This version of the page http://www.zustrich.lviv.ua/zustrich_03_pokrov.html (0.0.0.0) stored by archive.org.ua. It represents a snapshot of the page as of 2006-09-27. The original page over time could change.
Бібліотека. Свято-спомин про давнє чудо...

 


Свято-спомин про давнє чудо...

диякон Андрій Олійник

     Щороку 14 жовтня до нас наближається урочисте свято Покрову Пресвятої Богородиці. Покров - це хустка-омофор Матері Божої, що є символом материнського піклування про нас, її дітей. Багаторазово наші предки довіряли себе опіці Богоматері. Вони ніколи опісля не жалкували про це, не схибили у своєму виборі... Пригляньмося ближче, станьмо живими акторами і глядачами історії цього свята...

    Історична підстава свята
    Столицю Візантії Константинополь облягають ворожі арабські війська. Стривожені мешканці міста поспішають до Влахернського храму. Там знаходиться чудотворна риза Матері Божої. До ревної молитви людей, що заповнили увесь храм, заохочують св. Андрій Юродивий та його учень Епіфан. Вони вірять, що молитва їхня буде вислухана, адже Богородиця завжди опікувалась ними і приходила з допомогою у скрутний час. І справді: вірні у церкві побачили чудесне видіння: Пречиста у неземному сяйві й супроводі святих увійшла через вхідні двері до храму, підійшла до престолу і, заливаючись слізьми, довго молилась; опісля Богородиця зняла зі своєї голови хустку-покров і розпростерла її над головами людей. Всі зрозуміли: Богомати прийшла, щоб врятувати місто, а чудесне об'явлення є незаперечним знаком і ствердженням, що ворогам слід утікати з-під його мурів. Так воно і сталось...
    Ще й досі серед істориків існують різні припущення щодо дати цієї події. Одні стверджують, що це сталось у V ст., інші, дуже подібне чудо датують початком X-го століття. Проте надприродне втручання Бога за посередництвом Богородиці, що врятувало життя багатьом християнам Константинополя, блискавично розповсюдилось по цілому християнському Сходу. У нас, на Русі, з початку XII століття свято Покрову Пресвятої Богородиці почали святкувати офіційно і ввели його у церковний календар.

    Оберіг України
    Хоча Богородиця неодноразово оберігала Константинополь, на котрий так часто нападали наші предки князі Аскольд і Дир, то як не дивно, однак саме у Київській Русі, а потім і в дальших віках історії України Пресвяту Матір вважали могутньою заступницею та покровителькою, цілковито віддаючись під її покров. Князь Ярослав Мудрий віддав свою державу під опіку Богоматері. За її посередництвом Почаївський монастир був врятований від нападу турків. У багатьох місцевостях на честь Богородиці будували і освячували храми. З'явилось багато сіл, які по сьогодні носять назви "Покровка", "Покровське", "Посадпокровське".
    Козацтво України вважало Пресвяту Богородицю своєю особливою покровителькою. Тому на Запоріжжі була збудована церква Святої Покрови, і празник цей урочисто святкували на Січі. Куди б доля не заносила козаків, завжди з ними була ікона Пресвятої. Існує переказ, що після зруйнування Запорізької Січі в 1775-му році козаки, що пішли за Дунай, взяли зі собою ікону Покрови. Українська Повстанська Армія також обрала для себе офіційним святом день 14-го жовтня.
    В нашому народі свято Покрови відзначається восени. Це пора, коли урожай вже зібраний і засипаний у комори, а поля засіяні озиминою. У нас Покрову вважали хліборобським святом, бо напередодні закінчували польові роботи. Будівельники старалися закінчити будівництво хати до середини жовтня, щоб до зими зайти під її покров - дах. До свята Покрови майстри-будівельники збиралися разом, щоб допомогти бідним, одиноким жінкам полагодити справи на господарстві. А круглій сироті господині приносили полотна на сорочку, часто давали її вже готовою, вишитою.

    Наша Матір?
    Християнське релігійне свято це не тільки пригадування якоїсь події, котра сталась багато років тому. Воно має у собі ще й ту особливість, що кожного року ситуація неначе знову повторюється, а ми всі, що беремо участь у богослужіннях, роздумуємо та застосовуємо для себе релігійні правди, стаємо новими героями та акторами вже нового духовного сценарію свята.
    Свято Покрови Богородиці також запрошує нас до активного святкування. Запитаєте як це? Ісус Христос, помираючи на хресті, віддає нас, своїх учнів, опіці своїй Матері, немов розпростирає над нашими головами її хустку-покров (пор Ів 19, 25-27).

    Чому Господь вирішив, що нам потрібна Марія як матір?

    Ми також просимо Богородицю привести нас, грішних, до Бога, допомогти бути собою, благаючи з глибини свого серця: "Не маємо іншої помочі, не маємо іншої надії, крім Тебе, Владичице!".