This version of the page http://www.state-gov.sumy.ua/doc/zvernennya_total.htm (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2007-08-08. The original page over time could change.
Підсумки роботи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування із зверненнями громадян у 2006 році

Підсумки роботи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування із зверненнями громадян у 2006 році

В обласній державній адміністрації підведені підсумки роботи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування області із зверненнями громадян у 2006 році та видано відповідне розпорядження голови. На підставі Законів України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою подальшого вдосконалення  роботи  з розгляду звернень громадян і забезпечення її результативності  цим розпорядженням керівникам міст і районів, структурних підрозділів обласної  державної адміністрації дані відповідні доручення. Вони попереджені про персональну відповідальність за належне вирішення в межах своїх повноважень питань, порушених в адресованих їм зверненнях громадян, а також за вжиття ефективних заходів щодо запобігання виникненню підстав для  звернень до органів вищого рівня та обґрунтованих повторних звернень.

 

         Робота по розгляду звернень громадян, організації особистого прийому  в  органах  виконавчої влади, органах місцевого самоврядування здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України і створює умови для реалізації жителями області наданого Конституцією України права на звернення. Протягом 2006 року ними отримано 82686 звернень від 124248 громадян. У порівнянні з 2005 роком збільшилась  майже на 7 відсотків питома вага звернень на особистому прийомі, звернень з питань забезпечення законності і правопорядку, роботи місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування. Зменшилась питома вага звернень від пільгової категорії громадян, з питань сільського господарства, соціального захисту населення, праці, житлових.

         До обласної державної адміністрації протягом року надійшло 3928    пропозицій, заяв і скарг  від 24225 громадян, що у 2,2   рази менше, ніж  у 2005 році, 441 колективних, 74 повторних. Прийом громадян з особистих питань, робота прямих «гарячих» телефонних ліній відбувались відповідно до затверджених графіків. Керівництвом облдержадміністрації здійснено 105 прийомів безпосередньо в облдержадміністрації, 36 виїзних, розглянуто 790       звернень. У зверненнях порушено 4796 питань. Найбільше їх було з житлово-комунального господарства, соціального захисту населення, житлових, газифікації населених пунктів. Близько 30% звернень розглянуто комісійно з виїздом на місце проживання заявників. Позитивно вирішено 46 відсотків  звернень.

Протягом 2006 року надійшов 441 колективний лист, 74 повторних. Непоодинокі звернення від  постійних дописувачів. Питання, що вони порушували, не могли бути вирішеними на їх користь, так як це б суперечило чинному законодавству України. Наприклад, житель м.Кролевець Гулий І.Г.  з 1999 року скаржиться на дії посадових осіб міського управління праці та соціального захисту населення, безпідставність скарг доведена в судовому порядку; житель м. Шостка Жирнов І.Д.  протягом року надіслав 5 звернень з приводу незгоди із закриттям кримінальної справи, Максименко В.В. з с.Бистрик Кролевецького району – 8 звернень з  питань забезпечення села автомобілем швидкої допомоги та пожежним автомобілем, Швидкий П.К. з м.Суми – 12 звернень з комунальних питань, Факанова Є.К. з м.Конотоп  - 5 звернень з приводу поновлення на роботі в державній податковій інспекції та інші.

         Зі скаргами на дії посадових осіб місцевих органів виконавчої влади та органів  місцевого самоврядування надійшли звернення: від жителя м.Лебедин Волощука В.В. з приводу незгоди з кандидатурою на посаду голови Лебединської райдержадміністрації, від жителя смт Велика Писарівка Гавриленка М.В. у зв’язку з незгодою з рішенням конкурсної комісії Великописарівської райдержадміністрації, жительки м.Суми Горбач Ю.В. з приводу незгоди зі скороченням розміру соціальних виплат. Зазначені звернення були розглянуті відповідно до вимог чинного законодавства України, порушень не виявлено. Жителю м.Суми Ленському О.В. головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області принесло  вибачення у зв’язку з наданням йому неповного переліку документів для призначення пенсії.

         Від пільгової категорії громадян надійшло 44,3 відсотка звернень. Найчастіше ними порушувались питання житлово-комунального та дорожнього господарства, незгоди з тарифами по їх оплаті, газифікації населених пунктів, соціального захисту, житлові, повернення заощаджень. Такі звернення перебували на особливому контролі, вживались заходи для позитивного їх вирішення. Наприклад, на звернення інваліда Великої Вітчизняної війни Білодіда Ф.Є з м. Суми з приводу незгоди з розміром оплати державного акта на право власності на земельну ділянку, технічна документація була розроблена за прийнятною для нього ціною. На звернення інваліда Великої Вітчизняної війни з м.Путивль щодо ліквідації загазованості його квартири, яка виникла внаслідок встановлення індивідуального опалення сусідами, були виконані будівельно-монтажні роботи по заміні труб, у результаті чого система опалення працює безпечно для здоров’я жителів будинку. Звернення жительки м.Глухів Цигикал Т.І. з питань надання допомоги дітям-сиротам Злиденній Г.М. та Злиденному В.М. у приватизації житла, скасування боргу за житлово-комунальні послуги було вирішено позитивно. Працевлаштована кухарем виробничої ділянки ТОВ АФ «Хвиля» багатодітна мати Гудошник Г.І. з с.Осоївка Краснопільського  району. За рахунок спонсорських коштів погашена заборгованість жителів вул.Кутузова с.Боромля Тростянецького району за проведення газопроводу, підключений газ до оселі пенсіонера Ширченка В.Ю.

         За результатами розгляду звернень вносились пропозиції для фінансування відповідних програм. Наприклад, з державного бюджету було виділено 10,3 млн. гривень. За їх рахунок відремонтовано 3,5 км доріг між селами Дич і Жовтневе в Буринському районі, 22 під’їзди до сільських населених пунктів загальною протяжністю 36,2 км в Буринському, Лебединському Липоводолинському, Недригайлівському, Роменському, Тростянецькому, Ямпільському районах.  Було заплановано газифікувати 20 населених пунктів загальною протяжністю газових мереж 484 км, із них уже введено в експлуатацію 380,2 км в Роменському, Глухівському, Ямпільському, Липоводолинському, Охтирському, Недригайлівському, Сумському, Великописарівському, Буринському районах. Підприємствами ВАТ «Укрнафта» до цільового фонду обласного бюджету направлено 20 млн. гривень на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури області. Введено в експлуатацію 133 тис. кв. метри загальної площі житла, що складає 100,4% до показника 2005 року.

         Для поліпшення життєдіяльності людей з особливими потребами, координації дій органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій інвалідів по виконанню законів України, спрямованих на соціальний захист інвалідів, розроблена і працює обласна цільова програма «Соціальна підтримка інвалідів Сумської області», яка розрахована на 2003 -2008 роки. Нею передбачено формування мережі реабілітаційних закладів та удосконалення їх діяльності, розв’язання проблем дитячої інвалідності, забезпечення інвалідів технічними засобами та санаторно-курортним лікуванням, створення умов для безперешкодного доступу інвалідів до соціальної інфраструктури, професійна реабілітація, організація спортивно-оздоровчих та культурних заходів для інвалідів та інше.

         Стан роботи із зверненнями громадян протягом року розглядався на засіданнях колегії обласної державної адміністрації в січні і в серпні та двічі на апаратних нарадах при голові обласної державної адміністрації за участю представників судів, органів прокуратури, інших державних органів, громадських організацій з подальшим оприлюдненням матеріалів у засобах масової інформації. За результатами розгляду видані розпорядження та доручення голови облдержадміністрації, які перебували на контролі.

         Для попередження надходження звернень, безперешкодного спілкування населення з керівниками усіх рівнів, підвищення обізнаності населення з актуальних проблем сьогодення керівництвом облдержадміністрації  протягом року проведено 37 прес-конференцій, 45 засідань «круглих столів», 22 ефіри на телебаченні, 93 виступи по радіо, 217 виступів у друкованих ЗМІ.

Рівень виконавської дисципліни, роботи із зверненнями громадян враховується при проведенні в органах виконавчої влади щорічної оцінки роботи державних службовців та їх атестації, що закріплено розпорядженням голови облдержадміністрації від 26.12.2006 № 728 «Про стан виконавської дисципліни та організації виконання завдань, визначених актами законодавства, дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядчими документами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями та дорученнями голови облдержадміністрації, та заходи щодо її посилення».

         Робота по розгляду звернень громадян, організації особистого прийому перебуває на постійному контролі в керівництва обласної державної адміністрації.

 

Начальник відділу роботи

із зверненнями громадян

апарату облдержадміністрації                                                           М.Б.Реутова       

 

 - Структура тематики звернень громадян на адресу облдержадміністрації за 2006 рік .xls

 - Кількість звернень громадян на адресу облдержадміністрації за 2006 рік із розрахунку на 10 тисяч населення .xls

 - Порівняльні дані про кількість звернень громадян, що надійшли до обласної державної адміністрації протягом 2001-2006 років .xls

 - Кількість звернень громадян на адресу Президента України за 2006 рік .xls

 - Звернення громадян найменш соціально захищених категорій, що надійшли на адресу облдержадміністрації за 2005 та 2006 роки, % .xls