: удосконаленню системи захисту прав та законних інтересів акціонерів та забезпеченню рівноправності акціонерів, удосконаленню системи розкриття інформації та забезпеченню прозорості діяльності товариств, розмежуванню повноважень між органами управління товариством, формуванню та розвитку культури корпоративного управління.

- На виконання п.2 План-графіку виконання Заходів щодо реалізації пріоритетних напрямів розвитку корпоративного управління, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. №25-р, Комісією розроблено проект Закону України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення” стосовно встановлення адміністративної відповідальності посадових осіб акціонерного товариства та професійних учасників ринку цінних паперів за порушення прав акціонерів. Зазначеним законопроектом, в тому числі, передбачено вирішення проблеми підвищення відповідальності учасників депозитарної системи. Законопроект направлено до Кабінету Міністрів України листом Комісії від 29.07.2003 р. №8760/14. На виконання Протоколу №31 засідання Кабінету Міністрів України від 01.10.2003 р. в проекті Закону України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення”, головним розробником якого є Фонд державного майна України, було враховано проект, розроблений Комісією. Фонд державного майна України листом від 08.10.2003 р. №10-17-12617 направив доопрацьований законопроект  до Кабінету Міністрів України . 

На даний час відповідний законопроект доопрацьовується з урахуванням доручення Кабінету Міністрів України від 23.12.2003 р. до №46282 до доручення Прем'єр-міністра України від 10.12.2003 р. №46282 до листа Глави Адміністрації Президента України від 08.12.2003 р. №02-01/2171.

    Зазначеним законопроектом передбачається встановлення                           адміністративної відповідальності посадових осіб акціонерного товариства   та професійних учасників ринку цінних паперів за порушення прав акціонерів,  що   сприятиме   ефективному   захисту  прав акціонерів.

2. З метою створення умов щодо концентрації угод купівлі-продажу цінних паперів акціонерних товариств переважно на організованому ринку:

- Комісія здійснювала забезпечення супроводження у Верховній Раді України проекту Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України" (щодо угод купівлі-продажу цінних паперів відкритих акціонерних товариств).

Зазначений законопроект внесений Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України (реєстраційний номер у Верховній Раді України 2247). На даний момент законопроект прийнято Верховною Радою України у першому читанні та готується Комітетом з питань фінансів і банківської діяльності до винесення на розгляд у другому читанні на пленарному засіданні Верховної Ради України.

Прийняття законопроекту сприятиме забезпеченню прозорості та ліквідності фондового ринку, частковому вирішенню проблеми концентрації угод на організаційно оформлених ринках, підвищенню інвестиційної привабливості фондового ринку для зовнішніх та внутрішніх інвесторів.

3. З метою забезпечення прозорості, доступності та ліквідності фондового ринку, підвищення інвестиційної привабливості операцій на ньому, впровадження ринкових механізмів визначення ціни на акції, створення єдиного центрального депозитарію та розвитку Національної депозитарної системи, сприяння розвитку вторинного ринку цінних паперів і розширення спектру можливих фінансових операцій з цінними паперами:

- Комісією було доопрацьовано та внесено на розгляд Кабінету Міністрів України проект нової редакції Закону України "Про цінні папери та фондову біржу".

На виконання п.9 Заходів щодо реалізації пріоритетних напрямків розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. №25-р, Комісія направила листом від 24.11.2003 р. №12/01/20690 на розгляд до Кабінету Міністрів України доопрацьований проект  Закону України "Про цінні папери та фондовий  ринок". Після розгляду в Кабінеті Міністрів України на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 27.11.2003 р. №51399 Комісія разом із співвиконавцями доопрацювала зазначений законопроект та направила  його на розгляд до Кабінету Міністрів України листом від 19.12.2003 р. №12/01/25887.

Розробка      зазначеного      законопроекту обумовлена  необхідністю усунення морально застарілих   норм  та понять із чинної  редакції закону,      врахування     сучасних    тенденцій розвитку вітчизняного фондового ринку, який характеризується появою нових цінних паперів та нових видів діяльності на фондовому ринку.

-  Комісія з метою виконання пункту 9 доручення Прем'єр-міністра України від 09.07.2003 р. №40341 та доручень Кабінету Міністрів України від 25.09.2003 р. до №40341, від 06.11.2003 р. до  №40341 розробила та подала на розгляд Кабінету Міністрів України проект Закону України "Про іпотечні цінні папери" (лист від 08.12.2003 р. №12/02/21292).

Законопроект визначає групи іпотечних цінних паперів, особливості їх випуску та обігу, встановлює вимоги до складу іпотечного покриття, яке зумовлює випуск іпотечних цінних паперів та здійснення державного регулювання ринку іпотечних цінних паперів.

Прийняття проекту Закону України "Про іпотечні цінні папери" буде сприяти залученню в економіку довгострокових фінансових ресурсів через інструменти фондового ринку та розвитку фінансового сектору України.

- Комісією у 2003 році здійснювався подальший розвиток Національної депозитарної системи в рамках відповідної Державної програми.

Рішенням Комісії від 20.05.2003 р. №192 погоджено пропозиції Національного депозитарію України щодо прискорення розвитку Національного депозитарію України  та підвищення ефективності управління державною часткою у його статутному фонді. Розпорядженням Виконавчого секретаря від 23.06.2003р. №36-р створено робочу групу щодо підготовки проекту Державної програми розвитку Національної депозитарної системи України на 2004-2010 роки.

На даний час фахівцями Національного депозитарію України, Комісії, професійними учасниками фондового ринку та ряду наукових установ доопрацьовується проект Державної програми розвитку Національної депозитарної системи України на 2004-2010 роки.

Реалізація зазначеного заходу сприятиме утворенню центрального повнофункціонального депозитарію, який буде відповідати вимогам законодавства України та, в свою чергу, буде сприяти інтеграції Національної депозитарної системи у міжнародну систему депозитарних установ.

- Комісією проводилась робота по завершенню формування нормативно-правової бази з питань функціонування інститутів спільного інвестування.

Протягом  2003 року було розроблено та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 нормативно-правових актів, 7 змін та доповнень до нормативно-правових актів, спрямованих на розвиток інститутів спільного інвестування, та ініційовано прийняття акту Кабінету Міністрів України. 

Комісія   проводить   ліцензування   компаній  з управління    активами інститутів    спільного    інвестування. Станом на 01.01.2004 р. видано 32 таких ліцензії.

Створеною нормативно-правовою базою врегульовані питання встановлення процедури ліцензування компаній з управління активами інститутів спільного інвестування, а також створення та функціонування корпоративних та пайових інвестиційних фондів. Крім того,  прийняте у 2003 році Положення про порядок  розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування, сприятиме ефективному розміщенню фінансових ресурсів інвесторів.