This version of the page http://mova.kreschatic.kiev.ua/200.htm (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2007-08-15. The original page over time could change.
Уроки державної мови. Зміст.
 
НАЗАД ЗМІСТ ВПЕРЕД

Нінащо — ні на що

Нінащо, прислівник. Уживається переважно у висловах зводити, звести, сходити, зійти нінащо і т. ін. Пишеться разом. “Не то чоловік, а й худобина в такій норі швидко на нінащо зведеться” (Іван Франко), “А хіба немає слів ледачих, що годяться лише нінащо?” (Євген Гуцало). Ні на що — словосполучення, всі компоненти якого подаються окремо. Означає: 1. Ні для чого. “Більш ні на що вам сили не стає?” (Іван Франко). 2. Ні на якусь річ, подію, потребу тощо. “Хлоп’я стояло похнюплено й ні на що не реагувало” (Олесь Гончар), “Кожна полонянка старається показати себе здоровою, ні на що не скаржиться” (Антон Хижняк).

З’ясовувати — виясняти

З’ясовувати. Крім іншого, виступає в значеннях “досліджуючи, робити зрозумілим щось; визначати, встановлювати що-небудь на підставі певних відомостей, ознак і т. ін.” “За що ж ця ласка короля? Мені з’ясуйте, прошу” (Василь Еллан-Блакитний), “Доки прийшов патруль, ми встигли вже з’ясувати, що Даниленко був з Гадяча” (Петро Панч).

Дієслова виясняти (вияснити) в цих значеннях використовувати не рекомендується.

Становити інтерес — представляти інтереси

Поняття “викликати зацікавлення, бути корисним” маємо передавати висловом становити інтерес. Пропозиція становить інтерес. Якщо ж мовиться про дію за чиїмсь дорученням, про вираження чиєїсь волі, тоді доречне словосполучення представляти (репрезентувати) інтерес (інтереси). “Григоренко представляв у раді інтереси дрібних підприємців” (з газети).

Коли вживають слово “включно”

Візьмімо речення “До 2001 року включно мій брат служив у війську”. Чи на своєму місці тут стоїть цей прислівник? Його застосовують при перелікові, коли хочуть показати межі ряду: від чогось до чогось включно. В інших випадках уживання слова неправомірне. Тому в наведеному реченні треба було або зазначити роки перебування в армії (наприклад, “З 1999 до 2001-го включно мій брат служив у війську”), або обійтися без цього слова (“До 2001 року мій брат служив у війську”).

Підготував Борис РОГОЗА, ”Хрещатик”

 
НАЗАД | ЗМІСТ | ВПЕРЕД

© Редакція газети "Хрещатик" Тел./факс: (044) 235-3260. E-mail: info@kreschatic.kiev.ua